דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

כוחות הביטחון כשלו בהגנה על פלסטינים מפני תקיפות מתנחלים באירועים שתיעד בצלם בשלושת החודשים האחרונים

עדכון: ב-15.9.13 התקבלה תשובת הפרקליטות לעניינים מבצעיים לפניית בצלם. מהתשובה עולה כי נפתחה חקירה פלילית בנוגע לאירוע ביאסוף ולאירוע בעוריף. לגבי שאר האירועים הפרקליטות הודיעה כי פנתה ל"גורמים הצבאיים" לקבלת התיחסותם. ב- 30.9.13 התקבלה תשובת לשכת פניות הציבור ומעקב בפיקוד מרכז לפניית בצלם. בתשובה נאמר כי האירועים נבדקים על ידי מצ"ח והפרקליטות לעניינים מבצעיים וכי "פיקוד המרכז מגנה כל התנהגות אלימה כלפי תושבי האזור או רכושם ומשקיע מאמצים רבים, בשיתוף גורמי ביטחון נוספים, למיגור מקרים מעין אלו".

בחודשים האחרונים תיעדו עובדים ומתנדבים של בצלם מספר אירועים שבהם מתנחלים תקפו פלסטינים או חיבלו ברכושם בנוכחות אנשי כוחות הביטחון. רוב האירועים המתוארים להלן התרחשו לאחר הפיגוע שבו נדקר למוות אביתר בורובסקי, תושב יצהר, ב- 30.4.13. שני מקרים נוספים אירעו במועדים אחרים ובאזורים שונים בגדה.

תיאור האירועים:

תקיפת מתנחלים ביאסוף

ב-16.3.13 תיעד בוידאו מתנדב בצלם ביאסוף מתנחלים מיידים אבנים על פלסטינים. בסרטון נראים חיילים העומדים ליד המתנחלים המיידים אבנים באין מפריע. לאורך כל צילום האירוע לא עושים החיילים דבר כדי להפסיק את יידוי האבנים או לעצור את מיידי האבנים.

תקיפות מתנחלים לאחר הפיגוע בצומת תפוח

ב-30.4.13, לאחר הפיגוע שבו נדקר למוות תושב יצהר אביתר בורובסקי בצומת תפוח, תקפו עשרות מתנחלים פלסטינים בכפרים שבאזור ובכבישים ראשיים. בין השאר, יידו מתנחלים אבנים על פלסטינים ועל כלי רכב פלסטיניים. כמו כן, על-פי החשד, מתנחלים הציתו שריפות במספר מקומות באזור. באותו יום תיעדו מתנדבי בצלם בווידאו אירועי אלימות בשלושה מוקדים ולגבי אירוע נוסף נגבו עדויות בכתב על ידי תחקירן שטח של בצלם:

  1. עוריף - בווידאו שצילם מתנדב בצלם נראים מתנחלים רעולי פנים כשהם משליכים אבנים על בית הספר בכפר, שהיה ריק אותה שעה לאחר שתלמידי בית הספר פונו לבתיהם מוקדם יותר על ידי ההנהלה מחשש להתקפות של מתנחלים. בצילום נראים חיילים העומדים ליד המתנחלים בעת שאלה מיידים אבנים על פלסטינים שהתקרבו לבית הספר ויידו מצדם אבנים על המתנחלים. שפת גופם של החיילים בסרטון מרמזת כי לכל היותר הם מבקשים מהמתנחלים לחדול מיידוי האבנים, אך אינם נוקטים בפעולות של ממש כדי להפסיק את התקיפה. בצילום לא נראה גם כל ניסיון של החיילים לזהות את המתנחלים רעולי הפנים או לעכבם. בהמשך החיילים אף יורים רימוני גז דווקא על הפלסטינים במקום. בשלב מסוים נראית קבוצה של כעשרים מתנחלים כשהיא נכנסת באין מפריע לתוך הכפר ואנשיה מנפצים את חלונות המסגד.

  1. בורין – קבוצה של כעשרים מתנחלים רעולי פנים יידו אבנים על בית משפחת סופאן, השוכן בפאתי הכפר, על צלע ההר שעליו שוכנת ההתנחלות יצהר. בתיעוד הווידיאו שצילם מתוך הבית אחד מבני המשפחה, המתנדב בבצלם, נראים המתנחלים כשהם מתקרבים לבית ונראה כי הם מנסים להצית אש בשדות במהלך צעידתם. במשך מספר דקות המתנחלים משליכים אבנים על בית המשפחה ללא הפרעה. הם נסוגים לאחור רק לאחר שכוח של חיילים ושוטרי מג"ב מגיע אל הבית. החיילים הולכים בעקבות המתנחלים הנסוגים אך אינם מעכבים איש מהם ואינם מנסים לזהותם. בית משפחת סופאן הוא יעד קבוע להתקפות מתנחלים, וכוחות הביטחון צריכים היו לצפות את התקיפה בעקבות הפיגוע ולהיערך למנוע אותה. בסופו של דבר הכוחות אמנם הרחיקו את המתנחלים אולם ניתן היה למנוע את האירוע מלכתחילה.

  1. עסירה אל-קיבלייה - בתיעוד הוידאו שצילם מתנדב בצלם נראית קבוצת מתנחלים רעולי פנים כשהיא מתקרבת לפאתי הכפר תוך כדי יידוי אבנים. נראה כי כמה מאנשי כוחות הבטחון מתערבים ומנסים לעצור בעד המתנחלים, אולם המתנחלים מתעלמים מהם וממשיכים ליידות אבנים. גם כשהמתנחלים נהדפים בסופו של דבר לאחור על ידי כוחות הביטחון, הם ממשיכים ליידות אבנים תוך כדי כך והחיילים אינם מעכבים או עוצרים איש מהם. עשן שעולה מהשדות באזור מעלה חשד שהמתנחלים גם הציתו אש בנוכחות כוחות הביטחון.

תקיפת אוטובוס בסמוך לצומת יצהר

אחד האוטובוסים שהותקפו בידי מתנחלים. צילום: סלמא א-דבעי, בצלם, 30.4.13
אחד האוטובוסים שהותקפו בידי מתנחלים. צילום: סלמא א-דבעי, בצלם, 30.4.13

באירוע נוסף, שלגביו גבה תחקירן בצלם איאד חדאד עדויות בכתב, תקפו מתנחלים באבנים שני אוטובוסים שהסיעו ילדות פלסטיניות, שעברו בסמוך לצומת יצהר. מעדותו של נהג אחד האוטובוסים עולה כי הכביש נחסם על-ידי כלי-רכב צבאי, ככל הנראה מכיוון שהצבא צפה כי מתנחלים יתקפו כלי-רכב פלסטיניים אם אלה ימשיכו בדרכם. האוטובוסים נאלצו לעצור בצומת, שבה התאספו כשבעים מתנחלים. המתנחלים החלו ליידות אבנים על האוטובוסים לעיני אנשי כוחות הביטחון, מבלי שאלה מנעו את התקיפה או עצרו את מיידי האבנים. נהג אחד האוטובוסים ושתי תלמידות נפצעו קל ותלמידות רבות לקו בחרדה.

תקיפת מתנחלים בדיר ג'ריר

ב-3.5.13 נכחה דוברת בצלם שרית מיכאלי באירוע שבו מתנחלים רעולי פנים תקפו פלסטינים בעת שאלה מחו על הקמת המאחז נצח בנימין בסמוך לכפר דיר ג'ריר. במהלך האירוע הגיעה קבוצה של 11 מתנחלים מכיוון המאחז עמונה והתקרבה אל הפלסטינים כשהחיילים אינם עושים דבר כדי למנוע זאת. החיילים ירו גז מדמיע לעבר המתנחלים רק לאחר שהתפתח יידוי אבנים הדדי, שניתן היה כאמור למנוע ולחסוך בכך את הסיכון לשני הצדדים. בסופו של דבר החיילים הרחיקו את המתנחלים לכיוון עמונה, ושוטרים שהגיעו למקום עצרו קטין שנמנה עמם.

אחריות כוחות הביטחון

הן החוק הישראלי והן המשפט הבינלאומי מטילים על כוחות הביטחון חובה להגן על הפלסטינים מפני תקיפות של מתנחלים. אולם, מהתיעוד עולה כי כוחות הביטחון כשלו בהגנה על הפלסטינים באירועים אלה: הם לא נערכו כראוי ובכוחות מספיקים כדי למנוע את הפגיעה הצפויה בפלסטינים בעקבות הפיגוע בצומת תפוח, למשל באמצעות חסימת דרכים בפני מתנחלים; גם במקרים שבהם היה ברור כי מתנחלים נמצאים בדרכם לתקוף פלסטינים, כוחות הביטחון לא עצרו אותם ולא מנעו מראש את אירועי האלימות; במהלך התקיפות עצמן כוחות הביטחון לא עצרו את מעשי האלימות שהתרחשו לעיניהם ולא עיכבו מתנחלים אלימים כדי שניתן יהיה למצות עמם את הדין.

בצלם פנה לרשויות אכיפת החוק בדרישה לחקור הן את מעשי האלימות שביצעו מתנחלים והן את התנהלותם של הכוחות עצמם באירועים אלה. בנוסף, פנה בצלם גם לאלוף פיקוד המרכז ודרש כי ידאג להיערכות כוחות הביטחון לאירועים עתידיים של אלימות מתנחלים:

  1. יש להבהיר לכל אנשי כוחות הביטחון המשרתים בגדה המערבית את חובתם כאשר מתנחלים תוקפים, או מתכוונים לתקוף, תושבים פלסטינים או את רכושם: עליהם לעשות כל שביכולתם על מנת למנוע מראש את התקיפה. במהלך אירועי האלימות, עליהם לעכב את התוקפים ולזהותם עד להגעת המשטרה, לעצור אותם אם אין משטרה במקום וכן למסור עדויות על התקיפה במשטרה. כן יש להבהיר לאנשי כוחות הביטחון את חובתם העקרונית לשמור על ביטחונם של הפלסטינים, שהם אוכלוסיה מוגנת על פי החוק הבינלאומי.
  2. על כוחות הביטחון להיערך למניעת התקפות מתנחלים במקרים שבהם ניתן לצפות אותן מראש, למשל, אך לא רק, לאחר פיגועים או פינוי מאחזים והתנחלויות. במסגרת זאת, בין היתר עליהם להגביל מראש את תנועתם של מתנחלים הנמצאים בדרכם ליישובים פלסטיניים כאשר ברור שמטרתם לפעול באלימות.
  3. על כוחות הביטחון להיערך באופן קבוע במקומות המועדים לאלימות מתנחלים, במוקדי החיכוך המוכרים. במסגרת זאת:
  • עליהם להיות ערוכים למנוע ממתנחלים להתקרב ליישובים שסובלים מאלימות דרך קבע. כך, למשל, האלימות הקבועה המופנית כלפי הכפרים הסמוכים ליצהר מצדיקה נוכחות מוגברת וקבועה של כוחות הביטחון באזור.
  • בכל מקרה, יש להימנע מהטלת הגבלות על חופש התנועה של פלסטינים כאמצעי למניעת מעשי אלימות של מתנחלים. באמצעי זה נקט הצבא, בין היתר, בימים שלאחר הפיגוע בצומת תפוח, כאשר חסם בפני פלסטינים את הנסיעה צפונה בכביש 60, מחווארה לכיוון ג'ית. בדומה לכך הציב הצבא חסימה פיזית בכניסה לכפר דיר ג'ריר. החסימה הוסרה מספר ימים לאחר מכן.

מימושן של חובות אלה – ובעיקר ההיערכות מראש לאירועי האלימות – כרוך אמנם בהקצאת כוחות ומשאבים, אולם כל עוד המדינה מאפשרת ומעודדת הקמת התנחלויות, מוטל על הצבא לשמור על ביטחונם של הפלסטינים – שהם האוכלוסייה המוגנת בשטח הכבוש, ולא רק על ביטחון אזרחיה – תושבי ההתנחלויות. אסור שהצבא ישלים עם מציאות שבה נוכחות של מתנחלים מסכנת באופן קבוע את שלום הפלסטינים.