דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

ירי, תקיפות, יידוי אבנים ובקבוקי תבערה על מכוניות ובתים, פלישה לכפרים, הצתת מבנים ושדות, השחתת מטעים ורכוש: אלימות קשה ויומיומית של מתנחלים כלפי פלסטינים מתקיימת כבר מזמן בשירות המדינה במטרה לדחוק את הפלסטינים מאדמתם. במסגרת הבלוג שהושק בתחילת 2020 ניתן ביטוי לקולות האנשים החשופים לאלימות זו. לרקע בנושא

נובמבר 2021

17
מועתסם משני לאחר פציעתו. התמונה באדיבות עדים לאירוע
מועתסם משני לאחר פציעתו. התמונה באדיבות עדים לאירוע

א-שויוח', מחוז חברון: מתנחלים תקפו באבנים מוסקים ושני מודדים וגירשו אותם בעזרת שוטרי מג"ב שהוצבו במקום להגן על הפלסטינים

ב-17.11.21, בסביבות השעה 8:30, הגיעו שני עובדי חברת מדידות, מועתסם משני (27) ומוג'אהד שלאלדה (26), לאדמות הכפר כדי לבצע מדידות עבור המועצה. המדידות תואמו עם המנהל האזרחי ושני שוטרי מג"ב ליוו את המודדים. באותו יום הגיעו לאזור גם חקלאים מהכפר במסגרת שלושת ימי המסיק שתיאם עבורם המנהל האזרחי, וגם הם לוו בכמה שוטרי מג"ב ובנציג של המנהל האזרחי.  

בסביבות השעה 10:30 הגיעו למקום כ-30 מתנחלים מכיוון ההתנחלות מיצד-אספר, שהוקמה בסמוך למקום והחלו להטריד את החקלאים. לאחר עימות מילולי החלו המתנחלים ושוטרי מג"ב, כולל אלה שהוצבו במקום כדי להגן על המוסקים, לגרש את החקלאים בדחיפות. לאחר מכן עזבו שוטרי משמר הגבול את המקום והמתנחלים החלו ליידות אבנים על המודדים, שנמלטו. במהלך ריצתם נפגע אחד מהם בראשו מאבן שיידו המתנחלים והמשיך לרוץ כשהוא מדמם. כשהצליחו להגיע למכוניותיהם, שחנו במרחק של כ-700 מטרים מהמקום שבו עבדו, ניסו וחקלאים שהיו במקום לטפל בפצעו של מועתסם משני. לאחר מכן, הגיעו למקום נציג של המנהל האזרחי, שוטרי משמר הגבול וחובש צבאי שהעניק למשני עזרה ראשונה.  

משני הגיש תלונה בתחנת המשטרה בהתנחלות ביתר עלית.

מוג'אהד שלאלדה סיפר בעדות שמסר לתחקירנית בצלם מנאל אל-ג'עברי ב-21.11.21 על מה שהתרחש באותו יום:

המתנחלים התחילו לזרוק עלינו אבנים. מועתסם ביקש ממני לקחת את מכשיר המדידה, שעולה בערך 70,000 ש"ח,  ולברוח מחשש שהמתנחלים ישחיתו אותו. רצנו בערך 7000 מטרים, עד למכוניות שלנו, ובדרך המתנחלים זרקו עלינו אבנים ממקום גבוה. שמעתי את מועתסם צועק בקול רם וכשהסתובבתי ראיתי את הפנים שלו מכוסות בדם.  

המשכתי לרוץ ומועתסם רץ אחריי כשהוא מדמם, עד שהגענו למקום בטוח ואז עצרתי לעזור לו. הורדתי את החולצה שלי וחבשתי לו את הראש איתה כדי לעצור את הדימום ואז המשכנו לרוץ למכונית.

16

א-שויוח', מחוז חברון: מתנחלים הציתו מטע זיתים

ב-16.11.21 הבחינו בני משפחת א-שלאלדה מהכפר, מרחוק, במתנחלים שהציתו מטע שבו מאות עצי זית. בסמוך למטע הוקמה ההתנחלות מיצד/אספר. הצבא אוסר על בני המשפחה להגיע לאדמתם ללא תיאום משפחת א-שלאלדה ולכן לא יכלו בני המשפחה לאמוד את היקף הנזק. 

15

בורקה/חומש: בעלי אדמות שהגיעו לשטח ההתנחלות שפונתה כדי לנטוע עצים הותקפו בידי מתנחלים

ביום שני, 15.11.21, בסביבות השעה, 11:00, הגיעו כ-15 מתושבי הכפר בורקה שבמחוז שכם לאדמותיהם שמהן פונתה בשנת 2005 ההתנחלות חומש.

בעלי האדמות הגיעו בארבע מכוניות וטרקטור והביאו עמם שתילים שרצו לנטוע באדמותיהם, אך עם הגיעם למקום הופתעו לגלות בו כמה מתנחלים. החקלאים ניסו לעזוב את האזור מחשש לעימות, אך בינתיים הגיע למקום מיניבוס ובו מתנחלים נוספים.

המתנחלים, שחלקם היו חמושים בנשק חם ואחרים החזיקו אלות מתכת ותרסיסי גז פלפל, תקפו את בעלי האדמות ואת מכוניותיהם, בירי, אלות ואבנים. שאדי אבו עומר (37), נפצע ואיבד את הכרתו לאחר שמתנחלים היכו אותו כמה פעמים בראשו עם אלת מתכת וריססו תרסיס פלפל בפניו. ארבעה חקלאים נוספים נפצעו גם הם ממכות אלה ומאבנים, וכולם פונו לטיפול בבית החולים רפידיה בשכם. המתנחלים גם ניפצו את שמשותיהן של שלוש ממכוניותיהם של בעלי האדמות.

11

חווארה, מחוז שכם: מתנחלים תקפו מוסקים באלות ואבנים. חיילים עמדו מנגד

ב-11.11.21, בסביבות השעה 12:30, הגיעו מתנחלים חמושים באלות לצדו הצפון-מערבי של הכפר ותקפו באבנים תושבים שמסקו זיתים. חיילים שנכחו במקום במסגרת התיאום עם הצבא עמדו מנגד במהלך התקיפה.  אחד המוסקים, נסר עודה (35), נפצע קל מפגיעת אבנים וטופל בבית החולים רפידיא בעיר שכם. 

מתנחלים תוקפים מתנדבים ישראלים בסוריף. צילום: שי קנדלר, 11.11.21
מתנחלים תוקפים מתנדבים ישראלים בסוריף. צילום: שי קנדלר, 11.11.21

סוריף, מחוז חברון: מתנחלים תקפו באלות מוסקים פלסטינים ומתנדבים ישראלים

בשעות הבוקר של ה-11.11.21 הגיעו תושבים מסוריף, מלווים במתנדבים ישראלים, למסוק זיתים באדמותיהם בנוכחות כמה חיילים. עם הגיעם גילו החקלאים שמתנחלים כבר מסקו חלק מהיבול. בסביבות השעה 12:00 עזבו החיילים את המקום, ולאחר כשעה, הגיעו כמה מתנחלים רעולי פנים ותקפו את התושבים והמתנדבים באבנים ובמקלות, כששומר התנחלות צופה מהצד. שלושה מתנדבים ישראלים נפצעו ושניים מהם פונו לקבלת טיפול רפואי. לקראת סוף התקיפה הגיעו למקום שוטרים ושוטרי מג"ב והרחיקו את המתנחלים.

9
הכתובת "כאן גרים אויבים" ומגן דוד אדום שריססו מתנחלים על גדר האבן של בית. צילום: איאד חדאד, בצלם, 9.11.21
הכתובת "כאן גרים אויבים" ומגן דוד אדום שריססו מתנחלים על גדר האבן של בית. צילום: איאד חדאד, בצלם, 9.11.21

אל-בירה, מחוז רמאללה: מתנחלים ניקבו צמיגים של 36 מכוניות וריססו סיסמאות

ב-9.11.21, בשעה 3:40 לפנות בוקר, תועדו במצלמות אבטחה שלושה מתנחלים שנכנסו לשכונה הצפונית בעיירה, ניקבו את צמיגיהן של 36 מכוניות וריססו על קירותיהם של שישה בתים ועל 12 מכוניות סיסמאות כגון: כאן גרים אויבים", "על יהודה ושומרון תהיה מלחמה", "תג מחיר" וסמלי מגן דוד. תושבים בשכונה העריכו שהמתנחלים עזבו אותה דרך כביש עפר המובילה להתנחלות הסמוכה בית אל. למחרת האירוע הגיעו לעיירה נציגי המת"ק הישראלי, מלווים בחיילים, צילמו את הנזקים ושמעו את עדויות התושבים. כמה צעירים יידו לעברם אבנים והחיילים השליכו לעברם רימוני הלם וירו לעברם רימוני גז מדמיע. איש לא נפגע.  

ב-23.10.19 תיעד בצלם אירוע דומה שבו נכנסו מתנחלים לשכונה, השחיתו מכוניות וריססו סיסמאות. ב-27.7.20 הציתו מתנחלים את מסגד "אל-בר ואל-אחסאן" בעיירה, במרחק של כ-800 מטרים מהמקום.  

7
סועאד עליאן ונעימה מח'אמרה לאחר התקיפה. צילום: יסמין ערן-ורדי, 7.11.21
סועאד עליאן ונעימה מח'אמרה לאחר התקיפה. צילום: יסמין ערן-ורדי, 7.11.21

סדת א-ת'עלה, דרום הר חברון: מתנחלים תקפו פלסטינים סמוך לביתם, כוחות הביטחון הרחיקו דווקא את המותקפים

במהלך נובמבר הגיעו, פעמיים, מתנחלים מכיוון מאחז "חוות מן" עם עדר הצאן שלהם לבאר מים המשרתת את תושבי קהילת סדת א-ת'עלה שבדרום הר חברון. כמה תושבים ניסו להרחיקם, אך המתנחלים תקפו אותם ואף פצעו כמה מהם. כוחות הביטחון שהגיעו מיד למקום זימנו אחד מהם לחקירה ובפעם השנייה הכריזו על שטח צבאי סגור. מתנחלים מהחווה השתלטו עד היום על יותר מ-1,500 דונם שבו הם מונעים גישה של פלסטינים לאדמות חקלאיות ולאדמות מרעה. זאת לא כיוזמה פרטית אלא כחלק ממדיניותה של ישראל להשתלט על עוד ועוד קרקעות פלסטיניות ברחבי הגדה. קראו עוד

ח'ירבת סוסיא, דרום הר חברון: חיילים איבטחו מתנחלים שפלשו לגן משחקים

ב-6.11.21, בשעות הצהריים, פלשו עשרות מתנחלים שאובטחו על-ידי כעשרים חיילים לגן המשחקים של קהילת ח'ירבת סוסיא, בדרום הר חברון, והבריחו ילדים ששיחקו בו. המתנחלים פירקו את שער הכניסה לגן וחלקם אף החלו להסתובב בין בתי התושבים, מול עיני חיילים שלא עשו דבר כדי למנוע את הפלישה. רק לאחר כשעה הרחיקו החיילים את המתנחלים מהקהילה.

6
מתנחלים מיידים אבנים על בית משפחת עיד. התמונה באדיבות המשפחה
מתנחלים מיידים אבנים על בית משפחת עיד. התמונה באדיבות המשפחה

בורין, מחוז שכם: עשרות מתנחלים תקפו באבנים את בית משפחת עיד

ב-6.11.21, בסביבות השעה 16:15, תקפו עשרות מתנחלים באבנים את בית משפחת עיד, הסובלת מהתקפות חוזרות ונשנות של מתנחלים. כעשרה חיילים שהגיעו למקום ירו רימוני גז מדמיע לעבר תושבי הכפר שהגיעו להגן על הבית ויידו אבנים לעבר המתנחלים בכדי להרחיקם מהמקום. לאחר מכן נסוגו המתנחלים והחיילים מהמקום.

אחד מתושבי הכפר נפצע בידו מפגיעת אבן שיידה מתנחל ופונה לבית החולים רפידיא בעיר שכם, שם נחבשה זרועו בגבס. שני תושבים נוספים נפצעו קל מפגיעת אבנים. 

5

בורין, מחוז שכם: מתנחלים כרתו את כל ענפיהם של עשרות עצי זית

ב-5.11.21, גילו שלושה חקלאים מהכפר בורין במחוז שכם שמתנחלים כרתו את כל ענפיהם של 32 מעצי הזית באדמותיהם שבצד הדרומי של הכפר.

כפר קדום, מחוז קלקיליה: מתנחלים ניסו לגנוב זיתים. חיילים זרקו על החקלאים רימוני הלם ו-80 עצי זית עלו באש

ב-5.11.21, בסביבות השעה 14:30, בעת שחילמי שתיווי (61) ובני משפחתו מסקו זיתים באדמתם שממזרח לכפר, הבחין שתיווי ממרחק בשני מתנחלים שמסקו זיתים בחלקה אחרת בבעלותו שבצמוד אליה הוקמו בתי ההתנחלות קדומים. שתיווי, שהצבא אוסר עליו להגיע לחלקה שבה מסקו המתנחלים ללא תיאום עמו, התקרב למקום וראה שהמתנחלים כבר הספיקו למלא שלושה שקים מיבול הזיתים שלו.  

בינתיים הגיעו למקום חקלאים נוספים ששמעו כי המתנחלים גונבים זיתים, ובעקבות זאת גם ניידת משטרה וחיילים. עם הגיעם של השוטרים ברחו שני המתנחלים, ושתיווי הצליח לקחת מהם את שקי הזיתים. במקום התפתחו עימותים בין כמה מהתושבים לחיילים, שהשליכו לעברם רימוני הלם וירו לעברם רימוני גז מדמיע. רימוני ההלם גרמו להתלקחות שריפה וכ-80 עצי זית, 14 מהם בבעלותו של שתיווי, עלו באש.

שתיווי הגיש תלונה במשטרת אריאל נגד שני המתנחלים שמסקו זיתים במטע שלו.

אוקטובר 2021

31
ענפים ששברו המתנחלים מאחד מעצי הזית מהם גנבו את הזיתים. התמונה באדיבות בעל המטע
ענפים ששברו המתנחלים מאחד מעצי הזית מהם גנבו את הזיתים. התמונה באדיבות בעל המטע

כפר קדום, מחוז קלקיליה: מתנחלים מסקו וגנבו זיתים מלמעלה מ-200 עצי זית שהוקפו בגדר ההתנחלות קדומים בעת שהחקלאים לא הורשו להגיע למקום

ב-31.10.21, הגיעה משפחת ברהם למסוק את הזיתים במטעיה שהוקפו בגדר ההתנחלות קדומים, ביום המסיק הראשון שהתיר לה הצבא, האוסר עליה להגיע לאדמתה ללא "תיאום". עם הגיעם גילו בני המשפחה כי מתנחלים, הנהנים מגישה בלעדית לאדמות המשפחה, כבר מסקו את רוב הזיתים בשני המטעים שלהם הכוללים כ-300 עצי זית. בנוסף גילו בני המשפחה כי המתנחלים פילסו את הקרקע בחלק מאדמתם וקברו חלקית כ-40 עצי זית.

25

עוורתא, מחוז שכם: מתנחלים הטרידו מוסקים ואחד מהם ריסס אותם בגז פלפל בנוכחות חיילים

ב-25.10.21, הגיעו כמה מתושבי הכפר למסוק זיתים באדמותיהם המשתרעות במרחק של כשני ק"מ מזרחית לכפר, לאחר שהגעתם תואמה עם הצבא בשל סמיכותה של ההתנחלות איתמר. החקלאים לוו על-ידי כמה חיילים ואליהם הצטרפו מתנדבים מארגון רבנים לזכויות אדם. במהלך עבודתם הגיעו למקום כמה מתנחלים שהחלו להתגרות במוסקים. אחד המתנחלים ריסס את המוסקים בגז פלפל ושני חקלאים ומתנדב אחד נפגעו באופן קל. החיילים שליוו את המוסקים הרחיקו את המתנחלים מהמקום.

24

קראוות בני חסאן, מחוז סלפית: מתנחלים הטרידו רועה צאן וניסו להוביל את עדרו למאחז

ב-24.10.21, בסביבות השעה 15:30, הגיעה קבוצה של מתנחלים מכיוון המאחז חוות יאיר, שהוקם במרחק של כקילומטר מצפון לכפר, לשדות מרעה המשתרעים בין המאחז לכפר. המתנחלים צעקו על סאדק ריאן, בן 20, מהכפר שרעה במקום עדר המונה כ-200 כבשים וניסו להוביל את העדר לכיוון המאחז. הרועה הזעיק למקום את אביו, פווזת ריאן (41), שצעק על המתנחלים בחזרה והם ברחו לכיוון המאחז. האב והבן, שהובילו את עדרם בחזרה לכפר, נתקלו בדרכם בשומר התנחלות שצעק עליהם גם הוא. לאחר ויכוח קצר חזרו כולם לבתיהם.

בעדות שמסר לתחקירן בצלם עבד אל-כרים סעדי ב-25.10.21, סיפר פווזאת ריאן:

אחרי שהמתנחלים עזבו את המקום אני והבן שלי החלטנו לחזור לכפר עם הכבשים, כדי להימנע מבעיות עם מתנחלים אחרים, כי הם תמיד מגיעים בחבורות ומתנכלים לחקלאים באזור כדי לסלק אותנו ולהשתלט על כל האדמות. האדמות של הכפר שלנו מוקפות בהתנחלויות ובמאחזים, מכל הצדדים: חוות יאיר, קריית נטפים, רבבה, יקיר, נופים, וברקן. 

אחד מעצי הזית במטע של קוסיי קדומי, ממנו נגנבו זיתים, על רקע בתים בהתנחלות קדומים. התמונה באדיבות בעל המטע
אחד מעצי הזית במטע של קוסיי קדומי, ממנו נגנבו זיתים, על רקע בתים בהתנחלות קדומים. התמונה באדיבות בעל המטע

כפר קדום, מחוז קליקליה: מתנחלים מסקו וגנבו זיתים מ-200 עצים שהוקפו בגדר ההתנחלות קדומים לפני שהצבא התיר לחקלאים להגיע למסיק

ב-24.10.21 הגיעו חקלאים מכפר קדום במחוז קלקיליה לאדמותיהם שהוקפו בגדר ההתנחלות קדומים ביום המסיק הראשון שקבע עבורם הצבא, שאינו מתיר להם להגיע לאדמותיהם ללא "תיאום". עם הגיעם גילו שלושה מהחקלאים כי מתנחלים, הנהנים מגישה בלעדית לאדמות החקלאים, כבר מסקו וגנבו את כל הזיתים מ-200 מעצי הזית שבבעלותם. 

23
מכוניתו של אחד המוסקים שהוצתה על-ידי המתנחלים. התמונה באדיבות החקלאים
מכוניתו של אחד המוסקים שהוצתה על-ידי המתנחלים. התמונה באדיבות החקלאים

אלימות מתנחלים = אלימות מדינה תורמוסעיא, מחוז רמאללה: מתנחלים תקפו מוסקים; כשניסו להתגונן ירו לעברם חיילים גז מדמיע וכדורי "גומי"

ב-23.10.21 מסקו תושבים מתורמוסעיא זיתים באדמותיהם שממזרח לעיירה, שבסמוך אליהן הוקם המאחז "עדי עד" ולאחרונה גם "חווה חקלאית". כעשרים מתנחלים רעולי פנים תקפו את המוסקים באלות ובאבנים וכמה מהם נפצעו קל. עשרות מתושבי העיירה הגיעו כדי לסייע למוסקים להגן על אדמותיהם, חיילים שהגיעו למקום ירו לעברם רימוני גז מדמיע וכדורי "גומי". המתנחלים גם הציתו מכונית והשחיתו מכוניות נוספות. אירוע זה אינו חריג ותקיפות כאלה של מתנחלים הן כלי נוסף של ישראל המשמש אותה כדי להשתלט על אדמות פלסטיניות ברחבי הגדה. קראו עוד

בורין, מחוז שכם: מתנחלים שברו את ענפיהם של עשרות עצי זית בוגרים במטע של תושב הכפר

ב-23.10.21 הגיע יחיא אל-כורדי (47), תושב הכפר למטע הזיתים שלו הנמצא במרחק של כקילומטר ממזרח לכפר במועד שתואם עם המת"ק הישראלי וגילה כי מתנחלים שברו את ענפיהם של עשרות עצי הזית הבוגרים במטע.  

11 ימים קודם לכן, בעת שאל-כורדי לא הורשה להגיע לאדמתו, תיעד תושב הכפר במצלמתו מתנחל שמסק זיתים וגנב אותם באדמתו של אל-כורדי. אל-כורדי עדכן על-כך את המת"ק הפלסטיני וזה עדכן את המת"ק הישראלי, אך דבר לא נעשה.

20
מוסלח בדווי, אחד החקלאים. התמונה באדיבות העד
מוסלח בדווי, אחד החקלאים. התמונה באדיבות העד

קריות, מחוז שכם: מתנחלים גנבו כ-100 ק"ג זיתים שנמסקו וציוד מסיק רב אדמות תושבי הכפר

ב-20.10.21 גילו כמה מתושבי הכפר כי מתנחלים גנבו כ-100 ק"ג של זיתים שמסקו והשאירו בשקים על אדמתם עד לסיום המסיק וכן ציוד שהשאירו במקום ואשר כלל שמונה יריעות, חמישה סולמות, שני מסורים חשמליים, חלקי גדר, ודליים לאיסוף זיתים. המטעים משתרעים במרחק של כקילומטר מדרום לכפר ומוקפים משלושה עברים בהתנחלות שילה ובמאחזים אחיה ושבות רחל שהוקמו במרחק של כמה מאות מטרים מהם.

קריות, מחוז שכם: חיילים סילקו חקלאים שמסקו זיתים מאדמתם באיומי נשק לאחר שמתנחלים התקהלו בסמוך

ב-20.10.21, בעת שחקלאים מהכפר מסקו זיתים באדמותיהם המשתרעות במרחק של כקילומטר ממערב לו, הם הבחינו בעשרות מתנחלים שהתאספו על דרך עפר המחברת בין ההתנחלויות שילה ועלי, במרחק של מאות מטרים מהם. עד מהרה הגיעו למטעים שלושה חיילים הורו לחקלאים באיומי נשק להסתלק מאדמותיהם בתואנה שקרית שנאסר עליהם להגיע אליהן ללא תיאום. זאת על אף שהחקלאים מעבדים אדמות אלה לכל אורך ימות השנה. החקלאים נאלצו לעזוב את אדמתם ולהשאיר מאחוריהם 17 שקי זיתים שהספיקו למסוק. הם דיווחו על מה שאירע למת"ק הפלסטיני אך נכון ל-24.10.21 לא עלה בידם לשוב למטע ולקחת את שקי הזיתים.

19
החיילים עם שקי הזיתים שלקחו מהחקלאים. התמונה באדיבות משפחת שתיווי
החיילים עם שקי הזיתים שלקחו מהחקלאים. התמונה באדיבות משפחת שתיווי

כפר קדום, מחוז קלקיליה: חיילים ושומר התנחלות "החרימו" שקי זיתים וציוד מסיק מפלסטינים בדרישה שיסתלקו מאדמתם

ב-19.10.21, מסקו בני משפחת שתיווי זיתים באדמתם שבצדו המזרחי של הכפר. בסביבות השעה 12:00 הגיעו למקום שלושה חיילים והורו להם להסתלק, על אף שהם אינם נדרשים לתאם את הגעתם למטע. לאחר ויכוח קצר לקח אחד החיילים שני שקי זיתים וציוד מסיק וסירב להחזירם עד אשר בני המשפחה יעזבו את אדמתם.

תוך כדי כך הגיע למקום שומר ההתנחלות קדומים ולקח את שקי הזיתים והציוד שהחייל לקח מבני המשפחה, ואשר כלל מנערת זיתים, סולמות, יריעות ועוד. בני המשפחה נאלצו לחזור לביתם ללא רכושם. לאחר כשלוש שעות החזיר שומר ההתנחלות את השקים והציוד לחלקה ואמר לחלקאי שעבד בחלקה סמוכה כי הוא מחזיר אותם בתנאי שבני המשפחה לא ישובו למטע שלהם. החקלאי הודיע לבעל הקרקע, שהגיע למטע שלו, אסף את רכושו ושב למחרת לאדמה עם משפחתו כדי להמשיך במסיק.

EU

פרסום זה הופק בסיוע האיחוד האירופי. בצלם לבדו אחראי לתכניו, שאינם משקפים בהכרח את עמדות האיחוד האירופי.