דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

ירי, תקיפות, יידוי אבנים ובקבוקי תבערה על מכוניות ובתים, פלישה לכפרים, הצתת מבנים ושדות, השחתת מטעים ורכוש: אלימות קשה ויומיומית של מתנחלים כלפי פלסטינים מתקיימת כבר מזמן בשירות המדינה במטרה לדחוק את הפלסטינים מאדמתם. במסגרת הבלוג שהושק בתחילת 2020 ניתן ביטוי לקולות האנשים החשופים לאלימות זו. לרקע בנושא

מאי 2021

30
מתנחלים חמושים באלות מתקרבים למקום. התמונה באדיבות החקלאים
מתנחלים חמושים באלות מתקרבים למקום. התמונה באדיבות החקלאים

דיר ג'ריר, מחוז רמאללה: מתנחלים רעו צאן בשטחים פלסטיניים מעובדים ותקפו את החקלאים בנוכחות חיילים

בימים שקדמו ללחימה ברצועת עזה במאי 2021, נמנעו חקלאים רבים בגדה המערבית מלהגיע לשטחיהם המעובדים או לרעות את צאנם בשטחים פתוחים בשל חששם מהתגברות מעשי האלימות של מתנחלים.

חקלאי דיר ג'ריר סובלים זה זמן רב מפגיעה בגידוליהם בידי מתנחלים הרועים בשטחיהם את עדרי הצאן והבקר שלהם. בתחילת אפריל 2021 פינה הצבא מאחז שהקימו מתנחלים בסמוך לחלקות מעובדות בבעלות תושבי הכפר. המתנחלים במאחז החזיקו בעדר של כ-200 ראשי צאן ונהגו לרעות אותו בשטחי החקלאים הפלסטינים. זמן קצר לאחר הפינוי, המתנחלים שבו והקימו את המאחז במקום וחזרו לרעות את הצאן בשדותיהם ובמטעיהם של תושבי דיר ג'ריר.

צאן המתנחלים בתוך שטח פלסטיני מעובד. התמונה באדיבות החקלאים
צאן המתנחלים בתוך שטח פלסטיני מעובד. התמונה באדיבות החקלאים

ב-30.5.21, כעשרה ימים לאחר שהוכרזה הפסקת האש, החליטו כעשרה בעלי קרקעות מבוגרים מדיר ג'ריר להגיע לאדמותיהם כדי לבדוק את מצב הגידולים. עם הגיעם לאדמותיהם, בסביבות השעה 17:00, מצאו בהן החקלאים שני מתנחלים, שרעו את צאנם בתוך המטעים. בעלי הקרקעות ניגשו למתנחלים וביקשו מהם להרחיק את הצאן מהמקום, אך אלה סירבו. לאחר ויכוח שנמשך כחמש דקות הגיעו למקום מספר חיילים. החקלאים ביקשו מהחיילים לסייע להם להרחיק מהמקום את המתנחלים וצאנם.

בעת שהחקלאים שוחחו עם החיילים, הגיעו למקום מכוניות ובהן עשרות מתנחלים רעולי פנים וחמושים באלות, מוטות ברזל ואבנים. המתנחלים תקפו את החקלאים, שנאלצו להימלט מהמקום ברגל כשהם משאירים את מכוניותיהם מאחוריהם. במהלך ההתקפה ריסס אחד המתנחלים גז פלפל על חקלאי בן 80, ומתנחלים אחרים ניפצו את שמשותיהם של שלוש ממכוניות החקלאים.

אחת המכוניות שהשחיתו המתנחלים. התמונה באדיבות החקלאים
אחת המכוניות שהשחיתו המתנחלים. התמונה באדיבות החקלאים

רק לאחר שהמתנחלים השחיתו את המכוניות, הרחיקו אותם החיילים מהמקום, ולחקלאים התאפשר לחזור ולפנות מהמקום את מכוניותיהם.

במרחק של כשני קילומטרים ממזרח לקרקעות אלה הוקמה ההתנחלות כוכב השחר. ב-7.4.21 תיעד בצלם את תקיפתו של פעיל זכויות האדם הישראלי הרב אריק אשרמן בידי מתנחלים כשתיעד אותם כשהם רועים את עדריהם בשדות פלסטיניים מעובדים, במרחק של כקילומטר מצפון לתקיפה שתוארה לעיל.

 

25
אחד העצים שהרעילו המתנחלים. צילום: איאד חדאד, בצלם
אחד העצים שהרעילו המתנחלים. צילום: איאד חדאד, בצלם

סינג'ל, מחוז רמאללה: מתנחלים הרעילו את כל 80 עצי הזית בני 15 השנה במטע של משפחה מהכפר

בימים שקדמו ללחימה ברצועת עזה במאי 2021, נמנעו חקלאים רבים בגדה המערבית מלהגיע לשטחיהם המעובדים או לרעות את צאנם בשטחים פתוחים בשל חששם מהתגברות מעשי האלימות של מתנחלים.

ב-25.5.21, הגיע ג'ראח ח'ליל, בן 34, למטע הזיתים שלו לאחר שנעדר ממנו מספר שבועות מסיבות אלה, וגילה כי מתנחלים הרעילו את עציו. במטע, הנמצא במרחק של כשני קילומטרים מצפון לכפר, היו כ-80 עצי זית בני כ-15 שנה, וכולם הורעלו.

במרחק של כקילומטר מהמטע הוקמו ההתנחלות שילה והמאחזים גבעת הראל והרואה.

בעדות שמסר לתחקירן בצלם איאד חדאד ב-27.5.21, סיפר ח'ליל על הרעלת עצי הזית ועל הנזק שנגרם למשפחתו:

למשפחה שלי יש 7 דונם של אדמה באזור א-רפיד, במרחק של שני קילומטרים מצפון לכפר, והיו שם בערך 80 עצי זית בני 15 שנה. העצים התחילו רק לא מזמן לתת כמות יפה של פרי, והפקנו פח שמן מכל 4-3 עצים. זה חלק מהפרנסה שלנו. אנחנו משפחה בת 5 נפשות. מאז שאבא שלי נפטר, אני המפרנס היחיד של המשפחה, כי אני הבכור.

לפני חודשיים בערך, קבוצה של מתנחלים הקימה מאחז במרחק של 50 מטר מהמטע שלנו. אחד המתנחלים הביא את כל המשפחה שלו, והם מגדלים שם צאן. במהלך האירועים האחרונים, בתחילת מאי, הפסקנו להגיע לאדמות כי חששנו שהמתנחלים יתקפו אותנו.

ביום שלישי, 25.5.21, בשעות אחר הצהרים, חקלאי מהכפר הגיע לאדמה שלו, שסמוכה למטע שלנו, וראה שהעצים שלנו נראים יבשים ושרופים. הוא התקשר אלי מיד ואני יצאתי לשם מהר. כשהגעתי למטע גיליתי שיותר מחצי מהעצים התייבשו ומתו לגמרי, וגם השאר בתהליך התייבשות.

המצב של העצים מלמד על הרעלה מכוונת. וזו שיטה שהמתנחלים משתמשים בה. הם השמידו את כל עצי הזית הבוגרים. כמעט 80 עצים. במרחק של בערך 500 מטרים מהמטע יש בסיס צבאי שמשקיף על האזור אבל כנראה שאף אחד לא הפריע למתנחלים לפגוע במטע. אנחנו חושבים שהפשע הזה בוצע בשני שלבים, הראשון לפני 20 יום בערך, והשני לפני 10 ימים, לפי מידת ההתייבשות של העצים.

אני לא חושב שהעצים האלה יבריאו ויצמחו שוב. בדרך כלל בהרעלה כזאת רעלים מגיע לשורשים והורג אותם, אז אין סיכוי שהעץ יצמח מחדש. השקענו הרבה שנות עבודה במטעים האלה והכל ירד לטמיון בגלל הפשע של המתנחלים. חלמנו וקיווינו שהעצים האלה ישמשו אותנו כמקור הכנסה נוסף שיעזור לנו. ההרג של העצים הוא מעשה חסר רחמים של אנשים חסרי מוסר.

לא הגשנו תלונה כי אין סיבה לחשוב שזה יעזור. המשטרה הישראלית לא תטפל בתלונה ברצינות ולא תביא את המתנחלים לדין. אבל דיווחתי על המעשה לראש מועצת הכפר, לצלב האדום ולכמה ארגוני זכויות אדם.

מר'אייר אל-עביד, מסאפר יטא: שלושה מתנחלים תקפו באבנים רועה וצאנו

ב-25.5.21 רעה עז א-דין מח'אמרה את עדר הצאן של משפחתו מערבית לקהילה כשפתאום הופיעו שלושה מתנחלים החלו ליידות אבנים עליו ועל הצאן. מח'אמרה, שנפגע מכמה אבנים, הוביל את הצאן בחזרה לביתו.  מאוחר יותר באותו יום גילו התושבים שהמתנחלים גנבו דלי מים מבור המים שבשטח המרעה.

במרחק של כשני קילומטרים מצפון-מערב לקהילה הוקם המאחז חוות מעון.

23
מתנחלים מלווים בחיילים עם עדר הפרות בוואדי קאנא. התמונה באדיבות החקלאים
מתנחלים מלווים בחיילים עם עדר הפרות בוואדי קאנא. התמונה באדיבות החקלאים

ואדי קאנא, מחוז סלפית: מתנחלים מלווים בצבא הובילו את עדר פרות דרך שטחים מעובדים ותקפו חקלאים. חיילים ירו באוויר, גירשו את החקלאים, ואחד מהם אף תקף חקלאי

ביום ראשון, 23.5.21, בסביבות השעה 18:00, הובילו כ-15 מתנחלים, מלווים בכחמישה חיילים, עדר של כ-60 פרות ממזרח למערב דרך ואדי קאנא, עמק פורה, שבו שטחים מעובדים של תושבי דיר איסתיא וכפרים נוספים ואשר ישראל מנסה להשתלט עליו.

חקלאים שהיו במקום הבחינו במתנחלים והזעיקו חקלאים נוספים מדיר איסתיא, שבבעלותם פרדסים במקום. לאחר שהפרות החלו לאכול את עלי העצים, התפתח עימות מילולי בין החקלאים למתנחלים ולחיילים. אחד המתנחלים תקף שני חקלאים באלה, ומתנחלים אחרים ריססו גז פלפל בפניהם של שישה חקלאים נוספים. בנוסף, אחד החיילים הכה חקלאי שהותקף על-ידי המתנחלים עם קנה הנשק שלו. בינתיים הגיעו למקום מתנחלים וחיילים נוספים וגם שוטרים ישראלים. החיילים ירו באוויר, עיכבו את החקלאים, למעט אלה שנזקקו לטיפול רפואי, וחסמו את הכניסה לוואדי בפי פלסטינים, כשהם מאפשרים למתנחלים להמשיך להוביל בו את הפרות עד שהגיעו לצדו השני בשעות הערב.

אחת המכוניות שהשחיתו המתנחלים בוואדי קאנא. התמונה באדיבות החקלאים
אחת המכוניות שהשחיתו המתנחלים בוואדי קאנא

 

שלושה מהחקלאים נזקקו לטיפול רפואי בבית חולים ופונו מהמקום.

רק בשעות הלילה המאוחרות אפשר הצבא לשאר החקלאים לעזוב את המקום ואז גילו ארבעה מהם כי המתנחלים השחיתו את מכוניותיהם. הם ניפצו את שמשותיהן של שתי מכוניות והשחיתו בהן ובשתי מכוניות נוספות את הצמיגים. בעלי המכוניות נאלצו להיעזר בגרר כדי לפנותן מהמקום.

תחקירן בצלם עבד אל-כרים א-סעדי גבה עדויות משלושה מהחקלאים שהיו במקום, כולם תושבי דיר איסתיא:

נסים מנסור, בן 52 ואב לחמישה, סיפר בעדותו כיצד הותקף בידי מתנחל:

נסים מנסור. התמונה באדיבות העד

עבדנו באדמה ובחלקות ליד עבדו עוד חקלאים. פתאום הופיעה קבוצה של מתנחלים עם העדר שלהם, והפרות התחילו לרעות באדמות שלנו. התקשרנו לתושבים כדי שיבואו להגן על האדמות. אני והחקלאים האחרים התחלנו לגרש את הפרות מהאדמות שלנו ואז אחד המתנחלים היכה אותי באלה מעץ על זרוע שמאל שלי . הזרוע כאבה לי מאוד והתרחקתי משם. מאוחר יותר חקלאים אחרים הסיעו אותי לבית החולים בסלפית ושם התברר שיש לי חבורות וקרע בגיד.

בילאל מנסור, בן 46 ואב לחמישה סיפר בעדותו תאר בעדות שמסר לתחקירן בצלם, עבד אל-כרים א-סעדי, את מה שמצא:

בילאל מנסור
בילאל מנסור. התמונה באדיבות העד

בשעה 18:30 התקשר אליי אחד מתושבי הכפר ואמר שאני צריך להגיע לאדמות שלי כי מתנחלים רועים בהן את העדר שלהם. אני והבנים שלי, ח'דר בן 21 ואיסלאם בן 17, נכנסנו מיד למכונית שלנו ונסענו לוודאי.

כשהגענו לשם ראינו בערך 15 מתנחלים, ג'יפ צבאי ובערך 5 חיילים, ועדר של עשרות ראשי בקר. חניתי בצד ויצאנו לבדוק מה קורה ולמה הם רועים את הבקר שלהם שם. אבל ברגע שהתקדמנו מתנחל חמוש באלה התחיל לתקוף את שני הבנים שלי. ניסיתי להגן עליהם ולהרחיק אותו אבל כשהתקרבתי אליו מתנחל אחר ריסס לי גז פלפל בפנים. שרף לי מאוד, לא הצלחתי לראות כלום והיה לי קשה לנשום. החיילים כמובן לא עשו כלום כדי להגן עלינו, רק ירו באוויר כדי להרחיק אותנו מהמקום.

 נפלתי על האדמה ותושבים שהיו שם הכניסו אותי למכונית שלהם ולקחו אותי לבית החולים. בדרך, בכניסה לעזון, העבירו אותי לאמבולנס, שבו היו עוד שני חקלאים שמתנחלים ריססו עליהם גז פלפל. האמבולנס פינה אותנו לבית החולים דרוויש נזאל בקלקיליה.

מאוחר יותר בלילה הבנים שלי חזרו לוואדי עם רכב גרר והחזירו משם את המכונית שלנו, אחרי שהמתנחלים ניפצו לה את השימשה הקדמית והשחיתו את ארבעת הצמיגים שלה.

ראש מועצת דיר איסתיא, סעיד זידאן, בן 65 ואב לארבעה, סיפר בעדותו:

סעיד זידאן בבית החולים
סעיד זידאן בבית החולים

כשהגעתי לוודאי ראיתי בערך 15 מתנחלים, חמישה חיילים ועדר של בערך 60 פרות שהתחילו לאכול מהעצים. אני וחקלאים אחרים ניסינו לדבר עם החיילים, אבל מתנחל עם אלה התקרב אלינו ומיד תקף אותי והכה אותי עם האלה על הכתף, ומתנחל אחר ריסס לי גז פלפל בפנים, למרות שהחיילים עמדו סביבנו. היה ברור שהם שם רק כדי להגן על המתנחלים. נפלתי על הקרקע והתחלתי לצעוק מכאבים. אחר-כך הצלחתי לקום וצעקתי על החיילים ואז נהיה צעקות בין החיילים והחקלאים שמחו על ההתנהגות של החייילים והמתנחלים, ואחד החיילים היכה אותי בראש עם קנה הרובה שלו.  הרגשתי סחרחורת ונפלתי על האדמה שוב. בינתיים הגיעו עוד מתנחלים ועוד חיילים וגם שוטרים. הצבא סגר את האזור ומנע מעוד חקלאים להגיע לשם. המתנחלים ריססו גז פלפל גם על חקלאים אחרים וכולנו פונינו משם לבתי חולים.

21

ואדי אל-חסין, מרכז העיר חברון: מתנחלים פלשו לשכונה בליווי שני חיילים, יידו אבנים על בתים, ירו אש חיה ותקפו תושב השכונה בחצרו בגז פלפל ובאבן גדולה

ביום 21.5.21, בסביבות השעה 20:30, פלשו כ-20 מתנחלים, חלקם חמושים, לשכונת ואדי אל-חסין שבמרכז העיר חברון כשהם מאובטחים על-ידי שני חיילים. המתנחלים הסתובבו בין בתי התושבים וחלקם ירו אש חיה. גדר המקיפה את השכונה חוצצת בינה לבין ההתנחלות קריית ארבע. אין זו הפעם הראשונה שמתנחלים תוקפים את בתי השכונה. בצלם פרסם תיעוד של תקיפה קודמת שהתרחשה בחודש יוני 2020.  

המתנחלים נכנסו לאחד מבתי משפחת אבו סעיפאן המורחבת, ואחד המתנחלים ריסס גז פלפל בפניו של הישאם אבו סעיפאן, בן 52 ואב לשישה. מתנחל אחר השליך אבן שפגעה בחזהו של אבו סעיפאן.  

למחרת, שוב נכנסו שני מתנחלים חמושים לשכונה, עוררו בהלה ועזבו את המקום. הישאם אבו סעיפאן, הגיע לתחנת המשטרה בקרית ארבע והגיש תלונה על תקיפתו ב-23.5.21. 

 בעדות שמסר לתחקירנית בצלם מנאל אל-ג'עברי סיפר הישאם אבו סעיפאן: 

אנחנו גרים עם שלושה מהילדים שלנו, ולידנו גרים האחים שלי ואמא שלי. הבתים שלנו צמודים לגדר שמעברה השני נמצאת ההתנחלות קריית ארבע. המתנחלים מתקיפים אותנו כל הזמן, במיוחד בימי שישי ושבת.  

התקיפה האחרונה הייתה ביום שישי, 21.5.21, בסביבות השעה 20:30. ישבתי עם אשתי והילדים שלנו ושמענו ירי. אשתי רצה מיד לחלון ואמרה שמתנחלים תוקפים באבנים בתים בשכונה. הלכנו מיד לבית של אמא שלי כדי לוודא שהיא בסדר, ורק אני והבן שלי ג'מיל, בן 27, חזרנו לדירה שלנו ויצאנו למרפסת. ראינו בערך 20 מתנחלים וחלקם מהם ירו לעבר הבתים. התושבים צעקו "אללה אכבר" וחלק מצעירי השכונה יידו אבנים לעבר המתנחלים. פתאום ראיתי שהמתנחלים נכנסים לחצר הבית שלנו, יחד עם שני חיילים. יצאנו החוצה ובקשתי מהם לצאת. אמרתי להם שיש לנו מצלמות אבטחה. אחד המתנחלים בעט לי ברגל ואני דחפתי אותו ואז הוא ריסס לי גז פלפל בפנים ומתנחל אחר זרק עליי אבן גדולה שפגעה לי בחזה והכאיבה לי מאוד.  

שרף לי בפנים והתקשיתי לנשום. נפלתי על הרצפה. ג'מיל עזר לי לקום ושטפתי את הפנים שלי במים אבל הצריבה והקושי לנשום נמשכו. גם החזה כאב לי מאוד עדיין.  

ג'מאל אבו סעיפאן, בן 50, אחיו של הישאם הגר בצמוד אליו, תיאר גם הוא את מה שאירע באותה לילה:  

יצאתי לחצר וראיתי הרבה מתנחלים, חלקם חמושים, תוקפים את הבית של אחי הישאם. היו איתם שני חיילים. המתנחלים ירו אש חיה  לעבר הבתים- והתושבים קראו "אללה אכבר" וחלק מהם זרקו אבנים לעבר המתנחלים כדי להרחיק אותם מהבתים.  

הגיעו עוד חיילים נוספים ופינו את המתנחלים מהבית. ניגשתי לבית של הישאם ומצאתי אותו שוכב על הקרקע וצועק מכאבים. הבן שלו ג'מיל עזר לו לקום ולשטוף את הפנים. הגיעו שמונה חיילים, ואחד מהם המליץ להישאם לשטוף את הפנים עם חלב. אחר כך הגיע קצין של המנהל האזרחי וסיפרנו לו מה קרה. הוא הבטיח שיטפל בעניין ושימנעו מהם לעשות את זה שוב.  

החיילים עזבו אבל המתנחלים המשיכו ליידות אבנים על הבתים שלנו מעבר לגדר עד לשעה 22:00 בערך.

16
מטע זיתים ששרפו המתנחלים. התמונה באדיבות מועצת הכפר
מטע זיתים ששרפו המתנחלים. התמונה באדיבות מועצת הכפר

ג'אלוד, מחוז שכם: מתנחלים ניסרו בפעם השלישית עמוד חשמל של שכונה

ב-16.5.21 גילו תושבי השכונה הדרום-מזרחית בכפר ג'אלוד שמתנחלים ניסרו שוב, בפעם השלישית, את עמוד החשמל שהציבו מועצת הכפר וחברת החשמל הפלסטינית כדי לספק חשמל לכמה מבתי השכונה. בנוסף, הציתו המתנחלים מטעי זיתים סמוך ובמקום התלקחה שריפה.

המתנחלים כבר עקרו עמוד חשמל שהוצב במקום ב-15.10.20, וב-3.4.21, בעת שהוצב במקום עמוד חלופי, שוב הגיעו למקום מתנחלים, חלקם רעולי פנים, ניסרו את העמוד ותקפו את אחד התושבים, וליד שוויכי, בן 71, לאחר שהעובדים נמלטו מהמקום.

עמוד החשמל שהמתנחלים ניסרו ושרפו. התמונה באדיבות מועצת הכפר
עמוד החשמל שהמתנחלים ניסרו ושרפו. התמונה באדיבות מועצת הכפר 

 

14

בורין, מחוז שכם: מתנחלים תקפו את בית משפחת עיד בפעם השלישית בשבעה חודשים

ב-14.5.21, בסביבות השעה 17:00, הגיעו כעשרה מתנחלים, חלקם רעולי פנים לבית משפחת עיד וחלקם יידו אבנים על הבית ושברו שתי מצלמות אבטחה שמוצבות על הבית. חיילים שליוו את המתנחלים, ירו רימוני גז, אש חיה וכדורי מתכת מצופי גומי על התושבים שהגיעו להגן על הבית. התקיפה נמשכה עד סביבות השעה 19:00, חמישה מהתושבים נפצעו מאש חיה ושמונה מכדורי מתכת מצופי גומי.  

בצלם תיעד שתי תקיפות קודמות של מתנחלים על בית המשפחה בתקופה האחרונה: ב-4.5.21 תקפו מתנחלים את הבית באבנים וחיילים שליוו אותם ירו רימוני גז לעבר תושבים שיצאו להגן על הבית וכן נורי תאורה שגרמו להתלקחות שריפה במטע הזיתים. האש כובתה על-ידי תושבי הכפר ומכבי האש הפלסטיניים.  

גם כשבעה חודשים קודם לכן, ב-9.10.20 תקפו מתנחלים באבנים את הבית וחיילים שליוו אותם ירו רימוני גז מדמיע לעבר התושבים. ילד ששאף גז מדמיע התעלף. 

12

בורין, מחוז שכם: מתנחלים מלווים בחיילים חיבלו בשני בתים בבנייה. במקביל טיפסו מתנחלים על גג בית משפחה ויידו משם אבנים וגרמו נזקים

יום רביעי, 12.5.21, הגיעו כ-20 מתנחלים מלווים בחיילים לשני בתים בבנייה בכפר, אחד בבעלות מונתסר מנסור, שבצלם תיעד תקיפה קודמת שלו ב-3.3.21 והשני בבעלות מוחמד עיד, וחיבלו בשניהם. במקביל, טיפסו מתנחלים על גג בית משפחת עומראן, ויידו ממנו אבנים על תושבים שיצאו להגן עליו. אבנים שהשליכו המתנחלים פגעו במכונית שחנתה מול הבית, ניפצו את שמשתה הקדמית והסבו נזק לשלדתה, וכן שברו שניים מחלונות הבית. המתנחלים אף פגעו במזגן, השחיתו את כבלי הטלוויזיה וקו הביוב והציתו אש במטע הזיתים שבו נשרפו עשרה עצי זית בני שנה עד 30.

חיילים שליוו את המתנחלים ירו רימוני גז וכדורי מתכת מצופים גומי לעבר התושבים שיצאו להגן על הבית.

שמשת הגג המנופצת במכוניתה של משפחת עוואד. הצילום באדיבות המשפחה
שמשת הגג המנופצת במכוניתה של משפחת עוואד. הצילום באדיבות המשפחה

ביתין, מחוז רמאללה: כעשרה מתנחלים תקפו באבנים שתי מכוניות וניפצו את שמשותיהן

ב-12.5.21, בסביבות השעה 21:30,  נסעו האני אבו עוואד (50) אשתו דיאא (40) ובנם מוחמד (17), מביתם בכפר ביתין לקנות מצרכים בעיר רמאללה לחג אל-פיטר (המסיים את חודש הרמדאן). כשהגיעו לצומת שבין הכפר לכביש המוביל לבית אל, במרחק של כ-200 מטרים ממחסום ה-DCO, תקפו כעשרה מתנחלים את מכוניתם באבנים, שפגעו בשלדתה וניפצו את חלון הגג. מכונית נוספת שנסעה אחריהם הותקפה גם היא באבנים ושמשתה הקדמית נופצה.

אבו עוואד, שחשש להסתובב, ביקש מבנו להחליפו ולסובב את המכונית ובינתיים יצא ממנה והחל ליידות אבנים לעבר המתנחלים כדי להרחיקם מהמקום. נוסעי מכוניות אחרות הצטרפו אליו ויידו אבנים לעבר המתנחלים שברחו מהמקום.

דקות ספורות לאחר מכן הגיע למקום ג'יפ צבאי והחיילים הזעיקו את המשטרה הישראלית. השוטרים גבו עדויות מבעלי שתי המכוניות שנפגעו, עיכבו שני מתנחלים שנחשדו במעורבות בתקיפה וביקשו מעוואד לזהותם, והמליצו לאבו עוואד ולבעל המכונית השנייה להגיש תלונה בתחנת משטרת בינמין, כפי שאבו עוואד אכן עשה למחרת האירוע.

בעדות שמסר לתחקירן בצלם איאד חדאד סיפר אבו עוואד על התקיפה:

בערך עשרה מתנחלים צעירים, עם כיפות, פאות ארוכות וציציות, התחילו לזרוק אבנים מרחוק והתקדמו אלינו בריצה. פחדנו מאוד ואשתי התחילה לצעוק. אבן אחת נפלה על הגג הזכוכית של המכונית וניפצה אותו. למרבה המזל הוא היה סגור אחרת האבן הייתה חודרת פנימה.

ניסיתי לחזור לאחור אבל מאחורי הייתה מכונית של תושב אחר בכפר שהייתה קרובה אליי מאוד ופחדתי שאם אסתובב אפגע בה ובמתנחלים. לכן יצאתי מהמכונית ובקשתי מהבן שלי מוחמד לסובב אותה ואני התחלתי ליידות אבנים לעבר המתנחלים כדי שיברחו. אשתי צעקה עלי שלא אעשה את זה כי היא יודעת שהם יכולים להיות חמושים ופחדה שייפגעו בי.

מוחמד סובב את המכונית שלנו וגם המכונית שמאחורינו התחילה להסתובב. הגיעו עוד כמה תושבים מהכפר וגם הם התחילו ליידות אבנים ואז המתנחלים ברחו. זה נמשך כמה שניות עד דקה. אחרי שהם ברחו, חזרתי למכונית וגיליתי שבנוסף לניפוץ הזכוכית של הגג, יש כמה פגיעות של אבנים בשלדה. ובמכונית שהייתה מאחוריי נופצה השמשה הקדמית. תודה לאל שאנחנו לא נפגענו מהאבנים. הם היו יכולים להרוג אותנו.

אחרי חמש דקות בערך הגיע ג'יפ של הצבא. התלוננו בפני החיילים והם הובילו אותנו  לרחבה שליד מחסום ה-DCO והזמינו משטרה, שהגיעה אחרי 15 דקות. השוטרים גבו עדות ממני ומבעל המכונית שהייתה מאחורינו.

תוך כדי כך השוטרים הביאו שני ממתנחלים שנחשדו במעורבות בתקרית. הם ביקשו ממני לזהות אותם וזיהיתי אותם כי הם היו מאוד קרובים אליי באירוע. ב-22:30, כשסיימו את החקירה, השוטרים הציעו לנו להגיש תלונה בתחנת המשטרה. למחרת בבוקר הלכתי לשם והגשתי תלונה. במקום להיות עסוקים בהכנות לחג התעסקתי עם התקיפה האלימה של המתנחלים. הנזק שנגרם לנו יגיע לכמה אלפי שקלים.

11
אוהל שהושחת. התמונה באדיבות המשפחה
אוהל שהושחת. התמונה באדיבות המשפחה

קהילת אל-פג'ם (עקרבא), מחוז שכם: מתנחלים השחיתו אוהל מגורים ודיר צאן

ב-11.5.21 חזרו אחמד בני ג'אבר, בן 34 ואב לשבעה, ובני משפחתו לביתם בקהילה מביקור בעקרבא, וגילו כי מתנחלים השחיתו שניים מאוהליהם. אחד האוהלים שהושחתו שימש למגורים והשני שימש כדיר צאן.

עבד א-נאסר דמיידי לאחר שאפו נחבש.
עבד א-נאסר דמיידי לאחר שאפו נחבש.

חווארה, מחוז שכם: מתנחלים תקפו באבנים ובאלות תושב העיירה שישב בפתח ביתו ושברו את אפו

ביום שלישי, 11.5.21, בסביבות השעה 19:00, תקפו מתנחלים באבנים ובאלות את עבד א-נאסר דמיידי, בן 50 ואב לשניים, כשישב בפתח ביתו בקצה העיירה, במרחק של כ-200 מטר מהכביש הראשי (60). דמיידי הועבר לבית החולים רפידיא, שם אובחן שבר באפו.

במארס 2021 תקפו מתנחלים באבנים בית אחר בעיירה בבעלות משפחת דמיידי. תושבי העיירה חווארה סובלים מתקיפות חוזרות ונשנות של מתנחלים על בתיהם. כמו כן הם, כמו-גם פלסטינים אחרים העוברים בסמוך להתנחלות יצהר בכביש 60, סובלים מתקיפות מתנחלים חוזרות ונשנות על מכוניותיהם.

8

מרכז העיר חברון: בני נוער מהתנחלות בית הדסה מיידים אבנים על הולכי רגל ומכוניות ומקללים אותם

ב-8.5.21, בסביבות השעה 18:00, עמדו בני נוער שיצאו מהתנחלות בית הדסה על גגות בתים ובנק ברחוב א-שלאלה, יידו אבנים על הרשת הפרוסה מעל הרחוב, הבהילו עוברים ושבים ברחוב וקיללו אותם. חיילים שהיו בעמדה צבאית במקום לא התערבו למרות פניות התושבים. רק לאחר שנערי ההתנחלות עברו לצדו השני של הרחוב ויידו שם אבנים ישירות על מכוניות והולכי רגל, וכאשר תושבי השכונה החלו ליידות לעברם אבנים בחזרה, הגיעו כשמונה חיילים והרחיקו אותם מהמקום בעדינות.

האבנים שיידו המתנחלים פגעו ברגלו של בעל חנות ובשתי מכוניות, וניפצו את השמשה הקדמית באחת מהן ופנס צדדי בשנייה.

בחג פורים האחרון, בפברואר 2021, תיעד בצלם מתנחלים מבית הדסה שהשליכו חפצים על בית סמוך וקיללו את דייריו.

בעל חנות באזור תיאר את האירוע בעדות שמסר לתחקירן בצלם, מוסא אבו השהש:

עמדתי בפתח של החנות שלי וראיתי הרבה מתנחלים, רובם צעירים, עומדים על הגגות של החנויות ברחוב א-שלאלה. הם קיללו את העוברים ושבים ויידו אבנים. חיילים שהיו בעמדה שמוצבת במרחק של כמה מטרים מהמתנחלים אפילו לא העירו למתנחלים. זה נמשך יותר מעשר דקות. תושבים מהשכונה פנו לחיילים ודרשו מהם להתערב אבל הם לא עשו כלום.

חלק מהמתנחלים חצו את הגג ועברו לצד השני של הרחוב, אל הגג של הבנק, ומשם הם המשיכו ליידות אבנים על אנשים שעברו ברחוב ועל מכוניות שחנו שם. אני נפגעתי באבן ברגל ואז נכנסתי פנימה לחנות שלי כדי לא להיפגע. רק אחרי כמה דקות הגיעו 10-8 חיילים והרחיקו את המתנחלים.

מתנחלים וחיילים בחורשה ליד א-תוואני
מתנחלים וחיילים בחורשה ליד א-תוואני

א-תוואני, דרום הר חברון: מתנחלים תקפו בית באבנים, חיילים תקפו את התושבים שהגנו עליו בגז מדמיע וברימוני הלם

ביום שבת, 8.5.21, הבחינו תושבי הכפר א-תוואני במתנחלים שהתקדמו אל בית בפאתיו המזרחיים של הכפר, שבמרחק של כמה מאות מטרים ממנו הוקם המאחז חוות מעון. המתנחלים הסתתרו בחורשה סמוכה, ובכל פעם הגיחו ממנה, יידו אבנים על הבית ושבו להסתתר בה. תושבים מהכפר הגיעו למקום כדי להגן על הבית ודייריו, וניסו להרחיק את המתנחלים באמצעות יידוי אבנים.

התושבים אף הזעיקו את המשטרה הישראלית, ולמקום הגיעו שוטרים מלווים בארבעה חיילים. בינתיים הגיעו למקום כעשרה מתנחלים נוספים והחלו ליידות אבנים לעבר התושבים והחיילים הצטרפו אליהם, השליכו רימוני הלם וירו רימוני גז לעבר התושבים, שחלקם נפגעו משאיפת הגז ונאלצו להתרחק. מאוחר יותר הסתלקו גם המתנחלים והחיילים מהמקום.

6
מחמוד חמאמדה וצאנו. צילום: נסר נוואג'עה, בצלם, 2.6.21
מחמוד חמאמדה וצאנו. צילום: נסר נוואג'עה, בצלם, 2.6.21

ח'ירבת אל-מופקרה, מסאפר יטא: מתנחלים תקפו רועה צאן באבנים ופגעו בידו

ב-6.5.21, בסביבות השעה 6:00 בבוקר, רעה מחמוד חמאמדה, בן 56, תושב ח'ירבת אל-מופקרה במסאפר יטא שבדרום הר חברון את צאנו כהרגלו מדי בוקר, מערבית לקהילה. במרחק של כ-400 מטר משטח המרעה הוקם בשנת 2002 המאחז אביגיל, בצמוד למעין. 

חמאמדה ראה מן המרעה מתנחלים רוחצים במעין שבצמוד אליו הוקם המאחז. רבע שעה לאחר מכן, כשחמאמדה התקדם עם הצאן בתוך שטח המרעה, תקפו חמישה מתנחלים רעולי פנים באבנים אותו ואת צאנו.   

בעדות שמסר לתחקירן בצלם נסר א-נוואג'עה סיפר חמאמדה: 

ניסיתי להתגונן ולהגן על הצאן שלי, שהוא מקור הפרנסה היחידי שלנו, אבל הם המשיכו לזרוק עלינו אבנים במשך רבע שעה בערך. נפגעתי ביד מאבן והיא כאבה לי מאוד. בסוף הצלחתי לחזור עם הצאן הביתה ומשם הלכתי למרפאה לבדוק את מפרק היד.   

4

בורין, מחוז שכם: מתנחלים הציתו מטע ותקפו בית באבנים, חיילים ירו גז מדמיע על תושבים שיצאו להגן על הבית

בלילה ה-4.5.21 התלקחו שלוש שריפות באזור הכפר בורין.

בסביבות השעה 22:30 פרצה אש בשוליו המזרחיים של הכפר, התפשטה מעלה לכיוון ההתנחלות גבעת רונן. באותו לילה צייץ בצלם תמונה משריפה זו עם מידע ראשוני שהגיע אליו מהשטח. הצבא והמתנחלים טענו כי פלסטינים הציתו שריפה זו וכי הם אלה שפעלו לכבותה. תושבים מהכפר טענו כי מתנחלים הם שהיו אחראים להצתה. בצלם לא הצליח להגיע למסקנה חד משמעית בשאלה מי אחראי להצתת שריפה זו.

ניסיון הצתה בצדו הדרומי של בורין

בסביבות השעה 23:00 הגיעו מתנחלים לשטח בצדו הדרומי של הכפר, הנמצא במרחק של כ-500 מטר מהכביש העוקף של ההתנחלות יצהר. אכרם עמראן, בן 52 ואב לשבעה, ראה כמה מתנחלים מסתובבים באדמותיו הפרטיות. המתנחלים הציתו אש באדמתו הנטועה עצי זית, אך כיוון שאדמתו הייתה חרושה, האש כבתה במהרה. המתנחלים נמלטו מהמקום למכונית שהמתינה להם בכביש העוקף המוביל להתנחלות יצהר. עמראן ותושבים מהכפר שהזעיק נשארו במקום עד הבוקר כדי לוודא שהמתנחלים אינם חוזרים.

בעדות וידיאו שמסר לתחקירנית בצלם סלמא א-דיעבי סיפר עמראן סיפר על אירועי אותו לילה:

 

 

עבדאללה עיסא, בן 35 ואב לשבעה, בעל חלקה סמוכה, הגיע למקום כששמע על נוכחות של מתנחלים באזור. הוא נשאר לשמור על אדמתו כל הלילה מחשש שיחזרו. יום קודם, מתנחלים חיבלו בגידוליו ובציוד החקלאי שלו. הם חתכו את צינורות ההשקיה ואת יריעות הפלסטיק של החממות שבבעלותו, שפכו דשן והשחיתו את היבול. בתוך החממה מצא עיסא כיפה שהותיר מאחוריו אחד המתנחלים.

בעדות שמסר לתחקירנית בצלם סלמא א-דיבעי סיפר עיסא:

ביום שלישי, 4.5.21, בשעה 7:00, הגעתי כרגיל לאדמה שלי כדי לקטוף את היבול. נשארו לי עשרה ימים כדי לקטוף את הקישואים, העגבניות והחסה ששתלתי בחודש פברואר השנה. אבל כשהגעתי גיליתי שמתנחלים השחיתו חלק מצנרת ההשקיה והגידולים, שפכו את הדשן וחתכו חלק מיריעות הפלסטיק של החממות. הרגשתי חוסר אונים. לא יכולתי להתאפק ובכיתי. לקחתי הלוואות כדי לבנות את החממות ולקנות את הציוד והשתילים. כשבדקתי את הנזקים מצאתי כיפה על אחד השתילים.

בזמן שבניתי את החממות, השומר של ההתנחלות הגיע ואיים עליי שאם לא אפרק אותן הוא יפרק אותן בעצמו. אני לא אשכח את המלים האלה.

ביום שבו גילתי את הנזקים, בשעות הערב, כשישבתי עם בני המשפחה שלי, התקשר אלי תושב מהכפר בשם אחמד ועדכן אותי שמתנחלים מנסים להצית את החממות ושאני צריך להגיע מהר. נסעתי לשם מייד עם אח שלי. האורות של המכונית היו מכוונים לחממה וראיתי את אחמד. ראיתי גם שלושה או ארבעה פנסים בחלקה שצמודה לשלי. רצתי מיד לכיוון החממות. המתנחלים ברחו לכיוון הכביש ואחמד וצעירים אחרים ניסו לרדוף אחריהם אבל אני קראתי להם לחזור כי פחדתי שיתקפו אותם. המתנחלים ברחו לכיוון הכביש העוקף ובדרך הציתו אש אבל היא כבתה מיד כי זה היה בקרקע חרושה.

תקיפת ביתם של ר׳אדה ואיבראהים עיד ושריפה שגרמו חיילים

בסביבות השעה 23:30, הגיעו מספר מתנחלים לצדו הצפון-מזרחי של הכפר ותקפו את ביתם של ר'אדה, בת 46, ואיבראהים, בן 50, עיד, הורים לשמונה. ביתם נמצא במרחק של כקילומטר וחצי מהמאחז חוות רונן. המתנחלים רגמו את בית המשפחה באבנים. חיילים שהגיעו למקום ירו רימוני גז לעבר התושבים שהגיעו להגן על הבית. החיילים ירו גם נורי תאורה, וחלקם גרמו להתלקחות שריפה במטע זיתים, שכובתה עי-ידיו תושבים וכוחות כיבוי אש פלסטיניים.

תושבי הבית נפגעו משאיפת גז ואחד התושבים שהגיע לסייע להם נפגע בכתפו מאבן שיידו מתנחלים. הוא הועבר לטיפול בבית חולים רפידיא ושם שוחרר לאחר שעבר צילומי רנטגן.

בצלם תיעד תקיפה קודמת של מתנחלים על בית משפחת עיד בגיבוי הצבא, ב-9.10.20.

ר'אדה עיד תיארה בעדותה את רגעי ההתקפה:

בסביבות השעה 23:30 הייתי בבית עם בעלי והילדים שלנו. פתאום שמעתי חבטות על הגג. הסתכלתי מהר במסך של מצלמות האבטחה, וראיתי כמה מתנחלים. מאז פיגוע הירי במחסום זעתרה צפיתי להתקפות של מתנחלים. הם תמיד תוקפים אותנו ונוקמים בנו כשקורה משהו למתנחלים או לצבא איפה שהוא בגדה המערבית.

אמרתי לכולם לסגור את התריסים ולנעול את הדלתות. הרעש של האבנים היה כל כך חזק, כאילו רעידת אדמה ממוטטת את הבית. האבנים פגעו בקירות ובגג, וכשהן פגעו בשער הברזל היה רעש אדיר. אנחנו חיים פה כמו בבית כלא, על כל החלונות שלנו מותקנות רשתות ברזל.

הבת שלי נור (12) נלחצה ופחדה מאוד. היא בכתה כל הזמן ורעדה. העברתי אותה ואת מוחמד (7) מחדר לחדר, אבל אף חדר לא הרגיש בטוח. התחלתי לצעוק ולקרוא לשכנים שיעזרו לנו. כי בדרך כלל המתנחלים עוזבים כשהם רואים שהתושבים מגיעים.

התקיפה נמשכה בין עשר דקות לרבע שעה ואז המתנחלים עזבו. חיילים שהגיעו איתם השליכו גז מדמיע ופצצות תאורה וחלק מהן גרמו לשריפה במרחק של 100-50 מטר מהבית.

בכל מקום היה ריח של הגז. הבאתי כמה בצלים, חתכתי אותם וחילקתי לילדים שלי. הבן שלי עבד א-רחמאן, בן 13, סובל מסינוסיטיס והגז המדמיע משפיע עליו קשה במיוחד. הפנים שלו האדימו מאוד והוא התקשה לנשום. הכנתי לו אינהלציה כדי להקל עליו לנשום.

אחרי שהמתנחלים עזבו התחלנו לבדוק מסביב לבית. גילינו שכמה עציצים בחצר נשברו. לא העזנו לעלות לגג ולראות את המצב שם כי פחדנו שהמתנחלים והחיילים לא התרחקו הרבה ושהם יחזרו ויתקפו אותנו. לא נרדמנו עד 4:00 לפנות בוקר. כשהתעוררנו עלינו לגג וגילינו שהמתנחלים שברו שם ארבעה פרוג'קטורים.

3
מוחמד סלמאן לאחר התקיפה
מוחמד סלמאן לאחר התקיפה

פרעתא, מחוז קלקיליה: מתנחלים יידו אבנים על חקלאי בן 73 ופצעו אותו בראשו

ב-3.5.21, בסביבות השעה 6:30 בבוקר, הגיע החקלאי מוחמד סלמאן, בן 73 ואב ל-16 לאדמתו, ששטחה 55 דונם, ממזרח לכפר. סלמאן, הנוהג להגיע לאדמתו פעמיים ביום, הוביל את עדר הצאן שלו למרעה סמוך ובדק את מצב עצי הזית באדמתו. בסביבות השעה 9:00 הבחין סלמאן בשני מתנחלים שהגיעו מכיוון ההתנחלות חוות גלעד הצמודה לאדמתו, נעמדו במרחק של כ-25 מטר ממנו והחלו ליידות לעברו אבנים.

בעדות שמסר לתחקירן בצלם עבד אל-כרים א-סעדי ביום האירוע, תיאר סלמאן את תקיפתו בידי המתנחלים:  

פחדתי מאוד, כי לא היו עוד חקלאים באזור. התחלתי להתרחק מהם, אבל אחת האבנים פגעה לי בראש מאחור. הרגשתי סחרחורת והתחלתי לדמם מהראש. הסתתרתי כמה דקות מאחורי העשב הגבוה עד שהמתנחלים התרחקו לכיוון ההתנחלות ואז הובלתי את הצאן בחזרה לכיוון הכפר, במרחק של קילומטר בערך. הבנים שלי לקחו אותי למרפאה בכפר הסמוך אמאתין, ומשם העבירו אותי לבית החולים דרוויש נזאל בקלקיליה כדי שיעשו לי צילומי רנטגן של הראש. בצילום עלה שאין שברים בגולגולת, אז שחררו אותי הביתה עם הוראה לנוח.  

הופתעתי מאוד מהתקיפה של המתנחלים. אני נמצא באדמה שלי כל יום והם רואים אותי שם, וזו הפעם הראשונה שתקפו אותי. 

שמשת הרכב המנופצת
שמשת הרכב המנופצת

כביש חווארה ג'ית: מתנחלים יידו אבנים על מכוניות, פגעו באחת מהן ושברו את כתפו של הנהג

ב-3.5.21, בסביבות השעה 23:30, נסעו שלושה חברים תושבי הכפר פרעון בחזרה לביתם לאחר שהסיעו חבר לכפר פרעתא שמדרום לשכם. בדרכם חזרה, כשעברו ליד כביש חווארה - ג'ית (כביש 60) שבסמוך אליו הוקמה ההתנחלות יצהר, מתנחל יידה על מכוניתם אבן שניפצה את שמשתה הקדמית ופגעה בכתפו של הנהג, עבד א-לטיף בדיר, בן 30. 

המכונית סטתה והשתפשפה במעקה שבצד הכביש אך בדיר הצליח לעצור אותה בשוליו. חבריו הזעיקו אמבולנס ואת המשטרה הפלסטינית והתקשרו למת"ק הפלסטיני. רבע שעה לאחר מכן הגיע למקום אמבולנס של הסהר האדום וג'יפ צבאי שצוותו שוחח עם נהג האמבולנס אך לא עם בדיר או חבריו. 

בדיר פונה לבית החולים רפידיא שבשכם, שם עבר צילומי רנטגן ואובחן שבר בכתפו. ב-9.5.21 שוחרר מבית החולים ואינו זוכר את אירועי אותו ערב. 

חברו, ע. ע., תיאר בעדות שמסר לתחקירן בצלם, עבד אל-כרים א-סעדי, ב-5.5.21 את מה שאירע באותו לילה: 

הזמנתי חבר שלי מפרעתא לארוחת האיפטאר. הוא מהנדס ומפקח על בניית הבית שלי. הזמנתי גם שני חברים מהכפר, עבדאללה בדיר ואוסייד עומר. בלילה הסענו את החבר בחזרה לפרעתא בפולקסוואגן פסאט החדשה שעבדאללה קנה לפני כמה חודשים. בדרך חזרה, כשהיינו ליד ההתנחלות יצהר, ישבתי ליד עבדאללה שהנהג וראיתי אבן שנזרקה עלינו. מיד שמתי את הידיים על ראשי וצעקתי לעבדאללה שישים לב. עבדללה נפגע בכתף. הרכב סטה ימינה ושמאלה ובסוף עבדאללה הצליח לעצור אותו, אחרי שהשתפשף במעקה שבצד הכביש. אני ואוסייד יצאנו מהמכונית והזמנו משטרה ואמבולנס פלסטיני והתקשרנו גם למת"ק הפלסטיני. הגיעו אמבולנס של הסהר האדום וג'יפ צבאי. החיילים דיברו עם הצוות הרפואי אבל איתנו הם לא דיברו בכלל. האמבולנס פינה את עבדללה לבית החולים בשכם ואני נסעתי אתו. אוסייד ואנשים שסייעו לו הסיעו את המכונית של עבדאללה לכפר בורין.  

אפריל 2021

29
איבראהים חמדוני אחרי התקיפה.
איבראהים חמדוני אחרי התקיפה.

אימריחה, מחוז ג'נין: מתנחלים חמושים באלות תקפו רועה צאן בן 65 והכו אותו קשות

ב-29.4.21, בסביבות השעה 7:00, יצא איבראהים חמדוני, בן 65, נשוי ואב לשמונה, לרעות את הצאן והבקר שלו מדרום לכפרו אימריחה, במחוז ג'נין. במרחק של כשלושה קילומטר מערבית לשדות המרעה הוקמה ההתנחלות מבוא דותן, ובמרחק של כשני קילומטר מערבית לה הוקמה ההתנחלות חרמש. 

בסביבות השעה 8:00 הגיע למקום מתנחל עם עדר צאן, והזעיק למקום מתנחל נוסף. שני המתנחלים תקפו את חמדוני והכו אותו במוטות עץ על ראשו ושאר חלקי גופו. חמדוני הצליח להתרחק מהמתנחלים וברח מהמקום עם צאנו, כשהוא מדמם מראשו. שני המתנחלים התרחקו מהמקום לכיוון ההתנחלות מבוא דותן. 

לאחר שהתרחק מהמקום התקשר חמדוני לבנו, שיצא לפגוש אותו ועזר לו לשוב לביתו ברגל. משם הסיע אותו הבן לבית חולים בעיר ג'נין. חמדוני עבר בדיקות וצילומי רנטגן ושלושה פצעים בראשו נתפרו. בנוסף לפצעים אלה הותירו המכות חבורות בכל חלקי גופו.  

בעדות שמסר לתחקירן בצלם עבד אל-כרים סעדי ב-29.04.21 סיפר איבראהים חמדוני על תקיפתו בידי המתנחלים: 

ביום חמישי, 29.4.21, בסביבות השעה שבע בבוקר, יצאתי כרגיל למרעה עם חמשת ראשי הבקר ושלושת ראשי הצאן שלי. אני יוצא איתם לשטחי מרעה באזור הוואדיות, דרומית לכפר שלנו אימריחה, שם יש עשב לאורך כל העונה.  

אחרי שהגעתי לשם הגיע מתנחל שאני מכיר שרועה את הצאן שלו באותו אזור. הוא התקרב אליי ושאל אותי: מה אתה עושה פה? עניתי לו שאני רועה את הבקר והצאן שלי בקרקעות שלנו כמו תמיד. הוא התקשר למישהו ואז הגיע עוד מתנחל שגם אותו כבר ראיתי רועה צאן באזור הזה. 

שני המתנחלים התחילו להרביץ לי על הראש, החזה והרגליים עם אלות. דיממתי מהראש ומהפנים וכאבו לי הצלעות בבית החזה. הייתי שם לבד ולא הייתי לי שום אפשרות להתגונן. הצלחתי לברוח משם למרות הכאבים והדימום והרחקתי משם את הבקר והצאן שלי.  

ראיתי ששני המתנחלים התרחקו לכיוון ההתנחלות דותן. התקשרתי לבן שלי פואאד וביקשתי שיפגוש אותי ויעזור לי ללכת בגלל הכאבים בחזה ובראש. התקדמתי לכפר ופואאד פגש אותי בדרך. נשענתי עליו והמשכנו ללכת עד שהגענו הביתה בסביבות השעה שמונה וחצי בבוקר.  

כשהגענו אשתי ושאר בני המשפחה נבהלו לראות אותי מדמם מהראש. זה היה יום חם מאוד והייתי בצום. הבנים שלי ניגבו לי את הדם מהפנים והראש שלי ופואאד לקח אותי במכונית שלו לבית החולים ג'נין כדי שיעשו לי בדיקות ויוודאו שלא נגרם לי נזק. היו לי כאבים חזקים בראש, ברגליים, בגב ובחזה.  

האלימות של המתנחלים נועדה להפחיד אותנו כדי שלא נגיע לשטחי המרעה ואז הם יוכלו להשתלט על הקרקע.

28
סיסמאות שריססו המנתחלים על קירות המבנה החקלאי
סיסמאות שריססו המנתחלים על קירות המבנה החקלאי

קוסרה, מחוז שכם: מתנחלים עקרו שתילים, עקרו דלת של מבנה חקלאי וריססו עליו סיסמאות

ב-28.4.21 גילה פתחאללה אבו ריידה, בן 60, תושב הכפר קוסרה שבמחוז שכם, כי מתנחלים עקרו שתילים שנטע באדמתו שמדרום לכפר. המתנחלים אף ריססו על קירות מבנה חקלאי בחלקה את המילים "עם ישראל חי", "מוחמד חזיר" ו"נקמה", ועקרו את דלת המבנה. 

תושבי הכפר קוסרה והכפרים הסמוכים סובלים מתקיפות חוזרות ונשנות של מתנחלים עליהם ועל רכושם. במרחק של מספר מאות מטרים מהחלקה, מצפון מזרח לקוסרה, הוקמה ההתנחלות מגדלים, ובמרחק של כקילומטר וחצי מדרום לכפר הוקמו המאחזים אש קודש ואחיה. 

27
שמשות המכונית שניפצו המתנחלים. התמונה באדיבות בעל המכונית
שמשות המכונית שניפצו המתנחלים. התמונה באדיבות בעל המכונית

עוריף, מחוז שכם: מתנחלים תקפו באבנים מכונית שבה נהג תושב הכפר וניפצו את שמשותיה

ב-27.4.21, בסביבות השעה 23:00, נסע תושב הכפר עסירה אל-קיבלייה, מרוואן אחמד, בן 26 ואב לשניים, בכביש המחבר את כפרו עם כפר עוריף. כשהתקרב לעוריף נתקל אחמד בסלעים שהוצבו באמצע הכביש וחסמו את המעבר. כשניסה אחמד להסתובב כדי לחזור לכפרו הופיעו חמישה מתנחלים רעולי פנים והחלו ליידות אבנים על מכוניתו. המתנחלים ניפצו באבנים את השמשה הקדמית המכונית, את חלון הגג ושני פנסים וחיבלו בשילדה. לבסוף הצליח אחמד להימלט מהמקום במכוניתו.  

במרחק של כ-800 מטר מצפון לקטע כביש זה הוקמה ההתנחלות יצהר. ב-18.4.21 השחיתו מתנחלים את לוח הבקרה של רשת המים של עסירה אל-קיבלייה, במרחק של מאות מטרים מהכביש. 

בצלם תיעד עשרות תקיפות חוזרות ונשנות של תושבי הכפרים שבסמוך אליהם הוקמה ההתנחלות יצהר, ובהם עסירה אל-קילבייה, עוריף, בורין, מאדמא, וחווארה ופגיעות ברכושם. 

EU

פרסום זה הופק בסיוע האיחוד האירופי. בצלם לבדו אחראי לתכניו, שאינם משקפים בהכרח את עמדות האיחוד האירופי.