דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

ירי, תקיפות, יידוי אבנים ובקבוקי תבערה על מכוניות ובתים, פלישה לכפרים, הצתת מבנים ושדות, השחתת מטעים ורכוש: אלימות קשה ויומיומית של מתנחלים כלפי פלסטינים מתקיימת כבר מזמן בשירות המדינה במטרה לדחוק את הפלסטינים מאדמתם. במסגרת הבלוג שהושק בתחילת 2020 ניתן ביטוי לקולות האנשים החשופים לאלימות זו. לרקע בנושא

אוקטובר 2021

23
מכוניתו של אחד המוסקים שהוצתה על-ידי המתנחלים. התמונה באדיבות החקלאים
מכוניתו של אחד המוסקים שהוצתה על-ידי המתנחלים. התמונה באדיבות החקלאים

אלימות מתנחלים = אלימות מדינה תורמוסעיא, מחוז רמאללה: מתנחלים תקפו מוסקים; כשניסו להתגונן ירו לעברם חיילים גז מדמיע וכדורי "גומי"

ב-23.10.21 מסקו תושבים מתורמוסעיא זיתים באדמותיהם שממזרח לעיירה, שבסמוך אליהן הוקם המאחז "עדי עד" ולאחרונה גם "חווה חקלאית". כעשרים מתנחלים רעולי פנים תקפו את המוסקים באלות ובאבנים וכמה מהם נפצעו קל. עשרות מתושבי העיירה הגיעו כדי לסייע למוסקים להגן על אדמותיהם, חיילים שהגיעו למקום ירו לעברם רימוני גז מדמיע וכדורי "גומי". המתנחלים גם הציתו מכונית והשחיתו מכוניות נוספות. אירוע זה אינו חריג ותקיפות כאלה של מתנחלים הן כלי נוסף של ישראל המשמש אותה כדי להשתלט על אדמות פלסטיניות ברחבי הגדה. קראו עוד

18

תורמוסעיא, מחוז רמאללה: מתנחלים כרתו 35 עצי זית מניבים

ב-18.10.21, בסביבות השעה 8:00 בבוקר, הגיעו חקלאים לאדמותיהם המשתרעות במרחק של כשלושה קילומטרים ממזרח לכפרם, במסגרת התיאום עם הצבא שבו הוקצבו להם ארבעה ימים בלבד למסיק. עם הגיעם גילו כמה מהחקלאים כי מתנחלים כרתו 35 עצי זית בני 50-30 שנה באדמתם. מעצים אלה ניתן היה להפיק כ-160 ק"ג של שמן זית בשנה. התושבים דיווחו על המעשה לנציג המת"ק הישראלי שנכח במקום ולמחרת הגיעה למקום שוטרים והציעו לאחד מבעלי האדמות, רבאח חמזה (54), להגיש תלונה בתחנת משטרת בנימין, אך הוא בחר שלא לעשות כך בשל חוסר התוחלת בהגשת התלונה.

בשנה שעברה כבר כרתו מתנחלים כ-100 עצי זית באדמות משפחת חמזה.

17

תורמוסעיא, מחוז רמאללה: מתנחלים תקפו בגז פלפל פלסטינים שגידרו חלקה בניסיון לסלקם מהמקום

בשעות הבוקר של ה-17.10.21 גידרו האחים אחמד (25) ועבד אל-עזיז (19) אבו עוואד חלקה של תושב הכפר המשתרעת ממזרח לו. בסביבות השעה 9:00 בבוקר עברו לידם, בזו אחר זו, שלוש קבוצות של מתנחלים בכלי-רכב וטרקטורונים. קבוצת המתנחלים הראשונה תצפתה על האחים ואז עזבה. המתנחלים בקבוצה השנייה קיללו את האחים והמשיכו בדרכם. כשהגיעה הקבוצה השלישית, שכללה שני ג'יפים אזרחיים וטרקטרון, יצא מתנחל מאחד הג'יפים, ניגש אל האחים והחל לצעוק עליהם ולנסות לגרשם מהמקום. האחים נבהלו וחזרו למכוניתם, אך לאחר שהמתנחלים עזבו את המקום שבו להקים את הגדר.

לאחר כחצי שעה הגיעו למקום שני מתנחלים רעולי פנים עם שני כלבים גדולים, מכיוון חוות הרועים שהוקמה לפני כשנתיים בפאתי המאחזים עדי עד ועמיחי, במרחק של כמה מאות מטרים מהחלקה. המתנחלים ניגשו לאחים והורו להם להסתלק ואחד מהם ריסס בפניהם גז פלפל. לאחר מכן נמלטו המתנחלים מהמקום, והאחים נסעו למרפאה בכפר כדי לקבל טיפול ראשוני.  

בעדות שמסר לתחקירן בצלם איאד חדאד ב-18.10.21 סיפר אחמד אבו עוואד על התקיפה:

כשראינו שני מתנחלים רעולי פנים יורדים אלינו מכיוון מאחז המרעה עם שני כלבים ענקיים נשארנו במקום ולא זזנו כדי לראות מה הם רוצים. ברגע שהם הגיעו אלינו אחד מהם התחיל לדבר איתנו בעברית. אמרתי לו שאני לא מבין ומסרתי לו את הטלפון שלי כדי שהוא יכתוב את מה שהוא רוצה ונתרגם את זה באמצעות גוגל. הוא כתב: האם הצבא יודע על הנוכחות שלכם כאן? עניתי: לא. הוא כתב עוד פעם: תצאו מכאן, שלא יגיעו המתנחלים וייפגעו בכם. אמרתי לו: בעוד חצי שעה אנחנו מסיימים את העבודה ועוזבים. הוא אמר: לא, 5 דקות ואתם יוצאים.  

פתאום הוא שלף מיכל של גז פלפל מתחת לחולצה שלו וריסס לי את הגז בפנים שלי ממרחק אפס. הגז נכנס לי לעיניים, לאף ולפה ונחנקתי. התחלתי לצעוק. הרגשתי קוצר נשימה ודמעתי המון. הפנים צרבו לי בצורה שאי אפשר לתאר. המתנחל ריסס גז גם לעבר אחי עבד שהיה לידי. מרוב כאב התחלתי לרוץ בצרחות. רצתי בערך 100 מטרים ולא ידעתי לאן ללכת. אחי עבד התעשת, נכנס למכונית שלנו ונסע אליי. נכנסתי למכונית וברחנו משם. אני לא ראיתי מה עשו המתנחלים אבל עבד אמר לי שהם ברחו מיד אחרי התקיפה. 

יוני 2021

29
עצי זית שהושחתו בתורמוסעיא, 29.6.21. התמונה באדיבות בעל המטע
עצי זית שהושחתו בתורמוסעיא, 29.6.21. התמונה באדיבות בעל המטע

תורמוסעיא, מחוז רמאללה: מתנחלים עקרו כ-75 עצי זית במטע של תושב הכפר

ב-29.6.21, בשעות הבוקר, גילה תושב הכפר תורמוסעיא שבמחוז רמאללה כי מתנחלים עקרו והשחיתו כ-75 עצי זית במטע שלו בחלקו המזרחי של הכפר. זו התקיפה הרביעית של מתנחלים על תושבי אזור תורמוסעיא או רכושם בשבוע אחד.

במרחק של כשני קילומטרים מצפון-מזרח למטע הוקם המאחז עדי עד.

26
מישור תורמוסעיא, מחוז רמאללה: מתנחלים מלווים בחיילים תקפו קהילה בדואית
מישור תורמוסעיא, מחוז רמאללה: מתנחלים מלווים בחיילים תקפו קהילה בדואית

מישור תורמוסעיא, מחוז רמאללה: מתנחלים מלווים בחיילים תקפו קהילה בדואית

ב-26.6.21, בסביבות השעה 16:00, הגיעו מתנחלים מלווים בחיילים לחווה בבעלות משפחה בדואית, השוכנת במישור המשתרע ממזרח לכפר תורמוסעיא, ותקפו אותה באבנים. בני המשפחה ותושבים מהאזור שנזעקו לעזרתם ניסו להדוף את המתנחלים באמצעות יידוי אבנים. חיילים שליוו אותם ירו לעבר הפלסטינים רימוני גז מדמיע ואש חיה וכדורי מתכת מצופים גומי והשליכו רימוני הלם. כמה מהם נפגעו מכדורי מתכת מצופים גומי וטופלו במרפאה באזור, ופלסטיני נוסף נפצע קלות מאבן בבטנו.  

במהלך התקיפה, המתנחלים שרפו כלי-רכב חקלאי שחנה באזור, וכשני טון שעורה מהיבול החקלאי וכ-50 אלומות קש. שתי עזים נחנקו למוות מהגז המדמיע שירו החיילים ורגליהם של שתי עיזים אחרות נשברו בעקבות הבהלה שפרצה בעדר הצאן. לאחר כשעה הרחיקו החיילים את המתנחלים מהמקום, אך הם עצמם המשיכו להתעמת עם תושבי האזור עד סביבות השעה 19:00. לאחר ששוטרים הגיעו למקום, חיילים מנעו מתושבים לגשת לשוטרים על מנת להגיש תלונה.

במרחק של כקילומטר וחצי ממזרח לחווה הבדואית הוקם המאחז עדי עד. מאז הקמתו, תושבי

אזור תורמוסעיא סובלים מתקיפות חוזרות ונשנות על ידי מתנחלים.  

בעדות שמסר לתחקירן בצלם איאד חדאד ב-27.6.21, סיפר סולימאן אבו עליא, בן 32, נשוי ואב לשלושה, הגר עם משפחתו המורחבת בחווה, על התקפת המתנחלים:

המשפחה שלי, שמונה עשר נפשות, מתפרנסת מחקלאות ורעיית צאן. בחורף אנחנו גרים באזור ראס א-תין ובאביב ובקיץ בחווה שלנו שממזרח לתורמוסעיא, כדי שהצאן יוכל לרעות בשדות שכבר קצרנו ולאכול את העשב היבש שנשאר שם. באזור של החווה יש מתנחלים קיצונים שתוקפים אותנו ותושבים אחרים באזור וגורמים נזקים.  אבל דווקא בחודשים האחרונים היה שקט ולא היו תקיפות.

ב-26.6.21, בערך בשעה 16:00, פתאום הבחנו במתנחלים מתקדמים אלינו. הנשים והילדים בחווה נבהלו מאוד. ניסינו להבריח את המתנחלים, כדי להגן על המשפחות שלנו וניסינו גם להגן כמה שאפשר על הצאן, האוהלים והמספוא. כמה עשרות בחורים מהאזור ששמעו מה קורה הגיעו כדי לעזור לנו להיאבק נגדם.  

החיילים לא באמת ניסו להרחיק אותם או להגן עלינו. כל מה שעניין אותם היה להגן על המתנחלים והם ירו לעברנו וגם זרקו רימוני הלם וגז מדמיע. נאלצנו להתפזר בגלל הגז הסמיך. רק אחרי שעה הצבא הרחיק את המתנחלים וגם אז הם המשיכו לתקוף אותנו, אפילו כשהצבא כן ניסה להתערב. אחרי שהמתנחלים התרחקו, העימותים בין התושבים לצבא נמשכו, עד השעה 19:00 בערב. אחי אחמד נפגע קל בבטן מאבן שזרקו המתנחלים וכמה בערך עשרה אנשים נפגעו מגז מדמיע או מכדורי גומי, אבל עד כמה שידוע לי כולם נפגעו קל וטופלו במרפאות באזור.   

המתנחלים שרפו מכונית שמשמשת אותנו להובלות בתוך החווה, 2 טון שעורה שנועדה להאכלת הצאן (מחיר טון הוא כ-17,00 ש"ח) ובערך 50 אלומות קש שגם הן נועדו לצאן (מחיר כל אלומה 50 ש"ח). בנוסף, הם גרמו לפציעה של שתי עזים, שהרגליים שלהן נשברו ושתי עזים נוספות נחנקו מהגז ומתו.

בסוף, בשעה מאוחרת, הגיעו גם שוטרים. אבל בכל פעם שניסיתי לגשת אליהם כדי להגיש תלונה החיילים הרחיקו אותי באיומי נשק.

פברואר 2021

15
חלקת האדמה המשוטחת של סעיד כוכ, תורמוסעיא, 15.2.21. צילום: סעיד כוכ.
חלקת האדמה המשוטחת של סעיד כוכ, תורמוסעיא, 15.2.21. צילום: סעיד כוכ.

תורמוסעיא, מחוז רמאללה: מתנחלים גרפו והשחיתו קרקע חקלאית השייכת לתושב הכפר, כחלק מהשתלטות הדרגתית על אדמותיו

ב-15.2.21, גילה סעיד כוכ, תושב הכפר בן 61, נשוי ואב לשמונה, שמתנחלים גרפו, שיטחו והשחיתו כ-60 דונם מאדמתו ומאדמות משפחתו.

ב-11.3.21 הגיש כוכ תלונה בתחנת משטרה בבנימין.

במהלך השנה האחרונה, מאז אפריל 2020, בצלם תיעד 18 מעשי אלימות של מתנחלים נגד' תושבי תורמוסעיא ופגיעות בגופם וברכושם.

בעדות שמסר לתחקירן בצלם, איאד חדאד, סיפר כוכ על ההשתלטות ההדרגתית של המתנחלים על אדמתו:

ב-15.2.21 גיליתי שהמתנחלים גרפו חלק ניכר מהקרקעות שלי. הם גרפו את כל הקרקע ושיטחו אותה, כנראה לקראת הרחבה של המאחז והשתלטות על 60 הדונמים שלנו. פניתי למשרד הקישור הפלסטיני כדי להגיש תלונה ולארגוני זכויות האדם והצלב האדום כדי שיעזרו לי אבל אף אחד לא עזר לי. ב-11.3.21 הגשתי תלונה במשטרת ישראל. הם קיבלו את התלונה שלי אבל אני לא בונה על זה. הרי בעבר כבר הגשתי מספר תלונות אך לשווא.

זה המצב, הם משתלטים לנו על הקרקע. זו מסכת של מעשי תוקפנות והתרחבות של מפעל ההתנחלויות שאין לה סוף. האדמות שעליהן הם השתלטו הן הדבר הכי חשוב לנו. הם הרסו את החלום שלי ושל בניי לחזור אליהן כדי לבנות או לנפוש. בגלל המצב הזה הבנים שלי מעדיפים להגר ולעבוד באמריקה כי פה לא השאירו להם שום אפשרות לעבד את הקרקע או לבנות עליה. המעשים של המתנחלים מגבילים את השאיפות והתקוות שלהם כאן.

פעולות ההשתלטות של המתנחלים הן כמו כריתת איברים מהגוף שלי. הם קוטעים את הזיכרונות והרצף הכרונולוגי שלי עם הקרקע. גדלנו על הקרקע, התקיימנו ממנה והעברנו בה את שנות הילדות והנערות. יש לנו זיכרונות מתוקים ויפים, עם ההורים ובני המשפחה בעונות הקטיף. לפעמים בילינו שם שבועות וחודשים. הם הרסו את שיגרת החיים שלנו וחיסלו כל תוכניות לעתיד.  

בשנת 1981 נסעתי עם המשפחה לעבוד באמריקה אבל תמיד חזרתי לכפר בקיץ, כדי לבלות פה את החופש ולהשביח את האדמה שלי. לפני חמש שנים חזרתי לגור פה באופן קבוע, למרות שיש לי 7 בנים ובנות נשואים שעובדים שם וחיים שם עם המשפחות שלהם שם. מפעם לפעם הם באים לבקר, אבל אני רוצה עכשיו להישאר פה, להיות קרוב לאדמה שלי, לנסות להגן על מה שנשאר ממנה, כמה שאוכל.

כל תושבי האזור פה סובלים באופן יום יומי. ההתנחלויות והמתנחלים הפכו לסיוט שפוגע בחיים שלנו בכל רגע. לא נשאר לנו אלא לסמוך על אללה ולהתפלל שהם יסתלקו.

במרחק של כ-500 מטרים מזרחית לאדמות המשפחה, הוקם ב-2018 המאחז עמי חי הסמוך למאחז עדי עד.

ינואר 2021

13
שמשה מנותצת במכוניתו של חיג'אז חיג'אז, לאחר שהותקף בידי מתנחלים. תורמוסעיא, 13.1.21. צילום:  ח'יג'אז ח'יג'אז
שמשה מנותצת במכוניתו של חיג'אז חיג'אז, לאחר שהותקף בידי מתנחלים. תורמוסעיא, 13.1.21. צילום: ח'יג'אז ח'יג'אז

תורמוסעיא, מחוז רמאללה: מתנחלים תקפו תושבים והציתו מכוניות בנוכחות חיילים, שירו רימוני גז מדמיע על התושבים

בשעות הערב המוקדמות של יום רביעי, ה-13.1.21, שבוע לאחר שמתנחלים פיזרו דוקרנים על כביש המשמש פלסטינים בלבד, הבחינו תושבים מהכפר בתנועה חשודה של כלי-רכב באדמותיהם. הם מיהרו להגיע למקום כדי לבדוק את המתרחש, ועם הגיעם חסם את דרכם כלי-רכב של רכז הביטחון של ההתנחלות שילה. שומר החווה שהקימו מתנחלים לפני כשנה בסמוך למאחז עדי עד, במרחק של כמה מאות מטרים ממזרח לאדמות חקלאיות של תושבי תורמוסעיא, הצטרף אליו. כמה דקות לאחר מכן, הגיעו למקום כשישה מתנחלים והחלו ליידות אבנים על התושבים, שעמדו ושוחחו עם שני המתנחלים הראשונים. מרבית התושבים נמלטו, והמתנחלים התנפלו על החקלאי חיג'אז חיג'אז, בן 46, שניסה להדוף אותם בידיו, ועל תושב נוסף שנשאר במקום. חיג'אז הצליח לחמוק למכוניתו והחל להתרחק מהמקום אך המתנחלים רדפו אחריו וניפצו חלון צדדי. זוהי פעם שלישית שחיג'אז נפגע מהתקפות מתנחלים מאז חודש אפריל, 2020.

התושבים התרחקו כשבעים מטרים ובנקודה שבה עצרו התאספו תושבים נוספים מהכפר. בינתיים הגיעו למקום עשרות מתנחלים, מלווים בעשרות חיילים ושוטרים. החיילים התחילו לזרוק רימוני גז לעבר התושבים, שניסוגו הלאה לכיוון הכפר. שניים מהתושבים נאלצו לנטוש את מכוניותיהם לאחר שהתמלאו בגז מדמיע ולברוח מהמקום ברגל. לאחר שהתרחקו ניגשו המתנחלים למכוניות והציתו את שתיהן בנוכחות החיילים. התושבים, שראו את הלהבות, ניסו לחזור כדי לכבות את האש, אך החיילים חסמו את דרכם. לאחר שהמכוניות נשרפו כליל, החרימו אותן כוחות הביטחון.  

חיג'אז חיג'אז, בן 46 ואב לחמישה, תושב הכפר תורמוסעיא, תיאר באוזני תחקירן בצלם, איאד חדאד, את תקיפתו בידי המתנחלים וכיצד החיילים שיתפו פעולה עמם:

בתקופה האחרונה, במהלך  פחות מ-9 חודשים, נפגעתי שלוש פעמים מאלימות  של מתנחלים. ב-21.4.20, בתחילת מגפת הקורונה, הגעתי לחרוש את הקרקע שלי אחרי תיאום, וגיליתי שמתנחלים כרתו לי 40 עצי זית בני 35 שנה, הגשתי תלונה אבל זה לא הועיל לשום דבר. והשנה, ב- 9.1.21. נגרם לגלגל שלי תקר כשנסעתי בדרך שמובילה לאדמות שלי, כשמתנחלים פיזרו עליה עשרות דוקרנים ומסמרים.   

הפעם השלישית הייתה ביום רביעי, 13.1.21, בשעה 18:30: הבחנו באורות של כלי-רכב באדמות שלנו ויצאנו לשם בשתי מכוניות כדי לבדוק מה קורה. הנחנו שאלה מתנחלים, כי הם עושים את זה לפעמים ואנחנו רגילים לתקיפות שלהם ולפגיעה בעצים ובחוות שלנו שם.  

נסעתי עם חבר במכונית שלי וכשהתקרבנו לשם, כלי-רכב של רכז הביטחון של ההתנחלות שילה חסם לנו את הדרך. אנחנו מכירים אותו. הוא שאל אותנו לאן אנחנו נוסעים ולמה וענינו לו שאנחנו מודאגים מתנועה של כלי-רכב באדמות שלנו. הוא אמר לנו שאין לנו מה לחשוש ואלה היו רק האורות של המכונית שלו ואין אף אחד אחר באזור.

בזמן שדיברנו הגיע המאבטח של החווה החדשה, שהמתנחלים הקימו, במכונית שלו. זה איש גבוה עם זקן בלונדיני ארוך. הוא הצטרף לדיון ואני אמרתי לצעירים מהכפר שהיו איתנו שאני חוזר למכונית שלי. הם המשיכו בשיחה.  

תוך פחות משתי דקות הופיעו 6 מתנחלים. אני לא יודע מאיפה הם צצו. היה חשוך. הם החזיקו אלות ואבנים ומייד התחילו לתקוף אותנו. רכז הביטחון של שילה עמד בצד, והמאבטח של החווה כיוון את הרובה שלו אלינו כדי למנוע מאיתנו להתגונן. לצעירים לא הייתה ברירה אלא לסגת. יצאתי מהמכונית כדי לנסות להדוף אותם  בידיים, אבל רק אני ועוד בחור, ליית', נשארנו שם והמתנחלים התחילו לתקוף אותנו. ניסיתי להגן על הראש בידיים מהאבנים שהמתנחלים זרקו עלינו, ותוך כמה שניות ליית' ואני הצלחנו לחזור למכונית שלי ולנסוע משם. המתנחלים רדפו אחרי המכונית וניפצו את השמשה הצדדית מאחורה.  

אחרי שהתרחקתי למקום בטוח בדקתי את מצבי וראיתי שספגתי כמה חבורות, אחת ברגל ימין, אחד בחזה ואחת בכף יד שמאל.  

עצרנו במרחק של 70-50 מטרים מהמתנחלים ואז הגיעו עוד תושבים מהכפר. בינתיים הגיעו עוד עשרות מתנחלים וג'יפים של הצבא והמשטרה. הצעתי לתושבים שנחזור לכפר אבל חלק מהם התעקשו להישאר שם. מהר מאוד החיילים התחילו לזרוק לעברנו רימוני הלם ולירות רימוני גז וברחנו. שני תושבים לא הצליחו להתפנות במכוניות שלהם מעוצמת הגז, אז נאלצו לנטוש אותן ולברוח ברגל. בזמן שהחיילים ושומרי המתנחלים היו קרובים אליהם, כמה מתנחלים ניצלו את המצב והציתו את המכוניות.

ראינו את האש מרחוק וניסינו לחזור כדי לכבות אותה אבל החיילים לא אפשרו לנו. המכוניות נשרפו לגמרי והתושבים התפזרו בגלל הגז וחזרו הביתה בסביבות השעה 19:30.  

למחרת, הקישור הפלסטיני ביקש ממני להגיש תלונה במשטרת בנימין אבל סירבתי בגלל שאני לא מאמין שהשוטרים יטפלו בזה בצורה הוגנת. אחד מבעלי המכוניות הגיש תלונה.

10

אזור תורמוסעיא, מחוז רמאללה: מתנחלים פיזרו דוקרנים על כביש המשמש פלסטינים בלבד ונעצו בו מוטות ברזל. למחרת הושחת צמיג משאית שעברה במקום

ביום ראשון, 10.1.21, פיזרו מתנחלים דוקרנים על כביש "א-דאהראת" ונעצו בו מוטות ברזל. הכביש עובר במישור תורמוסעיא, כקילומטר ממזרח לכפר, ומשמש פלסטינים בלבד. פלסטינים שעברו במקום אספו את הדוקרנים ועקרו את מוטות הברזל ממקומם, אך בשל החשכה ככל הנראה לא איתרו את כולם.

למחרת, בשעות הבוקר המוקדמות, עברה במקום משאית בבעלות פלסטינית ואחד מצמיגיה נוקב על-ידי מוט ברזל שנותר במקומו.

9
שמשה אחורית מנופצת כתוצאה מיידוי אבנים של מתנחלים במכוניתו של ג׳מאל דאר שלבי. תורמוסעיא, 9.1.21. צילום: ג׳מאל דאר שלבי
שמשה אחורית מנופצת כתוצאה מיידוי אבנים של מתנחלים במכוניתו של ג׳מאל דאר שלבי. תורמוסעיא, 9.1.21. צילום: ג׳מאל דאר שלבי

תורמוסעיא, מחוז רמאללה: מתנחלים תקפו חקלאים ששהו על אדמתם, והבריחו אותם מהמקום בגיבוי חיילים. מכוניתו של תושב נפגעה כתוצאה מהאלימות

ב-9.1.21 אחר הצהריים, ארבעה חקלאים שהו באדמותיהם שממזרח לכפר. כחמישה מתנחלים הגיעו למקום כשהם מלווים בשני ג'יפים צבאיים, והחלו להתגרות בתושבים, לקלל אותם ולצעוק עליהם בדרישה שיסתלקו. עד מהרה התקבצו במקום מתנחלים נוספים ותושבים מהכפר, כך שמספר האנשים משתי הקבוצות הגיע לכדי עשרות. בשלב הזה המתנחלים תקפו את החקלאים במקלות ובאבנים,  והחיילים החלו לירות לעברם רימוני גז מדמיע ולהשליך רימוני הלם. התושבים נמלטו לכיוון הכפר.

לפני כשנה גברו משמעותית תקיפות המתנחלים על חקלאי תורמוסעיא, לאחר שאלו הקימו "חווה" כמה מאות מטרים ממזרח לכפר, בסמוך למאחז עדי עד.

ג׳מאל דאר שלבי, בן 41 ואב לחמישה, תושב הכפר, הותקף על-ידי מתנחלים באבנים כשניסה להימלט מהאלימות במכוניתו. חיילים שעמדו במרחק של מטרים ספורים מהמקום לא עשו דבר כדי להגן עליו מפני התוקפים, שניפצו את שמשתה האחורית של המכונית וגרמו נזק לשלדתה.

תושבי הכפר התרחקו כ-500 מטרים, ולאחר כחצי שעה, משהחיילים הרחיקו את המתנחלים לכיוון המאחז, חזרו לבתיהם.

ג׳מאל דאר שלבי תיאר את תקיפת המתנחלים את מכוניתו בעדות שמסר לתחקירן בצלם, איאד חדאד:  

מאז שהוקמו המאחז והחווה, אנחנו סובלים מהתעמרויות ותקיפות של מתנחלים, שמנסים לסלק אותנו מאדמותינו כדי להשתלט עליהן.  

ביום שבת, 9.1.21, בסביבות השעה 16:30, התקשרו אליי מהצבא הישראלי ואמרו לי להגיע לאדמות שמזרחית לכפר. הם יודעים שאני מדבר עברית, ולעתים קרובות אני מתווך בחיכוכים בין התושבים לצבא. הגעתי לשם תוך חמש דקות וראיתי שלושה מתנחלים וג׳יפ צבאי אחד. בהדרגה הגיעו לשם עוד הרבה מתנחלים וגם עוד ג׳יפ צבאי, כך שהיו שם בערך עשרה חיילים. דיברתי עם הקצין האחראי והסברתי לו שתושבי הכפר נמצאים באדמה שלהם ושהמתנחלים הם אלו שהגיעו להתגרות בהם. בינתיים המתנחלים איימו על התושבים, קיללו אותם וגם ניסו לתקוף אותם. החיילים הורו לתושבי הכפר לעזוב את המקום אבל הם סירבו והתעקשו להישאר באדמה שלהם, כי זו זכותם. הם דרשו מהחיילים להרחיק את המתנחלים אבל החיילים צידדו במתנחלים ודרשו מהתושבים לעזוב.

לאט לאט מספר המתנחלים גדל וכבר היו שם בערך חמישים איש. הגיעו גם תושבים נוספים מהכפר, אז גם אנחנו כבר היינו עשרות. המתנחלים החלו לתקוף תושבים באבנים ובמקלות והתושבים התחילו לברוח ולסגת. החיילים ירו עלינו רימוני גז מדמיע וזרקו רימוני הלם, אז גם אני נאלצתי לברוח.

נכנסתי למכונית שלי והתחלתי להסתובב כש-6-5 מתנחלים תקפו אותי. החיילים שהיו שם לא נקפו אצבע ולא ניסו להפסיק את התקיפה. הצלחתי להסתובב ולהימלט משם אבל הם הספיקו לנפץ לי את השמשה האחורית וגם גרמו נזק לגוף הרכב.

עצרנו כולנו במרחק של חצי קילומטר מערבית למקום וניסינו להרגיע את הצעירים כדי שהאירוע לא יהפוך לעימות בעל השלכות חמורות. האווירה הפכה למתוחה מאד. כעבור כחצי שעה הצבא כיוון את המתנחלים חזרה לכיוון המאחז. לאחר מכן החיילים ניגשו אלינו והורו לנו לחזור לכפר, והתושבים חזרו.

חיכיתי בשטח עד 19:00 כדי שהמשטרה תגיע, אבל הם לא הגיעו והקצין הציע שאגיש תלונה בתחנת בנימין. ויתרתי על זה כי אין לי אמון בהם, הם לא באמת עוזרים לנו. חזרתי הביתה.  

אני מעריך שתיקון הנזק שנגרם לי יעלה יותר מ-2,000 ש״ח. תודה לאל שלא נפגעתי גופנית.

ב-10.1.21, מתנחלים פיזרו דוקרנים על כביש העובר דרך אדמות החקלאיות מזרחית לתורמוסעיא - כביש המשמש פלסטינים בלבד - ונעצו בו מוטות ברזל. למחרת הושחתו צמיגים של משאית ושני כלי רכב שעברו במקום.

ב-13.1.21, מתנחלים שוב תקפו תושבי תורמוסעיא באותו אזור, בליווי חיילים שפיזרו את התושבים בגז מדמיע. המתנחלים הציתו שתי מכוניות, בנוכחות החיילים, לאחר שתושבים נטשו אותן בשל מטר גז המדמיע.

נובמבר 2020

27
אסלה ששברו מתנחלים בשטח השייך לראג׳ח ג׳בארה. תורמוסעיא, 27.11.20. צילום: סעיד עבדאללה
אסלה ששברו מתנחלים בשטח השייך לראג׳ח ג׳בארה. תורמוסעיא, 27.11.20. צילום: סעיד עבדאללה

תורמוסעיא, מחוז רמאללה: בפעם השנייה החודש - מתנחלים השחיתו כרם והסבו נזקים כבדים לרכוש בחלקה סמוכה

ב-27.11.20 חדרו מתנחלים, בפעם השנייה החודש, לכרם בבעלות נידאל רביע (68), אב לשלושה מתורמוסעיא. הם כרתו כ-250 גפנים והשחיתו את הגדר המקיפה את הכרם ואת מערכת ההשקיה.  

המתנחלים חדרו גם לחלקת האדמה הסמוכה, השייכת לראג׳ח ג׳בארה (55), אב לעשרה, בה השחיתו גינה ובריכת שחייה. המתנחלים שברו אריחים ואסלה בחדרי הרחצה ובבריכה, חתכו גדר המקיפה את הגינה וכרתו שבעה עצי זית.  

בעלי הקרקעות דיווחו על הנזקים שנגרמו להם למשטרת ישראל, שהגיעה למקום באותו יום וצילמה אותם.

9
מכלי מים שהושחתו בחלקתו של נידאל רביע. תורמוסעיא, 9.11.2020. צילום: פיראס עלאמי
מכלי מים שהושחתו בחלקתו של נידאל רביע. תורמוסעיא, 9.11.2020. צילום: פיראס עלאמי

תורמוסעיא, מחוז רמאללה: מתנחלים השחיתו ציוד וגנבו גנרטור, כלי עבודה, מכלי מים וברזים

בשעות הלילה מאוחרות של יום שני, ה-9.11.20, חדרו מתנחלים לשתי חלקות בבעלות פרטית ממזרח לכפר תורמוסעיא, הרסו ציוד שמצאו במקום וגנבו ציוד חקלאי בו חשקו.  

החלקה הראשונה אליה חדרו המתנחלים שייכת לנידאל רביע (68), אב לשלושה. כאן גנבו המתנחלים שני מכלי מים גדולים ו-14 ברזים, והשחיתו צינורות השקיה שאורכם כמאה מטרים. הנזק הכולל לרביע נאמד ב-5,000 ₪ בקירוב.

החלקה השנייה אליה חדרו המתנחלים שייכת לראג׳ח ג׳בארה (55), אב לעשרה. כאן גנבו המתנחלים גנרטור,  מסור שרשרת, שני מסורים אנכיים, מסור דיסק וכלי עבודה - פטישים, איזמלים ומברגים. המתנחלים שברו במקום עשר אדניות וחמישה גופי תאורה, וריססו על הגדר מגן דוד ואת הכתובת "ישראל חיה ולעולם לא תמות". גם במקרה הזה הנזק נאמד באלפי שקלים.

בעלי החלקות גילו את הגניבות וההשחתות בלילה בו חדרו המתנחלים לשטח, ודיווחו לקישור הישראלי ולמשטרת ישראל. אלו שלחו נציגים למחרת, כדי לגבות עדות ולבחון את הנזקים, ובמהלך היום זומנו את החקלאים למסור עדות במשטרת בנימין. למרות שאלו התייצבו במשטרה ומסרו עדות, מאז הם לא שמעו דבר אודות החקירה.

אוקטובר 2020

15

תורמוסעיא, מחוז רמאללה: מתנחלים השחיתו 12 עצי זית צעירים

ב-15.10.20 הגיע נבהאן ג'בארה (62), תושב תורמוסעיא נשוי ואב ל-12, לחלקת האדמה שלו, בה נטע לפני שלוש שנים 18 עצי זית. הוא גילה שמתנחלים שברו את ענפיהם של שישה עצים, וב-3.11.20 גילה כי מתנחלים שברו את ענפיהם של שישה עצים נוספים. כעת נותרו במטע שלו רק שישה עצים צעירים שלמים, והוא חושש שבקרוב גם הם יושחתו. ג'בארה מסר לתחקירן בצלם, איאד חדאד, כי לא הגיש תלונה מפני שהוא אינו מאמין שיש בכך טעם.

כ-500 מטרים מהמטע  של ג'בארה, מזרחית לתורמוסעיא, הוקמה בשנת 1978 ההתנחלות שילה, על אדמות הכפרים תורמוסעיא וקריות. למרות הקרבה של החלקה להתנחלות הצבא אינו דורש מג'בארה לתאם את הגעתו והוא מגיע בקביעות למטע כדי להשקות את השתילים ולטפל בהם.

 

ספטמבר 2020

6
שתיל זית עקור בתורמוסעיא, 6.9.20. צילום: איאד חדאד, בצלם
שתיל זית עקור בתורמוסעיא, 6.9.20. צילום: איאד חדאד, בצלם

תורמוסעיא, מחוז רמאללה: מתנחלים עקרו שתילי זית, השחיתו גדר חקלאית וגנבו מוטות ברזל

ביום ראשון, ה-6.9.20, גילו חקלאים מהכפר תורמוסעיא כי מתנחלים עקרו למעלה מ-40 שתילי זית בני שלוש שנים, בשטחים החקלאיים שממזרח לכפר.

בחלקה סמוכה עקרו מתנחלים ארבעה שתילי גפן ועשרה שתילים של עצי זית, גם הם בני שלוש שנים, וגנבו אותם. בנוסף השחיתו המתנחלים גדר חקלאית שאורכה כ-40 מטרים וגנבו 15 ממוטות הברזל ואת השער שנקבע בה.

כקילומטר מהמקום הוקם המאחז עדי עד.

אוגוסט 2020

6
כבשים של משפחת אבו נעים שדרסו המתנחלים, תורמוסעיא, 6.8.20. צילום: באדיבות העדים
כבשים של משפחת אבו נעים שדרסו המתנחלים, תורמוסעיא, 6.8.20. צילום: באדיבות העדים

תורמוסעיא, מחוז רמאללה: מתנחלים דרסו עדר צאן, הרגו שמונה כבשים ופצעו 12 נוספות

בני משפחת אבו נעים, המונה 13 נפשות, גרים בכפר אל-מור'ייר שבמחוז רמאללה ומתפרנסים מגידול צאן. מדי שנה, בחודש אפריל, עוברים בני המשפחה עם צאנם להתגורר בשטח המרעה שהם שוכרים, במרחק של כשני קילומטרים מזרחית לכפר תורמוסעיא. במהלך תקופה זו עדר הצאן של המשפחה ניזון משאריות דגנים וקש שנותרות בשטח עם תום עונת הקציר ובתחילת החורף חוזרת המשפחה לאל-מור'ייר.

בשעות הערב של ה-6.8.20 רעה אייהם אבו נעים, בן 29 ואב לשלושה, את 200 ראשי הצאן של המשפחה בשטח מרעה המשתרע במרחק של כקילומטר וחצי מערבית למאחז עדי עד. בסביבות השעה 19:00 הבחין אבו נעים בשריפה המשתוללת בשדות הסמוכים לקרוואנים של המתנחלים, במרחק של כחצי קילומטר מזרחית אליו, והחל לברוח עם צאנו לכיוון שטח המרעה של משפחתו, כ-150 מטר מהמקום.

בדרכו אל מקום מגורי המשפחה הבחין אבו-נעים בשני כלי-רכב שהגיעו מכיוון המאחז עדי עד. כלי-הרכב הראשון לא נשא לוחית רישוי, ומאחוריו נסע רכב הביטחון של המאחז. כלי-הרכב התקרבו אליו במהירות ודרסו כעשרים ראשי צאן - שמונה מהכבשים נדרסו למוות ו-12 נפצעו בדרגות חומרה שונות. בעקבות האירוע הפילו שבע כבשים הרות את הטלאים שברחמן.

אחיו של אבו-נעים, כמו גם אביו וחברו של האב, הבחינו במתרחש והתקדמו לעברו, ואילו המתנחלים הסתובבו ונסעו בחזרה לכיוון המאחז. אבו-נעים ובני משפחתו פינו את הכבשים המתות והפצועות מהמקום.

עשרות מתושבי האזור, ששמעו את הצעקות, הגיעו כדי לסייע בפינוי הכבשים אך כוח צבאי שהגיע למקום פיזר אותם באמצעות גז מדמיע ורימוני הלם. התושבים חזרו לבתיהם לאחר כחצי שעה.

אבו-נעים פנה אל המת"ק הישראלי והודיע על האירוע, אך עשרה ימים לאחר מכן איש לא יצר עמו קשר.

בעדות שמסר לתחקירן בצלם, איאד חדאד, סיפר אבו-נעים על הדריסה:

בזמן שרעיתי את העדר שמתי לב פתאום שאש משתוללת לא רחוק מחוות מתנחלים חדשה שיש בה שלושה קראוונים. חששתי שיחשדו בי בהצתה והתרחקתי עם העדר מהר בחזרה לדיר שלנו. כשהייתי במרחק של 150 מטרים מהבית ראיתי שתי מכוניות מגיעות במהירות מכיוון עדי עד. בהתחלה חשבתי שהמכוניות נוסעות לכיוון השריפה אבל במקום זה הן המשיכו לכיוון שלי. התחלתי לחשוש באמת וניסיתי להתקדם יותר מהר כדי להתרחק מהם. עליתי על החמור והתחלתי להאיץ בצאן. אחרי שהתקדמתי 100-70 מטרים המכוניות הגיעו אליי וראיתי שברכב הראשון יושבים ארבעה מתנחלים רעולי פנים. שלושה מהם הוציאו את פלג הגוף העליון מהחלון. שניים, שישבו במושב האחורי, החזיקו אלות וזה שישב ליד הנהג היה חמוש באקדח. הרכב השני היה רכב של ביטחון  ההתנחלות ובו  נהג "מאיר", מתנחל קיצוני שידוע באזור בתוקפנות שלו. הרכב הראשון התחיל לדרוס בכוונה, בצורה מטורפת, את הכבשים והטלאים. פשוט רדפו אחריהם והתנגשו בהם - בגוף, בראש וברגליים - בלי טיפת רחמים. הם המשיכו לפגוע בהם שוב ושוב.

השומר של המאחז נסע במרחק של לא יותר מ-30-20 מטרים מאחוריהם ונעצר. המכונית הראשונה המשיכה לדרוס כבשים ואני צעקתי והתחננתי בפניהם שיפסיקו. צעקתי: ״תתביישו לכם, מה הכבשים עשו לכם?? מספיק! מה אתם עושים? אין לכם רחמים״. אבל הקריאות שלי נפלו על אוזניים ערלות. נראה שהם נהנו מהדריסה וההרג.

אחרי שתי דקות בערך הם ראו את אחי ואת אבא שלי וחבר שלו שהגיעו אלינו, ואז המתנחלים הסתובבו וחזרו לכיוון עדי עד.

התחלנו לבדוק את הכבשים ולפנות אותן. ארבע כבשים נהרגו במקום ועוד ארבע גססו ומתו למחרת. פינינו אותן וטיפלנו ב-12 כבשים שנפצעו וסבלו מחבורות או שברים. 7 כבשים הפילו. אחרי כמה ימים ראינו שהמצב של הכבשים שנפגעו ממשיך להדרדר אז הזמנו וטרינר.

האירוע הזה הגביר את החרדה שאנחנו מרגישים כל הזמן כשאנחנו מסתובבים באזור הזה, שהפך למסוכן בשבילנו. אנחנו מגיעים לפה כבר עשרים שנה. המתנחלים השתלטו כבר על רוב השטחים בסביבה שלנו והם מונעים מאיתנו לרעות בהם את הצאן. לא נשארו לנו הרבה ברירות אחרות.

הצלחתי להשיג מספר טלפון של קצין בקישור הישראלי, והתקשרתי אליו בערך שעה אחרי המקרה. הוא הבטיח לי שהוא יגיע למקום ויעזור לי להגיש תלונה, אבל עד עכשיו הוא לא הגיע. זוהי רק עוד הוכחה לזה שאין למי לפנות. כל מה שנותר לנו הוא להתלונן לאללה על הבעיות שלנו.

יולי 2020

20
הגדר של משפחת עוואד, אשר הושחתה בידי מתנחלים. תורמוסעיא, 20.7.20. צילום: באדיבות העד
הגדר של משפחת עוואד, אשר הושחתה בידי מתנחלים. תורמוסעיא, 20.7.20. צילום: באדיבות העד

תורמוסעיא, מחוז רמאללה: מתנחלים גנבו 150 מוטות מגדר של חקלאי, שנתיים לאחר שעקרו שתילי זית והשחיתו את אותה הגדר בדיוק

סלים דאר עוואד (68), אב ל-14 מתורמוסעיא, מחזיק בחלקת אדמה המשתרעת על פני ארבעה דונם - כחמישה קילומטרים ממזרח לתורמוסעיא. ב-2018 עקרו מתנחלים קרוב ל-100 שתילי זית צעירים שנטע במקום, ובאותה שנה שב ונטע דאר עוואד 150 שתילי זית והקיף את חלקתו בגדר המתנשאת לגובה 2 מטרים ואורכה כ-300 מטרים. באפריל השנה השחיתו מתנחלים את הגדר, גנבו חלק מהמוטות ושברו ענפים של עצים. דאר עוואד שיקם את הנזקים והקים מחדש את הגדר.

ב-20.7.20, בסביבות שבע בבוקר, התקשר אליו רועה צאן מהכפר ועדכן אותו כי חלק מהגדר הושחת שוב ומוטות נגנבו. דאר עוואד נסע מיד לחלקתו וגילה כי מתנחלים גנבו 150 מוטות (עלות כל מוט 20 ש"ח), אך שמח לגלות שהמתנחלים חסו הפעם על השתילים ולא פגעו בהם.

כקילומטר מהחלקה המדוברת הוקם המאחז עדי עד.

דאר עוואד הגיש תלונה בתחנת משטרת בנימין, ושוטרים הגיעו לאדמתו וצילמו את הנזק.

18
סאמר כורדי, רוכב אופניים שהותקף על ידי מתנחלים ליד תורמוסעיא, 18.7.20. צילום:  באדיבות העדים
סאמר כורדי, רוכב אופניים שהותקף על ידי מתנחלים ליד תורמוסעיא, 18.7.20. צילום: באדיבות העדים

תורמוסעיא, מחוז רמאללה: מתנחלים ארבו לרוכבי אופניים, השליכו עליהם אבנים והכו שניים מהם. הם גנבו שלושה זוגות אופניים והשחיתו אותם

"המתנחלים החריבו לנו את שגרת החיים השקטה שלנו ומונעים מאיתנו את הזכות הבסיסית לבלות בטבע באזור. בגללם אנחנו סובלים מחרדה, ועכשיו נחשוש לצאת שוב לרכיבות"

מתוך עדותו של עאמר כורדי (30), רוכב אופניים

חמישה רוכבי אופניים מביר זית, כפר השוכן במחוז רמאללה, יוצאים לרכיבה מדי סוף שבוע. גם בבוקר יום שבת, ה-18.7.20, הם יצאו מביר זית, עלו על כביש 60 וירדו ממנו ליד תורמוסעיא. הם רכבו כשלושה קילומטרים בשביל עפר המוביל לגבעות שמצפון-מזרח  לכפר, כקילומטר מהמאחז עדי עד.

עאמר כורדי (30) ודניס סובוח (30), הקדימו בכמאה מטר את חבריהם כשהבחינו  מרחוק במאהל הניצב על גבעה שהקימו מתנחלי עדי עד. תחילה חשבו שמדובר בבדואים, אך כשעברו למרגלות הגבעה נתקלו בטנדר לבן אזרחי, ובחור שיצא ממנו שאל אותם בעברית מהיכן הגיעו. כשענו שהם מרמאללה חזר הבחור לטנדר ונסע משם. השניים המשיכו ברכיבה.

כשהגיעו שאר חברי הקבוצה באותה נקודה הופיעו על ראש הגבעה כשבעה מתנחלים - רעולי פנים ומצוידים באלות ובמקלות - כשלצדם שומר ההתנחלות החמוש ברובה. המתנחלים החלו ליידות אבנים על הרוכבים ולגלגל לעברם סלעים ממרחק של כ-40 מטרים. כשעצרו כורדי וסבאח כדי לראות מה קורה עם חבריהם, ירדו שניים מהמתנחלים מהגבעה והחלו ליידות גם עליהם אבנים. כורדי וסבאח הצליחו להתרחק ולהימלט מהתוקפים, ושאר הרוכבים נטשו את אופניהם וברחו לשדות סמוכים תחת מטר אבנים. שני מתנחלים והשומר החמוש הצליחו לתפוס את סאמר כורדי, אחיו בן ה-28 של עאמר. מתנחל אחד החל להכותו עם אלה, בעוד השומר מאיים עליו בנשקו.

בעדות שמסר לתחקירן בצלם, איאד חדאד, תיאר סאמר כורדי את המארב והתקיפה:

פתאום הופיעו 10-7 מתנחלים על הגבעה, כשאנחנו היינו בוואדי למטה, 40 מטרים מהם בערך. הפנים של המתנחלים היו מכוסות בחולצות והם התחילו לזרוק עלינו אבנים גדולות וגלגלו אלינו סלעים גדולים. הם החזיקו מברגים, מקלות, אלות ואבנים, ואחד מהם, שהיה חמוש ברובה, שמר עליהם. הרגשנו בסכנה ופחדנו.

נטשנו את האופניים וברחנו ברגל. חטפתי אבן בירך שמאל אבל המשכחתי לרוץ כי פחדתי לעצור. תוך כדי ריצה מעדתי ואז שני מתנחלים, שרדפו אחרינו, השיגו אותי וחסמו לי את הדרך. אחד מהם היה המתנחל החמוש, שכיוון אליי את הנשק שלו, והשני החזיק אלה שחורה והתחיל לתת לי מכות ברגליים. הוא ניסה להרביץ לי בצלעות ובפלג הגוף העליון, ואני התגוננתי עם הידיים. כשהמכות התגברו ניסיתי לתפוס את האלה ולחטוף לו אותה, אבל המתנחל החמוש איים עלי והפסקתי. המתנחל הפסיק להכות אותי.

עמאר כורדי ודניס סובוח הבחינו על ראש הגבעה בשומר בו פגשו לפני האירוע, לצד הטנדר הלבן שלו. הם עלו כדי לבקש ממנו עזרה, אך הוא סירב להתערב וסימן להם להתרחק. השניים נשארו במקום ועקבו משם אחר המתרחש.

המתנחלים גנבו שלושה מזוגות האופניים שננטשו בשטח, וטלפון נייד שהוצמד לאחד מהם, והחלו לחזור לכיוון מאחז עדי עד. עאמר כורדי ודניס סובוח ירדו מהגבעה יחד עם השומר, והצטרפו לשלושת חבריהם שעמדו ליד השומר השני, שנשאר בשטח. הם גילו שהמתנחלים פצעו שניים מהרוכבים: סאמר כורדי סבל מחבלות ושריטות בכל גופו ולואאי מסלח (28) נפצע ברגלו הימנית ובאיברים אחרים מהאבנים שזרקו המתנחלים.

שומרי המאחז הורו לרוכבים ללהסתלק מהמקום, אך הם סירבו לעזוב ללא האופניים שלהם. אחד השומרים חזר לעדי עד וכעבור שעה שב למקום עם שלושת זוגות האופניים הגנובים, שהושחתו בינתיים. בשלב זה עבר במקום סיור צבאי והחיילים שאלו את השומרים על מה שהתרחש, מבלי לפנות לרוכבים שהותקפו. הם צילמו את האופניים ואת פציעותיהם של סאמר כורדי ולואאי מסלח, וגם הם הורו לרוכבים להסתלק מהמקום. כשענו הרוכבים שאינם יודעים איך לחזור הביתה בשל השחתת האופניים ביקשו החיילים משומר התנחלות להסיע אותם בתא המטען של הטנדר. השומר הסיע את שלושת הרוכבים שאופניהם הושחתו לתורמוסעיא כששני הרוכבים האחרים רוכבים אחריו.

עם הגיעם לתורמוסעיא, בסביבות 12:00 בצהריים, קיבלו את פני הרוכבים ראש המועצה ותושבים נוספים. הפצועים קיבלו עזרה ראשונה ושבו לביר זית במונית. לאחר שהמשטרה יצרה קשר עם סאמר, הגיעו חמשת הרוכבים לתחנת משטרת בנימין והגישו תלונה נגד המתנחלים שתקפו אותם.

מאי 2020

16
שמשות מנותצות במכוניתו של יזן דוואבשה, 16.5.20
שמשות מנותצות במכוניתו של יזן דוואבשה, 16.5.20

תורמוסעיא, מחוז רמאללה: מתנחלים השחיתו מכונית במהלומות של צינורות ברזל וגרזן

שלושה חברים, המתגוררים בעיירה אבו פלאח, יצאו לטיול לפני סעודת האיפטאר (שבירת הצום). זה קרה ביום שבת, ב-16.5.20 לפנות ערב,  והם לקחו עמם את שלושת ילדיו של אחד מהם.

החברים נסעו בשתי מכוניות: יזן דוואבשה (23) נהג במכונית הגולף שלו וחבריו נסעו בג'יפ. הם התקדמו לאזור א-סדר שממזרח לתורמוסעיא - כפר שהמאחז עדי עד הוקם במרחק של כקילומטר ממנו. כשהגיעו למחוז חפצם, חנה יזן את מכוניתו והצטרף לחבריו בג'יפ בשל הדרך המשובשת. הם נסעו כ-200 מטרים, עצרו וטיילו באזור.

מכונית ישנה ושחורה, בעלת צמיגים של רכב שטח, הופיעה מכיוון עדי עד. המכונית נעצרה ליד מכוניתו של דוואבשה וארבעה מתנחלים - רעולי פנים וחמושים בצינורות ברזל ובגרזן - ירדו ממנה. המתנחלים החלו לחבוט במכוניתו של דוואבשה מכל עבריה, ולמרות שמעשה החבלה נמשך פחות מדקה – הם הסבו למכונית נזק כבד. לשמע צעקותיהם של יזן דוואבשה וחבריו חזרו המתנחלים למכוניתם והסתלקו מהמקום.

למחרת האירוע, תיאר יזן דוואבשה את תחושותיו בעדות שמסר לתחקירן בצלם, איאד חדאד:

המתנחלים הפכו תוך שניות את הבילוי שלנו לחוויה קשה, וחזרנו לכפר מעורערים ובמצב רוח רע. המתנחלים שברו כמעט את כל החלונות של המכונית, כולל השמשה הקדמית, הרסו את המצלמה, את המראה הקדמית ואחת ממראות הצד. הם ניקבו חורים בגוף המכונית והותירו עליה סימני חבטות.

התיקון צפוי לעלות בסביבות 15 אלף שקל, אבל אני לא רואה שום טעם להגיש תלונה במשטרה כי התוצאה ידועה מראש: המשטרה תמיד עומדת לצד המתנחלים ולכן אין בזה שום תועלת.

10

תורמוסעיא, מחוז רמאללה: מתנחלים תקפו חקלאים, חקלאי נעצר לעשרה ימים

סמוך לשטחים החקלאיים של תושבי הכפר תורמוסעיא הוקם המאחז עדי עד ולפני כשנתיים הקימו המתנחלים בסמוך אליו מאחז נוסף. בשל קיומם של המאחזים, חקלאים חוששים בשנים האחרונות להגיע לאדמותיהם, שמא יותקפו או יוטרדו. השנה, לקראת עונת החריש, יזמה הוועדה החקלאית של הכפר את חריש הקרקעות כדי לעודד את בעליהן לשוב ולעבדן.

ביום ראשון, 10.5.20, בסביבות השעה 8:00, הגיעו לשטח שני בעלי טרקטור שאת שירותיהם שכרה הוועדה, סולימאן עספור, בן 27, ויוסף מוזאחם, בן 38, יחד עם כמה חקלאים מהכפר. מיד לאחר שהחלו לחרוש הגיעו למקום שלושה מתנחלים כשבידיהם אבנים וצינורות. שניים מהם החלו להטריד את נהגי הטרקטור ולנסות למנוע מהם לחרוש את הקרקע. הם ניסו למשוך את המפתחות של הטרקטורים ממקומם, נשכבו על הקרקע כדי לחסום את דרכם ואף משכו בחולצותיהם של הנהגים בניסיון להפילם. קראו עוד

אפריל 2020

25
שער שהושחת בתורמוסעיא, 25.4.20
שער שהושחת בתורמוסעיא, 25.4.20

תורמוסעיא, מחוז רמאללה: מתנחלים השחיתו גדרות שנועדו להגן על מטעים מפני פלישותיהם-הם

ביום שבת, ה-25.4.20, גילו ריאד ג'ברה (45) ומחמוד עלי (80), תושבי תורמוסעיא, כי גדרות המקיפות את חלקות האדמה שלהם, כמו גם השערים שהתקינו בגדרות, הושחתו על-ידי מתנחלים. מדובר בחלקות הנמצאות באזור א-דהראת, כשלושה קילומטרים ממזרח לכפר.

בחלקה של עלי הושחתו שער וגדר שאורכה כ-20 מטרים, ובאדמתו של ג'בארה הושחתו שער וגדר שאורכה כ-50 מטרים –שאותה מתח סביב שטח שהכין לנטיעת עצי זית. 

לפני כשש שנים נטע ג'בארה עצי זית בחלקת האדמה שלו, אך בשנת 2019 חלקם הושחתו על ידי מתנחלים ובסוף מארס, 2020, הושחתו 40 העצים ששרדו את המתקפה הקודמת.

כ-500 מטרים מהחלקות של השניים הוקם, ב-1998, המאחז עדי עד.

חקלאים מתרמוסעיא סובלים מזה שנים מהתנכלויות בלתי פוסקות מצד מתנחלים, כאשר במהלך חודש אפריל בלבד תיעד בצלם ארבעה מקרים נוספים של השחתת עצים, ומקרה נוסף של השחתת גדר. מדובר בגדרות שנמתחו סביב החלקות ב-2018, כחלק מיוזמה של הצלב האדום הבינלאומי ובניסיון להגן על שטחים חקלאיים באזור.

לאור הקושי הגדול להגן על הגידולים מפני פולשים, חשוב לזכור מכשול משמעותי נוסף העומד בפני החקלאים: הצבא אוסר על בעלי האדמות באזור להגיע לאדמותיהם באופן יומיומי, ומאפשר גישה במהלך ימים ספורים בשנה. המת"ק הישראלי מאפשר את הגישה רק בעונות המסיק והחריש. 

20

תורמוסעיא, מחוז רמאללה: עשרות עצי זית נכרתו והושחתו בחסות הגבלות הגישה המוטלות על חקלאים

השחתת ציוד חקלאי ופגיעה קשה בעצים מניבים תפסה לאחרונה תאוצה באזור תורמוסעיא. 
 
בבוקרו של יום שני, ה-20.4.20, הגיעו חקלאים לחרוש את אדמותיהם, הממוקמות ממזרח לכפר. הצבא אוסר עליהם להגיע לחלקות אלו ללא תיאום, ולאחרונה אישר להם המנהל האזרחי שני ימי עבודה נדירים – לראשונה מאז מסיק הזיתים. מה רבה הייתה עגמת הנפש של בני משפחת חמזה, משהגיעו סוף סוף לחלקתם וגילו בה קרוב ל-100 עצי זית כרותים. רבאח חמזה דיווח על האירוע למת"ק הפלסטיני.

העצים שנכרתו היו בני 30 שנה.
 
חיג'אזי חיג'אזי, חקלאי בן 46 מתורמוסעיא, נחשף למראות דומים למחרת: הוא הגיע לחלקת האדמה שלו, הסמוכה לחלקה של משפחת חמזה, וגילה כ-40 עצי זית שהושחתו. 

חיג'אזי גידל את העצים המדוברים במשך 35 שנה. 

באותו יום הגיעו גם חקלאים מהכפר אל-מור'ייר לאדמותיהם, לאחר תיאום מול המנהל האזרחי, וביקשו לחרוש אותן. אחד מהם, ג'מאל נעסאן בן ה-40, גילה כי 40 עצי זית הושחתו בחלקתו.

העצים שהושחתו היו בני 25 שנה.

הפגיעה הסיטונאית בעצים הינה סימפטום לתופעה רחבה יותר: מסוף שנת 2019 מציבים מתנחלים שוב ושוב מבנים יבילים על קרקעות בבעלות פרטית של חקלאים מתורמוסעיא, בניסיון להשתלט עליהן. אמנם הרשויות הישראליות מפנות את המבנים, אך המתנחלים שבים ומציבים אותם - בעודם משחיתים גידולים חקלאיים של פלסטינים באזור כ"פעולות תגמול". בשנים 2018-2019 תיעדנו תשעה אירועים באזור, במהלכם ניזוקו מאות עצים ונגנבו זיתים מאדמות תורמוסעיא. 

כ-500 מטרים מחלקות האדמה המוזכרות הוקם המאחז עדי עד.

EU

פרסום זה הופק בסיוע האיחוד האירופי. בצלם לבדו אחראי לתכניו, שאינם משקפים בהכרח את עמדות האיחוד האירופי.