דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

ירי, תקיפות, יידוי אבנים ובקבוקי תבערה על מכוניות ובתים, פלישה לכפרים, הצתת מבנים ושדות, השחתת מטעים ורכוש: אלימות קשה ויומיומית של מתנחלים כלפי פלסטינים מתקיימת כבר מזמן בשירות המדינה במטרה לדחוק את הפלסטינים מאדמתם. במסגרת הבלוג שהושק בתחילת 2020 ניתן ביטוי לקולות האנשים החשופים לאלימות זו. לרקע בנושא

יוני 2021

28
שתילי זיתים ששברו המתנחלים. התמונה באדיבות בעל המטע
שתילי זיתים ששברו המתנחלים. התמונה באדיבות בעל המטע

ג'אלוד, מחוז שכם: מתנחלים השמידו כ-125 שתילי עצי זית וגנבו ציוד חקלאי

ב-ב-28.6.21 גילה תושב הכפר כי מתנחלים שברו כ-125 שתילי זיתים שעמד לנטוע, וכחמשה עצים בני חמש שנים, באדמותיו שבדרום הכפר. המתנחלים גם גנבו מחלקתו כבלי חשמל ומשאבת מים.

תושבי הכפר ג'אלוד סובלים מהתקפות חוזרות ונשנות של מתנחלים, התוקפים אותם ומשחיתים את רכושם.

מאי 2021

16
מטע זיתים ששרפו המתנחלים. התמונה באדיבות מועצת הכפר
מטע זיתים ששרפו המתנחלים. התמונה באדיבות מועצת הכפר

ג'אלוד, מחוז שכם: מתנחלים ניסרו בפעם השלישית עמוד חשמל של שכונה

ב-16.5.21 גילו תושבי השכונה הדרום-מזרחית בכפר ג'אלוד שמתנחלים ניסרו שוב, בפעם השלישית, את עמוד החשמל שהציבו מועצת הכפר וחברת החשמל הפלסטינית כדי לספק חשמל לכמה מבתי השכונה. בנוסף, הציתו המתנחלים מטעי זיתים סמוך ובמקום התלקחה שריפה.

המתנחלים כבר עקרו עמוד חשמל שהוצב במקום ב-15.10.20, וב-3.4.21, בעת שהוצב במקום עמוד חלופי, שוב הגיעו למקום מתנחלים, חלקם רעולי פנים, ניסרו את העמוד ותקפו את אחד התושבים, וליד שוויכי, בן 71, לאחר שהעובדים נמלטו מהמקום.

עמוד החשמל שהמתנחלים ניסרו ושרפו. התמונה באדיבות מועצת הכפר
עמוד החשמל שהמתנחלים ניסרו ושרפו. התמונה באדיבות מועצת הכפר 

 

2
חלון שניפצו המתנחלים בבית בקוסרה. הצילום באדיבות התושבים
חלון שניפצו המתנחלים בבית בקוסרה. הצילום באדיבות התושבים

ג'אלוד וקוסרה, מחוז שכם: מתנחלים מלווים בחיילים תקפו בתים ומכוניות. חיילים עצרו תושבים מג'אלוד שיידו אבנים כדי להרחיקם בתואנה שחייל נפגע

ב-2.5.21, בשעות הלילה, תקפו עשרות מתנחלים, מלווים בחיילים, את השכונה המזרחית של הכפר ג'אלוד, יידו אבנים על בתים ועל מכוניות חונות וניפצו את שמשותיהן של שלוש מכוניות. לאחר שתושבי השכונה יצאו להגן על בתיהם וניסו להרחיק את המתנחלים באמצעות יידוי אבנים, חיילים ירו לעברם כדורי מתכת מצופים גומי ורימוני גז מדמיע. כוחות הביטחון עצרו 11 מתושבי הכפר בתואנה שאבן פגעה באחד החיילים. העצורים הוחזקו למשך לילה בתחנת משטרת בנימין ושוחררו למחרת בערב.

מאוחר יותר באותו לילה תקפו מתנחלים את השכונה הדרום-מזרחית בכפר הסמוך קוסרה, יידו אבנים על בתי תושבים, ניפצו כמה מחלונותיו של אחד מהם, השחיתו שתילים בגינתו ושברו את תאורה החיצונית שלו.

תושבי הכפרים ג'אלוד וקוסרה סובלים מזה שנים מתקיפות חוזרות ונשנות של מתנחלים. בקרבת שני הכפרים הכפרים הוקמו המאחזים אחיה ואש קודש.

אפריל 2021

15
האתר בו בונה הישאם חמוד את ביתו, לאחר פלישת המתנחלים. ג'אלוד, 15.4.2021. צילום: עבד אל-כרים סעדי, בצלם
האתר בו בונה הישאם חמוד את ביתו, לאחר פלישת המתנחלים. ג'אלוד, 15.4.2021. צילום: עבד אל-כרים סעדי, בצלם

ג'אלוד, מחוז שכם: מתנחלים פלשו לשטחו של בית בבנייה, גנבו ציוד והסבו נזקים למבנה

בשעות הבוקר של ה-15.4.21 גילה הישאם חמוד, בן 30, נשוי ואב לילדה, כי מתנחלים פלשו לשטח ביתו, הנמצא עדיין בבנייה וניצב בחלקו הדרומי של הכפר. במהלך הפלישה המתנחלים גנבו מערבל בטון, השחיתו ציוד וכלי עבודה וחיבלו בקירות הבית ובגדר המקיפה אותו. בנוסף, הם שברו ועקרו כ-15 שתילים של עצי זית, הדר ושקד, אותם נטע חמוד במארס 2021. להערכת חמוד הנזק הכולל שנגרם לרכושו עומד על כ-10,000 ש"ח.

זוהי הפעם השישית שבצלם מתעד פגיעה של מתנחלים בתושבי ג'אלוד או ברכושם  מאז תחילת שנת 2021. כקילומטר מהכפר ג'אלוד הוקמו ההתנחלויות שילה ושבות רחל והמאחזים אחיה ואש קודש.  המאחז אחיה הוקם במרחק של מאות מטרים ספורים ממזרח לביתו של חמוד.

בעדות שמסר לתחקירן בצלם, עבד אל-כרים סעדי, סיפר הישאם חמוד על הנזקים שהסבו לו המתנחלים:

בתחילת חודש מארס 2021 התחלנו לבנות בית על חלקת אדמה ששייכת למשפחה שלי. החלקה היא בשטח של שני דונם ונמצאת בצד הדרומי של הכפר ג׳אלוד, באזור שמוגדר כשטח B. אני עובד בבניין ולכן התחלתי לבנות את הבית בעצמי, והצלחתי להניח את היסודות.

ביום חמישי, 15.4.21, בשעות הבוקר, בזמן שהישראלים והמתנחלים היו בחופשה בגלל יום העצמאות, הלכתי לאתר הבנייה, וכשהגעתי נדהמתי לגלות שחיבלו בו בצורה קשה. הם פגעו בציוד, בכלי העבודה ובעמודי התמך שאני בונה. הפושעים הגיעו כנראה מכיוון מזרח, מחוות מתנחלים בשם ״אחיה״ שהוקמה מזרחית לחלקה שלי, כי הם שברו את גדרות התיל שהצבתי סביב החלקה וחתכו בהן פתח גדול מכיוון מזרח, כדי להיכנס לתוך אתר הבנייה עצמו.

בפעם האחרונה שעבדתי באתר הכנתי שלושה עמודים מקרשים וקיבעתי אותם כדי לצקת לתוכם בטון, אבל הפושעים הפילו אותם והסבו נזק לשלושתם. נדהמתי כשגיליתי שמערבל בטון חשמלי קטן, שמשמש אותי לבנייה, נעלם. רק לפני חודשיים קניתי שני מערבלי בטון במחיר של 2,200 שקל. אחד מהם חיברתי עם שרשרת ומנעול לגזע עץ שנמצא באתר ואותו הם לא הצליחו לגנוב, אז במקום זה הם חתכו את כבל החשמל שלו. מערבל הבטון השני לא היה נעול כי לא מצאתי עוד שרשרת, ואותו הם גנבו.

הם שפכו בערך 30 שקי בטון על הקרקע, ועליהם שפכו איזה 3 קוב מים, וככה הפכו אותו לבלתי שמיש לחלוטין. הם גם פרצו את המנעול על מקרר ישן שמשמש אותי לאחסון כלי עבודה וגנבו מתוכו את הכלים. ובנוסף לכל זה הם חתכו, עקרו ושברו 15 שתילים של עצי הדרים, שקדיות ועצי זית ששתלתי בתחילת מארס בגינה של הבית העתידי.

אנחנו פה בג׳אלוד כבר רגילים שמתנחלים קיצוניים מבצעים תקיפות מהסוג הזה. אין לי שום סכסוכים עם תושבים בכפר או בכפרים אחרים, והאתר היה מגודר מכל הצדדים בגדר תיל בגובה של מטר וחצי. הם השאירו בצד המזרחי שלה פרצה ברוחב שניים וחצי מטרים, שפונה לחוות "אחיה", שנמצאת במרחק של 300 מטרים בערך. כשחיפשתי את הציוד שנגנב מצאתי בדרך שמובילה לשם כלי עבודה.

אני מעריך שהם גרמו לי נזק של קרוב ל-10,000 שקלים. הם עשו הכול בחושך ואף אחד לא ראה אותם. אני עובד כל השבוע בהתנחלות כדי לפרנס את המשפחה שלי, ומשקיע חלק מהכסף בבניית הבית הקטן הזה כדי שנוכל לחיות בו. מאז שהתחתנתי, לפני עשר שנים בערך, אנחנו גרים בבית שכור בכפר.

3

ג'אלוד, מחוז שכם: מתנחלים מלווים בחיילים עקרו עמוד חשמל שהציבה חברת החשמל הפלסטינית ותקפו באבנים ובאלה תושב בן 71

ב-15.10.20, גילו תושבי הכפר ג'אלוד שמתנחלים עקרו עמוד חשמל שהציבה מועצת הכפר בשכונה הדרום מזרחית שלו, כדי לספק חשמל לכמה בתים באזור. אחד הבתים הוא ביתו של וליד שוויכי, בן 71 ואב לשבעה.

ב-3.4.21 הגיעו למקום נציגי המועצה, עובדי חברת החשמל וכמה מתושבי השכונה כדי להציב עמוד חשמל חדש.  בסביבות השעה 12:00, הגיעו למקום כמה מתנחלים מכיוון המאחזים אש קודש ואחיה, שהוקמו במרחק של כמה מאות מטרים מהשכונה. המתנחלים טענו בפני התושבים כי הקרקע שייכת להם. כרבע שעה לאחר מכן הגיעו למקום, בריצה, כ-20 מתנחלים נוספים, רעולי פנים. התושבים ועובדי חברת החשמל נמלטו, והמתנחלים תקפו את שוויכי, שנותר לבדו במקום.  

שני חיילים שאיבטחו את המתנחלים הורו לשוויכי לעזוב את המקום, וליוו אותו עד שהתרחק. המתנחלים עקרו את עמוד החשמל וניפצו את השמשה במכוניתו של תושב שחנה באזור.  

כך דאגו המתנחלים, בסיוע הצבא, לכך ששוויכי ושכניו ייאלצו להמשיך לחיות ללא חשמל.  

בעדות שמסר לתחקירנית בצלם, סלמא א-דיבעי, סיפר וליד שוויכי, בן 71, על תקיפתו בידי מתנחלים:

בזמן שהפועלים עבדו הגיעו כמה מתנחלים מכיוון המאחז שנמצא במרחק של בערך 300 מטרים מהמקום. אחד מהם אמר: "מה אתם עושים כאן? זו לא האדמה שלכם!", והתנהל ויכוח על הבעלות על הקרקע. המתנחלים טענו שהקרקע שלהם ושהקרקע שלנו נמצאת בסעודיה. כאשר המתנחלים ראו שאנחנו לא מתייחסים אליהם ולא הולכים משם, אחד מהם אמר: "עכשיו נביא אנשים שירחיקו אתכם מכאן". ראיתי אחד מהם מדבר בטלפון.  

אחרי 15-10 דקות, ראיתי בערך 20 מתנחלים רעולי פנים שהגיעו בריצה מכיוון מזרח. ראש המועצה ושאר התושבים ברחו מהר מהמקום ואני נשארתי לבד עם המתנחלים. זו הפעם הראשונה שאני רואה דבר כזה. גם אני רציתי להתרחק משם אבל אני אדם מבוגר ואני לא מסוגל לרוץ או ללכת מהר. המתנחלים רצו לעברי והתחילו לזרוק עליי אבנים. אחד מהם הכה אותי עם אלה וניסה להפיל אותי ארצה, אבל נשארתי עומד.. מתנחל אחר זרק עליי אבן גדולה והדפתי אותה בידיים שלי.  

היו שם שניים או שלושה חיילים, ואחד מהם אמר לי: "קדימה, לך מכאן". אמרתי לו: "אתה לא רואה מה הם עושים?" הוא אמר שוב: "קדימה, לך מכאן". בינתיים המתנחלים צעקו והמשיכו לזרוק אבנים לכיוון שלי והחיילים לא עשו להם כלום. שני החיילים הלכו איתי לאורך 60 מטרים בערך עד שהתרחקתי מהמתנחלים. בינתיים המתנחלים עקרו את עמוד החשמל והשליכו אותו ארצה לעיני החיילים.  

הגעתי הביתה וסגרתי את הדלת ואת החלונות. פחדתי שהמתנחלים יבואו אחריי. אחר-כך נסעתי למשפחה שלי שהייתה בירושלים. מאז שהמתנחלים ניסרו את עמוד החשמל באוקטובר, אין לי חשמל בבית ואי אפשר לגור בו. 

מארס 2021

2

ג'אלוד, מחוז שכם: מתנחלים שוב תקפו בתים והסבו נזק למכוניות חונות

ב-2.3.21, בשעות הלילה, נכנסו כחמישה מתנחלים לשכונה הדרומית של הכפר. הם תקפו באבנים שני בתים, ניפצו את שמשותיהן של שתי מכוניות חונות, ונמלטו כשתושבים יצאו מבתיהם כדי להגן על רכושם. אין זו הפעם הראשונה שמתנחלים תוקפים את שני הבתים – ב-23.12.20 פשטו עשרות מתנחלים רעולי פנים על הכפר, יידו אבנים על בתים אלה וניפצו שמשותיהן של שלוש מכוניות שחנו ברחוב.

במרחק של כקילומטר מהכפר ג'אלוד הוקמו ההתנחלויות שילה ושבות רחל והמאחזים אחיה ואש קודש. מאז חודש אוקטובר 2020 תיעד בצלם שבעה מקרים בהם  מתנחלים גרמו נזק לרכוש התושבים,. וזהו החמישי מהם המתפרסם פה בבלוג. 

פברואר 2021

24

ג'אלוד, מחוז שכם: מתנחלים פלשו לדיר צאן, הסבו לו נזק והסתלקו עם שמונה כבשים צעירות

ב-24.2.21, יום רביעי לפנות בוקר, הגיע הישאם חמוד (62), נשוי ואב לתשעה, לדיר הצאן שלו, המרוחק כ-300 מטרים מהכפר. עם הגיעו גילה כי מתנחלים חתכו את גדר התיל שמתח סביב הדיר וגנבו שמונה טלאים צעירות.  

בצלם תיעד במחצית שנה האחרונה שש תקיפות של מתנחלים על תושבי ג'אלוד. הפעם נאמד הנזק שנגרם לדיר של חמוד בכ-10,000 ש"ח.  

בעדות שמסר לתחקירנית בצלם, סלמא א-דיבעי, סיפר חמוד על הפלישה והגניבה:

כשהגעתי למכלאה, בסביבות 4:15 בבוקר, שמעתי פעייה ומצאתי כבשה אחת קטנה מסתובבת בין עצי הזית. נדהמתי מזה שהיא הגיעה לשם, כי הדיר מוקף בתיל. גיליתי שגדר התיל נחתכה ושנגרם נזק לדיר עצמו. נכנסתי פנימה וגיליתי שכל שמונה הכבשים שלי, שנולדו לפני כמה חודשים, נגנבו. התקשרתי לראש מועצת הכפר והודעתי לו מה קרה. בסביבות השעה 8:00 הגיעו נציגים מהמשטרה הפלסטינית, המת"ק הישראלי והמשטרה הישראלית, גבו ממני עדות וצילמו את המקום. הם אמרו שיעדכנו אותי על התפתחויות בחקירה וביקשו שאגש להגיש תלונה בתחנת המשטרה בנימין. למחרת הלכתי והגשתי תלונה ושם אמרו לי שוב שיעדכנו אותי, אבל עד היום אף אחד לא חזר אליי.

הכבשים שלי עלו הרבה כסף והושקעה בהן הרבה עבודה. אני תמיד מחכה לחג הרמדאן כדי למכור אותן – וציפיתי למכור את הכבשים שנגנבו ב-10,000 ₪ לכל הפחות.

כ-300 מטרים ממזרח לדיר של חמוד הוקם המאחז אחיה. 

ינואר 2021

6

ג'אלוד, מחוז שכם: מתנחלים עקרו כ-150 שתילי זיתים

ב-6.1.21 גילה החקלאי מחמוד מוחמד, בן 30, כי מתנחלים עקרו כ-150 שתילי זיתים שנטע כחודש קודם לכן. חלקת האדמה של מוחמד נמצאת ממזרח לג'אלוד, ובמרחק של כ-200 מטרים ממנה הוקם בשלהי שנות ה-90 המאחז אחיה.

דצמבר 2020

23

ג'אלוד, מחוז שכם: עשרות מתנחלים רעולי פנים נכנסו לכפר ויידו אבנים על בתים ומכוניות חונות

מאז מותו של אהוביה סנדק בן ה-16, במהלך מרדף משטרתי סמוך להתנחלות כוכב השחר ב-21.12.20, חלה עלייה משמעותית מספר התקיפות האלימות של מתנחלים, שכבר הפכו לשגרה בכל רחבי הגדה.

ב-23.12.20,  בסביבות השעה 22:00, הגיעו כ-30 מתנחלים רעולי פנים לשכונה הדרום-מזרחית של הכפר ג'אלוד, במחוז שכם, ותקפו באבנים בתים וכלי-רכב. המתנחלים ניפצו מצלמת אבטחה ואת שמשותיהם של שלושה כלי-רכב. תושבי הכפר רדפו את המתנחלים, שנמלטו לכיוון המאחז אחיה. לאחר כחצי שעה הגיעו לכפר חמישה חיילים מכיוון המאחז. הם שוחחו עם התושבים וצילמו את הנזקים שנגרמו לכלי-הרכב. בינתיים חזרו המתנחלים והתעלמו מהוראות החיילים שדרשו מהם להתרחק. החיילים  הזעיקו למקום כוח של משמר הגבול, שהגיע לאחר כחצי שעה, והמתנחלים שוב נמלטו  לכיוון המאחז. הכוחות עזבו וג'יפ צבאי הוצב בפאתי המאחז. התושבים נשארו ברחוב עד לפנות בוקר כדי להגן על רכושם ואז שבו לבתיהם.

נעים פרח עבאד, תושב ג'אלוד בן 36, נשוי ואב לחמישה, סיפר בעדות שמסר לתחקירנית בצלם, סלמא א-דבעי, על תקיפת המתנחלים:

ביום רביעי ה-23.12.20, אני, ואשתי רנא (28), יחד עם הילדים שלנו (8חודשים - 12), ביקרנו את ההורים שלי, המתגוררים בחלק הדרום-מזרחי של הכפר.

בערך ב-22:00 בלילה, בזמן שישבנו אצלם בבית, פטפטנו ושתינו תה, שמעתי רעשים בחוץ. יצאתי וראיתי 15-10 מתנחלים ליד המכונית שלי. כשהמתנחלים ראו אותי הם ברחו וגיליתי שהם שברו את כל החלונות שלה. שמעתי את בן דוד שלי, מוחמד, שגר ליד ההורים שלי, צועק: ״מתנחלים! מתנחלים שוברים מכוניות!״. אני ועוד בני דודים שלי הלכנו אחריו וראיתי בערך 30 מתנחלים רצים לכיוון המאחז ״אחיה״. כנראה שהם נחלקו לשתי קבוצות – קבוצה אחת פגעה במכונית שלי והקבוצה השנייה פגעה במכונית של מוחמד.

רצנו אחריהם אבל שמרנו על מרחק של בערך 200 מטרים מהם כי פחדנו שהם יירו עלינו. הם ברחו ואנחנו חזרנו לבתים שלנו. בגלל הצעקות, כל תושבי השכונה יצאו מהבתים שלהם. כשחזרתי גם אשתי הייתה בחוץ והיא סיפרה לי שאמא שלי התעלפה, כנראה מרוב לחץ ופחד. היא חולת סכרת וסובלת מלחץ דם גבוה. אני ואחי נסים הסענו אותה לבית החולים בשכם, שם עשו לה בדיקות ושחררו אותה.

מוחמד עבאד (37), תושב ג'אלוד נשוי ואב לשישה, סיפר גם הוא על אותו ערב בעדות שמסר לתחקירנית בצלם, סלמא א-דבעי:

בערך חצי שעה אחרי התקיפה, כשעמדנו עדיין בחוץ, הגיעו 6-5 חיילים מכיוון המאחז ״אחיה״. הם שאלו על מה שקרה וצילמו את המכוניות. אחד מהם דיבר ערבית טובה והם השאירו במקום חיילים בג׳יפ צבאי כדי לשמור עלינו.

בזמן שהחיילים היו בכפר הגיעו שוב המתנחלים והתקדמו עד למרחק של בערך 100 מטרים מהבתים שלנו. החיילים  צעקו עליהם אבל לא מנעו מהם להתקרב. הם הזעיקו כוח של משמר הגבול שהגיע אחרי חצי שעה בערך. רק אז המתנחלים עזבו. החיילים והשוטרים של מג"ב יצאו מהכפר והשאירו ג'יפ צבאי בפאתי המאחז.

נשארנו בחצר עד השעה 3:00 לפנות בוקר ורק אז נכנסנו לבתים שלנו. היה קר, ובשלב הזה כבר לא ראיתי את הג'יפ, שנסע משם כנראה.

מאותו יום אנחנו כל הזמן דרוכים, חוששים מעוד התקפה. אני לא מצליח לישון בלילה, אני חושש שהם יפתיעו אותנו והפעם יציתו את המכוניות או את אחד הבתים. תודה לאל שהילדים ישנו במהלך התקיפה שלהם, אחרת הם היו נבהלים מאוד. ביקשתי מאשתי שלא תרשה להם לשחק בחצר ובכפר עם ילדים אחרים כמו שהם עושים בדרך כלל.

מאחז אחיה הוקם כקילומטר מג'אלוד בשנת 2015.

אוקטובר 2020

13
מתנחלים מסקו עצי זית בחלקת האדמה של פאווזי מוחמד. ג'אלוד. 13.10.2020. צילום: העד לאירוע
מתנחלים מסקו עצי זית בחלקת האדמה של פאווזי מוחמד. ג'אלוד. 13.10.2020. צילום: העד לאירוע

ג'אלוד, מחוז שכם: מתנחלים מסקו עצי זית של תושב הכפר וגנבו את הפרי

בבוקר יום שלישי, ה-13.10.20, הבחין רועה צאן במתנחלים המוסקים זיתים בחלקת האדמה של תושב הכפר, פאווזי מוחמד, הממוקמת בצדו הדרומי של הכפר. כשהבחינו המתנחלים ברועה הם נמלטו מהמקום ולקחו עמם את הזיתים שמסקו. הרועה עדכן את בעל הקרקע בנוגע לאירוע ודיווח עליו למועצת הכפר.

באותו יום פנתה עורכת דין מטעמו של פאווזי מוחמד למת"ק הישראלי, וכעבור מספר שעות עדכן נציג המת"ק את מוחמד כי הזיתים הגנובים אותרו והוא מוזמן לאסוף אותם מבית אל. למחרת נסע מוחמד לבית אל, ואסף את השלל הגנוב: 20 קילוגרם זיתים.

כ-300 מטרים מהחלקה הוקם בשנת 1998 המאחז אחיה.

EU

פרסום זה הופק בסיוע האיחוד האירופי. בצלם לבדו אחראי לתכניו, שאינם משקפים בהכרח את עמדות האיחוד האירופי.