דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

ירי, תקיפות, יידוי אבנים ובקבוקי תבערה על מכוניות ובתים, פלישה לכפרים, הצתת מבנים ושדות, השחתת מטעים ורכוש: אלימות קשה ויומיומית של מתנחלים כלפי פלסטינים מתקיימת כבר מזמן בשירות המדינה במטרה לדחוק את הפלסטינים מאדמתם. במסגרת הבלוג שהושק בתחילת 2020 ניתן ביטוי לקולות האנשים החשופים לאלימות זו. לרקע בנושא

יולי 2021

23
הכתובת שריססו המתנחלים על מכל המים. התמונה באדיבות בעל הקרקע
הכתובת שריססו המתנחלים על מכל המים. התמונה באדיבות בעל הקרקע

קוסרה, מחוז שכם: מתנחלים שברו כ-25 עצי פרי צעירים והשחיתו רכוש

ב-23.7.21, פלשו מתנחלים לחלקת אדמתו של לאפי זיאד, בן 60, בצדו הדרום מזרחי של הכפר, שברו כ-25 עצי זית, הדר ושקד, השחיתו רשת ברזל באורך של כ-50 מ' וריססו על מיכל מים את המילים "תג מחיר".

3
אדם ניצב במקום שבו עמד החייל כשירה במוחמד חסן שהיה על גג הבית. צילום: סלמא א-דיבעי, בצלם, 5.7.21
אדם ניצב במקום שבו עמד החייל כשירה במוחמד חסן שהיה על גג הבית. צילום: סלמא א-דיבעי, בצלם, 5.7.21

קוסרה, מחוז שכם: מוחמד חסן ניסה להגן על בית אחיו מפלישת מתנחלים וחיילים – ושילם על כך בחייו

ב-3.7.21 תקפו מתנחלים מלווים בחיילים באבנים בתים בכפר קוסרה שמדרום-מזרח לשכם. החיילים לא נקפו אצבע להפסקת ההתקפה ותושבי הכפר ניסו להתגונן באמצעות יידוי אבנים. בשלב מסוים ירה חייל בכתפו של מוחמד חסן, שניסה להתגונן ולהגן על בית אחיו באמצעות יידוי אבנים מגגו. לאחר הירי מנעו בתחילה החיילים מהתושבים להגיש לחסן עזרה עד שהוא פונה באמבולנס צבאי לאחר כחצי שעה ומת מפצעיו. כמו במקרים דומים אחרים, גם הפעם אלימות המתנחלים אינה יוזמה פרטית אלא היא חלק ממדיניות ישראל והצבא, המאפשרים אותה ומסייעים לה תוך הפעלת כוח קטלני נגד הפלסטינים המנסים להתגונן מפניה. קראו עוד

מאי 2021

15

קוסרה, מחוז שכם: מתנחלים מלווים בחיילים תקפו באבנים בתים בדרום הכפר והציתו לולי תרנגולות

במהלך יומיים, ב-15-14.5.21, בשעות הצהריים, הגיעו עשרות מתנחלים, מלווים ב-15 חיילים, לחלקו הדרומי של הכפר, תקפו בתים באבנים והציתו ארבעה לולי תרנגולות בבעלות שלושה תושבים. עשרות אפרוחים נשרפו למוות. כמו כן נשרפו הלולים עצמם ומזון העופות. הנזק הכספי שנגרם לבעלים מוערך במאות אלפי שקלים. המתנחלים גם הציתו מכונית שחנתה באזור.

הסהר האדום הפלסטיני דיווח כי במהלך עימותים שהתפתחו בין החיילים לתושבי הכפר נפצעו 12 תושבים מירי חי ותושב אחד מכדורי מתכת מצופה גומי, ועשרות תושבים נפגעו משאיפת גז מדמיע.

זוהי התקיפה השנייה של תושבי קוסרה בידי מתנחלים שתיעד בצלם בחודש מאי: ב-2.5.21 תקפו מתנחלים את בתי הכפר באבנים. תושבי הכפר קוסרה סובלים כבר שנים מתקיפות חוזרות ונשנות של מתנחלים, ובין היתר על לולי התרנגולות שלהם.

במרחק של כ-800 מטרים וכקילומטר מלולי התרנגולות שהותקפו הוקמו המאחזים אש קודש ואחיה, בהתאמה.

2
חלון שניפצו המתנחלים בבית בקוסרה. הצילום באדיבות התושבים
חלון שניפצו המתנחלים בבית בקוסרה. הצילום באדיבות התושבים

ג'אלוד וקוסרה, מחוז שכם: מתנחלים מלווים בחיילים תקפו בתים ומכוניות. חיילים עצרו תושבים מג'אלוד שיידו אבנים כדי להרחיקם בתואנה שחייל נפגע

ב-2.5.21, בשעות הלילה, תקפו עשרות מתנחלים, מלווים בחיילים, את השכונה המזרחית של הכפר ג'אלוד, יידו אבנים על בתים ועל מכוניות חונות וניפצו את שמשותיהן של שלוש מכוניות. לאחר שתושבי השכונה יצאו להגן על בתיהם וניסו להרחיק את המתנחלים באמצעות יידוי אבנים, חיילים ירו לעברם כדורי מתכת מצופים גומי ורימוני גז מדמיע. כוחות הביטחון עצרו 11 מתושבי הכפר בתואנה שאבן פגעה באחד החיילים. העצורים הוחזקו למשך לילה בתחנת משטרת בנימין ושוחררו למחרת בערב.

מאוחר יותר באותו לילה תקפו מתנחלים את השכונה הדרום-מזרחית בכפר הסמוך קוסרה, יידו אבנים על בתי תושבים, ניפצו כמה מחלונותיו של אחד מהם, השחיתו שתילים בגינתו ושברו את תאורה החיצונית שלו.

תושבי הכפרים ג'אלוד וקוסרה סובלים מזה שנים מתקיפות חוזרות ונשנות של מתנחלים. בקרבת שני הכפרים הכפרים הוקמו המאחזים אחיה ואש קודש.

אפריל 2021

28
סיסמאות שריססו המנתחלים על קירות המבנה החקלאי
סיסמאות שריססו המנתחלים על קירות המבנה החקלאי

קוסרה, מחוז שכם: מתנחלים עקרו שתילים, עקרו דלת של מבנה חקלאי וריססו עליו סיסמאות

ב-28.4.21 גילה פתחאללה אבו ריידה, בן 60, תושב הכפר קוסרה שבמחוז שכם, כי מתנחלים עקרו שתילים שנטע באדמתו שמדרום לכפר. המתנחלים אף ריססו על קירות מבנה חקלאי בחלקה את המילים "עם ישראל חי", "מוחמד חזיר" ו"נקמה", ועקרו את דלת המבנה. 

תושבי הכפר קוסרה והכפרים הסמוכים סובלים מתקיפות חוזרות ונשנות של מתנחלים עליהם ועל רכושם. במרחק של מספר מאות מטרים מהחלקה, מצפון מזרח לקוסרה, הוקמה ההתנחלות מגדלים, ובמרחק של כקילומטר וחצי מדרום לכפר הוקמו המאחזים אש קודש ואחיה. 

4

קוסרה, מחוז שכם: מתנחלים כרתו עשרות עצים כחלק ממסע התנכלות מתמשך לתושבי הכפר

בשעות הבוקר של ה-4.4.21  גילה החקלאי ג'וואד חסן, בן 55, כי מתנחלים כרתו כ-70 עצי זית וכ-20 עצי ברוש ואורן בחלקת אדמתו המשתרעת מדרום-מזרח לכפר.

זוהי הפעם שלישית מאז תחילת שנת 2021 שמתנחלים תוקפים את תושבי הכפר קוסרה ופוגעים ברכושם.

כקילומטר וחצי מדרום לקוסרה הוקמו המאחזים אש קודש ואחיה.

ינואר 2021

10

קוסרה, מחוז שכם: מתנחלים השחיתו כ-190 שתילי זיתים

ב-10.1.21 גילו שלושה מתושבי הכפר כי מתנחלים השחיתו כ-190 שתילי זית ששתלו לפני כחודש בחלקת האדמה שלהם שמדרום לכפר.

ספטמבר 2020

26

קוסרה, מחוז שכם: מתנחלים תקפו חקלאים, פגעו בלולי תרנגולות וגרמו למותם של למעלה מ-300 עופות

בשבת, 26.9.20, תקפו מתנחלים באבנים משפחה שעיבדה את אדמתה ליד קוסרה שבמחוז שכם וכרתו את ענפיהם של 12 עצי זית של משפחה אחרת.

לאחר מכן תקפו מתנחלים באבנים שני לולי תרנגולות בשולי הכפר, חיבלו במכלי מים ובצנרת וגרמו למותן של כמאתיים תרנגולות ולמעלה ממאה אפרוחים. המתנחלים הציתו טרקטור ומשאית, אך הבעלים הספיקו לכבות את האש.

המתנחלים לוו על-ידי חיילים שאף ירו גז מדמיע וכדורי מתכת מצופי גומי על תושבי הכפר שניסו לסייע למותקפים.

 

אפריל 2020

6
רימון גז מדמיע שירו חיילים, בין בתי הכפר קוסרה. צולם על-ידי תושבי הכפר
רימון גז מדמיע שירו חיילים, בין בתי הכפר קוסרה. צולם על-ידי תושבי הכפר

קוסרה, מחוז שכם: אלימות מתגלגלת - מתנחלים רוגמים בתים באבנים, וחיילים מצטרפים בירי גז ו"גומי"

תושבי קוסרה, המתגוררים בחלק הדרומי של הכפר, טעמו לא פעם את נחת זרועם של "השכנים" ממאחז אש-קודש, אך הם לא ציפו לתקיפה בשעה בה הם מסוגרים בביתם, בעקבות אבחונם של שלושה תושבים כחולי קורונה. המתנחלים חשבו אחרת: ביום שני, ה-6.4.20, בסביבות השעה 16:30, החלה מתקפת אבנים על הבתים. 

מאחורי התקיפה עמדו כ-12 מתנחלים, שהגיעו לקוסרה מכיוון המאחז אש קודש. בעלי הבתים הזעיקו לעזרה תושבים נוספים, ועשרות מהם מיהרו להגיע והבריחו את המתנחלים לכיוון המאחז (שהוקם בשנת 2000, באופן לא מפתיע, על אדמות הכפרים קוסרה וג'אלוד – כשני קילומטרים מהבתים שהותקפו). 

כמה דקות מאוחר יותר הגיעו למקום כחמישה חיילים, ובעקבותיהם חזרו גם המתנחלים. החיילים ירו רימוני גז וכדורי מתכת מצופים גומי לעבר התושבים, ובמקום התפתח עימות שנמשך עד שעות החשכה. בשעה בה המתנחלים נסוגו שוב לכיוון מאחז אש קדוש, נפגע ילד מהכפר משאיפת גז ושני מבוגרים נפצעו מכדורי מתכת מצופים גומי, שנורו לעברם. שלושתם טופלו במקום.
 

EU

פרסום זה הופק בסיוע האיחוד האירופי. בצלם לבדו אחראי לתכניו, שאינם משקפים בהכרח את עמדות האיחוד האירופי.