דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

ירי, תקיפות, יידוי אבנים ובקבוקי תבערה על מכוניות ובתים, פלישה לכפרים, הצתת מבנים ושדות, השחתת מטעים ורכוש: אלימות קשה ויומיומית של מתנחלים כלפי פלסטינים מתקיימת כבר מזמן בשירות המדינה במטרה לדחוק את הפלסטינים מאדמתם. במסגרת הבלוג שהושק בתחילת 2020 ניתן ביטוי לקולות האנשים החשופים לאלימות זו. לרקע בנושא

ספטמבר 2021

28

אל-מופקרה, מסאפר יטא: עוד ניסיון גירוש - עשרות מתנחלים פשטו על הקהילה, תקפו תושבים, סדקו גולגולת של פעוט והסבו נזק כבד לרכוש

בצהרי ה-28.9.21 פשטו עשרות מתנחלים על קהילת אל-מופקרה שבמסאפר יטא, תקפו תושבים ובתים באבנים והשחיתו רכוש רב. בהתקפה, שהייתה אחת החמורות והקשות הזכורות לתושבי האזור, נפצעו כמה תושבים ובהם פעוט שגולגולתו נסדקה. חיילים שהגיע למקום ירו רימוני גז מדמיע לעבר תושבי הקהילה, שרבים מהם נפגעו משאיפת גז. רק לאחר כשעה עזבו המתנחלים את המקום ועברו לכפר הסמוך א-תוואני, שם תקפו באבנים את אחד הבתים ופצעו תושבים שניסו להגן עליו. בשנה האחרונה החריפו התקפות המתנחלים במסאפר יטא, הנעשות כחלק ממדיניות ישראל לגרש פלסטינים מאדמותיהם ולהשתלט עליהן. קראו עוד. צפו בבלוג הצילום

יולי 2021

24
פרמדיקים מטפלים במופדי רבעי, בשנות החמישים לחייו, שנפצע קל בראשו מאבן שיידו המתנחלים. צילום: Youth of Sumud
פרמדיקים מטפלים במופדי רבעי, בשנות החמישים לחייו, שנפצע קל בראשו מאבן שיידו המתנחלים. צילום: Youth of Sumud

א-תוואני, מסאפר יטא: מתנחלים תקפו באבנים בית ופצעו אחד מבני המשפחה בראשו

ביום שבת, 24.7.21, בשעות אחר הצהריים, הגיעו מתנחלים מלווים בחיילים מכיוון מאחז חוות מעון ותקפו באבנים את בית משפחת רבעי בכפר. אחד מבני המשפחה נפצע קל מאבן בראשו וטופל במקום על-ידי צוות של הסהר האדום הפלסטיני שהוזעק לכפר. רק לאחר שתושבים מהכפר התאספו ליד הבית וניסו להרחיק את המתנחלים באמצעות יידוי אבנים, הרחיקו אותם החיילים כשהם יורים תוך כדי כך גז מדמיע לעבר תושבי א-תוואני.

תושבי א-תוואני כמו שאר תושבי מסאפר יטא סובלים מתקיפות חוזרות ונשנות של מתנחלים וחיילים, כחלק משגרת ההתעמרות של הרשויות בתושבי הקהילות הפלסטיניות בדרום הר חברון, ובאזור מסאפר יטא בפרט, במסגרת מאמציהן לגרשם מבתיהן ומאזור מגוריהן.

יוני 2021

26

א-תוואני ואל-מופקרה, דרום הר חברון: מתנחלים מלווים בחיילים תקפו פלסטינים באבנים ובמקלות והציתו מבנה חקלאי. חיילים ירו אש חיה ורימוני גז מדמיע לעבר המותקפים

בשבת, 26.6.21, פלשו כעשרים מתנחלים לכפר א-תוואני, יידו אבנים על תושבים, היכו כמה מהם במקלות ופצעו אחד מהם. חיילים שהגיעו למקום הלכו יחד עם המתנחלים לקהילות אחרות, שם ירה אחד המתנחלים לעבר הפלסטינים וכמה מתנחלים הציתו מבנה חקלאי של תושב א-תוואני וחיבלו במטע הזיתים שלו. לאחר שהמתנחלים התרחקו, הגיעו למקום חיילים נוספים וירו אש חיה ורימוני גז מדמיע לעבר הפלסטינים ולעבר בתיהם. זוהי שגרת חייהם של תושבי אזור מסאפר יטא, שישראל פועלת כדי לגרשם מבתיהם ומאדמותיהם.

הקליקו כאן למידע נוסף.

19
בתים בכפר א-תוואני. צילום: עמרי ערן-ורדי, 15.1.21
בתים בכפר א-תוואני. צילום: עמרי ערן-ורדי, 15.1.21

א-תוואני, דרום הר חברון: מתנחל שרעה את צאנו בשדה פלסטיני מעובד הזעיק למקום מתנחלים נוספים שתקפו את החקלאים ואת בתיהם

ביום שבת, 19.6.21, בסביבות השעה 7:00 בבוקר, נכנס מתנחל עם צאנו לשדה השעורה של ג'ומעה רבעי, בן 48. כשהבחין המתנחל ברבעי, שרעה גם הוא את צאנו באזור, הוא הזעיק למקום כעשרה מתנחלים רעולי פנים שהגיעו מכיוון המאחז חוות מעון ותקפו את רבעי באבנים לעיני כמה חיילים. רבעי נאלץ להתרחק מהמקום וכשהצטרפו אליו כמה מתושבי הכפר תקפו המתנחלים באבנים גם אותם.

לאחר כחצי שעה המתנחלים עזבו, אך הם חזרו לאחר חצי שעה נוספת ותקפו באבנים את ביתם של אמג'ד רבעי, אחיו של ג'ומעה, ואשתו ליקיה. המתנחלים פצעו את ליקיה רבעי, בת ה-32, שעמדה על גג הבית, ואת אמו פאטמה רבעי, בת ה-72, הסובלת משיתוק, שישבה בחצר הבית ולא יכלה להימלט. הם ניפצו את הלוחות דוד השמש שעל גג הבית ושברו כמה ענפי עצי זית באדמות שסביבו. כשראו את צעירי הכפר מתקרבים למקום כדי להגן על בית המשפחה ברחו המתנחלים. אמבולנס של סהר אדום הגיע למקום ואנשיו הגישו עזרה ראשונה לפצועות.

ההתנחלות מעון והמאחז חוות מעון הוקמו במרחק של כ-500 מטרים וכ-200 מטרים בהתאמה מבית משפחת רבעי.

ליקיה רבעי , בת 32, נשואה ואם לארבעה, תושבת א-תוואני, סיפרה בעדות שמסרה לתחקירנית בצלם מנאל אל-ג'עברי ב-28.6.21 על ההתקפה על בית המשפחה:

אני גרה עם בעלי אמג'ד, בן 38, ועם ארבעת הילדים שלנו, בני שמונה חודשים עד עשר, בא-תוואני. המתנחלים תוקפים את הבית שלנו כל-כך הרבה שהילדים שלנו סובלים מקשיים נפשיים. הם מרטיבים בלילה ויש להם חרדות. הם גם מסרבים לישון בחדרים שלהם ומתעקשים לישון בחדר איתי ועם בעלי. הם מתעוררים הרבה בלילה בבכי וחוזרים על הצעקות של המתנחלים.

ביום שבת, 19.6.21, בסביבות השעה 7:00 בבוקר, עמדתי מחוץ לביתי וראיתי בערך עשרה מתנחלים רעולי פנים תוקפים באבנים, עם רוגטקות, את השכנים שלי לעיני חמישה חיילים שהיו באזור. ההתקפה נמשכה חצי שעה בערך, ותוך כדי כך ראיתי גם מתנחלים שרעו את הכבשים שלהם באדמות של שכן אחר.

אחרי חצי שעה בערך המתנחלים הסתלקו. נכנסתי הבייתה כדי להכין ארוחת בוקר, אבל פתאום שמעתי קולות בחוץ. עליתי מהר לגג עם גיסי, בן 16, כדי להבין מה קורה. ראינו בערך עשרה מתנחלים רעולי פנים מתקרבים אלינו. המתנחלים התחילו להמטיר עלינו המון אבנים.

באותו זמן חמותי, שמשותקת באופן חלקי, ישבה על כיסא בחצר. ניסיתי לרדת מהגג כדי להכניס אותה הביתה, אבל לא הצלחתי בגלל כמות האבנים שנזרקה עלינו. זה נמשך בערך עשר דקות ואני ומוסא לא הצלחנו לברוח מהגג. התחלנו לצעוק לעזרה ובינתיים פגעה בי אבן גדולה בכתף הימנית והרגשתי כאב חזק. הכתף שלי חבולה, נפוחה וכואבת עד עכשיו.

פאטמה רבעי,בת 72, חמותה של ליקיה, סיפרה בעדות שמסרה לתחקירנית בצלם מנאל אל-ג'עברי כיצד פצעו אותה המתנחלים:

ב-19.6.21, בסביבות השעה 8:00 בבוקר, ישבתי על כיסא בחצר של הבית שלי, ופתאום שמעתי את כלתי צועקת מהגג "דודה, דודה" - היא ביקשה שאברח ואכנס לבית, אבל אני משותקת מאז התקף לב שעברתי לפני שבע שנים ולא יכולה ללכת. נשענתי על כיסא אחר שהיה בחצר וניסיתי להסתתר מתחת לעץ. זה הגן עליי מחלק מהאבנים שעפו לכיוון שלי אבל אחת מהן בכל זאת פגעה לי בירך ימין והכאיבה לי מאוד.

לאחר כעשר דקות, התחילו להגיע צעירים של הכפר כדי להגן עלינו והמתנחלים ברחו. אחר-כך הגיע אמבולנס לפנות אותי, אבל סירבתי לנסוע לבית החולים כי פחדתי שהמתנחלים יתקפו שוב. המתנחלים חזרו בערב והתפרסו באדמות של הכפר, עד שעות הלילה המאוחרות.

המתנחלים תוקפים אותנו כל הזמן, בעיקר בימי שישי ושבת ובחגים יהודיים. זה נמשך ככה כבר 16 שנה אבל בזמן האחרון זה התגבר מאוד, במיוחד במהלך המלחמה בעזה בימים האחרונים של חודש הרמדאן.

מאי 2021

22

א-תוואני וח'ירבת סארורה, דרום הר חברון: מתנחלים הציתו שטחי מרעה ומערה, חיילים שליוו אותם ירו לעבר פלסטינים שניסו להרחיקם

ב-22.5.21 אחר הצהריים, ניסו כמה מתנחלים מהמאחז חוות מעון להצית שדות מרעה של קהילת א-תוואני. תושבים מהכפר, שלוו בפעילים ישראלים ובינלאומיים, יצאו לאזור כדי לתעד את מעשי המתנחלים. למקום הגיעו מתנחלים נוספים, רעולי פנים, שיידו אבנים לעבר התושבים לעיני החיילים. החיילים התעלמו ממעשי המתנחלים אך לאחר שתושבים פלסטינים ניסו להרחיק את המתנחלים מאדמותיהם באמצעות יידוי אבנים, החיילים ירו ירי חי לעבר התושבים, ואילצו אותם להתרחק מהמקום.

במקביל הגיעו כמה מתנחלים הגיעו לאזור ח'ירבת סארורה, שם הציתו לעיניי חיילים מערה ששימשה כמועדון של תנועת "נוער הצומוד" שבה פעילים צעירים מהאזור וכן שטחים סביב המערה. האש כילתה כמה מזרונים, גנרטור, וכיסאות פלסטיק.

13
פציעת הראש של הפעיל. צילום:אמילי גליק
פציעת הראש של הפעיל. צילום:אמילי גליק

א-תוואני, דרום הר חברון: מתנחלים תקפו פעילים זרים שליוו נער פלסטיני לבאר מים, המשטרה עיכבה את הפעילים לחקירה והצבא הוציא לשניים מהם צו הרחקה מהגדה

ב-13.5.21, בשעות הצהריים, ליווי שני פעילים מארה"ב במכוניתם נער מקהילת ח'ירבת ביר אל-עיד לבאר מים באזור. מתנחלים רעולי פנים שהגיעו למקום ניסו לגרשם, צעקו עליהם ותקפו את הפעילים במקלות. המתנחלים גם ניפצו את שמשות המכונית ואת אחת המראות, שברו את מצלמתם של הפעילים וגנבו מאחד מהם את מכשיר הטלפון שלו. אחד הפעילים, בן 73, נפגע בראשו, בזרועו ובגבו.

הפעילים והרועה ברחו מהמקום והזעיקו משטרה. שוטר שפגש אותם בצומת סמוכה, בסביבות השעה 18:00, הודיע לאחד הפעילים ולפעיל נוסף שכלל לא נכח באירוע שעליהם להגיע לתחנת המשטרה בהתנחלות קריית ארבע. עם הגיעם לתחנת המשטרה נחקרו השניים בחשד שתקפו את המתנחלים, ולאחר מכן קיבלו צוי הרחקה מהגדה המערבית למשך 15 יום ונאסר עליהם ליצור קשר עם המעורבים באירוע למשך חודש. לאחר שכל אחד חתם על ערבות בסך 5,000 ש"ח, שוחררו שני הפעילים בסביבות השעה 4:00 לפנות בוקר.

8
מתנחלים וחיילים בחורשה ליד א-תוואני
מתנחלים וחיילים בחורשה ליד א-תוואני

א-תוואני, דרום הר חברון: מתנחלים תקפו בית באבנים, חיילים תקפו את התושבים שהגנו עליו בגז מדמיע וברימוני הלם

ביום שבת, 8.5.21, הבחינו תושבי הכפר א-תוואני במתנחלים שהתקדמו אל בית בפאתיו המזרחיים של הכפר, שבמרחק של כמה מאות מטרים ממנו הוקם המאחז חוות מעון. המתנחלים הסתתרו בחורשה סמוכה, ובכל פעם הגיחו ממנה, יידו אבנים על הבית ושבו להסתתר בה. תושבים מהכפר הגיעו למקום כדי להגן על הבית ודייריו, וניסו להרחיק את המתנחלים באמצעות יידוי אבנים.

התושבים אף הזעיקו את המשטרה הישראלית, ולמקום הגיעו שוטרים מלווים בארבעה חיילים. בינתיים הגיעו למקום כעשרה מתנחלים נוספים והחלו ליידות אבנים לעבר התושבים והחיילים הצטרפו אליהם, השליכו רימוני הלם וירו רימוני גז לעבר התושבים, שחלקם נפגעו משאיפת הגז ונאלצו להתרחק. מאוחר יותר הסתלקו גם המתנחלים והחיילים מהמקום.

אפריל 2021

24

א-תוואני, דרום הר חברון: עשרות מתנחלים פלשו לאדמות הכפר ותקפו חקלאים פלסטינים ופעילים ישראלים. חיילים ירו רימוני גז על החקלאים

ביום שבת, 24.4.21, בשעות הבוקר, הגיעו חמישה מתנחלים מכיוון המאחז חוות מעון לאדמותיהם החקלאיות של תושבי הכפר א-תוואני שבדרום הר חברון. המתנחלים נכנסו לבור מים בבעלות תושב האזור ושחו בו. בעל האדמה ושני תושבים נוספים שרעו את צאנם באזור באותו זמן ביקשו מהמתנחלים לצאת מהבור, כי מימיו מיועדים לשתייה ולא לרחצה. המתנחלים יצאו מהבור והלכו לכיוון המאחז. 

אחר כשעה חזרו למקום ארבעה מהמתנחלים  ועמם ארבעה מתנחלים נוספים וניסו להיכנס לבור. כשביקש מהם בעל האדמות לצאת, התפתח ביניהם ויכוח ובינתיים הגיעו למקום עשרות מתנחלים, חלקם רעולי פנים וחמושים. בעל האדמה והחקלאים האחרים נמלטו מהמקום לכיוון ח'ירבת א-רכיז ואל-מופקרה.   

המתנחלים רדפו אחרי החקלאים ויידו לעברם אבנים לאורך כקילומטר. בדרכם הם יידו אבנים גם על חקלאים נוספים וניפצו את רוב שמשותיהן של חמש מכוניות בבעלות חקלאים שחנו באזור.  

בנוסף, המתנחלים תקפו באבנים ובמקלות כחמישה פעילים ישראלים שהוזעקו למקום והחלו לתעד את האירוע במצלמותיהם. המתנחלים אף ירו פעמיים.  

בסביבות השעה 12:00, במהלך תקיפת החקלאים והפעילים, הגיעו למקום שני ג'יפים צבאיים, ושני חיילים שירדו מהם צפו בתקיפה מבלי לסייע למותקפים. בשלב מסוים אף החלו החיילים לירות גז מדמיע ולהשליך רימוני הלם לעבר החקלאים, שנאלצו לברוח מהמקום. 

לאחר שהחקלאים התרחקו ולמקום הגיעה ניידת משטרה, נסוגו המתנחלים לכיוון המאחז. השוטרים בניידת עזבו את המקום מבלי לעשות דבר.

פברואר 2021

7

א-תוואני, דרום הר חברון: מתנחלים עקרו עשרים שתילי זית בני שנתיים

ביום ראשון, 7.2.21, בשעות הערב, הגיע סאבר רבעי (50), תושב העיר יטא, לחלקת האדמה שלו, וגילה שמתנחלים עקרו בה כ-20 שתילי זית בני שנתיים. החלקה של רבעי נמצאת כמה מאות מטרים מזרחית לכפר א-תוואני שבדרום הר חברון.  

מטרים ספורים מהחלקה הוקם המאחז חוות מעון. 

יוני 2020

13
א-תוואני, 13.6.20: מתנחל המנסה להיכנס לכפר במהלך סיור של תעאיוש. צילום: נאסר נוואג'עה, בצלם
א-תוואני, 13.6.20: מתנחל המנסה להיכנס לכפר במהלך סיור של תעאיוש. צילום: נאסר נוואג'עה, בצלם

א-תוואני, דרום הר חברון: מתנחלים מנסים לפלוש לשטח הכפר בשעת סיור של תעאיוש באזור

ביום שבת, 13.6.20, בסביבות השעה 12:00 בצהריים, ערכו פעילי תעאיוש סיור באזור א-תוואני במחאה על אוהל שהקימו מתנחלים שבועיים קודם לכן במרחק של כ-300 מטר מהכפר. במהלך הסיור ניסו ארבעה מתנחלים, אחד מהם חמוש, להיכנס לכפר והתפתח ויכוח בינם לבין התושבים. בסופו של דבר, לאחר כעשרים דקות, מנעו חיילים את כניסת המתנחלים לכפר והרחיקו אותם מהמקום. לאחר מספר ימים, ב-18.6.20, פרקו המתנחלים את האוהל שהקימו.

מארס 2020

28

א-תוואני, דרום הר חברון: מתנחלים פלשו לשטח בבעלות תושבי הכפר

ב-28.3.20 עברו שלושה תושבי א-תוואני מדרום-מערב למאחז חוות מעון בדרכם לח'ירבת א-טובא. כשהיו במרחק של כשני קילומטרים מכפרם תקפו אותם כמה מתנחלים באבנים. השלושה החלו לרוץ בחזרה לכפר ובדרכם הזעיקו תושבים מהקהילה, שפגשו אותם בדרך. התושבים והמתנחלים יידו אבנים זה על זה. לאחר כחצי שעה הגיע למקום כוח צבאי וכולם התפזרו. 

כשעה לאחר מכן התקרבו כמה מתנחלים לאזור אל-חומרה שמדרום לא-תוואני, השייך לתושבי הכפר. תושבי א-תוואני הגיעו למקום בכדי לגרשם ובמקום התפתח יידוי אבנים הדדי. כוח צבאי שהגיע למקום ירה גז מדמיע על תושבי א-תוואני, שהיו בשטחם שלהם, ועצר שלושה מהם. שניים מהעצורים שוחררו למחרת האירוע, לאחר שאחד מהם נדרש לשלם ערבות של 1,000 שקל. התושב השלישי עדיין מוחזק במעצר.

א-תוואני, דרום הר חברון,  28.3.20: מתנחלים פלשו לשטח בבעלות תושבי הכפר.

א-תוואני, דרום הר חברון,  28.3.20: מתנחלים פלשו לשטח בבעלות תושבי הכפר. בעימות שהתפתח ירה הצבא גז מדמיע על התושבים ועצר שלושה מהם. 

27

א-תוואני, דרום הר חברון: מתנחלים חמושים שיסו כלבים ברועי צאן

ב-27.3.20 בשעות אחר הצהריים יצא תושב א-תוואני לרעות את צאנו באזור שבין הכפר לבין המאחז חוות מעון. למקום הגיעו כשישה מתנחלים, חלקם חמושים, עם שני כלבים, וניסו לגרשו מהמקום. הרועה הזעיק תושבים נוספים מהכפר, שהחלו לתעד את המתנחלים התוקפים. 

בין התושבים למתנחלים התפתח ויכוח ולאחר מכן עימות פיזי. אחד המתנחלים דחף תושב שתיעד בווידיאו את המתרחש והפיל אותו ארצה. אז התנפל על התושב אחד מכלבי המתנחלים ונשך אותו בידו ובבטנו. המתנחלים גנבו את הטלפון הנייד של התושב שנפל וברחו מהמקום. התושב שננשך פונה באמבולנס למרפאה ביטא שם טופל וקיבל זריקה נגד כלבת.
א-תוואני, דרום הר חברון, 27.3.20: מתנחלים חמושים שיסו כלבים ברועי צאן.

א-תוואני, דרום הר חברון, 27.3.20: מתנחלים חמושים שיסו כלבים ברועי צאן.

EU

פרסום זה הופק בסיוע האיחוד האירופי. בצלם לבדו אחראי לתכניו, שאינם משקפים בהכרח את עמדות האיחוד האירופי.