דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

ירי, תקיפות, יידוי אבנים ובקבוקי תבערה על מכוניות ובתים, פלישה לכפרים, הצתת מבנים ושדות, השחתת מטעים ורכוש: אלימות קשה ויומיומית של מתנחלים כלפי פלסטינים מתקיימת כבר מזמן בשירות המדינה במטרה לדחוק את הפלסטינים מאדמתם. במסגרת הבלוג שהושק בתחילת 2020 ניתן ביטוי לקולות האנשים החשופים לאלימות זו. לרקע בנושא

אוקטובר 2021

1

בית הדסה, מרכז העיר חברון: מתנחלים שהתעמתו עם צעירים פלסטינים ברחוב תקפו בית סמוך באבנים

ב-1.10.21, בסביבות השעה 15:00, התאספו על גג ההתנחלות בית הדסה שבמרכז העיר חברון, כעשרה מתנחלים, חלקם רעולי פנים, ובינם לבין צעירים שעברו ברחוב ליד ההתנחלות התפתח עימות מילולי שהדרדר ליידוי אבנים הדדי. לאחר שהצעירים הפלסטינים ברחו מהמקום, הבחינו המתנחלים בנרמין אבו חייה, בת 16, בת למתנדבים בבצלם, שתיעדה את האירוע בווידיאו מחלון ביתה, והחלו ליידות אבנים על הבית לעיני חיילים בעמדת השמירה הסמוכה. ההתקפה על בית אבו חיה הסתיימה הפעם ללא נפגעים או נזק לרכוש.

ספטמבר 2021

25
פרג' תמימי (א-זרו) לאחר שחרורו. צילום: מנאל אל-ג'עברי, בצלם
פרג' תמימי (א-זרו) לאחר שחרורו. צילום: מנאל אל-ג'עברי, בצלם

מרכז העיר חברון: חיילים תקפו שני פלסטינים שהתלוננו על אלימות של מתנחלים, ואז עצרו אותם בטענה שתקפו אותם

ב-25.9.21 בשעות הערב הותקפו נשים וילדות ממשפחת תמימי שבילו באדמתן בחברון על ידי נערים מתנחלים. שניים מבני המשפחה התלוננו על התקיפה בעמדה צבאית סמוכה, ואז תקפו אותם החיילים. אחד מהם נעצר, נלקח לבסיס צבאי, הוכה שוב, ואז נחקר במשטרה – רק לאחר שהחיילים נחקרו – והואשם בתקיפת חיילים וביידוי אבנים. הוא שוחרר בערבות ושב לביתו רק לפנות בוקר. כך הסתיים עוד יום שגרתי של חיים תחת הכיבוש: בילוי שהסתיים במנוסה מנערים אלימים ותלונה לחיילים שהסתיימה באלימות קשה, במעצר שווא, בחקירה שנעשתה בניגוד לכל הכללים ובתשלום של מאות ש"ח. קראו עוד

10

מתנחלים תקפו, אחד ירה לעבר בית, חיילים ירו בפלסטינים שניסו להגן על רכושם

בשעות הערב של ה-10.9.21, תקפו מתנחלים מלווים בחיילים באבנים את ביתם של עבד אל-ג'וואד ומהא אל-ג'עברי. כצעירים שפלסטינים יידו אבנים על המתנחלים כדי להרחיקם, ירה לעברם אחד החיילים. הפלסטינים נמלטו והחיילים נכנסו לבית משפחת אל-ג'עברי ולבית נוסף בתואנה של חיפוש אחריהם. כל אותו זמן המשיכו המתנחלים ליידות אבנים על בית משפחת אל-ג'עברי, מבלי שהחיילים ינקפו אצבע כדי להפסיק את ההתקפה. המתנחלים עזבו רק כשהגיעה למקום משטרה וכשחזרו לכיוון קרית ארבע עבר אחד מהם ליד בית משפחת אבו סעיפאן שבשכונת ואדי אל-חסין וירה באקדחו כמה כדורים חיים לעבר הבית.

9

שכונת ג'אבר, מרכז העיר חברון: מתנחלים תקפו בתים ותושבים באבנים. חיילים ירו לעבר תושבי השכונה

ב-9.9.21, בסביבות השעה 2:00 לפנות בוקר, נכנסו כמה מתנחלים למגרש שבו נאלצים תושבי שכונת ג'אבר לחנות את מכוניותיהם, בצדו השני של מחסום ג'אבר במרכז העיר חברון. המתנחלים נתקלו בתושבי השכונה, השומרים על מכוניותיהם בתורות מאז השחיתו מתנחלים ב-14.8.21 תשע מהן. התושבים הזעיקו למקום תושבים נוספים כדי שסייעו בהגנה על המכוניות והמתנחלים החלו ליידות אבנים על בתי השכונה ועל התושבים שיידו אבנים חזרה. חיילים שהגיעו מהמחסום ירו ירי חי והשליכו רימוני הלם לעבר תושבי השכונה בניסיון לסלקם. התקפת המתנחלים נמשכה כחצי שעה, ולאחר מכן הם יצאו מהשכונה מבלי שהצליחו לחבל במכוניות.

אוגוסט 2021

29

שכונת ג'אבר, מרכז העיר חברון: חיילים ירו ירי חי כדי להגן על מתנחלים שהשחיתו מכוניות

ב-29.8.21 לפנות בוקר תקפו מתנחלים באבנים בתים בשכונת ג'אבר בחברון בנוכחות חיילים, פצעו צעיר בראשו, והשחיתו 9 מכוניות של תושביה. כשניסו תושבי השכונה להדוף את המתנחלים באמצעות יידוי אבנים ירו החיילים אש חיה. שוטרים הגיעו למקום רק לאחר שהמתנחלים התרחקו, ועל אף שבמקום מותקנות מצלמות של הצבא, דרשו מהתושבים הוכחות שהמתנחלים הם שגרמו את הנזק. אירוע זה, כמו רבים אחרים שתיעד בצלם בחברון ובמקומות אחרים בגדה המערבית, משקף את מדיניות הישראלית, המשתמשת באלימות מתנחלים ככלי לגירוש פלסטינים מבתיהם – נוסף על הכלים המשמשים את הרשויות הישראליות. קראו עוד

14
ג'יהאד א-נג'אר מפונה לבית החולים
ג'יהאד א-נג'אר מפונה לבית החולים

ואדי אל-חסין, מרכז העיר חברון: מתנחלים שרדפו אחרי ילדים פלסטינים תקפו אישה שנתנה להם מחסה. חיילים התעלמו מהתקיפה

ב-14.8.21, בסביבות השעה 16:00, הגיעו לביתם של ג'יהאד וג'מאל א-נג'אר, בשכונת ואדי אל-חסין שבמרכז העיר חברון, כעשרה ילדים בני 12-6 וביקשו מקלט מפני מתנחל שרדף אחריהם. בצמוד לשכונה הוקמה ההתנחלות קריית ארבע וגדר חוצצת ביניהן. בני הזוג הכניסו את הילדים לביתם וג'מאל מנע מהמתנחל להיכנס לבית אחריהם. לאחר שניסה להיכנס לבתים נוספים ואף איים על בני הזוג באבן, עזב המתנחל את המקום והתרחק לכיוון קריית ארבע. כמה דקות לאחר מכן, חזר המתנחל עם שלושה מתנחלים נוספים, ואחד מהם דחף את ג'יהאד, שיצאה לצלם את המתרחש וחבט במצלמה שהחזיקה ובחזה שלה.  

חיילים שהגיעו למקום התעלמו מדבריה של ג'יהאד על תקיפתה וניסו גם הם לחדור לבית בחיפוש אחר הילדים. לאחר שג'יהאד חשה כאבים בחזה והתקשתה לנשום הזעיק בעלה אמבולנס של הסהר האדום שפינה אותה לבית החולים עאליה בחברון. החיילים והמתנחלים עזבו את המקום, וג'יהאד נבדקה בבית החולים ושוחררה שעות ספורות לאחר-מכן. 

6

מרכז העיר חברון: אלימות מתנחלים וחיילים והתעמרות משטרתית בבני משפחה פלסטינית שהעזו להתלונן

ב-6.8.21 לקראת חצות יידו מתנחלים אבנים על בתים פלסטיניים, בנוכחות חיילים. התושבים הזעיקו את המשטרה ואז הגיעו למקום שוטרים וחיילים נוספים. יידוי האבנים פסק ואז הגיעו החיילים לבית המשפחה, התנפלו על שני צעירים הגרים בבית – בני 19 ו-17 – הכו אותם ועצרו אותם באלימות קשה. מעוצמת המכות, הגדול איבד את ההכרה. המשטרה זימנה פעמיים את הבן הצעיר – קטין – לחקירה, אך כשהגיע נאמר לו שאין להם צורך בו והוא שולח לביתו. אירוע זה משקף את שגרת החיים של הפלסטינים בחברון, שאינם זוכים לשום הגנה מפני אלימות המתנחלים, החיילים והשוטרים, המשתפים ביניהם פעולה.

יולי 2021

9

שכונת ג'אבר, חברון: מתנחלים הטרידו את תושבי השכונה במשך יומיים, התפרעו ותקפו תושבים באבנים ובגז פלפל בנוכחות חיילים

ב-9.7.21, בסביבות השעה 20:30 נכנסו כ-5 נערים מהתנחלות בחברון לשכונת ג'אבר שבמרכז העיר והחלו ליידות אבנים על בתים ולהלום על דלתות. הנערים צעקו וקיללו את תושבי השכונה לעיני חיילים, בתואנה שנזרקו עליהם אבנים. בתוך דקות ספורות הצטרפו אליהם כ-15 מתנחלים נוספים, רבים מהם בגירים ולפחות שניים מהם חמושים. הנערים מההתנחלות המשיכו ליידות אבנים על בתים ושני המתנחלים החמושים איימו ברוביהם על סוזאן ג'אבר, תושבת השכונה ומתנדבת בפרויקט המצלמות של בצלם, שתיעדה בווידיאו את המתרחש מחלון ביתה. ניידת משטרה ושני ג'יפים צבאיים הגיעו למקום אך השוטרים והחיילים לא הרחיקו את המתנחלים מהשכונה ולא עיכבו איש מהם.

בשלב מסוים עלו חמישה חיילים לגג ביתה של סוזאן ג'אבר ודרשו כי ארבעה מבני משפחתה, ובהם שני קטינים ירדו איתם לרחוב. החיילים תשאלו את הצעירים על יידוי אבנים ולאחר כעשר דקות שחררו אותם לביתם, ועזבו את השכונה ביחד עם המתנחלים.

באירוע זה, כפי שתיעד בצלם פעמים רבות בחברון ובמקומות אחרים בגדה המערבית, חיילים מלווים מתנחלים אלימים, מאפשרים להם לעשות כל העולה על רוחם ומטרידים פלסטינים ומאיימים עליהם

סוזאן ג'אבר, אם לשבעה, מתנדבת בפרויקט המצלמות של בצלם שתיעדה את האירוע, סיפרה בעדות שמסרה ב-9.7.21 לתחקירנית בצלם, מנאל אל-ג'עברי על אירועי אותו לילה:

סוזאן ג'אבר
סוזאן ג'אבר. התמונה באדיבות העדה

ביום שישי 9.7.21, בסביבות השעה 20:30, ישבתי עם המשפחה שלי במרפסת שלנו, שמשקיפה על הרחוב. שוחחנו ואכלנו ופתאום שמענו רעשים וצעקות בשכונה. עליתי מהר במדרגות לגג הבית וביקשתי מהבת שלי חנין להביא לי את המצלמה. כשהגעתי לגג ראיתי בערך חמישה מתנחלים צעירים תוקפים באבנים את הבתים של השכנים ודופקים על הדלתות בצורה תוקפנית, כולל דלת הבית של השכן שלנו, וג'יה ג'אבר. ברחוב היו גם בערך חמישה חיילים שניסו למנוע מהמתנחלים לדפוק על הבתים, אבל לא בצורה רצינית. החיילים דווקא כן מנעו מווג'יה ג'אבר להגיע לבית שלו.

בינתיים בערך ארבעה צעירים פלסטינים התחילו להתעמת מילולית עם המתנחלים. הגיעו עוד מתנחלים, ששניים מהם היו חמושים, בשנות השלושים לחייהם. המתנחלים החלו ליידות אבנים לכל הכיוונים, כולל על הבית שלי. אני ניסיתי לצלם את מה שקורה. שני המתנחלים החמושים כיוונו אליי את הנשק שלהם. הבן שלי אחמד משך אותי פנימה, לתוך הבית, כי הוא חשש שהם יירו בי.

כמה דקות אחר-כך עלו לגג חמישה חיילים והתחילו להאשים אותנו ביידוי אבנים על המתנחלים. הצבעתי על השולחן ואמרתי להם שאנחנו ישבנו ואכלנו גלידה ולא תקפנו אף אחד, והמתנחלים הם אלה שתקפו אותנו. אחד החיילים התעקש להוריד לרחוב את כל הצעירים שהיו על הגג באותו זמן. אני סירבתי בהתחלה אבל בן דוד של בעלי שכנע אותי להסכים. המשכתי לצלם את החיילים שהובילו את הבנים שלי, מוחמד, בן 20, ואחמד, בן 13, ואת קרובי המשפחה שלנו, מועתסם, בן 28 וספוואן, בן 16, לכביש. החיילים עיכבו אותם שם בערך עשר דקות ואז שיחררו אותם, ואז החיילים והמתנחלים עזבו את השכונה.

וג'יה ג'אבר, בן 42 ואב לשבעה, תושב השכונה, היה ברחוב כשהמתנחלים והחיילים הגיעו לשכונה. החיילים מנעו ממנו להגיע לביתו וכלב שהביאו עמם המתנחלים ניסה לתקוף את אשתו ראמיה ג'אבר, בת 37. בעדות שמסרה לתחקירנית בצלם, מנאל אל-ג'עברי, היא סיפרה:

המתנחלים תמיד תוקפים אותנו. במיוחד בימי שישי ושבת ובחגים יהודיים. הפעם האחרונה הייתה ב-9.7.21, בשעות הערב. בעלי וג'יה היה ברחוב עם חברים שלו ואני ישבתי בחצר עם שלוש הבנות הקטנות שלנו, בנות 3, 5 ו-9. שמעתי צעקות ורעש בשכונה ואבנים התחילו ליפול בחצר. פתחתי את השער הראשית שלנו, שפונה לרחוב כדי לראות מה קורה שם. ראיתי הרבה מתנחלים צעירים. חלק מהם תקפו צעיר מהשכונה מול העין בערך חמישה חיילים. אחד החיילים התחיל לצעוק עליי שאכנס הבייתה ואסגור את הדלת. ראיתי את בעלי בערך במרחק של 50 מטרים מהבית, מנסה להגיע לצעיר ולעזור לו, אבל החיילים מנעו ממנו. המשכתי לעמוד בפתח וביקשתי מהחיילים שירשו לבעלי להגיע הביתה.

פתאום תקף אותי כלב ענק של המתנחלים, בלי רצועה או מחסום. נבהלתי מאוד וניסיתי ללכת אחורה. נפלתי ארצה וספגתי מכה חזקה בראש מאחורה ובכתף ימין. הילדות שלי בכו וצעקו מפחד. בינתיים בעלי הגיע, הרים את הכלב וזרק אותו הצידה ואז הוא עזר לי לקום. המרפק של ידי ימין כאב לי מאוד. למחרת, מתנחלים שוב תקפו בתים בשכונה.

יש לי עדיין כאבים בכתף ובמפרק היד והבנות סובלות מחרדה ומתח. הן חוששות ללכת לישון בלעדיי ומרטיבות בלילה.

למחרת, 10.7.21, בסביבות השעה 18:00, הגיעו שוב לשכונה למעלה מעשרה בני נוער מההתנחלות מלווים בכעשרה חיילים. הם יידו אבנים על בתי השכונה והתגרו בתושבים. צעירים ונערים מהשכונה שישבו ברחוב באותה עת קללו אותם חזרה והתעמתו עם החיילים שהגנו על המתנחלים.

באותו ערב, בסביבות השעה 20:30, שוב הגיעו לשכונה כחמישה מתנחלים מלווים בחייל והתעמתו מילולית עם צעירים תושבי השכונה. אחד המתנחלים ריסס גז פלפל בפניו של מוחמד אל-ג'עברי בן ה-13 וסבא שלו, נאסר אל-ג'עברי, בן 62, שעמד לידו גם נפגע מהגז. למקום הגיעו אמבולנס צבאי וניידת משטרה והשניים קיבלו עזרה ראשונה. אחד מהשוטרים הציע לנאסר אל-ג'עברי להגיש תלונה במשטרה נגד המתנחל שתקף אותו ואת נכדו אך הוא סירב.

נאסר אל-ג'עברי סיפר בעדות שמסר לתחקירנית בצלם, מנאל אל-ג'עברי, על תקיפת המתנחלים ביום 10.7.21:

ביום שבת, 10.7.21, בסביבות השעה 20:00, הייתי בדרך הביתה כשראיתי 5 מתנחלים, בני 25-17 בערך מלווים בחייל, שהטרידו 4 א חמישה צעירים פלסטינים מהמשפחה המורחבת שלי שעמדו מול המספרה ברחוב, מול הבית שלי. המתנחלים ירקו על הצעירים מהמשפחה. בינתיים הגיעו עוד מתנחלים והתפתח עימות מילולי. המתנחלים קיללו את התושבים וצעקו שהבתים שייכים ליהודים, בנוכחות חייל ליווה אותם וחיילים נוספים שהיו ברחוב. כשהצעירים ניסו להגיב, החייל שליווה את המתנחלים טען את נשקו בפניהם.

ניסיתי להרגיע את הצעירים כי פחדתי שהחיילים יירו בהם. ניסיתי גם לשכנע את המתנחלים להתרחק. בינתיים הגיע הנכד שלי מוחמד, בן 13, ובאותו רגע אחד המתנחלים הסתובב וריסס גז פלפל ישר בפנים של מוחמד. ניסיתי לגונן על מוחמד וחלק מהגז הגיע לפנים שלי. הרגשתי צריבה בעיניים ובפנים. התחילה קטטה בין הצעירים הפלסטינים למתנחלים. החיילים גרשו את הצעירים הפלסטינים וכיוונו אליהם את הנשק שלהם. הגיעו עוד הרבה מתנחלים וגם הם תקפו את הצעירים. החיילים ניסו להפריד בין הצעירים למתנחלים והרחיקו משם את המתנחלים.

נכנסתי למכולת של אחי, בסאם אל-ג'עברי. הנכד שלי מוחמד כבר היה שם. צעירים ניסו לעזור לו ושטפו לו את הפנים עם לבן. הגיע אמבולנס צבאי ישראלי והחובשים עזרו למוחמד ומרחו לו על הפנים משחה נגד הצריבה. הגיע גם אמבולנס של הסהר האדום וגם הצוות שלו הצטרף לטיפול. אני נפגעתי יותר קל ממוחמד. בינתיים הגיעה ניידת משטרה ישראלית ואחד השוטרים הציע לי ללכת להגיש תלונה בתחנת משטרה ישראלית אבל לא ראיתי טעם. מתנחלים תקפו אותנו כבר עשרות פעמים בעבר והגשתי תלונות שלא הובילו לכלום. הודיתי לאלוהים שהדברים הסתיימו כך. פחדתי מאוד כשהחיילים, שהיו מאוד עצבניים, כיוונו את הנשק שלהם אל הצעירים. פחדתי שיירו בהם. לא הייתה שום הצדקה לתקיפה של הצעירים בידי המתנחלים. בערב לפני כן מתנחלים תקפו גם עוברי אורח ובתים בשכונה.

מוחמד אל-ג'עברי, בן 13, תושב שכונת ג'אבר, סיפר בעדות שמסר לתחקירנית בצלם, מנאל אל-ג'עברי, על תקיפת המתנחלים ביום 10.7.21:

ישבתי בחנות הבגדים של דוד שלי בקומת הקרקע של הבניין שלנו, ברחוב הראשי של השכונה, שמוביל להתנחלות קריית ארבע. שמעתי רעש ברחוב ויצאתי לראות מה קורה. ראיתי בערך 6 קרובי משפחה שלי מתעמתים עם חמישה מתנחלים בערך שהיו מלווים בחייל. חציתי את הכביש והלכתי אליהם. כשהתקרבתי, אחד המתנחלים ריסס לי גז ישר בפנים. הרגשתי מייד צריבה קשה בפנים ובעיניים. שני צעירים פלסטינים הרימו אותי ולקחו אותי למכולת של דוד אחר שלי. צרב לי מאוד בפנים ובכיתי מכאב כל הזמן. שמו לי יוגורט על הפנים. בינתיים נכנס למכולת סבא שלי נאסר, בן 62, שגם הוא נפגע מגז הפלפל. הצעירים שהיו במכולת טיפלו בו. הוא נפגע פחות קשה ממני. בינתיים הגיע אמבולנס של הצבא והחובשים ריססו לי על הפנים משהו שעזר לי. הגיע גם אמבולנס של הסהר האדום. אחרי שעתיים בערך חזרתי הביתה והחלפתי בגדים. הפנים והעניין עדיין צורבים לי.

5
מוחמד א-תלחמי לאחר שחרורו. צילום: מנאל אל-ג'עברי, בצלם
מוחמד א-תלחמי לאחר שחרורו. צילום: מנאל אל-ג'עברי, בצלם

מרכז העיר חברון: שוטרי מג"ב ומתנחלים תקפו בני משפחה בחברון במהלך ויכוח על פתיחת שער במחסום, עצרו אחד מהם, ודרשו שלא יגיש תלונה נגד מתנחל בתמורה לשחרורו

ב-5.7.21, חזרו האחיות רימא ואימאן א-תלחמי מביקור אצל רופא השיניים לביתה של אימאן בחברון, במכוניתה של רימא, עם לוחית זיהוי צהובה. שוטרי מג"ב במחסום 160 סירבו לפתוח לשתיים את השער מבלי לנמק זאת. בעקבות זאת התפתח ויכוח, שבו התערבו מתנחלים שאחד מהם דחף את אימאן ארצה והשוטרים הכו את בנה מוחמד, עצרו אותו ודרשו כי משפחתו תימנע מהגשת תלונה נגד המתנחל בתמורה לשחרורו. אין מדובר במקרה חריג – חברון עמוסה במחסומים שהציב הצבא, שכל מעבר של פלסטינים בהם תלוי ברצונם הטוב של החיילים והשוטרים. זוהי שגרה אלימה, המוכרת היטב לתושבי חברון – כמו לכל תושבי הגדה המערבית. קראו עוד

יוני 2021

3

מרכז העיר חברון: חיילים עצרו באלימות צעיר פלסטיני ותקפו תושבים פלסטינים בשכונת ג'אבר, בסיוע מתנחלים

ב-3.6.21, בסביבות השעה 18:00, עצרו מספר חיילים פלסטיני בן 18, תושב שכונת ג'אבר בעיר חברון, והכו אותו. במהלך המעצר האלים הגיעו למקום ארבעה מתנחלים, שלושה מהם חמושים. המתנחלים לקחו חלק פעיל במעצר הצעיר ומנעו מבני משפחתו להתקרב למקום.

במהלך האירוע, המתנחלים ריססו גז פלפל בפניהם של שלושה תושבים. בשלב מסוים, לאחר שנער פלסטיני זרק בקבוק זכוכית ריק, שפגע בזרועו של אחד מהם, מבלי לפצוע אותו, התקדמו כמה מהחיילים ברחוב כשהם מאיימים בנשקיהם על תושבי השכונה ואחד מהם אף ירה באוויר, ועורר בהלה בקרב התושבים וילדיהם.

מספר שוטרים שהגיעו למקום החלו לפזר את התושבים בדחיפות, ואמבולנס של סהר אדום שהוזעק למקום פינה שניים מנפגעי גז הפלפל לטיפול בבית החולים הממשלתי עאליה. החיילים הכניסו את הבחור שעצרו לתוך ג'יפ צבאי, ואז הם והמתנחלים עזבו את המקום.

עארף ג'אבר, בן 46, אב לשישה, תושב שכונת ג'אבר בחברון, סיפר בעדות שמסר לתחקירנית בצלם מנאל אל-ג'עברי: 

אני גר בשכונת ג'אבר ואני פעיל בארגון מגיני זכויות אדם וכל הזמן עוסק בתיעוד הפרות של החיילים והמתנחלים. ב-3.6.21 בסביבות השעה 18 הייתי בחנות של עבד דיב ג'אבר, במרחק של 30 מטר מדרום לבית שלי, בכביש המוביל לקריית ארבע.

הגיע ילד מהשכונה ואמר לי שהחיילים מרביצים לבחור מהשכונה קרוב למחסום הצבאי שמול הבית שלי. רצתי לשם מהר והתחלתי לצלם במצלמת הטלפון שלי את המתרחש. ראיתי שני חיילים מנסים להשתלט על השכן שלנו, וסים, בן 18. לא ידעתי למה. עמד שם גם עופר אוחנה, וצילם בפלאפון שלו. אחרי שתי דקות הגיעו ארבעה מתנחלים חמושים, שניים מהם עם M16, אחד עם אקדח.

ראיתי את החיילים תוקפים את וסים באלימות ומנסים לאזוק לו את הידיים. הם הפילו אותו על הקרקע ואחד מהם לחץ לו עם הברך על הצוואר. אחד המתנחלים עזר לחיילים וניסה לתפוס לוסים את הרגליים. שלושת המתנחלים האחרים מנעו מקרובי המשפחה של וסים להתקרב. לאחד המתנחלים החמושים היה גם בקבוק של גז פלפל, והוא איים על בו על כל מי שהתקרב. בינתיים הגיע אח של וסים, עלאא, בן 26, וניסה לעזור לאחיו. אחד המתנחלים ריסס לו גז פלפל בפנים והוא נפל על הכביש.

באותו שלב אחד אחד הפלסטינים זרק בקבוק ריק לכיוון המתנחלים, ואז ראיתי שני חיילים דורכים את הנשק שלהם והם התחילו להתנהג בהיסטריה ולרדוף אחרי תושבי השכונה שהתקהלו שם לראות מה קורה ולעזור לבחור. אחד החיילים ירה ירייה אחת באוויר וראיתי את החיילים האחרים מנסים להשתלט על חייל אחר שדרך את הנשק שלו כשרדף אחרי נשים וילדים בשכונה. ניסיתי לצלם את המתרחש בטלפון שלי. אחד המתנחלים ריסס לי בפנים גז פלפל.

אחרי שריססו עליי גז ישבתי על הכביש וצרחתי מכאבים. כל הפנים שלי צרבו. אשתי והילדים שלי התחילו לשפוך לי על הפנים מים וחלב. תושב אחר מהשכונה לקח את הטלפון שלי והמשיך לצלם. הגיעה ניידת משטרה, ירדו ממנה שני שוטרים וגם הם התחילו לדחוף את האנשים. הגיעה גם עוד תגבורת של חיילים שעזרו לחיילים הראשונים לאזוק את וסים. וסים נראה כאילו הוא נחנק מהלחץ שהפעיל החייל עם הברך שלו. ראיתי את אמא של וסים והאחיות שלו בוכות ומתחננות לחיילים לשחרר את וסים, אחרי שהחיילים העלו אותו לג'יפ.

בשלב זה החיילים התנהגו באלימות רבה עם כל הנשים שהיו שם. החייל שדרך את הנשק כיוון את הנשק מטווח אפס כמעט אל סוזאן ג'אבר, מתנדבת בצלם. פחדתי שהוא עומד לירות בה. הבן שלה, מחמוד, חיבק אותה והרחיק אותה מהחייל לתוך חצר הבית שלהם. הגיע שכן שלי, והמתנחל ריסס גז פלפל גם בפנים שלו. אחד התושבים הזעיק אמבולנס של הסהר האדום והם פינו את פוואז ועלאא לבית החולים. אני סירבתי להתפנות כי פחדתי שהחיילים ייכנסו לבית שלי ויעצרו את הבנים שלי.

מאי 2021

21

ואדי אל-חסין, מרכז העיר חברון: מתנחלים פלשו לשכונה בליווי שני חיילים, יידו אבנים על בתים, ירו אש חיה ותקפו תושב השכונה בחצרו בגז פלפל ובאבן גדולה

ביום 21.5.21, בסביבות השעה 20:30, פלשו כ-20 מתנחלים, חלקם חמושים, לשכונת ואדי אל-חסין שבמרכז העיר חברון כשהם מאובטחים על-ידי שני חיילים. המתנחלים הסתובבו בין בתי התושבים וחלקם ירו אש חיה. גדר המקיפה את השכונה חוצצת בינה לבין ההתנחלות קריית ארבע. אין זו הפעם הראשונה שמתנחלים תוקפים את בתי השכונה. בצלם פרסם תיעוד של תקיפה קודמת שהתרחשה בחודש יוני 2020.  

המתנחלים נכנסו לאחד מבתי משפחת אבו סעיפאן המורחבת, ואחד המתנחלים ריסס גז פלפל בפניו של הישאם אבו סעיפאן, בן 52 ואב לשישה. מתנחל אחר השליך אבן שפגעה בחזהו של אבו סעיפאן.  

למחרת, שוב נכנסו שני מתנחלים חמושים לשכונה, עוררו בהלה ועזבו את המקום. הישאם אבו סעיפאן, הגיע לתחנת המשטרה בקרית ארבע והגיש תלונה על תקיפתו ב-23.5.21. 

 בעדות שמסר לתחקירנית בצלם מנאל אל-ג'עברי סיפר הישאם אבו סעיפאן: 

אנחנו גרים עם שלושה מהילדים שלנו, ולידנו גרים האחים שלי ואמא שלי. הבתים שלנו צמודים לגדר שמעברה השני נמצאת ההתנחלות קריית ארבע. המתנחלים מתקיפים אותנו כל הזמן, במיוחד בימי שישי ושבת.  

התקיפה האחרונה הייתה ביום שישי, 21.5.21, בסביבות השעה 20:30. ישבתי עם אשתי והילדים שלנו ושמענו ירי. אשתי רצה מיד לחלון ואמרה שמתנחלים תוקפים באבנים בתים בשכונה. הלכנו מיד לבית של אמא שלי כדי לוודא שהיא בסדר, ורק אני והבן שלי ג'מיל, בן 27, חזרנו לדירה שלנו ויצאנו למרפסת. ראינו בערך 20 מתנחלים וחלקם מהם ירו לעבר הבתים. התושבים צעקו "אללה אכבר" וחלק מצעירי השכונה יידו אבנים לעבר המתנחלים. פתאום ראיתי שהמתנחלים נכנסים לחצר הבית שלנו, יחד עם שני חיילים. יצאנו החוצה ובקשתי מהם לצאת. אמרתי להם שיש לנו מצלמות אבטחה. אחד המתנחלים בעט לי ברגל ואני דחפתי אותו ואז הוא ריסס לי גז פלפל בפנים ומתנחל אחר זרק עליי אבן גדולה שפגעה לי בחזה והכאיבה לי מאוד.  

שרף לי בפנים והתקשיתי לנשום. נפלתי על הרצפה. ג'מיל עזר לי לקום ושטפתי את הפנים שלי במים אבל הצריבה והקושי לנשום נמשכו. גם החזה כאב לי מאוד עדיין.  

ג'מאל אבו סעיפאן, בן 50, אחיו של הישאם הגר בצמוד אליו, תיאר גם הוא את מה שאירע באותה לילה:  

יצאתי לחצר וראיתי הרבה מתנחלים, חלקם חמושים, תוקפים את הבית של אחי הישאם. היו איתם שני חיילים. המתנחלים ירו אש חיה  לעבר הבתים- והתושבים קראו "אללה אכבר" וחלק מהם זרקו אבנים לעבר המתנחלים כדי להרחיק אותם מהבתים.  

הגיעו עוד חיילים נוספים ופינו את המתנחלים מהבית. ניגשתי לבית של הישאם ומצאתי אותו שוכב על הקרקע וצועק מכאבים. הבן שלו ג'מיל עזר לו לקום ולשטוף את הפנים. הגיעו שמונה חיילים, ואחד מהם המליץ להישאם לשטוף את הפנים עם חלב. אחר כך הגיע קצין של המנהל האזרחי וסיפרנו לו מה קרה. הוא הבטיח שיטפל בעניין ושימנעו מהם לעשות את זה שוב.  

החיילים עזבו אבל המתנחלים המשיכו ליידות אבנים על הבתים שלנו מעבר לגדר עד לשעה 22:00 בערך.

17
מתנחל יורה לעבר פלסטינים ברחוב א-שלאלה. התמונה באדיבות התושבים
מתנחל יורה לעבר פלסטינים ברחוב א-שלאלה. התמונה באדיבות התושבים

רחוב א-שלאלה, מרכז העיר חברון: עשרות מתנחלים יידו אבנים על בתים פלסטינים בנוכחות חיילים ואחד מהם אף ירה לעבר אחד הבתים

ב-17.5.21, בסביבות השעה 12:00, התאספו עשרות מתנחלים על גג התנחלות בית הדסה בעיר חברון והחלו ליידות אבנים על בתים פלסטינים ברחוב א-שלאלה ועל תושביהם. חיילים שעלו על הגג לא עשו דבר כדי להפסיק את תקיפת הבתים ואילו חיילים שנכנסו לרחוב א-שאלאלה פיזרו תושבים פלסטינים שהתאספו במקום ברימוני הלם וכדורי מתכת מצופים גומי. ב

במהלך העימותים, מתנחל חמוש ירה אש חיה לכיוון תושב השכונה מחמוד אבו חייה שעמד על גג ביתו, כפי שתועד בסרטון שהתפרסם ברשתות החברתיות, אך לא פגע בו. שוטרים ממשטרת ישראל שהגיעו למקום הציעו לאבו חייה להגיש תלונה ואז עזבו. המתנחלים המשיכו ביידוי האבנים עד אחרי השעה חצות, אך החיילים נשארו והתעמתו עם תושבים ברחוב עד שעות הבוקר.

מחמוד אבו חייה, בן 42, נשוי ואב לחמישה, תושב שכונת א-שלאלה, סיפר בעדות שמסר לתחקירנית בצלם, מנאל אל-ג'עברי ב-3.6.21, על תקיפת המתנחלים על ביתו ובתים פלסטינים אחרים:

אני גר במרכז רחוב א-שלאלה עם אשתי נרמין וחמשת הילדים שלנו. הבית שלי צמוד להתנחלות בית הדסה. אני עובד בתחום הבנייה בעאנתא. ב-17.5.21, בסביבות השעה 12:00 בצהריים, כשישבתי בבית עם אשתי ושני הילדים הקטנים שלנו, מתנחלים מההתנחלות בית הדסה התחילו ליידות אבנים על הבית שלנו, על הבתים הסמוכים ועל הרחוב.

יצאתי החוצה ועליתי לגג עם המצלמה שלי כדי לתעד את מה שמתרחש. ראיתי יותר מ-15 מתנחלים על הגג של התנחלות בית הדסה. רובם היו מבוגרים, והם יידו אבנים. קראתי לשני חיילים שעמדו בנקודת תצפית על גג בית נטוש שמשקיפה על רחוב א-שאללה, בצמוד לבית שלי ולהתנחלות בית הדסה.

שמעתי אחד מהחיילים בתצפית אומר "הכל בסדר, תמאם". המתנחלים המשיכו ליידות אבנים מול עיני החיילים. בינתיים הגיעו לגג שעליו עמדו המתנחלים בערך 5 חיילים. אחד מהם ראה אותי מצלם ונופף מולי רימון הלם בצורה מאיימת, ואז זרק את הרימון לרחוב.

בינתיים התכנסו ברחוב כמה תושבים ובעלי חנויות מהאזור וצעקו על המתנחלים. אני נשארתי על הגג והמשכתי לצלם. צרחתי על המתנחלים שיפסיקו לזרוק אבנים, והם הגיבו בקללות ובעלבונות והמשיכו ליידות אבנים.

בשלב מסוים התחבאתי בין מכלי המים כדי להתגונן מפני האבנים. שני הבנים שלי גם עלו על הגג והתחילו לצלם ולשדר בפייסבוק את מה שקורה. צעקתי לקצין של הצבא שעמד על אחד הגגות הסמוכים ושאלתי אותו, "אתה אוהב את זה?", והוא ענה לי בערבית "חי את הרגע, לילה טוב".

בערך בשעה 00:00 בלילה הייתי עם שכן שלי על גג הבית כשתושבים מתל רומיידה החלו לצעוק מהגגות שלהם במחאה על התקפות המתנחלים. באותו רגע, ראיתי מתנחל שעומד על גג בית הדסה ומדבר עם נער שעמד לידו, ואז הנער הלך וחזר מהר עם רובה M-16, ונתן אותו למתנחל הבוגר. המתנחל לקח את הנשק ודרך אותו, לא ציפיתי שהוא יורה וחשבתי שהוא פשוט מנסה להפחיד אותי. אבל פתאום הוא ירה לכיוון שלי, ממרחק של בערך עשרה מטרים. היה לי מזל שלא נפגעתי. בכל זאת נשארתי על הגג.

המתנחלים המשיכו ליידות אבנים לסירוגין עד שעות הלילה וברחוב שלנו התפתחו עימותים בין חיילים לצעירים פלסטינים.

באותו לילה לא ישנו בכלל, עד שעת הארוחה שלפני חידוש הצום.

נרמין אבו חייה, בת 39, מתנדבת בפרויקט המצלמות בצלם ואשתו של מחמוד, סיפרה בעדות שמסרה לתחקירנית בצלם מנאל אל-ג'עברי ב-2.6.21, על תקיפת ביתה בידי המתנחלים:

ב-17.5.21, בסביבות השעה 12 בצהריים, מתנחלים מבית הדסה התחילו ליידות אבנים על הבית שלנו ועל הבתים הסמוכים ברחוב שאללה, כולל בית שנמצא מולנו.

לא יכולתי לעשות כלום חוץ מאשר לעמוד על המרפסת ולנסות לצלם אותם, אבל בשלב מסוים האבנים התחילו לפגוע בגג ובסורגים של החלונות שלנו בכזו עוצמה שסגרתי את החלונות והתרחקתי. הילדים נבהלו מאוד והתחילו לבכות. ניסיתי להרגיע אותם ואז שמעתי פתאום ירי, שנשמע ממש קרוב אלינו.

עליתי מהר במדרגות של הבית לגג, וצעקתי כי חשבתי שהמתנחלים ירו בבנים שלי ובבעלי, שהיו שם. כשהגעתי בעלי הרגיע אותי ואמר לי שהם בסדר והכדורים פגעו רק בקיר של הבית. התחננתי לבעלי ולבנים שלי שירדו מהגג כדי שלא ייפגעו והם הסכימו לרדת. בינתיים הגיעו לבית הרבה חיילים ושוטרים, ואחד השוטרים ביקש מבעלי ללכת להגיש תלונה בתחנת המשטרה, ואז הם עזבו.

המתנחלים המשיכו ליידות אבנים על הבית שלנו ועל הבתים הסמוכים עד לשעת הארוחה שלפני חידוש הצום, בסביבות השעה 3:00 לפנות בוקר, ואז הם הפסיקו, אבל העימותים עם החיילים נמשכו עד שעות הבוקר, ומהבית שלנו שמענו פיצוצים וירי.

בעלי לא הלך להגיש תלונה בגלל היחס של המשטרה הישראלית. בכל פעם שהלכנו להגיש תלונה הכריחו אותנו לחכות בחוץ הרבה זמן ולפעמים בכלל לא איפשרו לנו להיכנס ונאלצנו לוותר.

13

שגרה במרכז העיר חברון: סקסיזם, הומופוביה והטרדות בידי מתנחלים וחיילים

ב-13.5.21, במהלך עיד אל-פיטר, הגיעו כעשרה מתנחלים, בסביבות השעה 16:00, לגדר שהציב הצבא סביב שכונת אל-חריקה שבמרכז העיר חברון. המתנחלים יידו אבנים על עוברים ושבים פלסטינים ברחוב הצמוד לגדר ועל בתים סמוכים, לעיניי מספר חיילים, שהתעלמו ממעשיהם. במהלך התקפת המתנחלים, פלשו כ-15 חיילים לבית משפחת דענא באותו רחוב, בתואנה שאחד מבני המשפחה יידה אבן מגג הבניין. במהלך החיפוש, החיילים שברו חלון בבית, התנהגו בגסות רוח וניסו למנוע ממאי דענא, תושבת הבית ומתנדבת בפרויקט המצלמות של בצלם, ומגיסתה מנאל אל-ג'עברי, תחקירנית של בצלם בחברון, לתעד את מעשיהם ואיימו לשבור את מצלמתה של אל-ג'עברי.

לאחר כשעה וחצי, החיילים יצאו מהבית מבלי לעצור איש ועזבו את הרחוב מבלי להרחיק את המתנחלים, שהמשיכו ליידות אבנים על הרחוב לסירוגין עד שעות הלילה, וגם בימים לאחר מכן, תוך שהם, וחיילים שהיו מוצבים באזור, גידפו והטרידו מילולית בקללות הומופוביות וסקסיסטיות את מי שתיעדו את מעשיהם.
 

רקע

שכונת אל-חריקה נמצאת בחלקו הדרומי של מרכז העיר חברון) אזור (H2 וגרים בה כ-3,000 תושבים פלסטינים. בשנת 1972 הוקמה בצמוד לשכונה ההתנחלות קריית ארבע, שבה מתגוררים כיום כ-7,000 מתנחלים. בשל סמיכותה של ההתנחלות סובלים תושבי אל-חריקה יומם וליל מהתנכלויות המתנחלים בחסות הצבא, הכוללות קללות, יידוי אבנים ותקיפות גופניות אחרות. תקיפות אלה מתגברות במהלך סופי השבוע ובימי חג.

בין שכונת אל-חריקה להתנחלות חוצצת גדר רשת באורך של קילומטר וחצי. מתנחלים נוהגים לעמוד מאחוריה וליידות אבנים לעבר ארבעה מבני מגורים בשכונת אל-חריקה הצמודים לגדר. במבנים אלה גרה משפחת דענא המורחבת, המונה כ-200 נפשות בהן כ-60 ילדים. בתגובה מיידים גם תושבים מן השכונה אבנים לעבר המתנחלים ועימותים אלה מסתיימים דרך קבע בסיוע של הצבא למתנחלים, במסגרתו חיילים משליכים רימוני הלם וגז מדמיע והלם אל בתי השכונה. בצלם אף תיעד בעבר אלימות מילולית בוטה ומינית מצד המתנחלים נגד הפלסטינים תושבי השכונה.

בנוסף לתקיפות המתנחלים סובלים תושבי שכונת אל-חריקה גם מפשיטות יומיומיות כמעט של חיילים על השכונה, בתואנה של חיפוש אחר מיידי אבנים. החיילים משליכים ברחובות רימוני הלם וגז מדמיע, לעיתים גם לתוך בתים, ובחלק מהמקרים מעכבים ילדים ברחוב ומתשאלים אותם על יידוי אבנים. במקרים אחרים החיילים נכנסים באישון לילה לבתים ומעירים את בני הבית משנתם כדי לתשאל ילדים על יידוי אבנים.

11
מתנחלים מיידים אבנים אל שכונת ר'יית' מאחורי הגדר. צילום: נאאיל פאח'ורי, 11.5.21
מתנחלים מיידים אבנים אל שכונת ר'יית' מאחורי הגדר. צילום: נאאיל פאח'ורי, 11.5.21

מרכז העיר חברון: מתנחלים תקפו תושבים באבנים. חיילים שליוו אותם עצרו מתנדב של בצלם ללא כל סיבה, התעללו בו, ושחררו אותו לאחר יומיים

ב-11.5.21 תקפו עשרות מתנחלים, בהם נשים וילדים, פלסטינים תושבי שכונת ריית' שבמרכז העיר חברון ויידו לעברם אבנים ואלה יידו לעברם אבנים בחזרה. חיילים התעלמו מהמתנחלים והשליכו גז מדמיע ורימוני הלם לעבר התושבים הפלסטינים. במהלך ההתקפות, מתנחלים גם תקפו באבנים את תושב השכונה נאאיל פאח'ורי, מתנדב בפרויקט המצלמות של בצלם, שעבר במקום עם בנו בן ה-10 ושכנו. מיד לאחר מכן התנפלו על פאח'ורי שישה שוטרי מג"ב ועצרו אותו. פאח'ורי הועבר בין שלוש תחנות משטרה, נחקר, הוכה בידי חיילים כשידיו אזוקות ועיניו מכוסות, ושוחרר רק יומיים לאחר מכן ורק לאחר ששילם 4,000 ש"ח.

הקליקו כאן למידע נוסף

8

מרכז העיר חברון: בני נוער מהתנחלות בית הדסה מיידים אבנים על הולכי רגל ומכוניות ומקללים אותם

ב-8.5.21, בסביבות השעה 18:00, עמדו בני נוער שיצאו מהתנחלות בית הדסה על גגות בתים ובנק ברחוב א-שלאלה, יידו אבנים על הרשת הפרוסה מעל הרחוב, הבהילו עוברים ושבים ברחוב וקיללו אותם. חיילים שהיו בעמדה צבאית במקום לא התערבו למרות פניות התושבים. רק לאחר שנערי ההתנחלות עברו לצדו השני של הרחוב ויידו שם אבנים ישירות על מכוניות והולכי רגל, וכאשר תושבי השכונה החלו ליידות לעברם אבנים בחזרה, הגיעו כשמונה חיילים והרחיקו אותם מהמקום בעדינות.

האבנים שיידו המתנחלים פגעו ברגלו של בעל חנות ובשתי מכוניות, וניפצו את השמשה הקדמית באחת מהן ופנס צדדי בשנייה.

בחג פורים האחרון, בפברואר 2021, תיעד בצלם מתנחלים מבית הדסה שהשליכו חפצים על בית סמוך וקיללו את דייריו.

בעל חנות באזור תיאר את האירוע בעדות שמסר לתחקירן בצלם, מוסא אבו השהש:

עמדתי בפתח של החנות שלי וראיתי הרבה מתנחלים, רובם צעירים, עומדים על הגגות של החנויות ברחוב א-שלאלה. הם קיללו את העוברים ושבים ויידו אבנים. חיילים שהיו בעמדה שמוצבת במרחק של כמה מטרים מהמתנחלים אפילו לא העירו למתנחלים. זה נמשך יותר מעשר דקות. תושבים מהשכונה פנו לחיילים ודרשו מהם להתערב אבל הם לא עשו כלום.

חלק מהמתנחלים חצו את הגג ועברו לצד השני של הרחוב, אל הגג של הבנק, ומשם הם המשיכו ליידות אבנים על אנשים שעברו ברחוב ועל מכוניות שחנו שם. אני נפגעתי באבן ברגל ואז נכנסתי פנימה לחנות שלי כדי לא להיפגע. רק אחרי כמה דקות הגיעו 10-8 חיילים והרחיקו את המתנחלים.

פברואר 2021

28

פורים 2021 במרכז העיר חברון: מתנחלים מבית הדסה הטרידו משפחה ויידו חפצים על בית סמוך. בהמשך מתנחלים פשטו באלימות על שכונת ואדי א-נסארא, ניפצו חלונות וניסו לחדור לדירה.

בצהרי יום ראשון, חג פורים, 28.2.21, נעמדו כעשרה מתנחלים - בהם גברים, נשים וילדים - על מרפסת ההתנחלות בית הדסה שבמרכז העיר חברון. חלקם יידו אבנים ובקבוקים לעבר בית משפחת אבו חייה הסמוך וקיללו את תושביו. שגרה.

לאחר כשעה ניסו כעשרה מתנחלים, שחלקם אחזו משקאות חריפים, להיכנס לשכונת ואדי א-נסארא הפלסטינית - שבמרחק של עשרות מטרים בודדים ממנה הוקמה ההתנחלות קריית ארבע. עשרות חיילים הגיעו למקום וניסו לחסום את דרכם, מבלי להפעיל שום כוח, והמתנחלים התפרעו והתעמתו עם תושבי השכונה שיצאו מבתיהם ויידו עליהם אבנים כדי להרחיקם.  

המתנחלים ניפצו את השמשה הקדמית במכוניתו של ת'אאיר דענא, תושב השכונה, בן 21, וטיפסו על שער בית משפחתו בניסיון לפרוץ פנימה. מיד לאחר מכן נכנסו כעשרה מתנחלים לבית הסמוך ועלו לקומתו השנייה, שבה שהו אותה שעה ופאא דענא, בת 44, ותשעת ילדיה הצעירים. המתנחלים ניפצו באמצעות מוט ברזל את חלון הזכוכית בדלת הכניסה בעת שמתנחלים נוספים שעמדו ברחוב השליכו אבנים על הבית וניפצו שניים מחלונותיו ואת דלת הזכוכית של המרפסת. בסופו של דבר המתנחלים לא הצליחו לפרוץ לתוך הדירה ולאחר כעשר דקות הם פונו מהבניין על-ידי כמה חיילים.

המתנחלים נשארו בשכונה והתפרעו בה עד סביבות השעה 18:30, ורק אז פונו מהמקום על-ידי המשטרה.

למחרת, בסביבות השעה 3:00 לפנות בוקר, הגיעו חיילים לשכונה, נכנסו לבתים ועצרו שלושה תושבים בתואנה שמתנחלים הגישו נגדם תלונות: ת'אאיר דענא, שמכוניתו הושחתה, אדהם דענא, בן 33, אב לשלושה, שכלל לא היה בשכונה בעת האירוע ומוסטפא דענא, בן 20. ביום שלאחר מכן, בסביבות השעה 12:00, השלושה הועברו לחקירה בתחנת המשטרה בקריית ארבע, וכעבור כמה שעות הם שוחררו. ת'אאיר דענא שוחרר בערבות ונקבע דיון בבית המשפט בעניינו בעוד כשנה. השניים האחרים שוחררו בלא כלום.

להלן עדויות שגבו תחקירני בצלם, מנאל אל-ג'עברי ומוסא אבו השהש, אודות האירועים הקשים בפורים:

נרמין אבו חייה, בת 39, אם לחמישה ותושבת מרכז העיר חברון, סיפרה בעדותה על הטרדת המתנחלים מבית הדסה את מנוחת בני ביתה, השלכת החפצים והקללות:

ב-28.2.21, בסביבות השעה 15:00, ישבנו עם המשפחה שלי בבית, כששמענו פתאום מוזיקה רועשת וקולות בעברית שהגיעו מכיוון ההתנחלות בית הדסה. הסתכלתי דרך החלון וראיתי כמה מתנחלים, גברים, נשים וילדים בכל הגילאים, שהיו במרפסת של בניין ההתנחלות. כשהמתנחלים ראו אותי הם התחילו לקלל אותי ואת הערבים בכלל ולזרוק על הבית שלנו בקבוקים ריקים. כל זה לעיני החיילים שהיו בעמדת השמירה שליד ההתנחלות.  

במשך ארבע שעות בערך המתנחלים זרקו על הבית שלנו אבנים, בקבוקים ואשפה. בסוף הגיעו חיילים נוספים והתקרבו למקום, ואז המתנחלים הפסיקו לזרוק עלינו חפצים. עם זאת, הם המשיכו לרקוד, לצרוח ולנגן מוזיקה רועשת עד שעות הלילה המאוחרות. זה הפחיד מאוד את הילדים הקטנים שלי והטריד את כולנו. לא הצלחנו לישון עד מאוחר בלילה.

ופאא דענא (41) אם לתשעה, תושבת שכונת ואדי א-נסארא בעיר חברון, סיפרה בעדותה על ניסיון הפלישה האלים של מתנחלים לתוך ביתה:

אנחנו סובלים כל הזמן מתקיפות של מתנחלים מקריית ארבע, שמיידים אבנים על הבית שלנו ועל הילדים שברחוב, בעיקר בימי שישי ושבת ובחגים יהודים. האירוע האחרון היה ב-28.2.21, בסביבות השעה 17:30. הייתי בבית ושמעתי צעקות. הילדים שלי דיאא (12) וחמיד (7), היו בחוץ אז יצאתי החוצה מהר וראיתי בערך עשרה מתנחלים, בשנות העשרים שלהם, שתקפו את הבתים ברחוב ופגעו במכונית של שכן שלנו. ראיתי שהמתנחלים מחזיקים בבקבוקים, חלק ריקים וחלק מלאים – וכמה צעירים מהשכונה ניסו להרחיק אותם.  

אספתי את הילדים שלי, נכנסנו הביתה, עלינו לקומה השנייה וסגרנו את הדלת. מרוב פחד דחפתי את אחת הספות וחסמתי איתה את הדלת. ראיתי דרך חלון הזכוכית בדלת בערך עשרה מתנחלים שעלו במדרגות של הבית והתחילו לחבוט בדלת עם מוט ברזל. הם שברו את החלון בדלת. באותו זמן, אבנים פגעו בחלונות שפונים לרחוב וניפצו את הזגוגיות וגם את דלת הזכוכית של המרפסת. הילדים התחילו לבכות ולצעוק ורעדו מפחד. ניסיתי להרגיע אותם והכנסתי אותם לחדר שלהם. גם אני התחלתי לצעוק מתוך החדר ולבקש עזרה. המתנחלים ניסו במשך כמה דקות לפתוח את דלת הכניסה שלנו,  עד שכמה חיילים עלו למעלה והורידו אותם לרחוב. הם נשארו ברחוב עד שעות הערב ואז החיילים והשוטרים הרחיקו אותם.

אמו של ת'אאיר, ס. (46), אם לשישה, תושבת שכונת ואדי א-נסארא בעיר חברון, סיפרה בעדותה על רגעי האימה שחוותה בעקבות תקיפת המתנחלים:

יצאתי מהבית עם הילדים כששמעתי צעקות בעברית. היו ברחוב תושבים מהשכונה ובערך שמונה מתנחלים בשנות העשרים לחייהם. אני חושבת שהם היו שיכורים, כי חלקם החזיקו בקבוקים ריקים של אלכוהול. ראיתי אותם שוברים אבני בנייה וזורקים אבנים על השמשה הקדמית של המכונית של הבן שלי, שחנתה מול הבית. ראיתי כמה מתנחלים רבים עם הבן שלי ת'אאיר, אחרים ניסו לתקוף את בני בילאל, בן 18, אבל הצלחתי לחלץ אותו מידיהם. ארבעה חיילים ניסו לעצור את בילאל וקרעו את החולצה שלו, אבל חילצתי אותו גם מידיהם, הכנסתי אותו הביתה ונעלתי את הדלת.  

בסביבות השעה 3:00 התעוררתי מדפיקות חזקות בדלת. הערתי את שלושת הבנים שלי ואמרתי להם להתלבש כי הנחתי שאלה חיילים שפולשים לבית שלנו. פתחתי את הדלת וכעשרה חיילים נכנסו והתפזרו בבית. הם לא מצאו את הבנים כי הם ברחו מהדלת האחורית אחרי שהערתי אותם. אחרי כמה דקות הגיעו שלושה חיילים שהחזיקו את שלושת הבנים שלי, ואז הם הובילו את ת'אאיר אל מחוץ לבית. אני וגיסתי ניסינו לחלץ את ת'אאיר מידיהם ויצאנו אחריהם לרחוב אבל לא הצלחנו. ראיתי שהחיילים עצרו עוד צעירים. דאגתי לת'אאיר. הוא כמעט לא רואה בעין אחת ולפני שבוע הוא נפל ושבר את היד.  

החיילים לקחו אותו ואת הצעירים האחרים לתחנת המשטרה בקריית ארבע, למרות שהשוטרים ראו את המכונית של ת'אאיר שהמתנחלים השחיתו.  

אדהם דענא (33) אב לשלושה, תושב שכונת ואדי א-נסארא בעיר חברון, על מאסר השווא שלו בעקבות תלונת המתנחלים שפשטו על שכונתו:

ב-28.2.21, בסביבות השעה 18:30, חזרתי מהעבודה הביתה. השכנים סיפרו לי שקודם מתנחלים תקפו בתים ומכוניות. נכנסתי הביתה והלכתי לישון מוקדם. בסביבות השעה 3:00 לפנות בוקר שמעתי דפיקות בדלת וחיילים צועקים "לפתוח!". החיילים שאלו אם אני אדהם, אמרו לי להביא את תעודת הזהות שלי וחייל הודיע לי שהולכים לעצור אותי. הם הובילו אותי החוצה והכניסו אותי לג'יפ שבו כבר היו שני אנשים – בהתחלה לא זיהיתי אותם בגלל כיסוי העיניים ששמו להם, אבל אחר-כך הבנתי שאלה ת'אאיר ומוסטפא דענא. הג'יפ הסיע אותנו לתחנת המשטרה בקריית ארבע.  

החזיקו אותנו בתחנה עד למחרת, ורק בסביבות השעה 12:00 התחילו לחקור אותנו. אני נחקרתי ראשון - האשימו אותי בתקיפת מתנחלים שנכנסו לשכונה. הכחשתי את זה כמובן ואמרתי להם שחזרתי הביתה מהעבודה רק ב-18:30 וכשהגעתי לא היה פה כלום ולא היו מתנחלים. החוקר לא האמין לי ואמר שהמתנחלים הגישו נגדי תלונה. שוב הסברתי להם שלא הייתי שם בזמן האירוע ושהם יכולים להסתכל בתמונות ובווידיאו שהתושבים צילמו. אחרי יותר משעה שיחררו אותי בלי להאשים אותי בכלום. חיכיתי עד 17:00 ואז שיחררו את השניים האחרים – והבנתי מת'אאיר שהוא שוחרר בערבות, בלי להפקיד כסף, וקבעו לו משפט לעוד שנה.

ינואר 2021

16
חלון מנופץ בבית משפחת אדריס, ח'לת א-נתש, 16.1.21. צילום: רג'אאי טריף
חלון מנופץ בבית משפחת אדריס, ח'לת א-נתש, 16.1.21. צילום: רג'אאי טריף

ח'לת א-נתש, ממזרח לעיר חברון: מתנחלים תוקפים בית באבנים שוב ושוב, למרות פניות חוזרות ונשנות למשטרה

במהלך שלושה ימים, בין ה-16-18.1.21, מתנחלים תקפו שוב ושוב את בית משפחת אדריס טריף בשכונת ח'לת א-נתש שממזרח לעיר חברון. המתנחלים, שחלקם היו רעולי פנים, הגיעו למקום בשעות הבוקר והערב, וניפצו חמישה מחלונות הבית. אבי המשפחה, רג'אאי אדריס טריף, בן 37 ואב לשישה, התקשר למשטרה בכל תקיפה כזאת, אך השוטרים הגיעו תמיד באיחור, אם בכלל. טריף אף שלח למשטרה תיעוד וידיאו של התקיפות. השוטרים המליצו בפניו להגיש תלונה בתחנת המשטרה, וב-25.1.21 הגיע אדריס טריף למשטרת קריית ארבע. הוא נאלץ להמתין שעתיים עד שהורשה להיכנס לתחנה, ואז קיבל את פניו שוטר שרשם את תלונתו.

אולם, בשעות הערב של ה-1.2.21, שוב הגיעו מתנחלים לבית, תקפו אותו באבנים, חלקם באמצעות קלע, וניפצו כמה מחלונותיו. אדריס טריף דיווח גם הפעם למשטרה, וגם הפעם הגיעו השוטרים לאחר שהמתנחלים הסתלקו, כחצי שעה לאחר פנייתו. השוטרים צילמו את האבנים שיידו המתנחלים על גג הבית ובתוכו ואת החלונות המנופצים, ושבו והציעו לטריף לאדריס להגיש תלונה בתחנת המשטרה, אך הוא בחר שלא לעשות כן, היות שהדבר אינו מביא תועלת.

המאחז גל, המתפקד כשכונה בהתנחלות קריית ארבע, הוקם בשנת 2014 במרחק של פחות מ-100 מטר מח'לת א-נתש. מאז הוקם תוקפים מתנחלים חקלאים באזור ומונעים מהם גישה לאדמותיהם.

בעדות שמסרה ב-3.2.21 לתחקירנית בצלם מנאל אל-ג'עברי, סיפרה עאאישה טריף-אדריס, בת 36, על תקיפות המתנחלים ועל חוסר התוחלת בבפנייה למשטרה:

אני גרה עם בעלי רג'אאי וששת הילדים שלנו: זוהור (14), קוסאי (12), ניסאן (9), סעיד (4), אוסייד (3) והתינוק אווייס בן פחות מחודשתשעה ימים, בבניין בן שתי קומות בח'לת א-נתש. בבניין יש חמש דירות, וחוץ מאיתנו גרים בו ההורים והאחים של בעלי.  

מאז הקמת המאחז, אנחנו סובלים באופן קבוע מתקיפות של מתנחלים צעירים, שמיידים אבנים על הבית שלנו. זה משפיע מאוד על הילדים שלנו, שהתחילו לאחרונה להרטיב ומפחדים לישון לבד במיטות שלהם. הם מתעקשים לישון כולם במיטה שלנו.  

בשעות הצהריים של ה-16.1.21 חזרתי הביתה מבית החולים אחרי שילדתי את הבן שלנו, אווייס. היינו מאוד שמחים ואני הייתי מותשת ורציתי רק לישון ולנוח. אבל מתנחלים הגיעו לבית שלנו התחילו ליידות עליו אבנים. זה נמשך גם למחרת וגם ביום שאחרי זה, 17 ו-18 לחודש. המתנחלים הגיעו בבוקר ובערב ויידו על הבניין אבנים. הילדים פחדו מאוד ואני הייתי מבוהלת ומותשת.  

ב-1.2.21, בסביבות השעה 15:30, שוב הגיעו מתנחלים, בני 17-16, והתחילו ליידות אבנים על הבית עם רוגקטה. האבנים פגעו בגג ובחלונות והילדים התחילו לבכות. ניסיתי להרגיע אותם, בזמן שבעלי ניסה לצלם בטלפון שלו את מה שקורה. הוא התקשר למשטרה הישראלית, ושני שוטרים הגיעו אחרי חצי שעה, אבל עד אז המתנחלים כבר הסתלקו.  

השוטרים ראו את החלונות המנופצים ואת האבנים שהיו על גג הבית ואחד מהם, שהציג את עצמו בשם פואאד ודיבר ערבית שוטפת, צילם את האבנים והחלונות וביקש מבעלי לא לגעת באבנים כי רצו לקחת את האבנים בשבל טביעות אצבעות של המתנחלים התוקפים. השוטרים ביקשו מבעלי לגשת לתחנת המשטרה בקריית ארבע ולהגיש תלונה אבל הוא לא הלך. זה חסר כל תועלת, שלא לדבר על זה שמייבשים אותו שם בחוץ שעות ארוכות ועל היחס הגרוע שהוא מקבל שם בכל פעם שהוא הולך להגיש תלונה.   

רג'אאי אדריס תיאר גם הוא בעדות שמסר ב-26.1.21 לתחקירנית בצלם מנאל אל-ג'עברי את התקיפות החוזרות והנשנות של המתנחלים ואת ההבטחות השווא של המשטרה:

מאז שהקימו את המאחז שכונת גל, אחנו וקרובי המשפחה שלי שגרים לידנו, סובלים מתקיפות חוזרות ונשנות של מתנחלים. לפעמים הם מיידים אבנים על הבתים שלנו ולפעמים הם מונעים מאיתנו להגיע לאדמות החקלאיות שלנו, שקרובות לבתים פה. זה קורה במיוחד בתקופת המסיק, כשהמתנחלים עושים מה שהם רוצים באדמות שלנו והמנהל האזרחי מאפשר לנו להגיע אליהן רק למשך יומיים.

בחודש האחרון התקיפות שלהם התגברו. פעם זה היה קורה רק בסופי שבוע ובחגים היהודיים, אבל השנה ילדי מתנחלים, בני 17-12, זורקים אבנים על הבתים שלנו כמעט כל יום. זה מעורר פחד ואימה אצל הילדים. הרעש של האבנים שפוגעות בגג או בחלונות של הבית הוא מבעית. בכל פעם אני מתקשר למשטרה הישראלית, וכבר הגשתי עשרות תלונות בתחנת המשטרה בקריית ארבע, אבל זה לא מועיל. בנוסף, יש עמדת שמירה בראש הגבעה, וכל התקיפות נעשות לעיני שני חיילים שמוצבים בה. הגשת התלונה היא סיוט בפני עצמו כי נותנים לי לחכות שעות מול תחנת המשטרה עד שנותנים לי להיכנס, ולפעמים אפילו לא נותנים לי להיכנס בכלל.  

באחת התקיפות בחודש ינואר, אחרי שהתקשרתי למשטרה הגיעו שני שוטרים, שאחד מהם הציג את עצמו בשם ארז. הם צילמו את החלונות ואת האבנים וארז הבטיח לי שהם יפסיקו את התקיפות של המתנחלים. הוא נתן לי מספר טלפון בכדי שאדווח לו ואשלח לו תיעוד וידיאו של התקיפות. עשיתי את זה אבל התקיפות נמשכות.  

אתמול הלכתי לתחנת המשטרה וחיכיתי שם יותר משעתיים בחוץ עד שהכניסו אותי, ואז השוטר התייחס אליי בצורה מאוד עצבנית ודרש את מסמכי הבעלות על האדמה שעליה אנחנו גרים והיתר מהמנהל האזרחי לשהות באזור. עניתי לו שבאתי להגיש תלונה ולא להציג היתרים על הזכות שלי לגור בבית שלי. בקשתי ממנו שיתקשר לשוטר ארז, כדי שיבין ממנו שמדובר באירוע אמיתי. הוא התקשר אליו וארז ככל הנראה שלח לו את צילום הווידאו. אחרי רבע שעה בערך הוא גבה ממני עדות ואז חזרתי הביתה מותש.

אוקטובר 2020

17
שאכר א-תמימי על רקע המטע שלו, לאחר שגילה כי מתנחלים מסקו את כל העצים שלו. מזרחית לחברון, 17.10.20. צילום: מנאל אל ג'עברי, בצלם.
שאכר א-תמימי על רקע המטע שלו, לאחר שגילה כי מתנחלים מסקו את כל העצים שלו. מזרחית לחברון, 17.10.20. צילום: מנאל אל ג'עברי, בצלם.

מזרחית לעיר חברון: מתנחלים מסקו את כל עצי הזית במטע שבצמוד אליו הוקם המאחז גבעת גל - וגנבו את הפרי.

ב-17.10.20 הגיע שאכר א-תמימי (70), אב לעשרה ותושב שכונת ג'בל ג'אלס שבמרכז העיר חברון, למסוק זיתים במטע השייך לו ולאחיו. המטע משתרע על שטח בן 20 דונם, ובצמוד אליו הוקם המאחז גבעת גל. כשהגיעו תמימי ובני משפחתו למטע, הם גילו כי כל העצים כבר נמסקו והם נאלצו לשוב לביתם כלעומת שבאו.

בעדות שמסר ב-24.10.20 לתחקירנית בצלם, מנאל אל-ג'עברי, סיפר תמימי על גזל הזיתים שלו:

המתנחלים עושים באדמה שלנו מה שבא להם: מסתובבים שם עם שמירה של חיילים, מציבים צריפים, מגדלים חיות ואפילו נוטעים עצים בצד שקרוב להתנחלות. זאת לא הפעם הראשונה שהם גונבים את הזיתים שלנו. הצבא אוסר עליי להגיע לקרקע בלי תיאום, אבל אני לא נשמע לדרישה הזאת והולך לשם מתי שאני רוצה. זאת האדמה שלי וקניתי אותה לפני 40 שנה בערך.

לפני כשבועיים הגענו לשם לבדוק את העצים והיתה עליהם כמות סבירה של זיתים. שבוע אחרי הגענו שוב וגילינו שאין כמעט זיתים למסוק. הכמות שנשארה לא שווה את העבודה. חזרנו לבתים שלנו בלי כלום.

בעבר היינו מוסקים בערך שלושה טון של זיתים, שמהם אפשר להפיק 30 ג'ריקנים של שמן וזיתים כבושים. זה הספיק לצרכים של המשפחה שלי והמשפחות האחים שלי וחילקנו גם לחברים. השנה נאלץ לקנות שמן וזיתים.

ספטמבר 2020

11

חברון: בני נוער מתנחלים מקרית ארבע מטרידים אישה וילדים קטנים, מקללים אותם, מתפשטים מולם ומיידים אבנים על ביתם

משפחת דענא גרה בשכונת אל-חריקה בחברון, שבצמוד אליה הוקמה בשנת 1972 ההתנחלות קרית ארבע. תושבי השכונה סובלים מהתקפות והטרדות חוזרות ונשנות של מתנחלים ופשיטות יומיומיות של חיילים, כפי שתיעד בצלם. ב-11 בספטמבר 2020 יידו בני נוער מההתנחלות אבנים על בית המשפחה. כשהחלה מאי תדענא לתעד את ההתקפה מחלון ביתה, קיללו אותה המתנחלים והתפשטו בפניה.

אוגוסט 2020

1

גם ביום חג: עשרות מתנחלים תקפו את בני משפחת אבו שמסייה בשכונת תל רומיידה שבמרכז העיר חברון

ביום שבת, 1.8.20, יומו השני של חג הקורבן, הגיעו לביקור חגיגי שני ילדיהם הנשואים של עימאד (50) ופאייזה (46) אבו שמסייה: עווני (21) ומדלין (22), לבית המשפחה שבשכונת תל רומידה, במרכז העיר חברון. הצטרפו אליהם בני זוגם וילדיהם. בצהרי היום יצאה מרווה אבו שמסייה (16) עם אחייניתה ריתאל (1.5) למכולת הסמוכה, כדי לקנות ממתקים לילדי המשפחה. בדרכן הביתה נתקלו השתיים בקבוצה של כעשרה ילדי מתנחלים, בני 15-10, שהטרידו אותן. כשלקחה מרווה את ריתאל בזרועותיה והמשיכה להתקדם לעבר ביתה, משך אחד מהם בשערותיה. שאר ילדי המתנחלים התאספו סביבה כשהם בועטים בה, מכים אותה ויורקים עליה - ואחד מהם אף ניסה למשוך את ריתאל מידיה.

למשמע צעקותיהן של ריתאל ומרווה נזעק למקום עווני, שישב בכניסה לבית הוריו, ודחף את ילדי המתנחלים כדי להדוף אותם מאחותו ואחייניתו. חייל שעמד במחסום גילברט הסמוך התערב רק בשלב הזה והורה לעווני לשוב הביתה עם בנות משפחתו. לשמע המהומה יצאו החוצה פאייזה, סאלח (14) ומדלין, שאף הם הותקפו על ידי אותם מתנחלים באבנים ובקבוקי זכוכית. המתנחלים פצעו את מדלין ברגלה ואת סאלח בידו. בינתיים התאספו ליד הבית עשרות מתנחלים וארבעה חיילים שהגיעו למקום וניסו להרחיקם. בני המשפחה נמלטו לתוך ביתם ובינתיים טיפסו חלק מהמתנחלים על גג הבית ואחרים הקיפו אותו. נוכח המצב המתוח הגיעו למקום כ-30 חיילים ואנשי המנהל האזרחי וכן חמישה כלי-רכב של המשטרה. אנשי כוחות הביטחון הרחיקו את המתנחלים מהבית, אך אלו נותרו בקרבת מקום. כרבע שעה לאחר מכן נכנסו חיילים לבית המשפחה, עצרו את עווני, הוציאו אותו מהבית לקול תרועות המתנחלים, ולקחו אותו לתחנת המשטרה בקרית ארבע. חיילים ומתנחלים נשארו בסביבת הבית למשך כשלוש שעות.

אחד החיילים תשאל את מרווה בביתה על מה שאירע ולאחר מכן הסיע אותה ואת אימה לתחנת המשטרה לצורך הגשת תלונה נגד המתנחלים. עווני הואשם בתקיפת מתנחלים ונדרש לשלם 500 ש"ח. הוא סירב לשלם ולאחר שהשוטרים צפו בתיעוד האירוע, החליטו לוותר על התשלום. לאחר כשלוש שעות שוחרר עווני ובני המשפחה שבו לביתם.

מרווה אבו שמסייה תיארה בעדות שמסרה לתחקירנית בצלם, מנאל אל-ג'עברי, את שחוותה במהלך החג:

בסביבות 14:30 לקחתי את ריתאל למכולת שנמצאת בראש הגבעה בשכונה, מול התנחלות רמת ישי, וקניתי שם דברים לילדים. בדרך הביתה, מול מחסום גילברט שבו עמד חייל, ראיתי בערך 15 מתנחלים בני 15-10. נלחצתי, לקחתי את ריתאל על הידיים והמשכתי להתקדם הביתה.

המתנחלים התחילו לחקות את אבא שלי, שצולע. התעלמתי מהם כי חששתי לריתאל והמשכתי לכיוון הבית, ואז אחד המתנחלים משך לי בשיער מאחור, והם הקיפו אותי והתחילו לבעוט בי ולתת לי מכות. אחד מהם ניסה לקחת את ריתאל מהידיים שלי. ריתאל התחילה לבכות ולצרוח וגם אני צעקתי, עד שהגיע אח שלי, עווני, והתחיל לדחוף את המתנחלים כדי להרחיק אותם ממני. החייל שעמד ליד המחסום, שלא התערב כשהמתנחלים תקפו אותי, התערב כשעווני הגיע: הוא ניסה להרחיק אותו מהמתנחלים וציווה עליו לקחת אותי ולהסתלק.

כשניסינו לעזוב המתנחלים שוב תקפו אותנו. ברחתי הביתה עם ריתאל וסיפרתי לאימא שלי מה קרה. ביקשתי ממנה לצאת לעזור לעווני. היא, מדלין וסאלח יצאו לרחוב והתחילו לצעוק על המתנחלים. בסוף כולם חזרו ונכנסו לבית. פתאום חיילים נכנסו אלינו הביתה ועצרו את עווני. אחר-כך הגיע עוד חייל ושאל אותי על מה שקרה, סיפרתי לו שהמתנחלים תקפו אותי וניסו לחטוף את ריתאל. אז הגיע שוטר ואמר שהוא ייקח אותי לתחנת המשטרה בקריית ארבע. אימא שלי דרשה לבוא איתי והשוטר הסכים.

לקחו אותנו למשטרה בג'יפ והשאירו אותנו לחכות רבע שעה בערך, בחצר. הגיע שוטר שהכניס אותי לחדר שבו החזיקו את עווני, עם אזיקים על הידיים, ואז השוטר הוציא אותי משם ולקח אותי לחדר אחר. הוא תחקר אותי במשך חצי שעה בערך על מה שקרה, וכל הזמן הזה אימא שלי חיכתה לי בחוץ.

החוקר שחקר את עווני אמר לנו שאנחנו צריכים לשלם קנס של 500 שקלים. אימא שלי התעצבנה ואמרה להם שהמתנחלים תקפו אותנו, ושאנחנו רוצים להגיש תלונה נגדם. הגשנו תלונה והחוקר הביא תיעוד מהמצלמות, צפה בו וראה את המתנחלים תוקפים אותנו והסכים לשחרר את עווני בלי קנס.

אחרי שלוש שעות בערך ג'יפ הסיע אותנו לרחוב א-שוהדאא. חזרנו הביתה עייפים ועצובים כי הם הרסו לנו את החג.

עווני אבו שמסייה תיאר גם הוא את מה שאירע באוזני תחקירנית בצלם, מנאל אל-ג'עברי:

ישבתי יחד עם חבר שלי ברחוב מול פתח הבית שלנו. פתאום שמעתי את אחותי, מרווה, צועקת. רצתי אליה וראיתי בערך 15 מתנחלים בני 10-15 מקיפים את מרווה וריתאל. אחד מהם משך למרווה בשערות, וילד אחר ניסה לחטוף את ריתאל מהידיים שלה. שתיהן צרחו ובכו, ומרווה ניסתה להחזיק בריתאל בזמן שהמתנחלים בעטו בה (במרווה) וירקו עליה.

ניסיתי להרחיק את המתנחלים ממרווה וריתאל ואז חייל שישב במחסום גילברט, ולא התערב כשהמתנחלים תקפו את מרווה, הורה לי לקחת את מרווה וריתאל ולהסתלק. התחלנו לחזור הביתה והמתנחלים תקפו אותנו שוב. מרווה ברחה הביתה עם ריתאל ואחרי כמה דקות אימא שלי יצאה לרחוב עם מדלין וסאלח והם התחילו לצעוק על המתנחלים כדי להרחיק אותם. המתנחלים התחילו לזרוק עלינו אבנים ובקבוקי זכוכית ופצעו את מדלין ברגל ואת סאלח ביד. בשלב הזה הגיעו ארבעה חיילים שניסו להרחיק את המתנחלים.

בסוף אני ובני המשפחה הצלחנו להיכנס לבית ולסגור את הדלת הראשית, אבל כמה מתנחלים עלו על הגג וקרוב ל-50 מתנחלים הקיפו את הבית שלנו, צעקו וניסו להיכנס.

באותו זמן הגיעו כוחות גדולים של חיילים ושוטרים והצליחו להרחיק את המתנחלים מהבית. אחרי רבע שעה בערך הגיעו אלינו הביתה חיילים ושאלו אודותיי. הם אמרו שהם עומדים לעצור אותי. אימא שלי ניסתה למנוע מהם לעצור אותי אבל הם דחפו אותה ולקחו אותי החוצה לרחוב. אימא שלי, מרווה, מדלין וסאלח רצו אחריי אבל החיילים הובילו אותי לכניסה להתנחלות הקרובה, רמת ישי, ושם אזקו לי את הידיים בזמן שהמתנחלים ניסו שוב לתקוף אותי.

לקחו אותי בג'יפ של המשטרה לתחנת המשטרה בקריית ארבע, חקרו אותי והאשימו אותי שהרבצתי למתנחלים. אמרתי שזה לא נכון, וביקשתי מהם להביא את התיעוד ממצלמות החיילים כדי לראות את מה באמת קרה שם. אמרתי שהמתנחלים תקפו אותי ואת בני המשפחה שלי. החוקר אמר שהוא ישחרר אותי אחרי שאשלם קנס של 500 שקלים, אבל אימא שלי, שהגיעה לשם בינתיים, סירבה ואמרה להם שהמתנחלים הם אלו שתקפו אותנו ושלא נעזוב את תחנת המשטרה לפני שנגיש נגדם תלונה.

אחרי שהביאו את התיעוד מהמצלמות, החוקר צפה בו והחליט לשחרר אותי בלי קנס, ואחרי שלוש שעות בערך של חקירה והמתנה בחצר של המשטרה, בחום, ג'יפ משטרתי החזיר אותנו לרחוב א-שוהדאא, ומשם המשכנו הביתה. היו לי חבורות ופצעים ביד. היינו עייפים ועצובים שהרסו לנו את המפגש המשפחתי בחג.

הסרטון צולם על-ידי تجمع المدافعين عن حقوق الانسان - Human Rights Defenders.

 

EU

פרסום זה הופק בסיוע האיחוד האירופי. בצלם לבדו אחראי לתכניו, שאינם משקפים בהכרח את עמדות האיחוד האירופי.