דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

ירי, תקיפות, יידוי אבנים ובקבוקי תבערה על מכוניות ובתים, פלישה לכפרים, הצתת מבנים ושדות, השחתת מטעים ורכוש: אלימות קשה ויומיומית של מתנחלים כלפי פלסטינים מתקיימת כבר מזמן בשירות המדינה במטרה לדחוק את הפלסטינים מאדמתם. במסגרת הבלוג שהושק בתחילת 2020 ניתן ביטוי לקולות האנשים החשופים לאלימות זו. לרקע בנושא

מארס 2021

2

ג'אלוד, מחוז שכם: מתנחלים שוב תקפו בתים והסבו נזק למכוניות חונות

ב-2.3.21, בשעות הלילה, נכנסו כחמישה מתנחלים לשכונה הדרומית של הכפר. הם תקפו באבנים שני בתים, ניפצו את שמשותיהן של שתי מכוניות חונות, ונמלטו כשתושבים יצאו מבתיהם כדי להגן על רכושם. אין זו הפעם הראשונה שמתנחלים תוקפים את שני הבתים – ב-23.12.20 פשטו עשרות מתנחלים רעולי פנים על הכפר, יידו אבנים על בתים אלה וניפצו שמשותיהן של שלוש מכוניות שחנו ברחוב.

במרחק של כקילומטר מהכפר ג'אלוד הוקמו ההתנחלויות שילה ושבות רחל והמאחזים אחיה ואש קודש. מאז חודש אוקטובר 2020 תיעד בצלם שבעה מקרים בהם  מתנחלים גרמו נזק לרכוש התושבים,. וזהו החמישי מהם המתפרסם פה בבלוג. 

פברואר 2021

24

ג'אלוד, מחוז שכם: מתנחלים פלשו לדיר צאן, הסבו לו נזק והסתלקו עם שמונה כבשים צעירות

ב-24.2.21, יום רביעי לפנות בוקר, הגיע הישאם חמוד (62), נשוי ואב לתשעה, לדיר הצאן שלו, המרוחק כ-300 מטרים מהכפר. עם הגיעו גילה כי מתנחלים חתכו את גדר התיל שמתח סביב הדיר וגנבו שמונה טלאים צעירות.  

בצלם תיעד במחצית שנה האחרונה שש תקיפות של מתנחלים על תושבי ג'אלוד. הפעם נאמד הנזק שנגרם לדיר של חמוד בכ-10,000 ש"ח.  

בעדות שמסר לתחקירנית בצלם, סלמא א-דיבעי, סיפר חמוד על הפלישה והגניבה:

כשהגעתי למכלאה, בסביבות 4:15 בבוקר, שמעתי פעייה ומצאתי כבשה אחת קטנה מסתובבת בין עצי הזית. נדהמתי מזה שהיא הגיעה לשם, כי הדיר מוקף בתיל. גיליתי שגדר התיל נחתכה ושנגרם נזק לדיר עצמו. נכנסתי פנימה וגיליתי שכל שמונה הכבשים שלי, שנולדו לפני כמה חודשים, נגנבו. התקשרתי לראש מועצת הכפר והודעתי לו מה קרה. בסביבות השעה 8:00 הגיעו נציגים מהמשטרה הפלסטינית, המת"ק הישראלי והמשטרה הישראלית, גבו ממני עדות וצילמו את המקום. הם אמרו שיעדכנו אותי על התפתחויות בחקירה וביקשו שאגש להגיש תלונה בתחנת המשטרה בנימין. למחרת הלכתי והגשתי תלונה ושם אמרו לי שוב שיעדכנו אותי, אבל עד היום אף אחד לא חזר אליי.

הכבשים שלי עלו הרבה כסף והושקעה בהן הרבה עבודה. אני תמיד מחכה לחג הרמדאן כדי למכור אותן – וציפיתי למכור את הכבשים שנגנבו ב-10,000 ₪ לכל הפחות.

כ-300 מטרים ממזרח לדיר של חמוד הוקם המאחז אחיה. 

ינואר 2021

6

ג'אלוד, מחוז שכם: מתנחלים עקרו כ-150 שתילי זיתים

ב-6.1.21 גילה החקלאי מחמוד מוחמד, בן 30, כי מתנחלים עקרו כ-150 שתילי זיתים שנטע כחודש קודם לכן. חלקת האדמה של מוחמד נמצאת ממזרח לג'אלוד, ובמרחק של כ-200 מטרים ממנה הוקם בשלהי שנות ה-90 המאחז אחיה.

דצמבר 2020

23

ג'אלוד, מחוז שכם: עשרות מתנחלים רעולי פנים נכנסו לכפר ויידו אבנים על בתים ומכוניות חונות

מאז מותו של אהוביה סנדק בן ה-16, במהלך מרדף משטרתי סמוך להתנחלות כוכב השחר ב-21.12.20, חלה עלייה משמעותית מספר התקיפות האלימות של מתנחלים, שכבר הפכו לשגרה בכל רחבי הגדה.

ב-23.12.20,  בסביבות השעה 22:00, הגיעו כ-30 מתנחלים רעולי פנים לשכונה הדרום-מזרחית של הכפר ג'אלוד, במחוז שכם, ותקפו באבנים בתים וכלי-רכב. המתנחלים ניפצו מצלמת אבטחה ואת שמשותיהם של שלושה כלי-רכב. תושבי הכפר רדפו את המתנחלים, שנמלטו לכיוון המאחז אחיה. לאחר כחצי שעה הגיעו לכפר חמישה חיילים מכיוון המאחז. הם שוחחו עם התושבים וצילמו את הנזקים שנגרמו לכלי-הרכב. בינתיים חזרו המתנחלים והתעלמו מהוראות החיילים שדרשו מהם להתרחק. החיילים  הזעיקו למקום כוח של משמר הגבול, שהגיע לאחר כחצי שעה, והמתנחלים שוב נמלטו  לכיוון המאחז. הכוחות עזבו וג'יפ צבאי הוצב בפאתי המאחז. התושבים נשארו ברחוב עד לפנות בוקר כדי להגן על רכושם ואז שבו לבתיהם.

נעים פרח עבאד, תושב ג'אלוד בן 36, נשוי ואב לחמישה, סיפר בעדות שמסר לתחקירנית בצלם, סלמא א-דבעי, על תקיפת המתנחלים:

ביום רביעי ה-23.12.20, אני, ואשתי רנא (28), יחד עם הילדים שלנו (8חודשים - 12), ביקרנו את ההורים שלי, המתגוררים בחלק הדרום-מזרחי של הכפר.

בערך ב-22:00 בלילה, בזמן שישבנו אצלם בבית, פטפטנו ושתינו תה, שמעתי רעשים בחוץ. יצאתי וראיתי 15-10 מתנחלים ליד המכונית שלי. כשהמתנחלים ראו אותי הם ברחו וגיליתי שהם שברו את כל החלונות שלה. שמעתי את בן דוד שלי, מוחמד, שגר ליד ההורים שלי, צועק: ״מתנחלים! מתנחלים שוברים מכוניות!״. אני ועוד בני דודים שלי הלכנו אחריו וראיתי בערך 30 מתנחלים רצים לכיוון המאחז ״אחיה״. כנראה שהם נחלקו לשתי קבוצות – קבוצה אחת פגעה במכונית שלי והקבוצה השנייה פגעה במכונית של מוחמד.

רצנו אחריהם אבל שמרנו על מרחק של בערך 200 מטרים מהם כי פחדנו שהם יירו עלינו. הם ברחו ואנחנו חזרנו לבתים שלנו. בגלל הצעקות, כל תושבי השכונה יצאו מהבתים שלהם. כשחזרתי גם אשתי הייתה בחוץ והיא סיפרה לי שאמא שלי התעלפה, כנראה מרוב לחץ ופחד. היא חולת סכרת וסובלת מלחץ דם גבוה. אני ואחי נסים הסענו אותה לבית החולים בשכם, שם עשו לה בדיקות ושחררו אותה.

מוחמד עבאד (37), תושב ג'אלוד נשוי ואב לשישה, סיפר גם הוא על אותו ערב בעדות שמסר לתחקירנית בצלם, סלמא א-דבעי:

בערך חצי שעה אחרי התקיפה, כשעמדנו עדיין בחוץ, הגיעו 6-5 חיילים מכיוון המאחז ״אחיה״. הם שאלו על מה שקרה וצילמו את המכוניות. אחד מהם דיבר ערבית טובה והם השאירו במקום חיילים בג׳יפ צבאי כדי לשמור עלינו.

בזמן שהחיילים היו בכפר הגיעו שוב המתנחלים והתקדמו עד למרחק של בערך 100 מטרים מהבתים שלנו. החיילים  צעקו עליהם אבל לא מנעו מהם להתקרב. הם הזעיקו כוח של משמר הגבול שהגיע אחרי חצי שעה בערך. רק אז המתנחלים עזבו. החיילים והשוטרים של מג"ב יצאו מהכפר והשאירו ג'יפ צבאי בפאתי המאחז.

נשארנו בחצר עד השעה 3:00 לפנות בוקר ורק אז נכנסנו לבתים שלנו. היה קר, ובשלב הזה כבר לא ראיתי את הג'יפ, שנסע משם כנראה.

מאותו יום אנחנו כל הזמן דרוכים, חוששים מעוד התקפה. אני לא מצליח לישון בלילה, אני חושש שהם יפתיעו אותנו והפעם יציתו את המכוניות או את אחד הבתים. תודה לאל שהילדים ישנו במהלך התקיפה שלהם, אחרת הם היו נבהלים מאוד. ביקשתי מאשתי שלא תרשה להם לשחק בחצר ובכפר עם ילדים אחרים כמו שהם עושים בדרך כלל.

מאחז אחיה הוקם כקילומטר מג'אלוד בשנת 2015.

אוקטובר 2020

13
מתנחלים מסקו עצי זית בחלקת האדמה של פאווזי מוחמד. ג'אלוד. 13.10.2020. צילום: העד לאירוע
מתנחלים מסקו עצי זית בחלקת האדמה של פאווזי מוחמד. ג'אלוד. 13.10.2020. צילום: העד לאירוע

ג'אלוד, מחוז שכם: מתנחלים מסקו עצי זית של תושב הכפר וגנבו את הפרי

בבוקר יום שלישי, ה-13.10.20, הבחין רועה צאן במתנחלים המוסקים זיתים בחלקת האדמה של תושב הכפר, פאווזי מוחמד, הממוקמת בצדו הדרומי של הכפר. כשהבחינו המתנחלים ברועה הם נמלטו מהמקום ולקחו עמם את הזיתים שמסקו. הרועה עדכן את בעל הקרקע בנוגע לאירוע ודיווח עליו למועצת הכפר.

באותו יום פנתה עורכת דין מטעמו של פאווזי מוחמד למת"ק הישראלי, וכעבור מספר שעות עדכן נציג המת"ק את מוחמד כי הזיתים הגנובים אותרו והוא מוזמן לאסוף אותם מבית אל. למחרת נסע מוחמד לבית אל, ואסף את השלל הגנוב: 20 קילוגרם זיתים.

כ-300 מטרים מהחלקה הוקם בשנת 1998 המאחז אחיה.

EU

פרסום זה הופק בסיוע האיחוד האירופי. בצלם לבדו אחראי לתכניו, שאינם משקפים בהכרח את עמדות האיחוד האירופי.