דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

ירי, תקיפות, יידוי אבנים ובקבוקי תבערה על מכוניות ובתים, פלישה לכפרים, הצתת מבנים ושדות, השחתת מטעים ורכוש: אלימות קשה ויומיומית של מתנחלים כלפי פלסטינים מתקיימת כבר מזמן בשירות המדינה במטרה לדחוק את הפלסטינים מאדמתם. במסגרת הבלוג שהושק בתחילת 2020 ניתן ביטוי לקולות האנשים החשופים לאלימות זו. לרקע בנושא

אוקטובר 2021

20
מוסלח בדווי, אחד החקלאים. התמונה באדיבות העד
מוסלח בדווי, אחד החקלאים. התמונה באדיבות העד

קריות, מחוז שכם: מתנחלים גנבו כ-100 ק"ג זיתים שנמסקו וציוד מסיק רב אדמות תושבי הכפר

ב-20.10.21 גילו כמה מתושבי הכפר כי מתנחלים גנבו כ-100 ק"ג של זיתים שמסקו והשאירו בשקים על אדמתם עד לסיום המסיק וכן ציוד שהשאירו במקום ואשר כלל שמונה יריעות, חמישה סולמות, שני מסורים חשמליים, חלקי גדר, ודליים לאיסוף זיתים. המטעים משתרעים במרחק של כקילומטר מדרום לכפר ומוקפים משלושה עברים בהתנחלות שילה ובמאחזים אחיה ושבות רחל שהוקמו במרחק של כמה מאות מטרים מהם.

קריות, מחוז שכם: חיילים סילקו חקלאים שמסקו זיתים מאדמתם באיומי נשק לאחר שמתנחלים התקהלו בסמוך

ב-20.10.21, בעת שחקלאים מהכפר מסקו זיתים באדמותיהם המשתרעות במרחק של כקילומטר ממערב לו, הם הבחינו בעשרות מתנחלים שהתאספו על דרך עפר המחברת בין ההתנחלויות שילה ועלי, במרחק של מאות מטרים מהם. עד מהרה הגיעו למטעים שלושה חיילים הורו לחקלאים באיומי נשק להסתלק מאדמותיהם בתואנה שקרית שנאסר עליהם להגיע אליהן ללא תיאום. זאת על אף שהחקלאים מעבדים אדמות אלה לכל אורך ימות השנה. החקלאים נאלצו לעזוב את אדמתם ולהשאיר מאחוריהם 17 שקי זיתים שהספיקו למסוק. הם דיווחו על מה שאירע למת"ק הפלסטיני אך נכון ל-24.10.21 לא עלה בידם לשוב למטע ולקחת את שקי הזיתים.

18
המתנחל מסתלק עם שק הזיתים בנוכחות כוחות הביטחון. מתוך תיעוד וידיאו
המתנחל מסתלק עם שק הזיתים בנוכחות כוחות הביטחון. מתוך תיעוד וידיאו

קריות, מחוז שכם: כוחות הביטחון איבטחו גניבת זיתים ממטע פלסטיני

בשעות הבוקר של ה-18.10.21 הגיעו כ-30 בני משפחת ג'והר, תושבי הכפר קריות במחוז שכם, ליום המסיק הראשון שתיאם להם הצבא באדמתם ונתקלו במתנחל שמסק את עציהם בליווי של חיילים, שוטרי מג"ב ושומר ההתנחלות. החיילים סייעו למתנחל לאסוף את הציוד שלו ולעזוב את המקום יחד עם הזיתים שמסק. כשסקרו את המטע גילו בני המשפחה כי מתנחלים כבר מסקו את רוב הזיתים מ-כ-120 העצים במטע וגם עקרו וגנבו כעשרה עצי זית מניבי פרי, כשהם מותירים מאחוריהם רק בורות. מטע המשפחה נמצא במרחק של כארבעה קילומטר מדרום-מזרח לכפר ומשני עבריו הוקמו המאחזים קידה ועדי עד. 

11
אחד מדוקרני המתכת שפיזר המתנחל במטע. התמונה באדיבות בעל הקרקע
אחד מדוקרני המתכת שפיזר המתנחל במטע. התמונה באדיבות בעל הקרקע

קריות, מחוז שכם: חיילים איבטחו מתנחל שמסק וגנב את יבול הזיתים של משפחה פלסטינית

ב-11.10.21 הגיע שאהר חאזם (53) לאחר תיאום עם הצבא למטע הזיתים שלו בצדו המערבי של הכפר, המשתרע על שטח של כעשרה דונם ויש בו 68 עצי זית פוריים. עם הגיעו למטע הופתע חאזם לגלות בו מתנחל מלווה בכמה חיילים. המתנחל הודיע לחאזם שכבר מסק את הזיתים. חאזם בדק את העצים וגילה שהמתנחל אכן מסק כמעט את כולם, וגם פיזר במטע דוקרני מתכת שהשחיתו את צמיג הטרקטור שלו. הוא נאלץ לחזור לביתו בידיים ריקות. בעבר הפיק חזאם כ-600 ליטר של שמן זית מהזיתים במטע.

בשל הקמתה של ההתנחלות עלי ליד המטע, הצבא מאפשר לחאזם להגיע לאדמתו רק פעם בשנה, לאחר תיאום. גם בשנה שעברה מסק אותו מתנחל באדמתו של חאזם, גנב את הזיתים ואף כרת חמישה עצי זית ופיזר דוקרנים על הקרקע כדי לחבל בגלגלי הטרקטור. 

4
אחד העצים שכרתו המתנחלים
אחד העצים שכרתו המתנחלים

קריות, מחוז שכם: מתנחלים כרתו ארבעה עצי זית בוגרים

ב-4.10.21 גילה חקלאי כי מתנחלים כרתו ארבעה עצי זית בוגרים באדמתו הנמצאת בצדו המערבי של הכפר. במרחק של כמה מאות מטרים מהמקום הוקם המאחז היובל.

יולי 2021

30
דוקרנים שפיזרו מתנחלים בחלקתו של מוסא. התמונה באדיבות בעל הקרקע
דוקרנים שפיזרו מתנחלים בחלקתו של מוסא. התמונה באדיבות בעל הקרקע

קריות, מחוז שכם: מתנחלים פיזרו דוקרנים באדמתו של תושב הכפר וצמיג מכוניתו נוקב

ב-30.7.21, בעת שראמי מוסא, בן 40, נסע במכוניתו בחלקת האדמה שלו, נוקב אחד מצמיגיו על ידי דוקרנים שפיזרו במקום מתנחלים.  

במרחק של כקילומטר מחלקתו של מוסא הוקמה ההתנחלות שבות רחל. ב-6.6.21 שברו מתנחלים כ-80 שתילי עצי פרי בני שלוש שנים באדמתו. 

בצלם תיעד מקרים נוספים שבהם מתנחלים פיזרו דוקרנים כדי לחבל במכוניותיהם של פלסטינים. 

יוני 2021

6
שתילי עצים שנעקרו בחלקתו של ראמי מוסא. התמונה באדיבות בעל הקרקע
שתילי עצים שנעקרו בחלקתו של ראמי מוסא. התמונה באדיבות בעל הקרקע

קריות, מחוז שכם: מתנחלים עקרו כ-160 שתילים של עצי פרי

ב-6.6.21 פלשו מתנחלים לחלקותיהם של שני חקלאים בדרום הכפר ועקרו ושברו בהן שתילים של עצי פרי, בהם עצי זית. בחלקתו של ראמי מוסא (40) שברו המתנחלים 84 שתילים בני שלוש שנים, ובחלקתו של מחמוד עאמר (60) הם עקרו ושברו כ-85 שתילים.

במרחק של כקילומטר מחלקתו של מוסא וכמאתיים מטרים מחלקתו של עמאר הוקמה ההתנחלות שבות רחל, ובמרחק של כ-200 מטרים מערבית לה הוקמה ההתנחלות שילה.

מארס 2021

20
גדר שהשחיתו מתנחלים בחלקת האדמה של בילאל בדווי, קריות, 20.3.2021.
גדר שהשחיתו מתנחלים בחלקת האדמה של בילאל בדווי, קריות, 20.3.2021.

קריות, מחוז שכם: מתנחלים עקרו עצים בחלקה של חקלאי פלסטיני, שתלו עצים בחלקתו של חקלאי פלסטיני אחר ונעזרו בחיילים על מנת לדחוק אותו משם

ב-20.3.21, בסביבות השעה 14:00, הגיע עאמר שונאר, תושב קריות בן 37, נשוי ואב לחמישה, לחלקת האדמה שהוא שוכר מתושב אחר בכפר. החלקה משתרעת מדרום לכפר ובמרחק של כמה מאות מטרים ממנה הוקמו ההתנחלויות שילה ושבות רחל.

עם הגיעו לחלקה, גילה עאמר כי מתנחלים נטעו בה כ-20 עצי הדר והציבו סביבם חביות מתכת. עאמר החל לעקור את החביות ואז הופיע בחלקתו רבש"ץ ההתנחלות שילה, שהורה לו להסתלק. בינתיים הגיעו למקום מכונית ובה שלושה מתנחלים נוספים וג'יפ צבאי ובו חיילים. המתנחלים טענו שמדובר באדמה בבעלותם, והחיילים הורו לעאמר להציג בפניהם מסמכי בעלות על הקרקע, שלא הביא עמו. עאמר, שחשש להתעמת עם המתנחלים והחיילים, נאלץ לשוב לביתו. למחרת שוב הציבו המתנחלים את החביות סביב העצים שנטעו בחלקה. עאמר פנה לבעל החלקה וביקש ממנו להגיש תלונה במשטרה.

שלושה ימים לאחר מכן הגיע בילאל בדווי, בן 44 ואב ל-4 ילדים, לחלקת אדמתו המשתרעת במרחק של כקילומטר מדרום-מזרח לחלקה ששוכר עאמר  (כ-300 מטרים מההתנחלות שבות רחל). עם הגיעו גילה בדווי כי מתנחלים השחיתו את הגדר המקיפה את אדמותיו וכרתו ועקרו כ-50 שתילי זיתים שנטע לפני מספר חודשים. בדווי דיווח על המקרה לשומר ההתנחלות שבות רחל, שהגיע למקום, למועצת הכפר קריות ולמת"ק הפלסטיני, ואף הגיש תלונה בתחנת משטרת בנימין.  

מקרים אלו מתווספים לאירוע נוסף של פגיעה בשטחו החקלאי של תושב קריות שתיעד בצלם בתחילת מרץ 2021. תושבי קריות סובלים מהתנכלויות חזרות ונשנות של מתנחלים באזור. מסביב לכפר קריות הוקמו ההתנחלויות שילה, שבות רחל ועלי, והמאחזים אחיה, נוף הרים, היובל, הקרון וגבעת הראל.

עאמר שונאר  סיפר בעדות שמסר לתחקירנית בצלם, סלמא א-דיבעי, על ניסיון ההשתלטות על החלקה והגיבוי שנתנו החיילים למתנחלים:

הגעתי לחלקה שאני שוכר כבר שנים מתושב אחר בכפר. אני מגדל בחלקה חיטה ושעורה ובאותו יום התכוונתי לחרוש אותה. כשהגעתי ראיתי שהציבו בחלקה חביות מברזל סביב לכ-20 שתילים  של עצי הדר. הבנתי מיד שמתנחלים הציבו אותן והתחלתי לעקור את החביות ולזרוק אותן הצדה.  

פתאום הגיע רבש"ץ של ההתנחלות שילה, שנמצאת במרחק של 300 מטרים מהחלקה, ושאל אותי מה אני עושה ולמה אני שם. עניתי לו שזו החלקה שלי והוא אמר לי להסתלק משם אחרת יהיו בעיות. תוך כדי כך הגיעו שלושה מתנחלים ברכב בליווי ג'יפ צבאי שעמד קודם על "כביש הביטחון" של התנחלות שילה. אחד המתנחלים אמר שהקרקע שייכת לו. אמרתי לו: "מה פתאום זו קרקע שלך?! הקרקע היא שלנו!". התכוונתי לכך שהקרקע שייכת לפלסטינים, כי הרי זו קרקע של תושב הכפר. אני עובד עם אבא שלי בחקלאות מאז שהייתי ילד ואני מכיר את כל הקרקעות ואת הבעלים שלהן.  

התנהל ויכוח ביני לבין המתנחל ובסופו של דבר החיילים דרשו שאביא מסמכי בעלות שכמובן לא היו ברשותי. לא העליתי על דעתי להביא איתי מסמכים לחריש. נאלצתי לעזוב כי פחדתי והייתי לבד מול המתנחלים, רבש"ץ ההתנחלות והחיילים.  

סיפרתי לבעלי הקרקע מה קרה וביקשתי ממנו להגיש תלונה מחשש שהמתנחלים ישתלטו על הקרקע וימנעו מאיתנו גישה אליה.

בילאל בדווי סיפר בעדות שמסר לתחקירנית בצלם, סלמא א-דיבעי, על השחתת הגדר שלו ועקירת העצים בידי מתנחלים:

הגעתי לחלקה שלי כדי לטפל בעצי הזית שנטעתי בנובמבר 2020. קניתי אז 75 עצי זית בני 5 שנים והצבתי סביב החלקה גדר כדי להגן עליהם מפני מעשי תוקפנות של המתנחלים ומפני חיות בר. גיליתי שהגדר נחתכה בכמה מקומות, שחלק מגזעי העצים נשברו ואחרים נעקרו מהשורש. קפאתי במקום ולא ידעתי מה לעשות. יומיים לפני כן, ב-21.3.21, הייתי שם וראיתי עקבות של אנשים וסימנים שמישהו ניסה להשחית את גדר הרשת.  

בזמן שעמדתי שם הגיע רבש"ץ ההתנחלות שבות רחל ברכב שלו ושאל מה קרה. אחרי שסיפרתי לו הוא עזב את המקום. התקשרתי למועצה וסיפרתי להם מה קרה ואז הגיעו לחלקה שני חברי מועצה. הגשתי תלונה בקישור הפלסטיני והלכתי להגיש תלונה גם במשטרה הישראלית בתחנת בנימין, למרות שאני יודע שלא יתייחסו לעניין ברצינות. בכל זאת רציתי שמה שקרה יהיה מתועד.  

אם פלסטיני היה מנסה להיכנס לאזור הביטחון של ההתנחלות בטח העולם היה מתהפך. היו תופסים אותו ואולי גם יורים בו. לעומת זאת הם מקלים ראש בכל דבר שהמתנחלים עושים לפלסטינים ולא מייחסים לזה שום חשיבות. 

2
גדר שהושחתה על ידי מתנחלים בקריות, 2.3.2021. צילום: מוחמד בום.
גדר שהושחתה על ידי מתנחלים בקריות, 2.3.2021. צילום: מוחמד בום.

קריות, מחוז שכם: מתנחלים פלשו לחלקה מגודרת והשחיתו גדר וצינורות השקיה, כרתו שתילי זיתים ועקרו ירקות

ב-2.3.21, בסביבות השעה 12:30, הגיע מוחמד בום (45), אב לחמישה, עם שני בניו בני ה-5 ו-12, לחלקת האדמה שלו. בחלקה הוא מגדל ירקות ושתילי זיתים, והיא ממוקמת בצדו הדרומי של הכפר. עם הגיעו הופתע בום לגלות כי צינורות ההשקיה וחלק מגדר התיל שהציב סביב חלקתו הושחתו, 13 שתילי זיתים נכרתו ועשרות שתילי ירקות נעקרו.

כ-500 מטרים מדרום לחלקה המדוברת הוקמה ההתנחלות שילה.

בעדות שמסר לתחקירנית בצלם, סלמא א-דיבעי, סיפר מוחמד בום על השחתת רכושו בידי מתנחלים המנסים לסלקו מהשטח:  

הגענו לחלקה כדי לקטוף תרד. בחלקה הזאת שתלתי 16 שתילי זיתים ב-2018, ובכל עונה אני זורע בה גם ירקות. השנה זרעתי תרד, פול, כרובית, כרוב אדום וחסה.  

כשהגענו, גיליתי שגדר הברזל שהצבתי מסביב לחלקה כדי להגן עליה מפני חזירים נחתכה. כשנכנסתי לתוך החלקה גיליתי ש-13 משתילי הזית נכרתו ורבים משתילי הירקות נעקרו. לא האמנתי למראה עיניי. אני מחכה בקוצר רוח ליבול של העצים. השנה או בשנה הבאה עצי הזית היו אמורים להתחיל להניב פרי. גם שתילי הירקות כבר גדלו והיו אמורים להיות מוכנים לקטיף בעוד שבועיים. הם חתכו אפילו את צינורות ההשקיה שלי.  

הרגשתי חסר אונים. לא ידעתי מה לענות לבן הקטן שלי, חמד, כשהוא שאל אותי מי עשה את זה. החלקה הזו קרובה להתנחלות שילה ואף אחד חוץ מהמתנחלים לא היה יכול לעשות דבר כזה. אני לא יודע מה לעשות ולמי אוכל לפנות לעזרה. הם לא השאירו כלום, הם הרסו עבודה של שלוש שנים. התקשרתי למועצת הכפר וצילמתי את הנזקים. אחר-כך לא הייתי מסוגל להישאר יותר בחלקה וחזרתי הביתה.

אנחנו חיים ומתקיימים בתנאים קשים, בלי עזרה מאף אחד. אין כבישים, אין סיוע ואין פיצויים. למעשה, אנחנו משקיעים את מירב המאמצים כדי להמשיך לעבוד באדמה ולהחזיק בה למרות שאין לנו ממש משאבים כלכליים לזה. הכי חשוב לי לשמור על הקרקע, כדי שהמתנחלים לא ישתלטו עליה. עכשיו אני צריך לשתול עצי זית חדשים, איבדתי חלק מיבול הירקות ואצטרך גם להחליף את צינורות ההשקיה והגדר. 

פברואר 2021

7
נוואל איסמאעיל במטע בו עקרו מתנחלים שתילי זית. קריות, 7.2.2021. צילום: משפחת איסמאעיל
נוואל איסמאעיל במטע בו עקרו מתנחלים שתילי זית. קריות, 7.2.2021. צילום: משפחת איסמאעיל

קריות, מחוז שכם: מתנחלים עקרו כ-20 שתילי זית בחלקתה של אלמנה מבוגרת

ב-7.2.21, גילתה נוואל איסמאעיל, בת 68, אלמנה ואם לשבעה, כי מתנחלים עקרו כ-20 שתילי זית שנטעה לפני שנתיים באדמתה שמדרום לכפר.

בסמוך לחלקה הוצבה גדר הביטחון של ההתנחלות שבות רחל.

בעדות שמסרה לתחקירנית בצלם, סלמא א-דיבעי, סיפרה נוואל איסמאעיל על פגיעת המתנחלים ברכושה:

אני מגיעה לאדמה שלי בכל בוקר. באותו בוקר, כשהגעתי, גיליתי שמתנחלים עקרו ושברו את כל שתילי הזיתים. השתגעתי מרוב עצבים! הם לא השאירו אפילו שתיל קטן אחד. אני שתלתי אותם, והם פשוט עקרו וזרקו אותם. מאוחר יותר מצאתי את השתילים העקורים, זרוקים הרחק מהחלקה. התקשרתי לבן דוד שלי והבן שלו, אמיר, הגיע והתקשר לרכז הביטחון של ההתנחלות שבות רחל.

רכז הביטחון הגיע כעבור שעה בערך ודיבר עם אמיר בעברית. הוא אמר לאמיר שהוא ראה במצלמות האבטחה את האנשים שעקרו את השתילים, והם לא מההתנחלות שלהם. הוא ביקש שלא נדווח לאף אחד כי זה יעורר בעיות ואמר שאם לא נגיד לאף אחד הוא ידאג שזה לא יקרה שוב.

קיוויתי לשתול מחדש את השתילים, אבל הם שברו אותם וזה לא היה אפשרי. טיפלתי בשתילים האלה ודאגתי להם כמו לילדים. היה לי מאוד עצוב עליהם ועל כל העבודה שהשקעתי בחלקה הזו.

אוקטובר 2020

22
מוטות ברזל שהציבו מתנחלים בחלקת האדמה של שאהר חאזם, ופנצ'רו את צמיגי הטרקטור שלו. קריות, 22.10.20. צילום: שאהר חאזם.
מוטות ברזל שהציבו מתנחלים בחלקת האדמה של שאהר חאזם, ופנצ'רו את צמיגי הטרקטור שלו. קריות, 22.10.20. צילום: שאהר חאזם.

קריות, מחוז שכם: מתנחל מסק זיתים וכרת חמישה עצי זית במטע של משפחת חאזם. שוטרים שהוזעקו למקום סירבו לבדוק את הטענות

ב-22.10.20, בסביבות השעה 8:00, הגיעו על טרקטור שאהר (52) וריחאב (45) חאזם, הורים לשבעה ילדים, למטע הזיתים שלהם. בנם אחמד (13) הצטרף אליהם כדי למסוק זיתים באחד הימים המתואמים שנקבעו עבורם. חלקת האדמה של המשפחה, המשתרעת על פני שמונה דונם וכוללת כ-50 עצי זית בוגרים, נמצאת כשני קילומטרים ממערב לבתי הכפר, וכ-500 מטרים מההתנחלות עלי.

עלי הוקמה בשנת 1984 על אדמות הכפרים קריות וא-סאוויה.

עם הגיעם למטע, סייר חזאם במקום בטרקטור שלו וגילה שמתנחלים כבר מסקו את מרבית העצים, וכרתו חמישה מהם. במהלך הנסיעה עלה הטרקטור על ברגים ארוכים, שהמתנחלים הותירו ככל הנראה בשטח, ושלושה מצמיגיו נוקבו.

במהלך הנסיעה במטע הגיע למקום מתנחל מכיוון ההתנחלות עלי. הוא הודיע לחאזם כי הוא מסק את העצים, ואמר כי הותיר לבני המשפחה 15 עצים למסוק.

חאזם התקשר למועצת הכפר ודיווח על התקרית. נציגי מהמועצה פנו למשטרת ישראל ובסביבות השעה 12:30 הגיעו שוטרים למטע. בשלב זה נעלם המתנחל, שהסתובב במטע בשעה בה בני המשפחה ליקטו זיתים שנפלו לאדמה ושכבו סביב העצים. חאזם דיווח לשוטרים על הדברים שאמר המתנחל, אך הם אמרו כי אינם יכולים לעשות דבר בהיעדר ראיות ועזבו את המקום.

מיד כשהתרחקו השוטרים, שב המתנחל לחלקה ואיים במרומז לשרוף את הטרקטור של חאזם, במידה והוא ישאיר אותו במטע וילך להזעיק עזרה כדי לתקן אותו. לאחר כמה דקות עזבו בני המשפחה בטרקטור המפונצ'ר, כשהם לוקחים עמם 12 קילוגרם זיתים שהצליחו לאסוף.

בעדות שמסר לתחקירנית בצלם, סלמא א-דיבעי, תיאר שאהר חאזם את ההתקלות עם המתנחל ואת אדישות המשטרה:

סיירתי במטע עם הטרקטור כדי לבדוק אותו. לא היו הרבה זיתים ועל חלק מהעצים לא היה כלום אז הבנתי שכנראה מישהו מסק אותם. בערך חמישה עצי זית נכרתו. תוך כדי נסיעה הטרקטור עלה על חלקי מתכת דוקרים ואחד הצמיגים התפנצ'ר. דאגתי מאוד כי היינו רחוקים מהכפר. הסתובבתי כדי לחזור ואז הטרקטור עלה על עוד שתי חתיכות מתכת ועוד שני צמיגים התפנצ'רו. התעצבנתי מאוד ולא ידעתי מה לעשות. אני בטוח שמישהו הניח אותן שם בכוונה. לא יעלה על הדעת שזה קרה במקרה.

בינתיים הגיע פתאום מתנחל מכיוון ההתנחלות עלי, כולו חיוכים. אנחנו מכירים את המתנחל הזה, הוא מסתובב כבר שנים באדמות של התושבים, מגיע עד לבתים של הכפר ועושה בעיות. הוא רוצה להשתלט על הקרקעות שלנו. כשהוא התקרב הוא אמר בעברית שהוא מסק את העצים והשאיר לי רק 15 עצים. התעצבנתי מאוד ושאלתי אותו למה הוא לא המשיך כבר למסוק את הכל. אמרתי שאזמין משטרה ואדווח על הגניבה, הכריתה של העצים וחתיכות המתכת שהושארו על האדמה. הוא צחק ולא ענה.

התקשרתי למועצת הכפר וסיפרתי להם מה קרה, והם אמרו שיזמינו את המשטרה הישראלית. חשבתי שהשוטרים ייגבו עדות ויענישו את העבריין. בינתיים אספנו את מה שנשאר מהזיתים מתחת לעצים. הגענו רק ל-12-10 ק"ג. מדובר בעצים גדולים שמניבים כמויות גדולות של פרי, אבל המתנחל בקושי השאיר שם משהו. המתנחל המשיך להסתובב באזור ועקב אחרי.

השוטרים הגיעו ודבר ראשון הם שאלו אם יש לי תיעוד או הוכחות. עניתי להם שלא, ושאני יכול להגיע לקרקע רק בימי תיאום, ואז השוטר ענה שהם לא יכולים לעשות כלום. אמרתי לו: "המתנחל בעצמו אמר לי שהוא מסק את העצים, מה פתאום אתם לא יכולים?". השוטר אמר שאלה סתם דיבורים ושהם לא יכולים לעשות כלום בלי הוכחות. השוטרים עזבו.

המתנחל, שנעלם כשהשוטרים הגיעו, חזר אחרי שהם הלכו. אמרתי לו שאני רוצה ללכת להביא מישהו שיעזור לי לתקן את הצמיגים ואז הוא שאל: "אתה תשאיר פה את הטרקטור?". עניתי שכן, ואז הוא אמר: "אם מישהו ישרוף אותו זה יהיה רע בשבילך!". קלטתי שהוא מאיים לשרוף אותו והבנתי שאין לי ברירה אלא לנסוע בטרקטור עם הצמיגים המפונצ'רים.

כשחזרנו לכפר התברר שגם הג'אנטים נפגעו מהנסיעה עם צמיגים מפונצ'רים, ושצריך להחליף גם אותם, אין לי כסף לעשות את זה.

17
ענף שבור בחלקתו של בילאל בדאווי, בה מתנחלים כרתו 25 עצים. קריות, 17.10. צילום: בילאל בדאווי
ענף שבור בחלקתו של בילאל בדאווי, בה מתנחלים כרתו 25 עצים. קריות, 17.10. צילום: בילאל בדאווי

קריות, מחוז שכם: מתנחלים כרתו 30 עצי זית בני חמש שנים

בבוקר יום שבת, ה-17.10.20, הגיע בילאל בדווי (45) לחלקת האדמה שלו, הממוקמת ממזרח לכפר. בדווי ביקש להמשיך בהקמת גדר שהחל למתוח סביבה בניסיון להגן עליה מנזקי המתנחלים. כאשר הגיע למקום, הוא נדהם לגלות שמתנחלים כרתו במטע 30 עצי זית בני חמש שנים.

כקילומטר מהחלקה הוקמה, בשנת 1991, ההתנחלות שבות רחל.

בילאל בדווי, פקיד ברשות הפלסטינית, מסר את עדותו לתחקירנית בצלם, סלמא א-דיבעי:

הגעתי לאדמה שלי, שנמצאת באזור שנקרא "א-סהל א-שרקי". יש לי שם 11 דונם, ובשישה מהם יש מטע זיתים בו גדלים עצים בני 5-7 שנים.

כשהגעתי לאדמה גיליתי שמתנחלים שברו 30 עצי זית. ביקרתי באדמה כמה ימים לפני כן והכל היה תקין. אני הולך לשם כל הזמן ולא צריך שום תיאום.

האדמה הזאת נמצאת במרחק של קילומטר בערך מההתנחלות שבות רחל. לפני שלושה חודשים בערך גנבו לי כלי עבודה שהשארתי במקום ועדכנתי את מועצת הכפר לגבי הגניבה.

את האדמה הזאת ירשתי מאבא שלי ואני עושה כמיטב יכולתי כדי לטפל בה, למרות שאין מים באזור. אני ממלא מים מהבית בדליי פלסטיק ומוביל אותם לאדמה כדי להשקות את העצים. עכשיו אני חושש שמתנחלים יזיקו גם לשאר העצים כי המתנחלים מגיעים לאדמות של הכפר מתי שמתחשק להם.

 

אפריל 2020

14
עץ זית כרות בקריות
עץ זית כרות בקריות

קריות, מחוז שכם: רבש"ץ התנחלות עלי מפעיל חיילים כדי לסלק פלסטינים מאדמתם בטענות שווא

את חלקות האדמה השייכות לכפר קריות אין הצבא מאפשר לעבד ללא תיאום מראש. אי לכך, פנו החקלאים למת"ק הישראלי והתבשרו כי הם מורשים לעבד אותן במהלך שלושה ימים. בבוקר יום שלישי, ה-14.4.20, הגיעו שניים מהתושבים לאדמותיהם, הממוקמות בצידה השני של גדר התנחלות עלי, ונדהמו לגלות 30 עצי זית שנכרתו בידי מתנחלים.

דקות ספורות מאוחר יותר הגיע למקום רבש"ץ ההתנחלות, בליווי חיילים, ואלו הורו לחקלאים להסתלק. הם טענו כי התיאום אינו חל על החלקות בהן עבדו התושבים, והצהירו כי בימים הקרובים המת"ק הפלסטיני יתאם עבורם ימים חלופיים. החקלאים ניסו לשכנע את החיילים ורבש"ץ ההתנחלות לעבוד ולו שעה אחת, כדי לקדם את החריש, אך החיילים התעקשו שהם יעזבו את המקום.

עלי הוקמה על אדמות קריות בשנת 1984.

5
חקלאי מקריות על רקע מאחז היובל. ינואר 2020, צילום באדיבות משפחת מוסא
חקלאי מקריות על רקע מאחז היובל. ינואר 2020, צילום באדיבות משפחת מוסא

קריות, מחוז שכם: מתנחלים מגרשים חקלאים מאדמתם באמצעות רימוני הלם וגז, גז פלפל ושקרים

שוב ושוב נעזרים מתנחלים בחיילים כדי לסלק פלסטינים מאדמתם החקלאית: ביום ראשון, ה-5.4.20, עיבדו שניים מתושבי קריות את חלקת האדמה שלהם, הממוקמת ממערב לכפר. למקום הגיע רבש"ץ ההתנחלות עלי, חמוש בחיילים, ובעלי האדמות גורשו מהשטח באמצעות רימוני הלם וגז.

החלקה המדוברת נמצאת בשטח B, כ-500 מטר מבתי התושבים וכ-300 מטרים מכביש הגישה המוביל למאחז היובל – מאחז שהוקם ב-1998. החיילים טענו באוזני החקלאים כי עיבוד הקרקע מצריך תיאום - טענה שקרית, שכן לא נדרש תיאום עבור קרקעות הנמצאות בשטח B.

 עד לאחרונה, בעלי קרקעות באזור עיבדו אותן ללא הפרעה. במהלך חודש מארס התחילו רבש"צים של ההתנחלויות עלי ומאחז היובל, בליווי חיילים, לגרשם מאדמותיהם: ב-11.3.20 הגיע לחלקות רבש"ץ מאחז היובל, בליווי שלושה חיילים, וסילקו מהמקום תושב מהכפר ושני עובדים שעסקו בנטיעת שתילים של עצי זית. ב-13.3.20 הגיעו לחלקות כחמישה חיילים, והשליכו רימוני הלם לעבר בני משפחה שעיבדו את אדמתם. על מנת להבהיר את כוונותיהם, ריססו אחד מהם בגז פלפל ואילצו את כולם לשוב לבתיהם. 

EU

פרסום זה הופק בסיוע האיחוד האירופי. בצלם לבדו אחראי לתכניו, שאינם משקפים בהכרח את עמדות האיחוד האירופי.