דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

ירי, תקיפות, יידוי אבנים ובקבוקי תבערה על מכוניות ובתים, פלישה לכפרים, הצתת מבנים ושדות, השחתת מטעים ורכוש: אלימות קשה ויומיומית של מתנחלים כלפי פלסטינים מתקיימת כבר מזמן בשירות המדינה במטרה לדחוק את הפלסטינים מאדמתם. במסגרת הבלוג שהושק בתחילת 2020 ניתן ביטוי לקולות האנשים החשופים לאלימות זו. לרקע בנושא

אוקטובר 2021

23

בורין, מחוז שכם: מתנחלים שברו את ענפיהם של עשרות עצי זית בוגרים במטע של תושב הכפר

ב-23.10.21 הגיע יחיא אל-כורדי (47), תושב הכפר למטע הזיתים שלו הנמצא במרחק של כקילומטר ממזרח לכפר במועד שתואם עם המת"ק הישראלי וגילה כי מתנחלים שברו את ענפיהם של עשרות עצי הזית הבוגרים במטע.  

11 ימים קודם לכן, בעת שאל-כורדי לא הורשה להגיע לאדמתו, תיעד תושב הכפר במצלמתו מתנחל שמסק זיתים וגנב אותם באדמתו של אל-כורדי. אל-כורדי עדכן על-כך את המת"ק הפלסטיני וזה עדכן את המת"ק הישראלי, אך דבר לא נעשה.

16
מתנחלים תוקפים את בית משפחת עיד. התמונה באדיבות המשפחה
מתנחלים תוקפים את בית משפחת עיד. התמונה באדיבות המשפחה

בורין, מחוז שכם: מתנחלים תקפו בית באבנים ושרפו 29 עצי זית. חיילים ירו גז מדמיע לעבר הפלסטינים המתגוננים

ב-16.10.21, בשעות הצהריים, הגיעו כ-30 מתנחלים מלווים בחיילים לכפר בורין. המתנחלים, שחלקם היו רעולי פנים, תקפו באבנים את בית משפחת עיד. כשהגיעו למקום תושבים מהכפר כדי להדוף את המתנחלים, החיילים ירו לעברם גז מדמיע. במקביל, המתנחלים הציתו אש בשטחים סמוכים ושרפו 29 עצי זית בבעלות תושבי הכפר. לאחר מכן נסוגו המתנחלים לכיוון המאחז סנה יעקב (גבעת רונן), שהוקם בשנת 1999 במרחק של כ-400 מ' מבית משפחת עיד. זוהי התקיפה השביעית של בית משפחת עיד שתיעד בצלם מאז יוני 2020.

חיילים ליד בית משפחת עיד. התמונה באדיבות המשפחה
חיילים ליד בית משפחת עיד. התמונה באדיבות המשפחה 
12
מתנחל באדמתו של יחיא אל-כורדי. התמונה באדיבות בעל המטע
מתנחל באדמתו של יחיא אל-כורדי. התמונה באדיבות בעל המטע

בורין, מחוז שכם: מתנחל מסק זיתים במטע של תושב הכפר וגנב אותם

ב-12.10.21 תיעד תושב הכפר במצלמתו מתנחלים שמסקו וגנבו זיתים במטע של תושב אחר, יחיא אל-כורדי (47), הנמצא במרחק של כקילומטר ממזרח לכפר. האיש עדכן את אל-כורדי, שאינו מורשה להגיע לאדמתו ללא תיאום עם הצבא מאז הוקם במרחק של כ-500 מטרים ממנה המאחז סנה יעקב. אל-כורדי דיווח על המעשים למת"ק הפלסטיני, לצלב האדום, ולכמה ארגוני זכויות אדם. מאוחר יותר באותו יום יצרו איתו קשר נציגי המת"ק הישראלי והידיעו לו כי הגיעו לאדמתו ולא מצאו שם איש.

7
מתנחלים וחיילים באדמות תושבי בורין. התמונה באדיבות החקלאים
מתנחלים וחיילים באדמות תושבי בורין. התמונה באדיבות החקלאים

בורין, מחוז שכם: מתנחלים מלווים בחיילים תקפו מוסקי זיתים

ב-7.10.21, בסביבות השעה 14:30, כ-15 מתנחלים, מלווים בשלושה חיילים, תקפו באבנים פלסטינים שמסקו זיתים באדמתם שבצדו הדרומי של הכפר ופצעו את מוחמד עמראן, בן 11, בראשו. החקלאים שהותקפו הגיעו למקום לאחר תיאום עם הצבא. החיילים שאבטחו את המתנחלים ניסו לסלק מהמקום את בעלי האדמות, אך אלה סירבו לעזוב. לאחר כחצי שעה הגיע למקום כוח של משמר הגבול, והמתנחלים נסוגו מיד לעבר ההתנחלות יצהר שהוקמה בסמוך לכפר. הילד שנפצע טופל במקום.

1
קיר בית משפחת סופאן, עליו הושלך הצבע.
קיר בית משפחת סופאן, עליו הושלך הצבע.

בורין, מחוז שכם: מתנחלים השליכו צבע אדום על קיר בית

ב-1.10.21, בשעות הבוקר, גילו בני משפחת סופאן כי מתנחלים השליכו צבע אדום על קיר ביתם. הבית ניצב בצדו הדרומי של הכפר, ובמרחק של כ-500 מ' ממנו הוקמה ההתנחלות יצהר. לפני מספר חודשים המתנחלים אף הקימו אוהל במרחק של כמה מאות מטרים מהבית. בני משפחת סופאן, וכמוהם יתר תושבי בורין, סובלים מתקיפות חוזרות ונשנות של מתנחלים.

ספטמבר 2021

22
כמה מעצי הזית שכרתו המתנחלים
כמה מעצי הזית שכרתו המתנחלים

בורין, מחוז שכם: מתנחלים כרתו 27 עצי זית

ב-22.9.21 גילו חקלאים מהכפר בורין כי מתנחלים כרתו 27 עצי זית באדמותיהם שבצדו הדרומי. במרחק של כ-300 מטרים מהמקום הוקמה ההתנחלות יצהר, ולפני מספר חודשים הקימו מתנחלים אוהל בסמוך לחלקה זו. 

יולי 2021

30
עמוד התקשורת שכרתו המתנחלים. התמונה באדיבות המשפחה
עמוד התקשורת שכרתו המתנחלים. התמונה באדיבות המשפחה

בורין, מחוז שכם: מתנחלים שברו עמוד תקשורת בדרום הכפר

ב-30.7.21 בבוקר גילו בני משפחת סופאן שמתנחלים כרתו את עמוד התקשורת הניצב במרחק של כ-50 מטרים מביתם, בצד הדרומי של הכפר. עקב כריתת העמוד נותק קו הטלפון של המשפחה.

כשבועיים קודם לכן תקפו מתנחלים את בית המשפחה באבנים, ניפצו את דוד השמש שעל הגג ושברו פנס רחוב וכמה עצי זית בחלקת אדמה סמוכה של אחד מתושבי הכפר.  

תושבי הכפר בורין, שלידו הוקמו ההתנחלויות הר ברכה ויצהר, סובלים כבר שנים מתקיפות חוזרות ונשנות של מתנחלים.

11
לוחות סולאריים מנופצים על גג בית משפחת סופאן. צילום: סלמא א-דיבעי, בצלם, 12.7.21
לוחות סולאריים מנופצים על גג בית משפחת סופאן. צילום: סלמא א-דיבעי, בצלם, 12.7.21

בורין, מחוז שכם: מתנחלים תקפו בתים באבנים וכרתו עשרות עצי זית

בלילה שבין  12-11.7.21 פינה כוח של צבא ומשטרה שלווה בנציגי המת"ק הפלסטיני אוהל שהציבו מתנחלים כחודש קודם לכן על אדמות פרטיות של תושבי הכפר. כחצי שעה לאחר שהכוחות עזבו את המקום, התקדמו עשרות מתנחלים לעבר בתים בכפר הניצבים במרחק של כ-300 מ' מהמקום שבו פונה האוהל ותקפו באבנים את בית משפחת סופאן. המתנחלים ניפצו את דוד השמש שעל גג הבית ופנס רחוב ושברו כמה עצי זית בחלקת אדמה סמוכה של אחד מתושבי הכפר. בני משפחת סופאן הזעיקו תושבים מהכפר וכשאלה הגיעו למקום במכוניותיהם נמלטו המתנחלים.  

למחרת בבוקר שבו המתנחלים והציבו אוהל באותה נקודה שבה עמד זה שפונה.

יומיים לאחר מכן, ב-14.7.21, גילו חקלאים מהכפר כי מתנחלים כרתו כ-70 עצי זית בני כ-60 שנה במרחק של כ-200 מהאוהל.

עצי הזית שכרתו המתנחלים. צילום: מתנדב בצלם אכרם עמראן
עצי הזית שכרתו המתנחלים. צילום: מתנדב בצלם אכרם עמראן

לאחר יומיים נוספים, ב-16.7.21, תקפו כ-20 מתנחלים באבנים את בית משפחת עיד שבצדו המזרחי של הכפר, בעת  שבני המשפחה התאספו במקום לארוחה חגגית לכבוד חתונה. במהלך עימות שהתפתח בין בני המשפחה ותושבי הכפר שנזעקו לעזרתם לבין המתנחלים, שומר ההתנחלות ירה כמה יריות  לעבר התושבים, אך איש לא נפגע. לאחר כשעה הגיעו לבית כמה ג'יפים צבאיים מכיוון המאחז חוות גלעד, והחיילים הרחיקו את המתנחלים מהמקום.

תושבי הכפר בורין, המוקף בהתנחלויות הר ברכה ויצהר, סובלים כבר שנים מתקיפות חוזרות ונשנות של מתנחלים.

בעדות שמסרה לתחקירנית בצלם סלמא א-דיבעי ב-12.7.21, סיפרה רנדא סופאן, בת 38, תושבת בורין, נשואה ואם לחמישה, כיצד תקפו מתנחלים את בית משפחתה באישון לילה:

בסביבות השעה 24:00 בלילה ראיתי כמה ג'יפים צבאיים וניידות משטרה, וגם מכוניות של המת"ק הפלסטיני שעצרו ליד הבית שלנו. הכוחות יצאו מכלי-הרכב והתקדמו לאוהל שהמתנחלים הציבו בתוך אדמות הכפר, במרחק של בערך 300 מטרים מהבית שלנו. הנחנו שהם שם כדי לפנות את האוהל. כעבור זמן קצר שמענו המולה מכיוון האוהל, ואחר כך שמענו פיצוץ של רימון הלם.  

כעבור 30-20 דקות, ראיתי בערך 30 חיילים רצים כשבעקבותיהם 30-20 מתנחלים. החיילים עלו לכלי-הרכב שלהם והסתלקו, ומיד אחר כך המתנחלים התחילו לזרוק אבנים על הבית שלנו.  

הזעקנו קרובי משפחה וחברים מהכפר. בעלי עלה על הגג עם שני האחים שלו כדי להגן עלינו. ניסיתי למנוע מהילדים שלנו, בהאא (17), עטאללה (15), חנאן (19), וחלא (13), לעלות איתם לגג, אבל הם התעקשו ואמרו שהם לא מוכנים להתחבא. הבן הקטן שלי, עבד א-רחמאן (9) עשה במכנסיים מרוב פחד.  

ברחתי לדירה של גיסי שגר בצד השני של הקומה שלנו. אני וגיסתי אשוואק (24), שבהריון ופחדה מאוד, ישבנו אצלם בסלון כי הוא רחוק מהחלונות. פחדתי שאשוואק תלד מוקדם מרוב מתח ופחד.  

שמענו את דוד השמש מתנפץ על הגג. המתנחלים גם שברו עצי זית באדמה של תושב הכפר, ליד הבית שלנו. קרובי המשפחה והחברים שהזעקנו התחילו להגיע במכוניות שלהם ואז המתנחלים נסוגו, נכנסו למכוניות שלהם ונסעו לכיוון ההתנחלות. נשמנו לרווחה!  

המתנחלים גם שברו פנס רחוב ליד הבית. אם לא היו מגיעים תושבים מהכפר הנזק היה יכול להיות יותר חמור. נשארנו במתח עד הבוקר. לא ישנו. הבן שלי הקטן נשאר ער בערך עד 2:30 לפנות בוקר. הוא לא היה מסוגל להירדם מרוב פחד וכאב הלב עליו.  

מוקדם בבוקר, בשעה 6:00, ראינו בערך 15 מתנחלים שהקימו את האוהל מחדש, כאילו לא קרה כלום. ראיתי אותם מצביעים על הבית שלנו כמה פעמים כשהם דיברנו ביניהם. עכשיו אני מפחדת כי ב-23.7.21 הבת שלי חנאן אמורה להתחתן ואני חוששת שאם כולנו נצא מהבית המתנחלים יבואו ויתקפו אותו. 

יוני 2021

15
עץ שכרתו המתנחלים. התמונה באדיבות החקלאים
עץ שכרתו המתנחלים. התמונה באדיבות החקלאים

בורין, מחוז שכם: מתנחלים כרתו כ-60 עצי זית במטעיהם של שלושה חקלאים

ב-15.6.21, גילו שלושה חקלאים פלסטינים מהכפר בורין שמתנחלים כרתו כ-60 עצי זית באדמותיהם. במרחק של כ-700 מ' מהמטעים הוקמה ההתנחלות יצהר.

תושבי הכפר בורין, המוקף בהתנחלויות הר ברכה ויצהר, סובלים כבר שנים מתקיפות חוזרות ונשנות של מתנחלים. בשנות השמונים הוקמה ההתנחלות יצהר כקילומטר מדרום לכפר והתנחלות הר ברכה כקילומטר מצפון-מזרח לכפר - שתיהן על אדמות בורין וכפרים שכנים.

מאי 2021

14

בורין, מחוז שכם: מתנחלים תקפו את בית משפחת עיד בפעם השלישית בשבעה חודשים

ב-14.5.21, בסביבות השעה 17:00, הגיעו כעשרה מתנחלים, חלקם רעולי פנים לבית משפחת עיד וחלקם יידו אבנים על הבית ושברו שתי מצלמות אבטחה שמוצבות על הבית. חיילים שליוו את המתנחלים, ירו רימוני גז, אש חיה וכדורי מתכת מצופי גומי על התושבים שהגיעו להגן על הבית. התקיפה נמשכה עד סביבות השעה 19:00, חמישה מהתושבים נפצעו מאש חיה ושמונה מכדורי מתכת מצופי גומי.  

בצלם תיעד שתי תקיפות קודמות של מתנחלים על בית המשפחה בתקופה האחרונה: ב-4.5.21 תקפו מתנחלים את הבית באבנים וחיילים שליוו אותם ירו רימוני גז לעבר תושבים שיצאו להגן על הבית וכן נורי תאורה שגרמו להתלקחות שריפה במטע הזיתים. האש כובתה על-ידי תושבי הכפר ומכבי האש הפלסטיניים.  

גם כשבעה חודשים קודם לכן, ב-9.10.20 תקפו מתנחלים באבנים את הבית וחיילים שליוו אותם ירו רימוני גז מדמיע לעבר התושבים. ילד ששאף גז מדמיע התעלף. 

12

בורין, מחוז שכם: מתנחלים מלווים בחיילים חיבלו בשני בתים בבנייה. במקביל טיפסו מתנחלים על גג בית משפחה ויידו משם אבנים וגרמו נזקים

יום רביעי, 12.5.21, הגיעו כ-20 מתנחלים מלווים בחיילים לשני בתים בבנייה בכפר, אחד בבעלות מונתסר מנסור, שבצלם תיעד תקיפה קודמת שלו ב-3.3.21 והשני בבעלות מוחמד עיד, וחיבלו בשניהם. במקביל, טיפסו מתנחלים על גג בית משפחת עומראן, ויידו ממנו אבנים על תושבים שיצאו להגן עליו. אבנים שהשליכו המתנחלים פגעו במכונית שחנתה מול הבית, ניפצו את שמשתה הקדמית והסבו נזק לשלדתה, וכן שברו שניים מחלונות הבית. המתנחלים אף פגעו במזגן, השחיתו את כבלי הטלוויזיה וקו הביוב והציתו אש במטע הזיתים שבו נשרפו עשרה עצי זית בני שנה עד 30.

חיילים שליוו את המתנחלים ירו רימוני גז וכדורי מתכת מצופים גומי לעבר התושבים שיצאו להגן על הבית.

4

בורין, מחוז שכם: מתנחלים הציתו מטע ותקפו בית באבנים, חיילים ירו גז מדמיע על תושבים שיצאו להגן על הבית

בלילה ה-4.5.21 התלקחו שלוש שריפות באזור הכפר בורין.

בסביבות השעה 22:30 פרצה אש בשוליו המזרחיים של הכפר, התפשטה מעלה לכיוון ההתנחלות גבעת רונן. באותו לילה צייץ בצלם תמונה משריפה זו עם מידע ראשוני שהגיע אליו מהשטח. הצבא והמתנחלים טענו כי פלסטינים הציתו שריפה זו וכי הם אלה שפעלו לכבותה. תושבים מהכפר טענו כי מתנחלים הם שהיו אחראים להצתה. בצלם לא הצליח להגיע למסקנה חד משמעית בשאלה מי אחראי להצתת שריפה זו.

ניסיון הצתה בצדו הדרומי של בורין

בסביבות השעה 23:00 הגיעו מתנחלים לשטח בצדו הדרומי של הכפר, הנמצא במרחק של כ-500 מטר מהכביש העוקף של ההתנחלות יצהר. אכרם עמראן, בן 52 ואב לשבעה, ראה כמה מתנחלים מסתובבים באדמותיו הפרטיות. המתנחלים הציתו אש באדמתו הנטועה עצי זית, אך כיוון שאדמתו הייתה חרושה, האש כבתה במהרה. המתנחלים נמלטו מהמקום למכונית שהמתינה להם בכביש העוקף המוביל להתנחלות יצהר. עמראן ותושבים מהכפר שהזעיק נשארו במקום עד הבוקר כדי לוודא שהמתנחלים אינם חוזרים.

בעדות וידיאו שמסר לתחקירנית בצלם סלמא א-דיעבי סיפר עמראן סיפר על אירועי אותו לילה:

 

 

עבדאללה עיסא, בן 35 ואב לשבעה, בעל חלקה סמוכה, הגיע למקום כששמע על נוכחות של מתנחלים באזור. הוא נשאר לשמור על אדמתו כל הלילה מחשש שיחזרו. יום קודם, מתנחלים חיבלו בגידוליו ובציוד החקלאי שלו. הם חתכו את צינורות ההשקיה ואת יריעות הפלסטיק של החממות שבבעלותו, שפכו דשן והשחיתו את היבול. בתוך החממה מצא עיסא כיפה שהותיר מאחוריו אחד המתנחלים.

בעדות שמסר לתחקירנית בצלם סלמא א-דיבעי סיפר עיסא:

ביום שלישי, 4.5.21, בשעה 7:00, הגעתי כרגיל לאדמה שלי כדי לקטוף את היבול. נשארו לי עשרה ימים כדי לקטוף את הקישואים, העגבניות והחסה ששתלתי בחודש פברואר השנה. אבל כשהגעתי גיליתי שמתנחלים השחיתו חלק מצנרת ההשקיה והגידולים, שפכו את הדשן וחתכו חלק מיריעות הפלסטיק של החממות. הרגשתי חוסר אונים. לא יכולתי להתאפק ובכיתי. לקחתי הלוואות כדי לבנות את החממות ולקנות את הציוד והשתילים. כשבדקתי את הנזקים מצאתי כיפה על אחד השתילים.

בזמן שבניתי את החממות, השומר של ההתנחלות הגיע ואיים עליי שאם לא אפרק אותן הוא יפרק אותן בעצמו. אני לא אשכח את המלים האלה.

ביום שבו גילתי את הנזקים, בשעות הערב, כשישבתי עם בני המשפחה שלי, התקשר אלי תושב מהכפר בשם אחמד ועדכן אותי שמתנחלים מנסים להצית את החממות ושאני צריך להגיע מהר. נסעתי לשם מייד עם אח שלי. האורות של המכונית היו מכוונים לחממה וראיתי את אחמד. ראיתי גם שלושה או ארבעה פנסים בחלקה שצמודה לשלי. רצתי מיד לכיוון החממות. המתנחלים ברחו לכיוון הכביש ואחמד וצעירים אחרים ניסו לרדוף אחריהם אבל אני קראתי להם לחזור כי פחדתי שיתקפו אותם. המתנחלים ברחו לכיוון הכביש העוקף ובדרך הציתו אש אבל היא כבתה מיד כי זה היה בקרקע חרושה.

תקיפת ביתם של ר׳אדה ואיבראהים עיד ושריפה שגרמו חיילים

בסביבות השעה 23:30, הגיעו מספר מתנחלים לצדו הצפון-מזרחי של הכפר ותקפו את ביתם של ר'אדה, בת 46, ואיבראהים, בן 50, עיד, הורים לשמונה. ביתם נמצא במרחק של כקילומטר וחצי מהמאחז חוות רונן. המתנחלים רגמו את בית המשפחה באבנים. חיילים שהגיעו למקום ירו רימוני גז לעבר התושבים שהגיעו להגן על הבית. החיילים ירו גם נורי תאורה, וחלקם גרמו להתלקחות שריפה במטע זיתים, שכובתה עי-ידיו תושבים וכוחות כיבוי אש פלסטיניים.

תושבי הבית נפגעו משאיפת גז ואחד התושבים שהגיע לסייע להם נפגע בכתפו מאבן שיידו מתנחלים. הוא הועבר לטיפול בבית חולים רפידיא ושם שוחרר לאחר שעבר צילומי רנטגן.

בצלם תיעד תקיפה קודמת של מתנחלים על בית משפחת עיד בגיבוי הצבא, ב-9.10.20.

ר'אדה עיד תיארה בעדותה את רגעי ההתקפה:

בסביבות השעה 23:30 הייתי בבית עם בעלי והילדים שלנו. פתאום שמעתי חבטות על הגג. הסתכלתי מהר במסך של מצלמות האבטחה, וראיתי כמה מתנחלים. מאז פיגוע הירי במחסום זעתרה צפיתי להתקפות של מתנחלים. הם תמיד תוקפים אותנו ונוקמים בנו כשקורה משהו למתנחלים או לצבא איפה שהוא בגדה המערבית.

אמרתי לכולם לסגור את התריסים ולנעול את הדלתות. הרעש של האבנים היה כל כך חזק, כאילו רעידת אדמה ממוטטת את הבית. האבנים פגעו בקירות ובגג, וכשהן פגעו בשער הברזל היה רעש אדיר. אנחנו חיים פה כמו בבית כלא, על כל החלונות שלנו מותקנות רשתות ברזל.

הבת שלי נור (12) נלחצה ופחדה מאוד. היא בכתה כל הזמן ורעדה. העברתי אותה ואת מוחמד (7) מחדר לחדר, אבל אף חדר לא הרגיש בטוח. התחלתי לצעוק ולקרוא לשכנים שיעזרו לנו. כי בדרך כלל המתנחלים עוזבים כשהם רואים שהתושבים מגיעים.

התקיפה נמשכה בין עשר דקות לרבע שעה ואז המתנחלים עזבו. חיילים שהגיעו איתם השליכו גז מדמיע ופצצות תאורה וחלק מהן גרמו לשריפה במרחק של 100-50 מטר מהבית.

בכל מקום היה ריח של הגז. הבאתי כמה בצלים, חתכתי אותם וחילקתי לילדים שלי. הבן שלי עבד א-רחמאן, בן 13, סובל מסינוסיטיס והגז המדמיע משפיע עליו קשה במיוחד. הפנים שלו האדימו מאוד והוא התקשה לנשום. הכנתי לו אינהלציה כדי להקל עליו לנשום.

אחרי שהמתנחלים עזבו התחלנו לבדוק מסביב לבית. גילינו שכמה עציצים בחצר נשברו. לא העזנו לעלות לגג ולראות את המצב שם כי פחדנו שהמתנחלים והחיילים לא התרחקו הרבה ושהם יחזרו ויתקפו אותנו. לא נרדמנו עד 4:00 לפנות בוקר. כשהתעוררנו עלינו לגג וגילינו שהמתנחלים שברו שם ארבעה פרוג'קטורים.

מארס 2021

13

בורין, מחוז שכם: מתנחלים מלווים בחיילים תקפו באבנים תושבים שעסקו בבניית בית. החיילים ירו גז מדמיע וכדורי מתכת מצופים גומי על תושבים שניסו להרחיק את המתנחלים

ב-13.3.21, עסק מונסתר מנסור, תושב בורין, בבניית ביתו. לצידו עבד תושב נוסף מהכפר. בסביבות 14:30 הגיעו למקום כעשרים מתנחלים, מלווים בכשישה חיילים, והחלו ליידות אבנים על הבית. מנסור וחברו יצאו מהבית וניסו להרחיקם מהבית, באמצעות יידוי אבנים, אך ללא הצלחה. כשאחד המתנחלים ירה באקדחו שתי יריות, שאחת מהן פגעה בקיר מאחורי מנסור, נאלצו השניים לברוח מהמקום לכיוון בתי הכפר.  

בינתיים התקבצו סביב הבית המותקף תושבים מהכפר, וחלקם, יחד עם מנסור וחברו, ניסו גם הם להרחיק את המתנחלים באמצעות יידוי אבנים. בשלב זה המשיכו חלק מהמתנחלים ליידות אבנים על הבית ואחרים החלו לרדוף אחרי תושבי הכפר. החיילים, שזכו בינתיים לתגבורת, ירו כדורי מתכת מצופים גומי וגז מדמיע לעבר התושבים, שנאלצו לסגת.

הבית שהותקף ניצב כמה מאות מטרים ממזרח לבתי הכפר, וכקילומטר ממנו הוקמו ההתנחלות הר ברכה והמאחז סנה יעקב (גבעת רונן).  

תושבי הכפר בורין, המוקף בהתנחלויות הר ברכה ויצהר, סובלים כבר שנים מתקיפות חוזרות ונשנות של מתנחלים.

בשנות השמונים הוקמה ההתנחלות יצהר כקילומטר מדרום לכפר והתנחלות הר ברכה כקילומטר מצפון-מזרח לכפר - שתיהן על אדמות בורין וכפרים שכנים.  

בעדות שמסר לתחקירנית בצלם, סלמא א-דיבעי, סיפר, מונתסר מנסור, נהג אוטובוס בן 31 ואב לילדה, על תקיפת המתנחלים, בשיתוף פעולה צבאי, על ביתו הנמצא בבנייה:

ב-13.3.21, בסביבות השעה 14:30, עבדתי בבניית הבית שלי יחד עם תושב אחר מהכפר. פתאום הגיעו בערך עשרים מתנחלים והתחילו ליידות אבנים על הבית. התקשרתי מיד למשפחה שלי כדי לספר להם מה קורה, כי חששתי. היו שם הרבה מתנחלים, ו-8-6 חיילים ששמרו עליהם ולא ניסו למנוע מהם ליידות אבנים. ניסינו להתגונן וזרקנו אבנים בחזרה, אבל הם היו רבים ואחד גם היה חמוש באקדח.  

אחד המתנחלים ירה שתי יריות באקדח שלו - ואחד הקליעים פגע בקיר מאחוריי. הבנתי שאנחנו בסכנת חיים. יצאנו מהבית והתחלנו לברוח לכיוון הכפר. אחרי שהתרחקנו עמדנו והסתכלנו על המתנחלים ואז הגיעו עוד תושבים וביחד איתם ניסינו להרחיק אותם באמצעות יידוי אבנים. חלק מהמתנחלים המשיכו ליידות אבנים על הבית ואחרים התחילו לרדוף אחרינו ואיתם באו החיילים, שירו לעברינו כדורי "גומי" וגז מדמיע. בינתיים הגיעו ארבעה ג'יפים צבאיים ומהם ירדו עוד חיילים, שגם הם ירו כדורי "גומי" וגז מדמיע לעברנו. התושבים נאלצו לחזור אחורה. אני נשארתי כדי להשקיף ולראות מה הם עושים לבית שלי וראיתי שהם גורמים נזקים.  

זאת לא פעם ראשונה שהם תוקפים את הבית. זה כבר קרה כמה פעמים ובכל פעם נאלצתי לתקן את מה שהם השחיתו. זה עלה לי עשרות אלפי שקלים. הם מן הסתם רוצים להרחיב את ההתנחלות ברכה על האדמות שלנו ולכן למנוע כל בניה חדשה באזור. אני כבר לא יכול לעמוד בהפסדים האלה. יש לי משפחה לפרנס ושכר דירה לשלם. אף אחד לא יכול לסבול את התקיפות האלה. בכל פעם שהם תקפו והשחיתו משהו בבית הרגשתי את זה בגוף שלי. זה עוול שאף אחד לא יכול לסבול - לראות את הבית שלך מותקף בידי מתנחלים, שעליהם שומרים חיילים חמושים שיורים על כל מי שמנסה להתקרב אליהם. להם יש את הזכות לעשות מה שבא להם. הם בונים בתים וכבישים ומקימים גנים איפה שהם רוצים, ואנחנו לא יכולים לבנות אפילו על האדמות שלנו.

פברואר 2021

15

בורין, מחוז שכם: מתנחלים תקפו בני משפחה שעבדו באדמתם באבנים, ירי כדורי מתכת מצופים גומי וגז מדמיע.

ביום שני, ה-15.2.21, הגיעו יאסר (39) וסוהא (37) עומראן, הורים לשבעה, לחלקת האדמה שלהם שבצדו המזרחי של הכפר. התלוו אליהם שלושה מילדיהם, בני 8-11, וקרוב משפחתם בכר עבד אל-חק (31).

בסביבות השעה 15:30 הגיעו לחלקה שני מתנחלים והורו לבני המשפחה להסתלק. לאחר שאלו סירבו לעזוב, המתנחלים הסתלקו בעצמם אך שבו כעבור כחצי שעה עם תגבורת - כ-15 מתנחלים נוספים, חלקם רעולי פנים - כאשר שניים היו חמושים. המתנחלים החלו ליידות אבנים על בני המשפחה, פגעו בסוהא עומראן ובילדיה, ועקרו שתילי זיתים שבני המשפחה נטעו באותו יום. בני המשפחה ניסו להתגונן ויידו גם הם אבנים לעבר המתנחלים, ואז החלו המתנחלים לירות לעברם כדורי מתכת מצופים גומי ולהשליך רימוני גז מדמיע ועשן, כך שבני המשפחה נאלצו להימלט מהשטח ולהמתין בקרבת מקום.

כמה דקות לאחר מכן הגיעו למקום שני חיילים, ששוחחו עם המתנחלים בעת שאלה המשיכו להשחית את המטע, ולאחר מספר דקות עזבו מבלי לעצור את המתנחלים או לסלק אותם מהמקום. יאסר עומראן דיווח על התקיפה למועצת הכפר ובני המשפחה חזרו לביתם, כשסוהא והילדים חבולים מפגיעת האבנים.

זוהי התקיפה השנייה של בני משפחת עומראן בידי מתנחלים במהלך עבודתם באדמתם.

תושבי הכפר בורין, המוקף בהתנחלויות הר ברכה ויצהר, סובלים כבר שנים מתקיפות חוזרות ונשנות של מתנחלים. בשנות השמונים הוקמה ההתנחלות יצהר כקילומטר מדרום לכפר, והר ברכה כקילומטר מצפון-מזרח לכפר - שתיהן על אדמות בורין וכפרים שכנים.  

בני המשפחה תיארו את התקיפה האלימה שחוו בעדויות שמסרו לתחקירנית בצלם, סלמא א-דיבעי:

יאסר עומראן:

במשך שבוע שלם בחודש פברואר 2021, עבדנו כדי להכין את האדמה שלנו ואחר כך לנטוע, לזרוע ולשתול: אני, אשתי והילדים שלנו ניקינו את האדמה ואחר כך חרשנו אותה. ביום שני, 15.2.21, הגענו לחלקת האדמה שלנו, אני, אשתי ושלושה מהילדים שלנו, אדם (11), רפיף (10), וענוד (8), ועם בן אחותי בכר אל-חק (31). הבאנו איתנו 40 שתילי זיתים וזרעים של כמה סוגי דגנים.  

באמצע העבודה הגיעו מתנחלים ואחד מהם דרש שנעזוב את המקום. אני מדבר עברית טוב ועניתי לו שאנחנו לא נעזוב. אחרי חצי שעה בערך הם חזרו עם עוד  20-15 מתנחלים, רעולי פנים, שרצו מהר לכיוון שלנו ויידו עלינו אבנים. חלק מהם התחילו לעקור את השתילים שהספקנו לשתול. אמרתי להם "למה אתם עוקרים את העצים?! זה אסור בכל הדתות. זה טירוף! עזבו את העצים!". אבל אז הם התחילו לשבור את שתילי הזית שעוד לא הספקנו לנטוע.  

בכר ואני ניסינו להגן על המשפחה וצעקתי לאשתי שתיקח את הילדים ותתרחק.

סוהא עומראן סיפרה כיצד נפגעה מהאבנים שהשליכו המתנחלים ונמלטה מהמקום עם ילדיה:

ניסיתי להסתתר עם הילדים מאחורי הסלעים. היו שם הרבה מתנחלים. חלק מהם זרקו אבנים ואחרים עקרו את השתילים שנטענו. החזקתי בידיים של הילדים ורצנו. אחת האבנים פגעה בבת שלי, שנפלה, קמה והמשכנו לרוץ. אחד המתנחלים זרק רימון גז מדמיע וגם ירה כדורי "גומי". זאת פעם ראשונה שאני רואה שיש להם משהו כזה, חשבתי שרק לחיילים יש רימוני גז ו וכדורי "גומי". רצנו עד שהתרחקנו משם ואז המשכתי לעקוב מרחוק אחרי מה שקורה, כי דאגתי לבעלי ולאחיין שלו.  

יאסר עומראן סיפר על שימוש המתנחלים באמצעים צבאיים לפיזור הפגנות ועל אדישות החיילים שהגיעו למקום והפקירו את משפחתו:

התחבאנו מאחורי הסלעים כדי להתגונן מפני האבנים אבל הם לא הסתפקו בזה, ירו לעברנו כדורי "גומי" והשליכו רימוני עשן וגז מדמיע. הייתי בהלם. שניים מהמתנחלים היו חמושים והם ירו גם אש חיה. אני ובכר ברחנו משם ורצנו בזיגזג כדי לחמוק מהכדורים. ראיתי את כדורי הגומי פוגעים באדמה ומעיפים עפר.  

אחרי שהגענו לאשתי והילדים, כולנו התרחקנו מהחלקה, הסתתרנו מאחורי עצי זית וצפינו מרחוק במתרחש. המתנחלים המשיכו לשבור את שתילי הזית ולזרוק אותם רחוק. הם גם השליכו את זרעי הדגנים. אחר כך הגיעו שני חיילים מכיוון ההתנחלות, אבל המתנחלים התעלמו מהם והחיילים לא עשו כלום. הם דיברו איתם קצת ואז עזבו ואפשרו להם להישאר שם, להתפרע ולהשחית את הרכוש שלנו. 

סוהא עומראן סיפרה על השפעת התקיפה על ילדיה:

הילדים פחדו מאוד. בבית גיליתי שיש להם חברוות מהאבנים בגב וברגליים, גם לי הייתה חבורה בגב. לא הרגשתי ממש כשנפגעתי כי הייתי עסוקה בלחלץ משם את הילדים. הילדים בקשו שנעזוב את הכפר ונעבור למקום אחר, כי המתנחלים תוקפים אותנו כל הזמן. לפני כמה חודשים הם גם תקפו אותנו כשעבדנו בקרקע וזרקו את כל החפצים שלנו ושל הילדים. הבת שלי רפיף (10), התחילה להרטיב בלילה במיטה. הם כל הזמן מדברים על האירוע ומפחדים מכל דבר. כל קול חזק או רעש פתאומי מקפיץ אותם ואם הם שומעים ירי הם מאוד נלחצים.  פניתי לארגונים כדי לבדוק אפשרויות טיפול בשבילם, אבל בגלל הקורונה והסגר עוד לא יצא מזה כלום.

ינואר 2021

24

בורין, מחוז שכם: מתנחלים ניסו להתקרב לבתי הכפר, חיילים שליוו אותם ירו אש חיה באוויר

ב-24.1.21, בסביבות השעה 16:00, הגיעו כעשרה מתנחלים, מלווים בכמה חיילים, לפאתי השכונה המזרחית של הכפר בורין, ונעצרו בסמוך לבית נטוש. החיילים ירו אש חיה באוויר כדי לפזר תושבים מהכפר שהגיעו למקום כדי לחסום את דרכם של המתנחלים ולמנוע מהם מהם להתקדם לתוך השכונה. בסביבות השעה 17:00 עזבו המתנחלים והחיילים את המקום.

תושבי הכפר בורין, המוקף בהתנחלויות הר ברכה ויצהר, סובלים כבר שנים מתקיפות חוזרות ונשנות של מתנחלים. בשנות השמונים, ההתנחלות יצהר הוקמה כקילומטר אחד דרומית לכפר, וההתנחלות הר ברכה הוקמה כקילומטר אחד צפון מזרחית לכפר, שתיהן על אדמות הכפר בורין וכפרים שוכנים.

23

בורין, מחוז שכם: מתנחלים תקפו באבנים בית בבנייה, בפעם השלישית מאז יוני 2020

ב-23.1.21 הגיעו כעשרה מתנחלים, ובהם רכז הביטחון של ההתנחלות הר ברכה, וכחמישה חיילים, לפאתי השכונה הצפון-מזרחית בכפר והחלו ליידות אבנים על בית בבנייה, שבמרחק של כקילומטר ממנו הוקם המאחז סנה יעקב (גבעת רונן). באותה עת היו במקום בעל הבית, איבראהים עיד, בן 43, וכמה עובדים. כמה מתושבי הכפר התאספו במקום והגנו על הבית מפני המתנחלים. לאחר זמן קצר, המתנחלים עזבו את המקום מבלי לגרום נזק.

זו התקיפה השלישית של ביתו של עיד בידי מתנחלים מאז חודש יוני 2020: ב-18.6.20, מתנחלים יידו אבנים על הבית, שברו את צנרת המים שלו והציתו מטעי זית ושקד בסביבתו. חיילים שהגיעו לאזור ירו רימוני גז מדמיע וכדורי מתכת מצופים גומי לעבר תושבי השכונה שהגיעו להגן על הרכוש. ב-9.10.20, מתנחלים תקפו את השכונה באבנים, רכז הביטחון של ההתנחלות הר ברכה עצר עובר אורח תושב הכפר, ניפץ אחד מהחלונו במכוניתו, ירה שתי יריות באוויר, ומסר אותו לידי חיילים, שעצרו אותו למשך שלושה ימים בלי שום סיבה.  ב-10.10.20, מתנחלים יידו אבנים על הבית ושברו כמה מחלונותיו. גם הפעם, חיילים שהגיעו למקום ירו רימוני גז מדמיע לעבר התושבים.  

תושבי הכפר בורין, המוקף בהתנחלויות הר ברכה ויצהר, סובלים כבר שנים מתקיפות חוזרות ונשנות של מתנחלים. בשנות השמונים הוקמה ההתנחלות יצהר כקילומטר דרומית לכפר, וההתנחלות הר ברכה הוקמה כקילומטר אחד צפון מזרחית לכפר - שתיהן על אדמות הכפר בורין וכפרים שכנים.

21
אבן שהשליכו מתנחלים וניפצה את שמשת מכוניתו של עבד אל-כרים אבו שחאדה. בורין, 21.1.21.
אבן שהשליכו מתנחלים וניפצה את שמשת מכוניתו של עבד אל-כרים אבו שחאדה. בורין, 21.1.21.

בורין, מחוז שכם: מתנחלים תקפו באבנים מכונית בנוכחות חיילים

ב-21.1.21, בסביבות השעה 20:30, תקפו כעשרה מתנחלים באבנים את מכוניתו של עבד אל-כרים אבו שחאדה, בן 48, אב לשבעה, תושב הכפר, בסמוך לכניסה לבורין, על כביש חווארה-יצהר. במקום נכחו מספר חיילים. המתנחלים ניפצו חלון צדדי במכונית וגרמו נזק לשלדתה.

תושבי הכפר בורין, המוקף בהתנחלויות הר ברכה ויצהר, סובלים כבר שנים מתקיפות חוזרות ונשנות של מתנחלים. בשנות השמונים, ההתנחלות יצהר הוקמה כקילומטר אחד דרומית לכפר, וההתנחלות הר ברכה הוקמה כקילומטר אחד צפון מזרחית לכפר, שתיהן על אדמות הכפר בורין וכפרים שכנים.

נובמבר 2020

23

בורין, מחוז שכם: מתנחלים העלילו על אב משפחה כי השליך אבנים, ויצאו למסע ונדליזם בחלקת האדמה השייכת לו. חיילים ששהו במקום לא נקפו אצבע כדי להגן על רכוש המשפחה

בשעות הבוקר המוקדמות של יום שני, ה-23.11.20, יצאו תשעה בני משפחת עומראן לשתול ולזרוע ירקות ופירות. למבוגרים  התלוו חמישה ילדים, בני שנתיים עד 15, ויחד הם הגיעו לחלקת האדמה שלהם, המשתרעת על שטח של חמישה דונם מדרום לבורין. בסביבות השעה 10:00, כשהיו בעיצומה של העבודה, הגיעו מכיוון המגדל הצבאי הסמוך שלושה חיילים ושאלו את בני המשפחה האם ראו צעירים שיידו אבנים על הכביש. בני המשפחה ענו בשלילה, והחיילים נשארו באזור מספר דקות ואז הסתלקו.  

כעשר דקות לאחר מכן, הגיעו למקום כשבעה מתנחלים ועמם חזרו שלושת החיילים. המתנחלים, חלקם חמושים באקדחים, החלו לצעוק על בני המשפחה ולקלל אותם. הם טענו שהאב, יאסר עומראן (39) הוא זה שידה אבנים על הכביש. החיילים הורו לבני המשפחה לעזוב את החלקה והמתנחלים החלו לפזר את הזרעים, לעקור שתילים ולהשחית את רכוש המשפחה. בנוסף, השחיתו המתנחלים אוכל, ספרים ובגדים שבני המשפחה הביאו עמם. בני המשפחה נאלצו להתרחק מאדמתם ולעבור לחלקה סמוכה, שם המתינו כשעה עד שהמתנחלים והחיילים עזבו . כששבו לחלקתם, גילו מה רב ההרס שהשאירו אחריהם המתנחלים. בשלב זה הגיע למקום ג'יפ צבאי, שנשאר באיזור עד שבני המשפחה חזרו לביתם, בסביבות השעה 16:00.

סוהא עומראן, בת 37, תושבת בורין ואם לשמונה, תיארה את האירוע בעדות שמסרה לתחקירנית בצלם, סלמא א-דבעי:  

נטענו שתילי תאנים, שזיפים ושסק. לפני כשבוע חרשנו את האדמה וביום שני הגענו לשם כדי לזורע פול, שום, בצל, תפוחי אדמה ותות שדה. קיווינו שהיבול יספק לנו הכנסה נוספת כי מאז הקורונה ההכנסה של בעלי מעבודתו כספר הצטמצמה מאוד.

גיסתי נג'ווא, בת 52, והבן שלה עז א-דין, בן 22, באו איתנו. היינו באמצע העבודה ובדיוק כשעמדתי להכין תה הגיעו שלושה חיילים מכיוון המגדל הצבאי הסמוך. הם דיברו בעברית עם בעלי ואחר כך הבנתי ממנו שהם טענו שיש מיידי אבנים באזור, ושאלו אם ראינו אותם. אחרי רבע שעה בערך החיילים הלכו ואנחנו המשכנו לעבוד. עשר דקות אחר-כך החיילים חזרו ויחד איתם היו בין שבעה לעשרה מתנחלים, שהתחילו לצעוק עלינו. כולם חבשו מסכות וכמה מהם היו עם אקדחים בחגורה. הם קיללו אותנו בעברית, אבל אני הבנתי שהם אמרו "בן זונה". בעלי, שיודע עברית, אמר לי אחר כך שהמתנחלים האשימו אותו שהוא זרק אבנים על הכביש.  

הבת שלי רימאל, בת שנתיים, שהחזקתי על הידיים, התחילה לבכות ולצעוק וגם הבן שלי אל-עוקאב, בן 5, והבת שלי עביר, בת 4, התחילו לבכות מרוב פחד. ניסיתי להרגיע את הילדים וביקשתי מהם להתרחק אבל הם לא רצו לזוז בלעדי ואני לא רציתי להשאיר שם לבד את בעלי, מוקף במתנחלים.  

החיילים דרשו שוב ושוב שנסתלק וחלק מהמתנחלים התחילו לקחת את החפצים שלנו ולזרוק אותם ולפזר אותם. הם זרקו גם את הזרעים שהבאנו איתנו וגם אוכל ושתייה, וילקוטים שהילדים הביאו איתם כדי להכין שיעורי בית וללמוד לבחינות. המתנחלים גם קרעו את ספרי הלימוד של הילדים. אפילו את המחצלות הם זרקו על הכביש. מתנחל אחד רוקן על המדורה את קנקן התה, וכששאלתי אותו למה, הוא עשה עם היד שלו סימן על הצוואר, של כריתת ראש.  

בינתיים בעלי והאחיין שלי, עז א-דין התווכחו עם המתנחלים ולא הסכימו שנעזוב. בעלי ניסה להסביר להם שאנחנו נמצאים באדמה שלנו ואנחנו לא אחראים למה שקורה על הכביש. אבל הם לא הסכימו להקשיב ובסוף נסוגנו לחלקה סמוכה. המתנחלים המשיכו להשליך ולהשחית את הכל.  

עמדנו וצפינו במה שהמתנחלים והחיילים עושים באדמה שלנו. אחרי שהם עזבו חזרנו לחלקה ומה שראינו היה באמת עצוב. שום דבר לא נשאר על כנו. הם השחיתו הכול. אפילו את השתילים החדשים שנטענו הם שברו. מצאתי חלק מהבגדים של רימאל בשדה קוצים סמוך. המתנחלים גם גנבו לנו שתי טוריות, מכוש ומגרפה. אספנו את כל מה שהצלחנו להציל וזרענו ושתלנו מחדש. בשלב מסוים הגיע ג'יפ צבאי ונשאר בסביבה עד שהלכנו הביתה, בסביבות השעה 16:00.  

כשחזרנו הביתה הילדים היו עדיין בהלם. אדם לא הצליח ללמוד למבחן שהיה לו. הוא רק בהה בספר שהמתנחלים קרעו. עביר אמרה לי "אני מפחדת שהחיילים יקחו אותך וישימו אותך בבית הכלא". האירוע השפיע עליהם מאוד. שמעתי אותם אפילו מדברים מתוך שינה, והם התעוררו כמה פעמים בלילה. למחרת ליוויתי אותם לבית הספר וקניתי להם ספרים חדשים.

נג'ווא עומראן, בת 52, תושבת שכם, נשואה ואם לשמונה, סיפרה גם היא על האירוע בעדות שמסרה לתחקירנית בצלם, סלמא א-דבעי:

בדרך כלל אנחנו לא נתקלים בשום בעיות כשאנחנו הולכים לאדמה שלנו. הרבה פעמים מגיעים חיילים, שואלים אותנו מה אנחנו עושים, אנחנו עונים להם שאנחנו עובדים באדמה והם לא עושים כלום. מה שקרה הפעם היה לא יאומן.

עד שהחיילים והמתנחלים הגיעו נהנינו ממזג האוויר היפה ומהרוגע של הטבע. עבדנו, דיברנו וצחקנו יחד.  

לא ממש הבנתי מה הם רצו. אם הנוכחות שלנו שם סתם הפריעה להם או שבאמת זרקו עליהם אבנים כמו שטען הצבא. אנחנו לא ראינו שום דבר כזה. באזור שהיינו בו היה שקט לגמרי והתנועה על כביש יצהר זרמה בצורה נורמלית.  

כל-כך כעסתי כשראיתי את המתנחלים הורסים הכל, אבל התאפקתי כדי לא לחמם את הבן שלי ואחי. במקום זה אמרתי להם "שיעשו מה שהם רוצים, העיקר שאתם בריאים ושלמים. לשאר הדברים אפשר למצוא תחליף". רציתי להרגיע אותם כי אין לנו ברירה אלא להתאזר בסבלנות. הרי הצבא מגן על המתנחלים ולא עושה כלום בשבילנו.

אוקטובר 2020

23
מוחמד זיבן, שהותקף על ידי מתנחלים בשעה בה עיבד את חלקת האדמה של המשפחה. בורין, 23.10.20. צילום: סלמא א-דיבעי, בצלם
מוחמד זיבן, שהותקף על ידי מתנחלים בשעה בה עיבד את חלקת האדמה של המשפחה. בורין, 23.10.20. צילום: סלמא א-דיבעי, בצלם

בורין, מחוז שכם: עשרות מתנחלים תקפו באבנים בני משפחה שמסקו זיתים ופצעו אחד מהם

בצהרי יום שישי, ה-23.10.20, מסקו בני משפחת זיבן זיתים במטע שלהם שמדרום לכפר. פתאום הופיעו במטע כשבעה מתנחלים, הקיפו את בני המשפחה והחלו ליידות עליהם אבנים.

האחים עימאד (58) ובשיר (64) זיבן תפסו מחסה מאחורי עץ זית, בעת ששלושה מבני המשפחה צעקו על המתנחלים וניסו להרחיקם מהמקום. בנות המשפחה, שמסקו זיתים כעשרים מטרים מהמקום, הזעיקו תושבים שעבדו בחלקות סמוכות.

בשלב זה הגיעו למקום כעשרים מתנחלים נוספים, חלקם רעולי פנים, חמושים במקלות עץ ומוטות ברזל. המתנחלים המשיכו ליידות אבנים על המוסקים ואחת מהן פגעה בראשו של מוחמד זיבן, בן 32, שפונה מהמקום. מוחמד טופל ושב למטע על גב סוס. המתנחלים נבהלו והתרחקו מהמקום.

מוחמד זיבן, שסבל מסחרחורת לאחר האירוע, נלקח לבית החולים רפידיא בשכם שם אובנו קרע בקרקפתו ודימום באוזנו. הוא הועבר לבית החולים אל-איסתישארי ברמאללה, שם אושפז לצורך מעקב ושוחרר לביתו כעבור יומיים.

אביו, עימאד זיבן, תושב בורין בן 58 ואב לארבעה, מובטל ומסגר במקצועו, סיפר על התקיפה לתחקירנית בצלם, סלמא א-דיבעי:

ביום שישי, ה-23.10.20, בסביבות 7:30 בבוקר, הגענו עם אשתי דלאל (54) והילדים שלי, מוחמד (32) ומוסא (28), אחותי כיפאח (53), אחי בשיר (64) אשתו באסמה (56) והבן שלהם אחמד (34), לחלקת האדמה שלנו שנמצאת בצד הדרומי של הכפר - באזור שנקרא "ח'לת אל-ר'ול". בערך קילומטר מהחלקה הוקמה ההתנחלות יצהר, שיושבת על האדמות של הכפר שלנו והכפרים הפלסטיניים הסמוכים.

האדמה שלנו משתרעת על פני שטח של ארבעה דונם, וגדלים עליה קרוב ל-100 עצי זית, 15 שקדיות ושני גפנים. את כל העצים נטע סבא שלי, זכרונו לברכה, וכולם גדולים ופוריים.

אני אוהב את האדמה שלי ועובד בה הרבה. לא צריך תיאום כדי להגיע אליה ואני עובד שם בכל העונות. גם בעונות של השקדים והענבים.

אני קשור מאוד לאדמה הזאת ותמיד מגיע עם המשפחה למסיק למרות שיש לי בעיות גב ואני לא ממש יכול למסוק. אני אוהב להיות שם עם המשפחה ורוצה לשמור עליה מפני המתנחלים.

אחרי שהגענו לאדמה התיישבתי ועקבתי אחר המתרחש. בסביבות 12:30 פתאום עפו עלינו אבנים. אחת מהן עברה מעל לראש שלי ושמעתי את הבנים שלי צועקים. המתנחלים הגיחו מאחורי העצים שבצד המזרחי של המטע. הם התקרבו אלינו בלי שנרגיש בכלל. הם היו בערך שבעה, רעולי פנים, והם עמדו במקום קצת יותר גבוה מאתינו, במרחק של איזה ארבעה מטרים, וזרקו עלינו אבנים.

אני ואחי בשיר, שהיה לידי, ניסינו למצוא מחסה מאחורי אחד העצים.

הבנים שלנו ניסו להגן עלינו ולהרחיק את המתנחלים. בנות המשפחה שעבדו כעשרים מטרים מאתנו ולא נפגעו, הזעיקו תושבים מהכפר שעבדו בחלקות הסמוכות. בינתיים הגיעה עוד קבוצה של בערך 25 מתנחלים, והם הקיפו  אותנו מכל הצדדים. ראיתי שחלקם מחזיקים מקלות עץ ומוטות ברזל.

הבן שלי, מוחמד, נפצע מאבן שפגעה לו בראש ונפל על האדמה. אחיו מוסא הרחיק אותו משם ושאר הבנים שלי  ניסו להגן עלינו uיידו אבנים בחזרה על המתנחלים. המתנחלים המשיכו לזרוק עלינו אבנים.

בסוף הבן שלי מוחמד חזר על סוס והבריח משם את המתנחלים. בינתיים הגיעו גם כמה תושבים מהכפר. מאוחר יותר מוחמד הרגיש סחרחורת אז לקחתי אותו לבית החולים רפידיא שבשכם.

בבית חולים עשו לו צילום רנטגן, והתברר שיש לו קרע בקרקפת ודימום באוזן. העבירו אותו לבית חולים "אל-איסתישארי" ברמאללה כי חשבו שהוא יצטרך ניתוח, אבל בסוף החליטו שזה לא נחוץ כי המצב שלו התייצב והוא הרגיש יותר טוב. הוא שוחרר מבית החולים ב-25.10.20.

כקילומטר מחלקת האדמה של משפחת זיבן הוקמה ההתנחלות יצהר.

12
מתנחל מוסק זיתים במטע של משפחת כורדי מבורין, 12.10.20. צילום: העד לאירוע
מתנחל מוסק זיתים במטע של משפחת כורדי מבורין, 12.10.20. צילום: העד לאירוע

בורין, שכם: מתנחל מסק עצי זית השייכים לתושב הכפר וגנב את הפרי

יחיא כורדי (46) תושב קלקיליה שגדל בבורין, הוא אב לשלושה. בבעלות משפחתו שתי חלקות אדמה, שאחת מהן צמודה לבית ילדותו, בצד המזרחי של הכפר בורין. לאחר פרוץ האינתיפאדה השנייה והקמת מחסום חווארה במרחק של כקילומטר מביתם, החליטו בני המשפחה למכור את הבית ולעבור לקלקיליה, אך חלקת האדמה נשארה בבעלותם.

בחלקה זו, המשתרעת על פני ארבעה דונם, גדלים 45 עצי זית. החלקה השנייה בבעלות המשפחה משתרעת על פני שני דונם ונמצאת במרחק של  כמאה מטרים מדרום לראשונה, ובה גדלים 50 עצי זית.
ב-12.10.20 ראה אחד מתושבי הכפר מתנחל מוסק זיתים במטע של משפחת כורדי, צילם אותו  ושלח ליחיא כורדי את התיעוד.

בשל הקמת ההתנחלות הר ברכה והמאחז סנה יעקב (גבעת רונן) בסמוך לאדמות, הצבא אינו מאפשר למשפחה להגיע לאדמותיה ללא תיאום. השנה תואם עבורם יום מסיק אחד בלבד, ב-25.10.20, וכשהגיעו בני המשפחה לחלקה הראשונה הם גילו כי מתוך 45 עצים, מתנחלים כבר מסקו 30, ונותר להם למסוק רק 15 עצים, שיבולם הסתכם כ-30 ק"ג זיתים. בנוסף, הם גילו כי מתנחלים הציבו סביב החלקה השנייה גדר שמנעה מהם גישה אליה.

בעדות שמסר יחיא כורדי לתחקירנית בצלם, סלמא א-דבעי, הוא סיפר:

בסביבות 9:00 הגעתי לחלקת האדמה שלי יחד עם שני הבנים שלי, יזן (16) ומוחמד (13), וראינו שם שמונה חיילים. אחד מהם שאל אותי, בערבית טובה, אם יש לי מסמכי בעלות. עניתי שאין לי אבל הקרקע שייכת לי ולאחים שלי. הוא ענה לי שהקרקע שייכת לחבר שלו מגבעת רונן, ואחרי שאמרתי לו שזה לא נכון הוא הצביע על החלק הצפוני של החלקה ואמר שמהכביש והלאה אסור לנו להגיע.

במטע הזה גדלים 45 עצי זית ועומדים בו שני בתים ששייכים למשפחה משנות השבעים – זמן רב לפני שהוקמו ההתנחלויות.  בחלקה השנייה, שמדרום לראשונה, גדלים 50 עצי זית. הופתעתי לגלות שמתנחלים הציבו סביבה גדר תיל.

החיילים אסרו עלינו להגיע לחלקה השנייה ולחלק מהחלקה הראשונה ולכן יכולנו למסוק רק 15 עצי זית, שעל 6-5 מהם בקושי היו זיתים.

עבדנו עד 15:00. מסקנו בערך 30 קילו זיתים, מהם אפשר להפיק כעשרה ליטרים של שמן זית, צילמתי את העצים עם הענפים השבורים וחזרנו הביתה. לפני האינתיפאדה השנייה היינו מפיקים משתי החלקות שלנו בערך 20 ג'ריקנים של שמן (למעלה מ-200 קילוגרם זיתים). היום היינו אמורים להפיק אפילו יותר, כי ככל שהעצים מתבגרים היבול גדול יותר.

EU

פרסום זה הופק בסיוע האיחוד האירופי. בצלם לבדו אחראי לתכניו, שאינם משקפים בהכרח את עמדות האיחוד האירופי.