דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

בעת שמיליוני בני אדם בישראל ובגדה המערבית מסוגרים בבתיהם, מתנחלים אלימים ממשיכים בשלהם, בחסות המדינה: תוקפים רועי צאן בשדות המרעה ואף נכנסים לכפרים פלסטיניים, תוקפים תושבים ומשחיתים את רכושם. למרות משבר הקורונה, בשבועות האחרונים נמשכת העלייה במעשי האלימות.

נובמבר 2021

7

ח'ירבת סוסיא, דרום הר חברון: חיילים איבטחו מתנחלים שפלשו לגן משחקים

ב-6.11.21, בשעות הצהריים, פלשו עשרות מתנחלים שאובטחו על-ידי כעשרים חיילים לגן המשחקים של קהילת ח'ירבת סוסיא, בדרום הר חברון, והבריחו ילדים ששיחקו בו. המתנחלים פירקו את שער הכניסה לגן וחלקם אף החלו להסתובב בין בתי התושבים, מול עיני חיילים שלא עשו דבר כדי למנוע את הפלישה. רק לאחר כשעה הרחיקו החיילים את המתנחלים מהקהילה.

אוקטובר 2021

31
ענפים ששברו המתנחלים מאחד מעצי הזית מהם גנבו את הזיתים. התמונה באדיבות בעל המטע
ענפים ששברו המתנחלים מאחד מעצי הזית מהם גנבו את הזיתים. התמונה באדיבות בעל המטע

כפר קדום, מחוז קלקיליה: מתנחלים מסקו וגנבו זיתים מלמעלה מ-200 עצי זית שהוקפו בגדר ההתנחלות קדומים בעת שהחקלאים לא הורשו להגיע למקום

ב-31.10.21, הגיעה משפחת ברהם למסוק את הזיתים במטעיה שהוקפו בגדר ההתנחלות קדומים, ביום המסיק הראשון שהתיר לה הצבא, האוסר עליה להגיע לאדמתה ללא "תיאום". עם הגיעם גילו בני המשפחה כי מתנחלים, הנהנים מגישה בלעדית לאדמות המשפחה, כבר מסקו את רוב הזיתים בשני המטעים שלהם הכוללים כ-300 עצי זית. בנוסף גילו בני המשפחה כי המתנחלים פילסו את הקרקע בחלק מאדמתם וקברו חלקית כ-40 עצי זית.

24
אחד מעצי הזית במטע של קוסיי קדומי, ממנו נגנבו זיתים, על רקע בתים בהתנחלות קדומים. התמונה באדיבות בעל המטע
אחד מעצי הזית במטע של קוסיי קדומי, ממנו נגנבו זיתים, על רקע בתים בהתנחלות קדומים. התמונה באדיבות בעל המטע

כפר קדום, מחוז קליקליה: מתנחלים מסקו וגנבו זיתים מ-200 עצים שהוקפו בגדר ההתנחלות קדומים לפני שהצבא התיר לחקלאים להגיע למסיק

ב-24.10.21 הגיעו חקלאים מכפר קדום במחוז קלקיליה לאדמותיהם שהוקפו בגדר ההתנחלות קדומים ביום המסיק הראשון שקבע עבורם הצבא, שאינו מתיר להם להגיע לאדמותיהם ללא "תיאום". עם הגיעם גילו שלושה מהחקלאים כי מתנחלים, הנהנים מגישה בלעדית לאדמות החקלאים, כבר מסקו וגנבו את כל הזיתים מ-200 מעצי הזית שבבעלותם. 

23

בורין, מחוז שכם: מתנחלים שברו את ענפיהם של עשרות עצי זית בוגרים במטע של תושב הכפר

ב-23.10.21 הגיע יחיא אל-כורדי (47), תושב הכפר למטע הזיתים שלו הנמצא במרחק של כקילומטר ממזרח לכפר במועד שתואם עם המת"ק הישראלי וגילה כי מתנחלים שברו את ענפיהם של עשרות עצי הזית הבוגרים במטע.  

11 ימים קודם לכן, בעת שאל-כורדי לא הורשה להגיע לאדמתו, תיעד תושב הכפר במצלמתו מתנחל שמסק זיתים וגנב אותם באדמתו של אל-כורדי. אל-כורדי עדכן על-כך את המת"ק הפלסטיני וזה עדכן את המת"ק הישראלי, אך דבר לא נעשה.

20

קריות, מחוז שכם: חיילים סילקו חקלאים שמסקו זיתים מאדמתם באיומי נשק לאחר שמתנחלים התקהלו בסמוך

ב-20.10.21, בעת שחקלאים מהכפר מסקו זיתים באדמותיהם המשתרעות במרחק של כקילומטר ממערב לו, הם הבחינו בעשרות מתנחלים שהתאספו על דרך עפר המחברת בין ההתנחלויות שילה ועלי, במרחק של מאות מטרים מהם. עד מהרה הגיעו למטעים שלושה חיילים הורו לחקלאים באיומי נשק להסתלק מאדמותיהם בתואנה שקרית שנאסר עליהם להגיע אליהן ללא תיאום. זאת על אף שהחקלאים מעבדים אדמות אלה לכל אורך ימות השנה. החקלאים נאלצו לעזוב את אדמתם ולהשאיר מאחוריהם 17 שקי זיתים שהספיקו למסוק. הם דיווחו על מה שאירע למת"ק הפלסטיני אך נכון ל-24.10.21 לא עלה בידם לשוב למטע ולקחת את שקי הזיתים.

קריות, מחוז שכם: מתנחלים גנבו כ-100 ק"ג זיתים שנמסקו וציוד מסיק רב אדמות תושבי הכפר

ב-20.10.21 גילו כמה מתושבי הכפר כי מתנחלים גנבו כ-100 ק"ג של זיתים שמסקו והשאירו בשקים על אדמתם עד לסיום המסיק וכן ציוד שהשאירו במקום ואשר כלל שמונה יריעות, חמישה סולמות, שני מסורים חשמליים, חלקי גדר, ודליים לאיסוף זיתים. המטעים משתרעים במרחק של כקילומטר מדרום לכפר ומוקפים משלושה עברים בהתנחלות שילה ובמאחזים אחיה ושבות רחל שהוקמו במרחק של כמה מאות מטרים מהם.

19
החיילים עם שקי הזיתים שלקחו מהחקלאים. התמונה באדיבות משפחת שתיווי
החיילים עם שקי הזיתים שלקחו מהחקלאים. התמונה באדיבות משפחת שתיווי

כפר קדום, מחוז קלקיליה: חיילים ושומר התנחלות "החרימו" שקי זיתים וציוד מסיק מפלסטינים בדרישה שיסתלקו מאדמתם

ב-19.10.21, מסקו בני משפחת שתיווי זיתים באדמתם שבצדו המזרחי של הכפר. בסביבות השעה 12:00 הגיעו למקום שלושה חיילים והורו להם להסתלק, על אף שהם אינם נדרשים לתאם את הגעתם למטע. לאחר ויכוח קצר לקח אחד החיילים שני שקי זיתים וציוד מסיק וסירב להחזירם עד אשר בני המשפחה יעזבו את אדמתם.

תוך כדי כך הגיע למקום שומר ההתנחלות קדומים ולקח את שקי הזיתים והציוד שהחייל לקח מבני המשפחה, ואשר כלל מנערת זיתים, סולמות, יריעות ועוד. בני המשפחה נאלצו לחזור לביתם ללא רכושם. לאחר כשלוש שעות החזיר שומר ההתנחלות את השקים והציוד לחלקה ואמר לחלקאי שעבד בחלקה סמוכה כי הוא מחזיר אותם בתנאי שבני המשפחה לא ישובו למטע שלהם. החקלאי הודיע לבעל הקרקע, שהגיע למטע שלו, אסף את רכושו ושב למחרת לאדמה עם משפחתו כדי להמשיך במסיק.

18
המתנחל מסתלק עם שק הזיתים בנוכחות כוחות הביטחון. מתוך תיעוד וידיאו
המתנחל מסתלק עם שק הזיתים בנוכחות כוחות הביטחון. מתוך תיעוד וידיאו

קריות, מחוז שכם: כוחות הביטחון איבטחו גניבת זיתים ממטע פלסטיני

בשעות הבוקר של ה-18.10.21 הגיעו כ-30 בני משפחת ג'והר, תושבי הכפר קריות במחוז שכם, ליום המסיק הראשון שתיאם להם הצבא באדמתם ונתקלו במתנחל שמסק את עציהם בליווי של חיילים, שוטרי מג"ב ושומר ההתנחלות. החיילים סייעו למתנחל לאסוף את הציוד שלו ולעזוב את המקום יחד עם הזיתים שמסק. כשסקרו את המטע גילו בני המשפחה כי מתנחלים כבר מסקו את רוב הזיתים מ-כ-120 העצים במטע וגם עקרו וגנבו כעשרה עצי זית מניבי פרי, כשהם מותירים מאחוריהם רק בורות. מטע המשפחה נמצא במרחק של כארבעה קילומטר מדרום-מזרח לכפר ומשני עבריו הוקמו המאחזים קידה ועדי עד. 

ג'בארה שתייה מחזיק באחד הענפים שכרתו המתנחלים.  התמונה באדיבות העד
ג'בארה שתייה מחזיק באחד הענפים שכרתו המתנחלים. התמונה באדיבות העד

סאלם, מחוז שכם: מתנחלים מסקו מטע של 39 עצי זית, גנבו את היבול ושברו ענפים

בשעות הבוקר של ה-18.10.21 הגיע ג'בארה שתייה (61) לאדמתו ביום המסיק הראשון שתיאם לו הצבא וגילה כי מתנחלים מסקו את כל 39 העצים במטע המשתרע במרחק של כקילומטר מצפון מזרח לכפר וגנבו את היבול. המתנחלים גם שברו ענפים רבים והשליכו אותם על הקרקע. 

סעיד אבו עליא אוחז באחד העצים שנעקרו צילום: איאד חדאד, בצלם
סעיד אבו עליא אוחז באחד העצים שנעקרו צילום: איאד חדאד, בצלם

אל-מור'ייר, מחוז רמאללה: מתנחלים סללו דרך בתוך מטע זיתים ועקרו 35 עצים מניבים

בשעות הבוקר של ה-18.10.21, הגיע סעיד אבו עליא (61) לאדמתו ביום המסיק הראשון שתיאם לו הצבא. עם הגיעו כי גילה כי מתנחלים פרצו דרך עפר בתוך המטע שלו והציבו בו עמודים ומצלמות. במהלך הסלילה גרפו המתנחלים קרקע ועקרו 35 עצי זית בני 40 שנה. במרחק של כ-200 מטרים מהמטע הוקם המאחז עדי עד.

תורמוסעיא, מחוז רמאללה: מתנחלים כרתו 35 עצי זית מניבים

ב-18.10.21, בסביבות השעה 8:00 בבוקר, הגיעו חקלאים לאדמותיהם המשתרעות במרחק של כשלושה קילומטרים ממזרח לכפרם, במסגרת התיאום עם הצבא שבו הוקצבו להם ארבעה ימים בלבד למסיק. עם הגיעם גילו כמה מהחקלאים כי מתנחלים כרתו 35 עצי זית בני 50-30 שנה באדמתם. מעצים אלה ניתן היה להפיק כ-160 ק"ג של שמן זית בשנה. התושבים דיווחו על המעשה לנציג המת"ק הישראלי שנכח במקום ולמחרת הגיעה למקום שוטרים והציעו לאחד מבעלי האדמות, רבאח חמזה (54), להגיש תלונה בתחנת משטרת בנימין, אך הוא בחר שלא לעשות כך בשל חוסר התוחלת בהגשת התלונה.

בשנה שעברה כבר כרתו מתנחלים כ-100 עצי זית באדמות משפחת חמזה.

17

תורמוסעיא, מחוז רמאללה: מתנחלים תקפו בגז פלפל פלסטינים שגידרו חלקה בניסיון לסלקם מהמקום

בשעות הבוקר של ה-17.10.21 גידרו האחים אחמד (25) ועבד אל-עזיז (19) אבו עוואד חלקה של תושב הכפר המשתרעת ממזרח לו. בסביבות השעה 9:00 בבוקר עברו לידם, בזו אחר זו, שלוש קבוצות של מתנחלים בכלי-רכב וטרקטורונים. קבוצת המתנחלים הראשונה תצפתה על האחים ואז עזבה. המתנחלים בקבוצה השנייה קיללו את האחים והמשיכו בדרכם. כשהגיעה הקבוצה השלישית, שכללה שני ג'יפים אזרחיים וטרקטרון, יצא מתנחל מאחד הג'יפים, ניגש אל האחים והחל לצעוק עליהם ולנסות לגרשם מהמקום. האחים נבהלו וחזרו למכוניתם, אך לאחר שהמתנחלים עזבו את המקום שבו להקים את הגדר.

לאחר כחצי שעה הגיעו למקום שני מתנחלים רעולי פנים עם שני כלבים גדולים, מכיוון חוות הרועים שהוקמה לפני כשנתיים בפאתי המאחזים עדי עד ועמיחי, במרחק של כמה מאות מטרים מהחלקה. המתנחלים ניגשו לאחים והורו להם להסתלק ואחד מהם ריסס בפניהם גז פלפל. לאחר מכן נמלטו המתנחלים מהמקום, והאחים נסעו למרפאה בכפר כדי לקבל טיפול ראשוני.  

בעדות שמסר לתחקירן בצלם איאד חדאד ב-18.10.21 סיפר אחמד אבו עוואד על התקיפה:

כשראינו שני מתנחלים רעולי פנים יורדים אלינו מכיוון מאחז המרעה עם שני כלבים ענקיים נשארנו במקום ולא זזנו כדי לראות מה הם רוצים. ברגע שהם הגיעו אלינו אחד מהם התחיל לדבר איתנו בעברית. אמרתי לו שאני לא מבין ומסרתי לו את הטלפון שלי כדי שהוא יכתוב את מה שהוא רוצה ונתרגם את זה באמצעות גוגל. הוא כתב: האם הצבא יודע על הנוכחות שלכם כאן? עניתי: לא. הוא כתב עוד פעם: תצאו מכאן, שלא יגיעו המתנחלים וייפגעו בכם. אמרתי לו: בעוד חצי שעה אנחנו מסיימים את העבודה ועוזבים. הוא אמר: לא, 5 דקות ואתם יוצאים.  

פתאום הוא שלף מיכל של גז פלפל מתחת לחולצה שלו וריסס לי את הגז בפנים שלי ממרחק אפס. הגז נכנס לי לעיניים, לאף ולפה ונחנקתי. התחלתי לצעוק. הרגשתי קוצר נשימה ודמעתי המון. הפנים צרבו לי בצורה שאי אפשר לתאר. המתנחל ריסס גז גם לעבר אחי עבד שהיה לידי. מרוב כאב התחלתי לרוץ בצרחות. רצתי בערך 100 מטרים ולא ידעתי לאן ללכת. אחי עבד התעשת, נכנס למכונית שלנו ונסע אליי. נכנסתי למכונית וברחנו משם. אני לא ראיתי מה עשו המתנחלים אבל עבד אמר לי שהם ברחו מיד אחרי התקיפה. 

יאסוף, מחוז סלפית: מתנחלים גנבו ציוד מסיק ממטע

בשעות הבוקר של ה-17.10.21 גילה נאסר סנובר (42), תושב הכפר יתמא שבמחוז שכם, שמתנחלים נכנסו לאדמתו וגנבו ציוד מסיק שכלל 8 יריעות, 4 סולמות, ומנערת זיתים שהשאיר באדמתו יום קודם לכך והשחיתו כלי בישול. להערכת סנובר, ערכו של הציוד שנגנב עומד על כ-1,300 ש"ח. המטע משתרע במרחק של כ-700 מ' מערבית ליתמא, בתוך אדמות הכפר הסמוך יאסוף. 

16
המבנה שהקימו המתנחלים במטע הזיתים של תושב ביתיללו. צילום: פאאיד זיאדה, אחד החקלאים
המבנה שהקימו המתנחלים במטע הזיתים של תושב ביתיללו. צילום: פאאיד זיאדה, אחד החקלאים

ביתיללו, מחוז רמאללה: מתנחלים מסקו וגנבו זיתים, שברו ענפי עצים ויידו אבנים על מוסקים

ב-16.10.21, בסביבות השעה 8:00, הגיעו חקלאים מהכפר למסוק זיתים במטע הכולל כ-250 עצים ומשתרע במרחק של כ-800 מטרים ממזרח לכפר וגילו שמתנחלים מסקו את רוב הזיתים מכ-20 עצי זית ושברו את ענפיהם של שבעה עצי זית נוספים. החקלאים החלו למסוק את העצים הנותרים. בסביבות השעה 10:30 נכנסו למטע כמה מתנחלים שהחלו להתגרות בחקלאים ולהתווכח איתם אך עזבו בתוך כמה דקות. בסביבות השעה 12:30 הגיעו למטע כעשרה מתנחלים צעירים חמושים במקלות מכיוון ההתנחלות נחליאל, שהוקמה במרחק של כ-100 מטרים מהמטע והחלו לזרוק אבנים לעבר החקלאים. אותה שעה עבר במקום ג'יפ צבאי. החיילים עצרו את הג'יפ, יצאו והרחיקו את המתנחלים מהמקום. לאחר מכן נשארו החיילים ליד המטע ושמרו על המוסקים כשעתיים ואז עזבו.

שנה קודם לכן, בתחילת אוקטובר 2020, גילה אחד החקלאים כי מתנחלים הקימו במטע זה מבנה עץ ודיר צאן ונטעו כ-20 שתילים של עצים. החקלאי הגיש תלונה בתחנת משטרת בנימין, אך דבר לא נעשה והמבנה ניצב עדיין על אדמתו.

מתנחלים תוקפים את בית משפחת עיד. התמונה באדיבות המשפחה
מתנחלים תוקפים את בית משפחת עיד. התמונה באדיבות המשפחה

בורין, מחוז שכם: מתנחלים תקפו בית באבנים ושרפו 29 עצי זית. חיילים ירו גז מדמיע לעבר הפלסטינים המתגוננים

ב-16.10.21, בשעות הצהריים, הגיעו כ-30 מתנחלים מלווים בחיילים לכפר בורין. המתנחלים, שחלקם היו רעולי פנים, תקפו באבנים את בית משפחת עיד. כשהגיעו למקום תושבים מהכפר כדי להדוף את המתנחלים, החיילים ירו לעברם גז מדמיע. במקביל, המתנחלים הציתו אש בשטחים סמוכים ושרפו 29 עצי זית בבעלות תושבי הכפר. לאחר מכן נסוגו המתנחלים לכיוון המאחז סנה יעקב (גבעת רונן), שהוקם בשנת 1999 במרחק של כ-400 מ' מבית משפחת עיד. זוהי התקיפה השביעית של בית משפחת עיד שתיעד בצלם מאז יוני 2020.

חיילים ליד בית משפחת עיד. התמונה באדיבות המשפחה
חיילים ליד בית משפחת עיד. התמונה באדיבות המשפחה 
15
עצים במטע ממנו נגנבו הזיתים. התמונה באדיבות החקלאים
עצים במטע ממנו נגנבו הזיתים. התמונה באדיבות החקלאים

כפר קליל, מחוז שכם: מתנחלים מסקו 300 עצי זית וגנבו את היבול

באמצע אוקטובר הבחינו תושבים מהכפר ממרחק במתנחלים שמסקו זיתים במטע של סולימאן אל-קיני (28) המשתרע במרחק של 600 מטרים מדרום לכפר. הצבא אוסר על אל-קיני להגיע לאדמתו ללא תיאום. התושבים דיווחו על הגניבה למת"ק הישראלי ויומיים לאחר מכן החזירו נציגי המת"ק לאל-קיני שבעה שקים ובהם כ-140 קילוגרם זיתים. אולם ב-23.10.21, כשהורשה אל-קיני (28) לבסוף להגיע לאדמתו במועד שקבע עבורו הצבא, גילה כי המתנחלים מסקו וגנבו את רוב היבול מכ-300 עצי הזית שלו, כמות גדולה בהרבה ממה שהוחזר לו. 

יאסוף, מחוז סלפית: מתנחלים מסקו וגנבו את הפרי מ-20 עצי זית

ב-15.10.21, בשעות הבוקר, גילה טלאל עזאם (54) כי מתנחלים מסקו וגנבו את רוב היבול מ-20 העצים במטע הזיתים שלו מזרחית לכפר.

14
מתנחלים באדמות הכפר. למעלה – הצריף שהקימו המתנחלים. צילום: דינה צ'יז'יק, בצלם, 15.10.21
מתנחלים באדמות הכפר. למעלה – הצריף שהקימו המתנחלים. צילום: דינה צ'יז'יק, בצלם, 15.10.21

יאסוף, מחוז סלפית: מתנחלים תקפו מוסקים וגנבו ציוד. חיילים אסרו על בעלי הקרקע למסוק באדמתם

ב-14.10.21, הגיעו יוסף חמודה (64) ואחיו איבראהים (50) למטע הזיתים שלהם בצדו הדרומי של הכפר, שבמרחק של כ-300 מטרים ממנו הוקמה ההתנחלות רחלים וגילו במקום שלושה מתנחלים. המתנחלים הורו לבעלי הקרקע להסתלק ואיימו להזעיק למקום עשרות מתנחלים נוספים. יוסף חמודה התקשר למת"ק הפלסטיני, אך בינתיים הבחין במתנחלים רבים שהתאספו ליד צריף שהקימו המתנחלים על אדמות פלסטיניות פרטיות מחוץ להתנחלות רחלים. שלושת המתנחלים במטע ניסו לגנוב ציוד מגג מכוניתם של האחים חמודה, אך האחים הצליחו להיכנס אליה ולהימלט מהמקום.

למחרת, בסביבות השעה 10:00, תקפו כ-30 מתנחלים, חלקם רעולי פנים וחמושים במקלות, את ג'ומאנה סולימאן (44) ועובדים ששכרה כדי למסוק את הזיתים במטע שלה, המשתרע מצפון למטע של משפחת חמודה. המתנחלים יידו על המוסקים אבנים, פגעו בסולימאן, ואף ריססו לעברה גז פלפל. המתנחלים אף גנבו מהמוסקים ציוד חקלאי, טלפון נייד וחפצים אישיים, וברחו לכיוון הצריף. בדרכם לשם תקפו המתנחלים באבנים גם שבעה מבני משפחת חמודה שעבדו אותה שעה באדמתם. בני המשפחה נמלטו למכוניתם, שחנתה בסמוך לכביש 60, אך המתנחלים רדפו אחריהם, ניפצו את שמשתה האחורית של המכונית ואז ברחו מהמקום.  

בשלב זה הגיעו למקום שוטרים, חיילים ושוטרי משמר הגבול, אך אי שמהם לא ניסה לרדוף אחרי התוקפים. השוטרים גבו עדויות מחלק מהתושבים וחיילים העלו לג'יפים שלהם כחמישה מתנחלים שהסתובבו בשדות שליד הצריף ונסעו מהמקום. לאחר מכן, כולם עזבו אנשי הכוחות הישראליים את המקום מבלי לדאוג שהרכוש שנגנב יוחזר לתושבים.  

בבוקר המחרת, 16.10.21, הגיעו בני משפחת חמודה למטע שלהם כדי להמשיך במסיק אך 15 חיילים שהגיעו למקום הורו להם לעזוב את אדמתם מכיוון שלא תיאמו את הגעתם. זאת על אף שבני המשפחה לא נדרשו מעולם קודם לכן לתאם את הגעתם לאדמותיהם. בני המשפחה נאלצו לעזוב את המקום כשמתנחלים שעמדו ליד הצריף צופים בהם. 

12
מתנחל באדמתו של יחיא אל-כורדי. התמונה באדיבות בעל המטע
מתנחל באדמתו של יחיא אל-כורדי. התמונה באדיבות בעל המטע

בורין, מחוז שכם: מתנחל מסק זיתים במטע של תושב הכפר וגנב אותם

ב-12.10.21 תיעד תושב הכפר במצלמתו מתנחלים שמסקו וגנבו זיתים במטע של תושב אחר, יחיא אל-כורדי (47), הנמצא במרחק של כקילומטר ממזרח לכפר. האיש עדכן את אל-כורדי, שאינו מורשה להגיע לאדמתו ללא תיאום עם הצבא מאז הוקם במרחק של כ-500 מטרים ממנה המאחז סנה יעקב. אל-כורדי דיווח על המעשים למת"ק הפלסטיני, לצלב האדום, ולכמה ארגוני זכויות אדם. מאוחר יותר באותו יום יצרו איתו קשר נציגי המת"ק הישראלי והידיעו לו כי הגיעו לאדמתו ולא מצאו שם איש.

11
אחד העצים שכרתו המתנחלים. התמונה באדיבות בעל הקרקע
אחד העצים שכרתו המתנחלים. התמונה באדיבות בעל הקרקע

פרעתא, מחוז קלקיליה: מתנחלים מסקו זיתים במטע פלסטיני, כרתו עצים והחלו להקים מבנה

ב-11.10.21, גילה איבראהים סלאח (68) תושב הכפר כי מתנחלים מסקו כ-50 עצי זית וכרתו חמישה עצים נוספים באדמתו. במטע של סלאח כ-250 עצי זית, ומאז שהוקם בסמוך אליה המאחז חוות גלעד הוא ובני משפחתו מורשים להגיע למקום רק פעמיים בשנה בכפוף לתיאום עם הצבא. סלאח הודיע על הנזקים ללשכת הקישור הפלסטינית, ונציגי לשכת הקישור הישראלית הגיעו למקום. כשסקר את הקרקע עם אנשי הקישור התברר כי המתנחלים גם התחילו להקים מבנה על אדמתו וחפרו בה בור.

EU

פרסום זה הופק בסיוע האיחוד האירופי. בצלם לבדו אחראי לתכניו, שאינם משקפים בהכרח את עמדות האיחוד האירופי.