דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

בעת שמיליוני בני אדם בישראל ובגדה המערבית מסוגרים בבתיהם, מתנחלים אלימים ממשיכים בשלהם, בחסות המדינה: תוקפים רועי צאן בשדות המרעה ואף נכנסים לכפרים פלסטיניים, תוקפים תושבים ומשחיתים את רכושם. למרות משבר הקורונה, בשבועות האחרונים נמשכת העלייה במעשי האלימות.

נובמבר 2021

21
המבנה החקלאי בחלקה של תחסין אחמד. צילום: תחסין אחמד
המבנה החקלאי בחלקה של תחסין אחמד. צילום: תחסין אחמד

שופה, מחוז טול-כרם: מתנחלים פזרו תכולה של מבנה חקלאי וניקבו מכלי מים

בשעות הבוקר של ה-21.11.21 גילה החקלאי תחסין אחמד (70) שמתנחלים פלשו לחדר שהקים בחלקתו החקלאית שממערב לכפר ושנועד לשמש לאחסון ציוד ולמנוחה. המתנחלים פיזרו את תכולת החדר, שכללה מזרונים, כיסאות, ריהוט נוסף וכלי עבודה. בנוסף, המתנחלים ניקבו שני מכלים של מי שתייה שנצבו בצמוד למבנה. יום קודם לכן, כשהיה בדרכו לביתו, הבחין אחמד במספר מתנחלים שהסתובבו בקרבת אדמתו. 

17
עדר הצאן ביאנון. צילום: שאדי אבו חמאד
עדר הצאן ביאנון. צילום: שאדי אבו חמאד

יאנון, מחוז שכם: מתנחלים תקפו באבנים רועה צאן וכבשים

ב-17.11.21, תקפו כמה מתנחלים באבנים רועה צאן שרעה את צאנו באדמות הכפר. הרועה נמלט כשהוא משאיר את העדר מאחוריו, ותושבי הכפר דיווחו על התקיפה למת"ק הפלסטיני. לאחר כחצי שעה הגיעו למקום חיילים ושומר התנחלות, ואז  קיבץ הרועה  את הכבשים שהתפזרו בעזרת תושבים אחרים מהכפר וגילה כי כמה מהם נחבלו מפגיעת האבנים.

מועתסם משני לאחר פציעתו. התמונה באדיבות עדים לאירוע
מועתסם משני לאחר פציעתו. התמונה באדיבות עדים לאירוע

א-שויוח', מחוז חברון: מתנחלים תקפו באבנים מוסקים ושני מודדים וגירשו אותם בעזרת שוטרי מג"ב שהוצבו במקום להגן על הפלסטינים

ב-17.11.21, בסביבות השעה 8:30, הגיעו שני עובדי חברת מדידות, מועתסם משני (27) ומוג'אהד שלאלדה (26), לאדמות הכפר כדי לבצע מדידות עבור המועצה. המדידות תואמו עם המנהל האזרחי ושני שוטרי מג"ב ליוו את המודדים. באותו יום הגיעו לאזור גם חקלאים מהכפר במסגרת שלושת ימי המסיק שתיאם עבורם המנהל האזרחי, וגם הם לוו בכמה שוטרי מג"ב ובנציג של המנהל האזרחי.  

בסביבות השעה 10:30 הגיעו למקום כ-30 מתנחלים מכיוון ההתנחלות מיצד-אספר, שהוקמה בסמוך למקום והחלו להטריד את החקלאים. לאחר עימות מילולי החלו המתנחלים ושוטרי מג"ב, כולל אלה שהוצבו במקום כדי להגן על המוסקים, לגרש את החקלאים בדחיפות. לאחר מכן עזבו שוטרי משמר הגבול את המקום והמתנחלים החלו ליידות אבנים על המודדים, שנמלטו. במהלך ריצתם נפגע אחד מהם בראשו מאבן שיידו המתנחלים והמשיך לרוץ כשהוא מדמם. כשהצליחו להגיע למכוניותיהם, שחנו במרחק של כ-700 מטרים מהמקום שבו עבדו, ניסו וחקלאים שהיו במקום לטפל בפצעו של מועתסם משני. לאחר מכן, הגיעו למקום נציג של המנהל האזרחי, שוטרי משמר הגבול וחובש צבאי שהעניק למשני עזרה ראשונה.  

משני הגיש תלונה בתחנת המשטרה בהתנחלות ביתר עלית.

מוג'אהד שלאלדה סיפר בעדות שמסר לתחקירנית בצלם מנאל אל-ג'עברי ב-21.11.21 על מה שהתרחש באותו יום:

המתנחלים התחילו לזרוק עלינו אבנים. מועתסם ביקש ממני לקחת את מכשיר המדידה, שעולה בערך 70,000 ש"ח,  ולברוח מחשש שהמתנחלים ישחיתו אותו. רצנו בערך 7000 מטרים, עד למכוניות שלנו, ובדרך המתנחלים זרקו עלינו אבנים ממקום גבוה. שמעתי את מועתסם צועק בקול רם וכשהסתובבתי ראיתי את הפנים שלו מכוסות בדם.  

המשכתי לרוץ ומועתסם רץ אחריי כשהוא מדמם, עד שהגענו למקום בטוח ואז עצרתי לעזור לו. הורדתי את החולצה שלי וחבשתי לו את הראש איתה כדי לעצור את הדימום ואז המשכנו לרוץ למכונית.

16

א-שויוח', מחוז חברון: מתנחלים הציתו מטע זיתים

ב-16.11.21 הבחינו בני משפחת א-שלאלדה מהכפר, מרחוק, במתנחלים שהציתו מטע שבו מאות עצי זית. בסמוך למטע הוקמה ההתנחלות מיצד/אספר. הצבא אוסר על בני המשפחה להגיע לאדמתם ללא תיאום משפחת א-שלאלדה ולכן לא יכלו בני המשפחה לאמוד את היקף הנזק. 

15

בורקה/חומש: בעלי אדמות שהגיעו לשטח ההתנחלות שפונתה כדי לנטוע עצים הותקפו בידי מתנחלים

ביום שני, 15.11.21, בסביבות השעה, 11:00, הגיעו כ-15 מתושבי הכפר בורקה שבמחוז שכם לאדמותיהם שמהן פונתה בשנת 2005 ההתנחלות חומש.

בעלי האדמות הגיעו בארבע מכוניות וטרקטור והביאו עמם שתילים שרצו לנטוע באדמותיהם, אך עם הגיעם למקום הופתעו לגלות בו כמה מתנחלים. החקלאים ניסו לעזוב את האזור מחשש לעימות, אך בינתיים הגיע למקום מיניבוס ובו מתנחלים נוספים.

המתנחלים, שחלקם היו חמושים בנשק חם ואחרים החזיקו אלות מתכת ותרסיסי גז פלפל, תקפו את בעלי האדמות ואת מכוניותיהם, בירי, אלות ואבנים. שאדי אבו עומר (37), נפצע ואיבד את הכרתו לאחר שמתנחלים היכו אותו כמה פעמים בראשו עם אלת מתכת וריססו תרסיס פלפל בפניו. ארבעה חקלאים נוספים נפצעו גם הם ממכות אלה ומאבנים, וכולם פונו לטיפול בבית החולים רפידיה בשכם. המתנחלים גם ניפצו את שמשותיהן של שלוש ממכוניותיהם של בעלי האדמות.

11
מתנחלים תוקפים מתנדבים ישראלים בסוריף. צילום: שי קנדלר, 11.11.21
מתנחלים תוקפים מתנדבים ישראלים בסוריף. צילום: שי קנדלר, 11.11.21

סוריף, מחוז חברון: מתנחלים תקפו באלות מוסקים פלסטינים ומתנדבים ישראלים

בשעות הבוקר של ה-11.11.21 הגיעו תושבים מסוריף, מלווים במתנדבים ישראלים, למסוק זיתים באדמותיהם בנוכחות כמה חיילים. עם הגיעם גילו החקלאים שמתנחלים כבר מסקו חלק מהיבול. בסביבות השעה 12:00 עזבו החיילים את המקום, ולאחר כשעה, הגיעו כמה מתנחלים רעולי פנים ותקפו את התושבים והמתנדבים באבנים ובמקלות, כששומר התנחלות צופה מהצד. שלושה מתנדבים ישראלים נפצעו ושניים מהם פונו לקבלת טיפול רפואי. לקראת סוף התקיפה הגיעו למקום שוטרים ושוטרי מג"ב והרחיקו את המתנחלים.

חווארה, מחוז שכם: מתנחלים תקפו מוסקים באלות ואבנים. חיילים עמדו מנגד

ב-11.11.21, בסביבות השעה 12:30, הגיעו מתנחלים חמושים באלות לצדו הצפון-מערבי של הכפר ותקפו באבנים תושבים שמסקו זיתים. חיילים שנכחו במקום במסגרת התיאום עם הצבא עמדו מנגד במהלך התקיפה.  אחד המוסקים, נסר עודה (35), נפצע קל מפגיעת אבנים וטופל בבית החולים רפידיא בעיר שכם. 

9
הכתובת "כאן גרים אויבים" ומגן דוד אדום שריססו מתנחלים על גדר האבן של בית. צילום: איאד חדאד, בצלם, 9.11.21
הכתובת "כאן גרים אויבים" ומגן דוד אדום שריססו מתנחלים על גדר האבן של בית. צילום: איאד חדאד, בצלם, 9.11.21

אל-בירה, מחוז רמאללה: מתנחלים ניקבו צמיגים של 36 מכוניות וריססו סיסמאות

ב-9.11.21, בשעה 3:40 לפנות בוקר, תועדו במצלמות אבטחה שלושה מתנחלים שנכנסו לשכונה הצפונית בעיירה, ניקבו את צמיגיהן של 36 מכוניות וריססו על קירותיהם של שישה בתים ועל 12 מכוניות סיסמאות כגון: כאן גרים אויבים", "על יהודה ושומרון תהיה מלחמה", "תג מחיר" וסמלי מגן דוד. תושבים בשכונה העריכו שהמתנחלים עזבו אותה דרך כביש עפר המובילה להתנחלות הסמוכה בית אל. למחרת האירוע הגיעו לעיירה נציגי המת"ק הישראלי, מלווים בחיילים, צילמו את הנזקים ושמעו את עדויות התושבים. כמה צעירים יידו לעברם אבנים והחיילים השליכו לעברם רימוני הלם וירו לעברם רימוני גז מדמיע. איש לא נפגע.  

ב-23.10.19 תיעד בצלם אירוע דומה שבו נכנסו מתנחלים לשכונה, השחיתו מכוניות וריססו סיסמאות. ב-27.7.20 הציתו מתנחלים את מסגד "אל-בר ואל-אחסאן" בעיירה, במרחק של כ-800 מטרים מהמקום.  

7

ח'. א-תוואמין, דרום הר חברון: מתנחלים השחיתו מערת מגורים של משפחה וגנבו ציוד

בשעות הערב של ה-7.11.21 פלשו מתנחלים לתוך מערת המגורים של אחת ממשפחות הקהילה שלא נכחה במקום אותה שעה. המתנחלים שברו חלק מתכולת הבית, גנבו חפצים וגופי תאורה, רוקנו את מכלי המים שעמדו ליד הבית  והשחיתו מערכת השקיה חקלאית.

סועאד עליאן ונעימה מח'אמרה לאחר התקיפה. צילום: יסמין ערן-ורדי, 7.11.21
סועאד עליאן ונעימה מח'אמרה לאחר התקיפה. צילום: יסמין ערן-ורדי, 7.11.21

סדת א-ת'עלה, דרום הר חברון: מתנחלים תקפו פלסטינים סמוך לביתם, כוחות הביטחון הרחיקו דווקא את המותקפים

במהלך נובמבר הגיעו, פעמיים, מתנחלים מכיוון מאחז "חוות מן" עם עדר הצאן שלהם לבאר מים המשרתת את תושבי קהילת סדת א-ת'עלה שבדרום הר חברון. כמה תושבים ניסו להרחיקם, אך המתנחלים תקפו אותם ואף פצעו כמה מהם. כוחות הביטחון שהגיעו מיד למקום זימנו אחד מהם לחקירה ובפעם השנייה הכריזו על שטח צבאי סגור. מתנחלים מהחווה השתלטו עד היום על יותר מ-1,500 דונם שבו הם מונעים גישה של פלסטינים לאדמות חקלאיות ולאדמות מרעה. זאת לא כיוזמה פרטית אלא כחלק ממדיניותה של ישראל להשתלט על עוד ועוד קרקעות פלסטיניות ברחבי הגדה. קראו עוד

ח'ירבת סוסיא, דרום הר חברון: חיילים איבטחו מתנחלים שפלשו לגן משחקים

ב-6.11.21, בשעות הצהריים, פלשו עשרות מתנחלים שאובטחו על-ידי כעשרים חיילים לגן המשחקים של קהילת ח'ירבת סוסיא, בדרום הר חברון, והבריחו ילדים ששיחקו בו. המתנחלים פירקו את שער הכניסה לגן וחלקם אף החלו להסתובב בין בתי התושבים, מול עיני חיילים שלא עשו דבר כדי למנוע את הפלישה. רק לאחר כשעה הרחיקו החיילים את המתנחלים מהקהילה.

6
מתנחלים מיידים אבנים על בית משפחת עיד. התמונה באדיבות המשפחה
מתנחלים מיידים אבנים על בית משפחת עיד. התמונה באדיבות המשפחה

בורין, מחוז שכם: עשרות מתנחלים תקפו באבנים את בית משפחת עיד

ב-6.11.21, בסביבות השעה 16:15, תקפו עשרות מתנחלים באבנים את בית משפחת עיד, הסובלת מהתקפות חוזרות ונשנות של מתנחלים. כעשרה חיילים שהגיעו למקום ירו רימוני גז מדמיע לעבר תושבי הכפר שהגיעו להגן על הבית ויידו אבנים לעבר המתנחלים בכדי להרחיקם מהמקום. לאחר מכן נסוגו המתנחלים והחיילים מהמקום.

אחד מתושבי הכפר נפצע בידו מפגיעת אבן שיידה מתנחל ופונה לבית החולים רפידיא בעיר שכם, שם נחבשה זרועו בגבס. שני תושבים נוספים נפצעו קל מפגיעת אבנים. 

5

סאפא, מחוז חברון: מתנחלים עקרו 15 עצי זית והציתו מבנה חקלאי

ב-5.11.21 הבחין תושב הכפר במתנחלים ששפכו נוזל כלשהו על מבנה חקלאי הניצב על אדמתו החקלאית של ח'ליל אבו עייהור (33), תושב חלחול. הוא הזעיק למקום את אבו עייהור, וכשזה הגיע לאחר כשעה הוא  גילה כי המתנחלים כרתו באדמתו 15 עצי זית בני חמש שנים והציתו את מבנה החקלאי. 

כפר קדום, מחוז קלקיליה: מתנחלים ניסו לגנוב זיתים. חיילים זרקו על החקלאים רימוני הלם ו-80 עצי זית עלו באש

ב-5.11.21, בסביבות השעה 14:30, בעת שחילמי שתיווי (61) ובני משפחתו מסקו זיתים באדמתם שממזרח לכפר, הבחין שתיווי ממרחק בשני מתנחלים שמסקו זיתים בחלקה אחרת בבעלותו שבצמוד אליה הוקמו בתי ההתנחלות קדומים. שתיווי, שהצבא אוסר עליו להגיע לחלקה שבה מסקו המתנחלים ללא תיאום עמו, התקרב למקום וראה שהמתנחלים כבר הספיקו למלא שלושה שקים מיבול הזיתים שלו.  

בינתיים הגיעו למקום חקלאים נוספים ששמעו כי המתנחלים גונבים זיתים, ובעקבות זאת גם ניידת משטרה וחיילים. עם הגיעם של השוטרים ברחו שני המתנחלים, ושתיווי הצליח לקחת מהם את שקי הזיתים. במקום התפתחו עימותים בין כמה מהתושבים לחיילים, שהשליכו לעברם רימוני הלם וירו לעברם רימוני גז מדמיע. רימוני ההלם גרמו להתלקחות שריפה וכ-80 עצי זית, 14 מהם בבעלותו של שתיווי, עלו באש.

שתיווי הגיש תלונה במשטרת אריאל נגד שני המתנחלים שמסקו זיתים במטע שלו.

בורין, מחוז שכם: מתנחלים כרתו את כל ענפיהם של עשרות עצי זית

ב-5.11.21, גילו שלושה חקלאים מהכפר בורין במחוז שכם שמתנחלים כרתו את כל ענפיהם של 32 מעצי הזית באדמותיהם שבצד הדרומי של הכפר.

4
נער מהתנחלות משתין בלול התרנגולות של אחת ממשפחות הקהילה. התמונה באדיבות תושבי הקהילה
נער מהתנחלות משתין בלול התרנגולות של אחת ממשפחות הקהילה. התמונה באדיבות תושבי הקהילה

ואדי אל-קלט, מחוז יריחו: נערים מהתנחלות פלשו לשטח הקהילה ואחד מהם השתין בלול התרנגולות

ב-4.11.21, נכנסו כחמישה נערים מהתנחלות לשטח קהילת ואדי אל-קלט במחוז יריחו כשחלקם אוחזים במקלות. המתנחלים צילמו את בתי הקהילה והסתובבו ביניהם במשך כרבע שעה ואחד מהם השתין בלול התרנגולות הסמוך לבתים. הנערים עזבו את המקום רק לאחר שהתושבים הזעיקו את המשטרה.

אוקטובר 2021

31
ענפים ששברו המתנחלים מאחד מעצי הזית מהם גנבו את הזיתים. התמונה באדיבות בעל המטע
ענפים ששברו המתנחלים מאחד מעצי הזית מהם גנבו את הזיתים. התמונה באדיבות בעל המטע

כפר קדום, מחוז קלקיליה: מתנחלים מסקו וגנבו זיתים מלמעלה מ-200 עצי זית שהוקפו בגדר ההתנחלות קדומים בעת שהחקלאים לא הורשו להגיע למקום

ב-31.10.21, הגיעה משפחת ברהם למסוק את הזיתים במטעיה שהוקפו בגדר ההתנחלות קדומים, ביום המסיק הראשון שהתיר לה הצבא, האוסר עליה להגיע לאדמתה ללא "תיאום". עם הגיעם גילו בני המשפחה כי מתנחלים, הנהנים מגישה בלעדית לאדמות המשפחה, כבר מסקו את רוב הזיתים בשני המטעים שלהם הכוללים כ-300 עצי זית. בנוסף גילו בני המשפחה כי המתנחלים פילסו את הקרקע בחלק מאדמתם וקברו חלקית כ-40 עצי זית.

25

עוורתא, מחוז שכם: מתנחלים הטרידו מוסקים ואחד מהם ריסס אותם בגז פלפל בנוכחות חיילים

ב-25.10.21, הגיעו כמה מתושבי הכפר למסוק זיתים באדמותיהם המשתרעות במרחק של כשני ק"מ מזרחית לכפר, לאחר שהגעתם תואמה עם הצבא בשל סמיכותה של ההתנחלות איתמר. החקלאים לוו על-ידי כמה חיילים ואליהם הצטרפו מתנדבים מארגון רבנים לזכויות אדם. במהלך עבודתם הגיעו למקום כמה מתנחלים שהחלו להתגרות במוסקים. אחד המתנחלים ריסס את המוסקים בגז פלפל ושני חקלאים ומתנדב אחד נפגעו באופן קל. החיילים שליוו את המוסקים הרחיקו את המתנחלים מהמקום.

24

ואדי אל-קלט: מתנחל פלש לתוך בית, יצא ויידה עליו אבנים

ב-24.10.21, פלש מתנחל לתוך בית משפחת כעאבנה בקהילת ואדי אל-קלט במחוז יריחו. בחדר שאליו נכנס נכחה רק ילדה בת שמונה, שנבהלה והתחלה לצעוק. המתנחל יצא מהבית והחל ליידות עליו אבנים. כשהגיעו למקום תושבים נוספים מהקהילה ברח המתנחל והם הזעיקו את המשטרה. שוטרים שהגיעו למקום הציעו לתושבים להגיש תלונה בתחנת המשטרה בהתנחלות מעלה אדומים.

קראוות בני חסאן, מחוז סלפית: מתנחלים הטרידו רועה צאן וניסו להוביל את עדרו למאחז

ב-24.10.21, בסביבות השעה 15:30, הגיעה קבוצה של מתנחלים מכיוון המאחז חוות יאיר, שהוקם במרחק של כקילומטר מצפון לכפר, לשדות מרעה המשתרעים בין המאחז לכפר. המתנחלים צעקו על סאדק ריאן, בן 20, מהכפר שרעה במקום עדר המונה כ-200 כבשים וניסו להוביל את העדר לכיוון המאחז. הרועה הזעיק למקום את אביו, פווזת ריאן (41), שצעק על המתנחלים בחזרה והם ברחו לכיוון המאחז. האב והבן, שהובילו את עדרם בחזרה לכפר, נתקלו בדרכם בשומר התנחלות שצעק עליהם גם הוא. לאחר ויכוח קצר חזרו כולם לבתיהם.

בעדות שמסר לתחקירן בצלם עבד אל-כרים סעדי ב-25.10.21, סיפר פווזאת ריאן:

אחרי שהמתנחלים עזבו את המקום אני והבן שלי החלטנו לחזור לכפר עם הכבשים, כדי להימנע מבעיות עם מתנחלים אחרים, כי הם תמיד מגיעים בחבורות ומתנכלים לחקלאים באזור כדי לסלק אותנו ולהשתלט על כל האדמות. האדמות של הכפר שלנו מוקפות בהתנחלויות ובמאחזים, מכל הצדדים: חוות יאיר, קריית נטפים, רבבה, יקיר, נופים, וברקן. 

EU

פרסום זה הופק בסיוע האיחוד האירופי. בצלם לבדו אחראי לתכניו, שאינם משקפים בהכרח את עמדות האיחוד האירופי.