דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

בעת שמיליוני בני אדם בישראל ובגדה המערבית מסוגרים בבתיהם, מתנחלים אלימים ממשיכים בשלהם, בחסות המדינה: תוקפים רועי צאן בשדות המרעה ואף נכנסים לכפרים פלסטיניים, תוקפים תושבים ומשחיתים את רכושם. למרות משבר הקורונה, בשבועות האחרונים נמשכת העלייה במעשי האלימות.

מארס 2021

17
כלי הנדסי גורף את הקרקע באדמתו של נועמאן סמחאן, ראס כרכר, 17.3.2021. צילום: באדיבות העד
כלי הנדסי גורף את הקרקע באדמתו של נועמאן סמחאן, ראס כרכר, 17.3.2021. צילום: באדיבות העד

ראס כרכר, מחוז רמאללה: מתנחלים גרפו את אדמתו של חקלאי, עקרו עצי זית עתיקים וחיבלו בבאר מים

ב-17.3.21, בשעות הבוקר, גילה החקלאי נועמאן סמחאן, בן 65 ואב לילד, כי מתנחלים גרפו חמישה דונם מאדמתו,  עקרו 15 עצי זית בני כ-50 שנה והסבו נזק לבאר המים שבאדמתו.  

בסמוך לחלקת האדמה הוקם המאחז זית רענן, וגדר המאחז מקיפה את החלקה. הצבא מאפשר לסמחאן להגיע  לאדמתו רק פעמיים בשנה, בעונות החריש והמסיק, ורק לאחר תיאום עם משרד הקישור הישראלי.

גם בשנה שעברה, ב-9.9.20, גילה סמחאן כי מתנחלים גרפו חלק מאדמתו והשחיתו כ-20 עצי זית בני 50 שנה, ולאחר כשבוע שבו והשחיתו 170 עצים נוספים, כהכנה להטמנת צינורות ביוב עבור מאחזים באזור באדמתו.  

בעדות שמסר לתחקירן בצלם, איאד חדאד, סיפר נועמאן סמחאן על הפגיעה בגידוליו וברכושו בידי מתנחלים:

יש למשפחה שלי כ-50 דונמים של מטעי זיתים שירשנו לפני 50 שנה מהסבים שלנו. כשהייתי ילד, נהגנו להגיע לאדמות ולשהות בהן למשך ימים, שבועות ואפילו חודשים. יש בקרקע שלנו באר מים וגדלים בה יותר מ-200 עצי זית בני 50 שנה, שעכשיו מוקפים בגדר של המאחז זית רענן ולנו מאפשרים להגיע לשם רק פעמיים בשנה: פעם בעונת החריש, בתחילת השנה, ופעם נוספת בעונת המסיק, בסוף השנה, בתיאום מראש עם הקישור הישראלי.  

בחודש ספטמבר האחרון גילינו שהמתנחלים עקרו 20 עצי זית בני 60-50 שנה, במטרה להניח קו ביוב בקרקע. שבוע אחר-כך גילינו שהמתנחלים גרמו נזק ל-170 עצי זית נוספים, וגם גנבו את היבול שלהם.  

בבוקר של יום רביעי, 17.3.2021, הגעתי לקרקע ביחד עם בן אחי כדי לחרוש אותה, אחרי שעשינו תיאום. הופתענו לגלות שהמתנחלים גרפו חמישה דונם מהאדמה ועקרו עוד 15 עצי זית בני 60-50 שנה.  

התקשרתי לקישור הפלסטיני והישראלי ודיברתי עם הנציג הישראלי מוהנד. הוא אמר שיבדוק את הנושא, כי אולי הם קיבלו אישור ממשלתי. אני יודע שהם משתפים פעולה עם המתנחלים ויודעים על כל דבר קטן וגדול. לא אכפת להם שפוגעים בנו.  

בסוף סוכם עם הקישור הפלסטיני והישראלי שאני אגיע להגיש תלונה במשטרה הישראלית במודיעין עילית ביום ראשון הבא, 21.3.21. אני לא רואה הרבה תועלת בהגשת התלונה, כי ברור שגם המשטרה הישראלית עושה יד אחת עם המתנחלים ומחפה עליהם. אין אף אחד שאנחנו יכולים לפנות אליו.

ספטמבר 2020

9
עצים כרותים בראס כרכר, 9.9.20
עצים כרותים בראס כרכר, 9.9.20

ראס כרכר, מחוז רמאללה: מתנחלים ניצלו את העובדה שהצבא מגביל את גישתו של חקלאי לאדמתו כדי להשחית יותר ממאתיים עצי זית

בבוקר יום רביעי, ה-9.9.20, גילה חקלאי מהכפר ראס כרכר כי מתנחלים השחיתו כ-20 עצי זית בני 50 שנה באדמותיו המשתרעות צפונית-מזרחית לכפר - אדמות אליהן הוא מורשה להגיע רק בתיאום עם הצבא ובאישורו. לא רחוק משם הוקמה, ב-1991, ההתנחלות נריה.

רק שבוע מאוחר יותר קיבל החקלאי אישור לשוב לאדמתו, אז גילה כי מתנחלים השחיתו קרוב ל-170 עצי זית נוספים.

אפריל 2020

24
עצי זית שהושחתו בראס כרכר, 24.4.20
עצי זית שהושחתו בראס כרכר, 24.4.20

ראס כרכר, מחוז רמאללה: 50 עצי זית נעקרו ונשברו, תלונה עקרה הוגשה

ראדי אבו פח'יידה, חקלאי בן 65, הגיע ב-24.4.20 לחלקת האדמה שלו וביקש לחרוש אותה. הוא גילה שבהיעדרו השחיתו מתנחלים 50 עצי זית, אותם נטע לפני עשור: חלקם נעקרו וענפיהם של אחרים נשברו. אבו פח'יידה עדכן את המת"ק הפלסטיני בנוגע להשחתה. 

כ-200 מטר מהחלקה המדוברת הוקמה ההתנחלות נריה.

EU

פרסום זה הופק בסיוע האיחוד האירופי. בצלם לבדו אחראי לתכניו, שאינם משקפים בהכרח את עמדות האיחוד האירופי.