דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

בעת שמיליוני בני אדם בישראל ובגדה המערבית מסוגרים בבתיהם, מתנחלים אלימים ממשיכים בשלהם, בחסות המדינה: תוקפים רועי צאן בשדות המרעה ואף נכנסים לכפרים פלסטיניים, תוקפים תושבים ומשחיתים את רכושם. למרות משבר הקורונה, בשבועות האחרונים נמשכת העלייה במעשי האלימות.

יולי 2021

22
מכונות שרופות במנסרת האבן. צילום: סלמא א-דיבעי, בצלם, 25.7.21
מכונות שרופות במנסרת האבן. צילום: סלמא א-דיבעי, בצלם, 25.7.21

חווארה, מחוז שכם: מתנחלים הציתו מכונות לחיתוך אבן ומלגזה במנסרת-אבן. בעל המנסרה לכד אחד מהם ומסר אותו לידי הצבא

ב-22.7.21, בסביבות השעה 3:00 לפנות בוקר, הגיעו כמה מתנחלים לחלקה הדרומי של העיירה והציתו שלוש מכונות לניסור אבן ומלגזה במנסרת-אבן בבעלות משפחת דמיידי. אחד מבעלי המנסרה, עיסאם דמיידי (45), שהגיע למקום לאחר שנודע לו על התקיפה, ראה את המתנחלים נמלטים במכוניתם ו ונסע אחריהם במכוניתו. במהלך המרדף, מכונית המתנחלים התנגשה בקיוסק ברחובה הראשי של העיירה. שלושה מתנחלים יצאו ממנה, ושניים מהם, שהחזיקו מקלות עץ, נמלטו מהמקום. דמיידי הצליח לתפוס את המתנחל השלישי, וחיכה במקום כ-40 דקות יחד עם תושבים נוספים עד להגעת הצבא. הוא הסגיר את המתנחל לידי החיילים. שוטרים שהגיעו למנסרה בחנו את הנזק ואספה תיעוד וידיאו ממצלמות אבטחה באזור. הנזק שגרם לבעלי המנסרה נעמד במאות אלפי שקלים.

בעדות שמסר לתחקירנית בצלם סלמא א-דיבעי ב-25.7.21, סיפר עיסאם דמיידי, בן 45, נשוי ואב לשישה, תושב הכפר חווארה, על התקפת המתנחלים על המנסרה:

בשעה 3:00 לפנות בוקר בערך, קיבלתי טלפון מתושב העיירה שאמר לי שעשן עולה מהמנסרה שלנו. נסעתי לשם וכשהגעתי בערה שם אש בכמה מקומות. המתנחלים הציתו שלוש מכונות לניסור אבן ואת המלגזה הגדולה שלנו. לא האמנתי למראה עיני.  

פתאום ראיתי מכונית נוסעת לכיוון ההתנחלות אריאל. היא עברה לידי במהירות. בלי לחשוב נכנסתי למכונית שלי ונסעתי אחריה. נסעתי מהר עד שהגעתי קרוב לרחוב הראשי של חווארה, ואז ראיתי את המכונית של המתנחלים מתנגשת במכל מתכת ליד המאפייה והסופרמרקט, ואז בקיוסק שליד המאפייה.  

עברתי את המכונית שלהם ועצרתי. יצאתי וראיתי שיצאו מהמכונית שלושה מתנחלים. שניים מהם החזיקו מקלות ורצו לכיוון מטעי הזיתים, אבל הצלחתי לתפוס את הנהג.

קראתי לכמה אנשים שעברו שם ובינתיים הגיעו גם אח שלי וכמה קרובי משפחה. תושב העיירה שמדבר עברית שאל את המתנחל מאיפה הוא, והוא ענה שהוא מההתנחלות ברכה. החזקתי את המתנחל עד שהחיילים הגיעו כעבור כ-40 דקות. הם הזמינו לו אמבולנס בגלל שהוא נחבל בהתנגשות של המכונית. ואז הגיע כוח של משטרה וחיילים שאסף צילומים ממצלמות האבטחה של המאפייה. אחר כך הם הגיעו למנסרה ובדקו את האתר. חברת הביטוח לא מכירה בנזקים שגורמים מתנחלים, ואין מי שיפצה אותנו. עכשיו אנחנו עובדים עם מכונה אחת במקום ארבע המכונות שהיו לנו. זה יגרום לנו הפסדים כבדים מאוד, יש לנו לקוחות שמחכים להזמנות שלהם. אבא שלי הקים את המנסרה לפני 38 שנה ואנחנו מעסיקים בערך 70 עובדים שמפרנסים משפחות. עבדנו קשה מאוד כדי להחזיק את העסק שלנו ולפתח אותו לאורך השנים.

יוני 2021

6
אחת המכוניות שחלונה נופץ על-ידי המתנחלים. התמונה באדיבות בעל המגרש
אחת המכוניות שחלונה נופץ על-ידי המתנחלים. התמונה באדיבות בעל המגרש

חווארה, מחוז שכם: מתנחלים ניפצו את חלונותיהן של 7 מכוניות במגרש למכירת רכב

ב-6.6.21 פלשו מתנחלים למגרש למכירת מכוניות לצד כביש 555, צפונית לעיירה וניפצו את זגוגיות החלונות של שבע מכוניות והסבו נזקים לגוף הרכב. להערכת בעל המגרש נגרם לו נזק של עשרות אלפי שקלים.

במרחק של קילומטר מצפון למגרש הוקם המאחז גבעת סנה יעקב, וכבמרחק של כקילומטר וחצי ממערב לו הוקמה ההתנחלות יצהר. 

מאי 2021

11
עבד א-נאסר דמיידי לאחר שאפו נחבש.
עבד א-נאסר דמיידי לאחר שאפו נחבש.

חווארה, מחוז שכם: מתנחלים תקפו באבנים ובאלות תושב העיירה שישב בפתח ביתו ושברו את אפו

ביום שלישי, 11.5.21, בסביבות השעה 19:00, תקפו מתנחלים באבנים ובאלות את עבד א-נאסר דמיידי, בן 50 ואב לשניים, כשישב בפתח ביתו בקצה העיירה, במרחק של כ-200 מטר מהכביש הראשי (60). דמיידי הועבר לבית החולים רפידיא, שם אובחן שבר באפו.

במארס 2021 תקפו מתנחלים באבנים בית אחר בעיירה בבעלות משפחת דמיידי. תושבי העיירה חווארה סובלים מתקיפות חוזרות ונשנות של מתנחלים על בתיהם. כמו כן הם, כמו-גם פלסטינים אחרים העוברים בסמוך להתנחלות יצהר בכביש 60, סובלים מתקיפות מתנחלים חוזרות ונשנות על מכוניותיהם.

3
שמשת הרכב המנופצת
שמשת הרכב המנופצת

כביש חווארה ג'ית: מתנחלים יידו אבנים על מכוניות, פגעו באחת מהן ושברו את כתפו של הנהג

ב-3.5.21, בסביבות השעה 23:30, נסעו שלושה חברים תושבי הכפר פרעון בחזרה לביתם לאחר שהסיעו חבר לכפר פרעתא שמדרום לשכם. בדרכם חזרה, כשעברו ליד כביש חווארה - ג'ית (כביש 60) שבסמוך אליו הוקמה ההתנחלות יצהר, מתנחל יידה על מכוניתם אבן שניפצה את שמשתה הקדמית ופגעה בכתפו של הנהג, עבד א-לטיף בדיר, בן 30. 

המכונית סטתה והשתפשפה במעקה שבצד הכביש אך בדיר הצליח לעצור אותה בשוליו. חבריו הזעיקו אמבולנס ואת המשטרה הפלסטינית והתקשרו למת"ק הפלסטיני. רבע שעה לאחר מכן הגיע למקום אמבולנס של הסהר האדום וג'יפ צבאי שצוותו שוחח עם נהג האמבולנס אך לא עם בדיר או חבריו. 

בדיר פונה לבית החולים רפידיא שבשכם, שם עבר צילומי רנטגן ואובחן שבר בכתפו. ב-9.5.21 שוחרר מבית החולים ואינו זוכר את אירועי אותו ערב. 

חברו, ע. ע., תיאר בעדות שמסר לתחקירן בצלם, עבד אל-כרים א-סעדי, ב-5.5.21 את מה שאירע באותו לילה: 

הזמנתי חבר שלי מפרעתא לארוחת האיפטאר. הוא מהנדס ומפקח על בניית הבית שלי. הזמנתי גם שני חברים מהכפר, עבדאללה בדיר ואוסייד עומר. בלילה הסענו את החבר בחזרה לפרעתא בפולקסוואגן פסאט החדשה שעבדאללה קנה לפני כמה חודשים. בדרך חזרה, כשהיינו ליד ההתנחלות יצהר, ישבתי ליד עבדאללה שהנהג וראיתי אבן שנזרקה עלינו. מיד שמתי את הידיים על ראשי וצעקתי לעבדאללה שישים לב. עבדללה נפגע בכתף. הרכב סטה ימינה ושמאלה ובסוף עבדאללה הצליח לעצור אותו, אחרי שהשתפשף במעקה שבצד הכביש. אני ואוסייד יצאנו מהמכונית והזמנו משטרה ואמבולנס פלסטיני והתקשרנו גם למת"ק הפלסטיני. הגיעו אמבולנס של הסהר האדום וג'יפ צבאי. החיילים דיברו עם הצוות הרפואי אבל איתנו הם לא דיברו בכלל. האמבולנס פינה את עבדללה לבית החולים בשכם ואני נסעתי אתו. אוסייד ואנשים שסייעו לו הסיעו את המכונית של עבדאללה לכפר בורין.  

מארס 2021

2
 שמשה שניפצו מתנחלים במכונית שעמדה מתחת לבית משפחת דמיידי בחווארה, 2.3.2021. צילום: באדיבות משפחת דמיידי
שמשה שניפצו מתנחלים במכונית שעמדה מתחת לבית משפחת דמיידי בחווארה, 2.3.2021. צילום: באדיבות משפחת דמיידי

חווארה, מחוז שכם: עשרות מתנחלים פלשו לחצר בית, המטירו עליו אבנים והשחיתו מכוניות חונות

ב-2.3.21, בסביבות השעה 23:00, פלשו עשרות מתנחלים לחצר בית משפחת דמיידי, העומד בצדה הדרום-מערבי של העיירה, והמטירו עליו אבנים.  

המתנחלים ניפצו ארבעה מחלונות הבית, התיזו צבע על קירותיו ושברו רעפים שהותקנו מעל דלת הכניסה. בנוסף, הם השחיתו לחלוטין מכונית שחנתה בחצר הבית: ניפצו את כל שמשותיה, ניקבו את כל צמיגיה, שברו את הפנסים והמראות וגרמו לנזקים לשלדה.

מאוחר יותר בלילה גילה תושב העיירה, שמכוניתו חנתה כמאה מטרים מבית משפחת דמיידי, כי המתנחלים ניפצו גם את שמשתה הקדמית.  

מתחילת שנת 2020, בצלם תיעד 12 תקיפות של מתנחלים על תושבים, בתים ורכוש בעיירה חווארה.

בעדות שמסר לתחקירנית בצלם, סלמא א-דיבעי, סיפר ר'אלב דמיידי, בן 48, נשוי ואב לחמישה, על תקיפת ביתו בידי המתנחלים:

ישבתי בסלון עם אשתי סנאא, ארבעת הילדים שלנו וכרם הארוס של הבת שלנו, רר'ד, בת ה-21. פתאום שמענו מהומה בחוץ ורעש של אבנים נוחתות, כמו גשם זלעפות. לא הבנו מה קורה. שמענו זכוכית מתנפצת. זכוכיות עפו בבית ונשמעו חבטות בדלת הכניסה, העשויה מתכת. זה היה מפחיד מאוד! לא ידעתי מה לעשות. הסתכלתי דרך חלון המטבח וראיתי 30-20 מתנחלים בחצר הבית שלנו. חלקם הרסו את הרכב של הארוס של בתי, כרם, ואחרים זרקו אבנים לעבר הבית.  

עליתי לגג עם כרם, ומשם צעקנו על המתנחלים והזעקנו את השכנים. אשתי התקשרה גם לקרובי משפחה שלנו ולחברים כדי שיבואו להגן עלינו, כי כשהמתנחלים רואים אנשים מתאספים הם נבהלים ומסתלקים. וכך באמת היה - כשהם ראו אותנו, את קרובי המשפחה ואת החברים, הם התחילו להתרחק לכיוון ההתנחלות יצהר.  

היינו לגמרי בהלם ממה שקרה. כמות האבנים שהייתה בחצר ועל מדרגות הבית היא בלתי נתפסת, והרעש שהן גרמו היה מאוד מפחיד.

אחרי חצי שעה בערך הגיעו רכב ביטחון של ההתנחלות ושני ג'יפים צבאיים שהגיעו כנראה בגלל שהתאספו שם מכוניות של תושבים שהגיעו כדי לעזור לנו. המתנחלים והחיילים שאלו מה קרה. סיפרנו להם  מה המתנחלים עשו אבל לא היה איכפת להם והם מיד עזבו.  

זאת לא הפעם הראשונה שמתנחלים תוקפים את השכונה שלנו. לפני כמה חודשים, הם תקפו את הבית של השכן שלנו והרסו את הרכב שלו.     

כקילומטר מהבית שהותקף הוקמה ההתנחלות יצהר.

דצמבר 2020

30
חלונות מנופצים בבית בחווארה, 30.12.2020. צילום: באדיבות משפחת קסראווי
חלונות מנופצים בבית בחווארה, 30.12.2020. צילום: באדיבות משפחת קסראווי

חווארה, מחוז שכם: מתנחלים תקפו בתים בעיירה יום אחר יום. חיילים נכחו בלפחות אחת מהתקיפות

ב-30.12.21, בסביבות השעה 21:30, מתנחלים תקפו באבנים בית בצדה הצפוני של חווארה, במרחק של כ-100 מטר מצומת הכניסה לעיירה על כביש 60, וניפצו שניים מחלונות הבית.

למחרת, 31.12.21, הגיעו שוב מתנחלים לצומת הכניסה לעיירה והפגינו במקום. במהלך ההפגנה, שבה נכחו חיילים, המתנחלים תקפו בית הסמוך לכיכר וניפצו שבעה מחלונותיו.

מאז מותו של אהוביה סנדק בן ה-16, במהלך מרדף משטרתי סמוך להתנחלות כוכב השחר ב-21.12.20, חלה עלייה משמעותית במספר התקיפות האלימות של מתנחלים, שכבר הפכו לשגרה בכל רחבי הגדה.

28
שמשה מנופצת במכוניתו של עלי דוואבשה. צומת חווארה, 28.12.20. צילום: עלי דוואבשה
שמשה מנופצת במכוניתו של עלי דוואבשה. צומת חווארה, 28.12.20. צילום: עלי דוואבשה

צומת חווארה, מחוז שכם: מתנחלים חסמו כביש, יידו אבנים ושברו חלון של מכונית

מאז מותו של אהוביה סנדק בן ה-16, במהלך מרדף משטרתי סמוך להתנחלות כוכב השחר ב-21.12.20, חלה עלייה משמעותית במספר התקיפות האלימות של מתנחלים, שכבר הפכו לשגרה בכל רחבי הגדה.

ב-28.12.20, בסביבות השעה 20:30, נסע עלי דוואבשה, בן 33 ואב לשלושה מהכפר דומא שבמחוז שכם, עם שני קרובי משפחתו בחזרה לבתיהם. כשהתקרבה מכוניתם לצומת חווארה (יצהר), הבחינו דוואבשה ונוסעיו בעשרות מתנחלים שחסמו את הכביש כשהם מאובטחים על-ידי עשרות שוטרי מג"ב וחיילים. המתנחלים יידו אבנים על מכוניתו של דוואבשה וניפצו את החלון האחורי בצדה הימני של המכונית. דוואבשה עצר את מכוניתו ויצא ממנה אך אז הורה לו שוטר מג"ב להיכנס אליה בחזרה. לאחר שעשה  כדבריו של השוטר, הקיפו מתנחלים את המכונית והחלו לבעוט בה, עד שכוחות הביטחון הרחיקו אותם מהמכונית והוא המשיך בנסיעה לביתו.

למחרת החליף דוואבשה את החלון בעלות של 500 שקלים.

בעדות שמסר לתחקירנית בצלם סלמא, א-דיבעי, סיפר עלי דוואבשה  על תקיפת מכוניתו בידי מתנחלים בסמוך לכיכר יצהר:

ביום שני, 28.12.20, בסביבות השעה 20:30, נסעתי הביתה עם שני דודים שלי, סאאיד (40) ומוחמד (31) מטול-כרם. כשהגענו לכביש 60 )חווארה-ג'ית(, והיינו במרחק של 50-30 מטרים מהצומת, ראיתי פתאום כ-40 מתנחלים חוסמים את הכביש. חוץ מהם היו שם 30-25 חיילים ושוטרי משמר הגבול.

נלחצתי ולא ידעתי מה לעשות, והנה מתנחלים שהיו בימין הכביש זרקו אבנים על המכונית שלי וניפצו את החלון הימני האחורי. מזל שמוחמד, שישב מאחורה, שכב על המושב האחורי והראש שלו נטה לצד שמאל, אחרת הוא היה נפגע קשה. 

יצאתי מהמכונית ואחד משוטרי משמר הגבול הורה לי להיכנס אליה בחזרה. אמרתי לו: "ראית מה הם עשו?". השוטר ענה בערבית טובה: "טוב שזה נגמר ככה ולא קרה משהו אחר", והורה לי לחזור למכונית. עשיתי כמו שהוא דרש ואז המתנחלים, שהתאספו מסביב למכונית, התחילו לבעוט בה. החיילים הרחיקו אותם והקיפו את המכונית, ואחד השוטרים סימן לי לנסוע. למרות הנוכחות של החיילים, המתנחלים בעטו במכונית עוד כמה פעמים עד שהגעתי לצומת כביש חווארה והלאה משם, לחווארה.  

עצרתי בצד הכביש וניקינו את הזכוכיות מהמכונית. הבגדים של מוחמד היו מכוסים בזכוכיות. תודה לאל שאף אחד לא נפגע. אחר-כך המשכנו בדרך הביתה לדומא.  

החיילים לא הזמינו משטרה ולא הפנו אותי להגיש תלונה במשטרה. הכל קרה מול העיניים שלהם והם לא ניסו לעשות כלום. 

נובמבר 2020

23
מכוניתו של מוסטפא רמדאן, לאחר שהותקפה על ידי מתנחלים בצומת חווארה, 23.11.2020. צילום: מוסטפא רמדאן
מכוניתו של מוסטפא רמדאן, לאחר שהותקפה על ידי מתנחלים בצומת חווארה, 23.11.2020. צילום: מוסטפא רמדאן

צומת חווארה, מחוז שכם: מתנחלים עצרו מכונית פלסטינית ותקפו באלימות את הרכב, הנהג והנוסעים. לאחר שאלו הצליחו להימלט, המשיכו לעבר הצומת הקרוב והשליכו אבנים על מכוניות נוספות

בצהרי יום שני, ה-23.11.20, התקרבה לצומת חווארה מכוניתם של יוסף מרעי (25), וחברו מוסטפא רמדאן (44), שעשו את דרכם לרמאללה. מרעי נהג במכונית, רמדאן ישב לצדו ובמושב האחורי ישב חבר נוסף. כשהגיעה המכונית למרחק של כ-500 מטר מצומת חווארה, ירדו מתנחלים משלושה כלי-רכב שחנו בצד הכביש והחלו ליידות אבנים על המכונית ולנסות לתקוף את הנוסעים שישבו בתוך הרכב. המתנחלים ניפצו את השמשה הקדמית, את הפנס הקדמי ואת חלון הנהג במכונית.  אחת האבנים שהם השליכו פגעה בכתפו של מרעי.

מרעי המשיך בנסיעה והצליח להימלט מהתוקפים. לאחר שהתקדם כ-50 מטרים עצר את המכונית ורמדאן החליף אותו בנהיגה. הם המשיכו לכיוון צומת חווארה, שם נתקלו בתאונת דרכים. מרעי סיפר לשוטרים שעמדו במקום מה אירע והשוטרים ביקשו מפרמדיקים שנכחו בזירת התאונה לטפל בכתפו. לאחר מכן הגיע למקום אמבולנס של הסהר האדום ופינה אותו לבית החולים רפידיא בעיר שכם. חברו, שישב במושב האחורי בזמן התקיפה, נסע איתו. השוטרים המליצו למוסטפא רמדאן, שנשאר במכונית, להגיש תלונה במשטרת אריאל - אך הוא לא ראה טעם לעשות כן.  

בינתיים הגיעו גם המתנחלים התוקפים לזירת התאונה והחלו ליידות אבנים על מכוניות פלסטיניות שהמתינו בפקק. חיילים שהגיעו למקום הרחיקו אותם.  

רמדאן המשיך לבית החולים רפידיא, שם פגש את חבריו, ולאחר בדיקות וטיפול ראשוני חזרו השלושה לבתיהם. תיקון הנזקים שנגרמו למכונית הסתכם ב-1,200 ש"ח.

יוסף מרעי, תושב תל, תיאר את התקיפה בעדות שמסר לתחקירנית בצלם, סלמא א-דיבעי:

נסעתי עם שני חברים שלי לרמאללה. כשהתקרבנו לצומת חווארה, ראיתי שלוש או ארבע מכוניות עם לוחיות רישוי ישראליות עומדות בצד שמאל של הכביש. כשהגענו למרחק של 15-20 מטר מהן יצא מביניהן פתאום נער, שנראה בן 15 לכל היותר, ובידיו שתי אבנים. הוא זרק על המכונית שלנו את האבנים ופנה לעמוד לפניה.  

אני נהגתי לאט, במהירות של לא יותר מ-50 קמ"ש, ונאלצתי לעצור כדי לא לדרוס אותו. או אז יצאו ממכוניות נוספות יותר מ-15 מתנחלים והתחילו לזרוק עלינו אבנים. אחת האבנים פגעה בשמשה הקדמית וסדקה אותה ואבן אחרת פגעה בשמשת החלון הצדדי שלי, שברה אותה ופגעה בכתף שלי.

ניסיתי לחזור אחורנית, אבל פתאום נעצרה מאחורי עוד מכונית של מתנחלים וירדו ממנה ארבעה או חמישה מתנחלים.

ניסיתי לצאת מהאוטו כדי להתגונן, אבל אחד המתנחלים סגר את הדלת בחבטה חזקה, תפס אותי בצוואר ודרך החלון התחיל לדחוף אותי בכוח. מתנחלים אחרים ניסו לפתוח את הדלת האחורית.  

הרגשתי סחרחורת. בקושי החזקתי מעמד. הם היו כמו חיות פרא. הרגשתי שנפלנו לתוך מלכודת. הם צעק וקיללו, ודרשו מאיתנו - בעברית ובערבית - לצאת מהאוטו.

הצלחתי רק בקושי להתניע שוב את המכונית. נסעתי מהר וגם המתנחלים נסוגו קצת מאיפה שהיו. אחרי נסיעה של כמה עשרות מטרים עצרתי שוב, כי לא הייתי מסוגל לנהוג. ביקשתי ממוסטפא להחליף אותי. התחלפנו ובינתיים המתנחלים התחילו לרוץ אלינו.  

מוסטפא רמדאן, אב לשניים, תושב תל שבמחוז שכם, תיאר את מה שאירע לאחר שהחל לנהוג:  

התקדמתי בערך 200 מטרים וכשהיינו לפני כיכר יצהר/חווארה, נתקלנו בתאונת דרכים בין שתי מכוניות ישראליות. היו שם ניידת משטרה ואמבולנס.

התקדמתי אליהם ואמרתי לשוטר שמתנחלים תקפו אותנו ואחד מאיתנו פצוע. הוא סימן לנו לעצור וקרא לאחד הפרמדיקים. הפרמדיק ניסה להרגיע את יוסף, שהיה מותש וסבל מהתכווצויות בחלק השמאלי של הגוף, בזרוע וברגל. המצב שלו הדאיג אותי. אחר כך הגיע אמבולנס של הסהר האדום ופינה אותו לבית החולים.  

בינתיים הגיעו המתנחלים והתחילו ליידות אבנים על מכוניות פלסטיניות שנעצרו בגלל התאונה. הם עשו את זה בנוכחות משטרה וחיילים פגעו בכמה מכוניות.  

אני נשארתי במכונית עד שהמתנחלים התרחקו. השוטרים רשמו את הפרטים שלי ושל החברים שלי, ואת התיאור של מה שקרה לנו, וביקשו שנגיע שלושתנו לתחנת המשטרה באריאל כדי להגיש תלונה. אף אחד מאיתנו לא הלך כי אנחנו לא רואים בזה שום טעם.

6

חווארה, מחוז שכם: מתנחלים גנבו שקי זיתים וציוד חקלאי ממטע

חוסיין עודה, בן 54 ואב לשישה, הוא בעליו של מטע זיתים מצפון-מזרח לחווארה, שנמצא בין כביש 60 לבסיס צבאי הנמצא כקילומטר אחד מהכביש. בבוקר יום שישי, ה-6.11.20,  התקשר לעודה פועל חקלאי שעבד באדמתו והודיע לו שמתנחלים גנבו את שקי הזיתים והציוד החקלאי שהושארו במטע יום קודם לכן. הציוד שנגנוב כלל שני סולמות, 5-6 יריעות ברזנט, מיכל גז קטן וכוסות לקפה ותה.

במטע של משפחת עודה גדלים 120 עצי זית בני כ-20 שנה, והצבא מתיר לו להגיע אליו רק בעונות החריש והמסיק. השנה תואמו עבורו שלושה ימי מסיק, בין התאריכים 3.11.20 ו-6.11.20. כאשר עודה הגיע לחלקה שלו ביום האחרון למסיק, הוא גילה סימנים של צמיגי טרקטרון. כמאה ק"ג זיתים שנמסקו בימים שקודם לכן נגנבו מהמטע. להערכת עודה, השמן שהיה מופק מהזיתים שנגנבו צפוי היה להימכר בכ-1,000 ש"ח. עודה דיווח את הגניבה לעיריית חווארה.

בעדות שמסר לתחקירנית בצלם, סלמא א-דיבעי , סיפר חוסיין עודה על גניבת יבולו והציוד החקלאי שלו על  ידי המתנחלים:

בימי המסיק אני נוהג להגיע לקרקע כמה פעמים ביום, כדי להשגיח על כמה תושבים שעובדים בחלקה שלי. בסוף היום אני בודק את היבול ואז לוקח את הזיתים שנמסקו ומשאיר בחלקה את הסולמות ושאר הציוד בשביל יום המסיק הבא. החקלאים נוהגים להשאיר את הציוד במטעים בזמן המסיק, כי אין טעם לקחת הכול הביתה כל פעם ואז שוב להביא הכול בבוקר. זה גוזל זמן ודורש מאמץ מיותר.

בימים שלישי ורביעי לקחתי כל יום הביתה את היבול. אבל בחמישי לא הצלחתי להגיע למטע, ולכן היבול שנמסק נשאר שם, יחד עם הציוד: 2 סולמות, 5-6 יריעות ברזנט ומיכל גז קטן וכוסות לקפה ותה.  למחרת, יום שישי, ה-6.11.20, היה אמור להיות יום המסיק האחרון בחלקה, אבל כשהעובד לי הגיע לשם בבוקר הוא גילה את הגניבה. נסעתי לשם מיד, ואכן ראיתי סימנים של צמיגי טרקטורון בכל החלקה – זה נראה כאילו מישהו הסתובב שם עם הטרקטורון הלוך ושוב. זו הפעם הראשונה שדבר כזה קורה לי מאז שקניתי את החלקה הזו לפני 11 שנה. נאלצנו ללכת לקנות סולמות וברזנטים חדשים כדי לסיים את מסיק הזיתים.

קרוב לחלקה יש בסיס של הצבא, ולכן אף אחד חוץ ממתנחלים לא יכול היה לעשות דבר כזה. הצבא מרשה למתנחלים לעשות מה שהם רוצים. במהלך המסיק נתקלתי כמה פעמים בג׳יפ צבאי שעמד סמוך לחלקה. החיילים שאלו אותי מה אני עושה שם ואמרתי להם שאני בעל האדמה ושאני עובד בה. זה חזר על עצמו בערך ארבע פעמים, עד שהם התרגלו לראות אותי שם.

אוקטובר 2020

7
חיילים שליוו מתנחלים אשר תקפו מוסקים בחווארה, 7.10.20. צילום: דינה צ'יז'יק, בצלם
חיילים שליוו מתנחלים אשר תקפו מוסקים בחווארה, 7.10.20. צילום: דינה צ'יז'יק, בצלם

חווארה, מחוז שכם: עשרות מתנחלים תקפו תושבים ומתנדבים שמסקו זיתים. במקום להגן על המותקפים, חיילים זרקו רימוני הלם וגז לעבר המוסקים

בצהרי יום רביעי, ה-7.10.20, יצאו כ-40 תושבים מהכפר חווארה, מלווים במתנדבים ישראלים וזרים, כדי למסוק זיתים במטע השייך לחקלאי סבע עודה. המטע שוכן בצדו הצפון-מערבי של הכפר.

בחלקה המדוברת, המוגדרת כשטח C, גדלים כ-500 עצי זית, אך רק כ-150 מהם מניבים פרי לאחר שמתנחלים השחיתו ושרפו את היתר. לאחר שהחלו המוסקים בעבודה, צצו מולם חמישה מתנחלים ועמם כשבעה חיילים. המתנחלים התעמתו עם התושבים ודרשו מהם לעזוב את הקרקע.

לאחר מספר דקות הגיעו למקום עשרות מתנחלים נוספים, חלקם רעולי פנים, שהיו אף הם מלווים בעשרות חיילים. המתנחלים התחלקו לקבוצות והחלו ליידות אבנים על המוסקים, כאשר החיילים זורקים רימוני גז והלם על המוסקים ודורשים מהם להסתלק.

בשלב מסוים, בעת שעודה שוחח עם החיילים וביקש מהם להרחיק את המתנחלים המיידים עליו אבנים, תקפו אותו הן החייל והן המתנחל, הפילו אותו ארצה והמתנחלים המשיכו לזרוק עליו אבנים.

שניים מהתושבים נפצעו במהלך האירוע מהאבנים שהושלכו עליהם ופונו לטיפול בבית החולים רפידיא בשכם, שם טופלו ושוחררו לביתם.

ג'יהאד עודה, בן 53 ואב לשישה, נגר וחבר מועצת הכפר, מסר עדות לתחקירנית בצלם, סלמא א-דיבעי, וסיפר על התקפת המתנחלים בחווארה:

בסביבות 11:00 הגעתי לקרקע של סבע עודה עם עוד מתנדבים. בזמן שעבדנו ראיתי פתאום כחמישה מתנחלים, עם מצלמות ובבגדים לבנים. בגלל המצלמות חשבתי בהתחלה שאלה עיתונאים, אבל אז הבנתי שמדובר במתנחלים. הם הורו לי ולבחור שמסק יחד איתי להסתלק. אמרתי להם בערבית: "אני מוסק זיתים באדמה שלי".

אחד מהם שאל האם יש לי היתר. עניתי לו :"אנחנו לא צריכים היתר כי אנחנו נמצאים באדמה שלנו, ואתה - מה אתה עושה כאן?!" הוא אמר "אתה רוצה בעיות", עניתי לו: "אתה זה שרוצה בעיות! תסתלק מפה". הוא אמר "כל הבלגן הזה בגלל זיתים?"

בשלב הזה הגיעו עוד כ-30 מתנחלים רעולי פנים וצעירים, בשנות העשרים לחייהם,  ואיתם בערך 20 חיילים. המתנחלים התחילו לזרוק עלינו אבנים.

ניסינו להתרחק ולמצוא מחסה אבל המתנחלים התקדמו אלינו והמשיכו לזרוק עלינו אבנים. החיילים לא עשו שום דבר חוץ מלהורות לנו להסתלק ולצעוק עלינו כאילו אנחנו תקפנו את המתנחלים.

באותו זמן ראיתי את סבע, הבעלים של האדמה, מנסה לדבר עם החיילים ולבקש מהם להרחיק את המתנחלים מהאזור עד שכולם ירגעו. המתנחלים זרקו עליו אבנים והחיילים לא ניסו בכלל להגן עליו. אחד החיילים ומתנחל דחפו את סבע והפילו אותו ארצה, ושבעה מתנחלים, להערכתי, לא הסתפקו בזה והמשיכו לזרוק עליו אבנים.

לא ידעתי מה לעשות. אחד התושבים קרא לי ואמר "עכשיו הם יהרגו אתכם, תתרחקו מפה מהר". המתנחלים היו כמו זאבים. ניסיתי לברוח, אבל אבן פגעה בי ברגל שמאל ונפלתי ארצה. הטלפון הנייד שלי נפל ונשבר. אחד המתנחלים החזיק באבן גדולה ורצה לזרוק אותה על הראש שלי, אבל אחד החיילים עצר בעדו. הוא היה יכול להרוג אותי.

אחד הבחורים הצליח להרים אותי ולהרחיק אותי משם. בינתיים החיילים התחילו לזרוק רימוני גז מדמיע והלם לעבר המוסקים כדי לפזר אותם ולאלץ אותם לעזוב את המקום. המתנחלים התחלקו לקבוצות של שבעה-שמונה אנשים וכל קבוצה רדפה אחרי כמה מוסקים עד שהם סילקו את כולנו.

לקחו אותי למקום בטוח ומשם פינו אותי באמבולנס לבית החולים רפידיא בשכם. למרות שעשו לי צילום רנטגן והתברר שיש לי רק חבורות, עד עכשיו אני סובל מכאבים.

3
מוראד א-נג'אר, לאחר שמתנחלים תקפו אותו במהלך מדידות שביצע בחווארה. צילום: משפחת א-נג'אר
מוראד א-נג'אר, לאחר שמתנחלים תקפו אותו במהלך מדידות שביצע בחווארה. צילום: משפחת א-נג'אר

חווארה, מחוז שכם: מתנחלים תקפו באבנים מודדים פלסטינים שעבדו סמוך לכפר

ב-11.8.20 תקפו מתנחלים שני מהנדסים ממערב לכפר חווארה, כאשר אלו עסקו במדידות במסגרת סקר אדמות הטאבו של הכפר. בבוקר יום שבת, ה-3.10.20, שוב תקפו מתנחלים מודדים שעבדו במסגרת הפרויקט.

מוראד א-נג'אר (47) ושני מודדים נוספים הגיעו לנקודה בה התבקשו לעבוד, ומיד הבחינו במתנחלים הרצים לקראתם מכיוון ההתנחלות יצהר. השלושה אספו את חפציהם ואת כלי עבודתם ונמלטו מהמקום ברגל, בשעה בה המתנחלים רודפים אחריהם ומיידים בהם אבנים. אחת האבנים פגעה בגבו של א-נג'אר והוא נפל ארצה, הצליח לקום ורץ לעבר בתי הכפר. בשלב זה המתנחלים נסוגו. שני המודדים האחרים, שהגיעו לכפר לפני א-נג'אר, עדכנו את ראש המועצה במתרחש וזה הגיע למקום כשהוא מלווה במספר תושבים.

א-נג'אר פונה לבית החולים רפידיא בשכם, עבר בדיקות וצילומי רנטגן, קיבל משככי כאבים ושוחרר לביתו.

מוראד א-נג'אר (47), תושב בורין ואב לשישה, סיפר על התקיפה בעדות שמסר ב-7.10.20 לתחקירנית בצלם, סלמא א-דיבעי:

בבעלותי משרד המספק שירותי מדידות והנדסה. ביום שבת, בסביבות השעה 10:30 בבוקר, הגעתי עם עוד שני מודדים כדי למדוד אדמות בצד המערבי של הכפר חווארה, כ-500 מטרים מבתי הכפר וכ-700  מטרים מהתנחלות יצהר.

פתאום הגיעו בריצה כשבעה מתנחלים מכיוון יצהר. אמרתי לעובדים שאיתי שצריך לברוח מהר, הם לקחו את כלי העבודה והתחילו לרוץ ואני רצתי אחריהם. המתנחלים רדפו אחרינו וצעקו משהו בעברית. לא הבנתי מה הם אומרים.  הם התחילו לזרוק עלינו אבנים ואחת האבנים פגעה לי בגב. נפלתי ארצה. כאב לי מאוד אבל הייתי חייב לקום ולהמשיך לרוץ, כי אם הם היו תופסים אותי הם היו ממשיכים לזרוק עליי אבנים ולא עוזבים אותי.

המשכתי לרוץ עד שהתרחקתי מהם והתקרבתי לבתי הכפר.

ספטמבר 2020

6

חווארה, מחוז שכם: מתנחלים חדרו לחצרות בתים, ניפצו שמשות וניקבו צמיגי מכונית

ב-6.9.20, בסביבות השעה 03:30 לפנות בוקר, תועדו שמונה מתנחלים במצלמות אבטחה כשהם נכנסים לחצר בית משפחת סעאדה, בשכונה המערבית של חווארה ומשחיתים בה כלי רכב. המתנחלים ניקבו שלושה צמיגים וניפצו את השמשות הקדמית האחורית במכונית המשפחה שחנתה בחצר וכן את השמשות הקדמית והאחורית בכלי רכב נוסף שחנה מול בית המשפחה.

סלאם סעאדה (44), אם לחמישה, סיפרה בעדות שמסרה ב-6.9.20 לתחקירנית בצלם סלמא א-דיבעי:

התעוררתי מרעשים בחוץ. קמתי מהמיטה, בחדר השינה שלנו שבקומה השנייה, ויצאתי למרפסת שמשקיפה על החצר. ראיתי בחצר קבוצה של מתנחלים, וכשיצאתי הם ברחו החוצה.

אחרי שהם הסתלקו ירדתי לקומה הראשונה והסתכלתי מהחלונות כדי לוודא שהם לא הציתו שום דבר. ראיתי שהכל בסדר, בדקתי שהילדים בסדר וחזרתי למיטה. לא הערתי את בעלי והבן הגדול שלי, קייסר, כי הם צריכים לקום מוקדם בבוקר לעבודה. ניסיתי לישון אבל לא הצלחתי, מרוב פחד שהמתנחלים יחזרו. כל פעם שנרדמתי התעוררתי כדי להסתכל החוצה ולוודא שהם לא חזרו.

בשעה 5:00 בבוקר, אחרי שהערתי את בעלי לעבודה, סיפרתי לו על מה קרה. יצאנו החוצה וגילינו שהשמשות הקדמית והאחורית באוטו שלנו שבורות. מסביב על הקרקע היו אבנים. ראינו גם כמה פגיעות בשלדה.

אני וקייסר בדקנו את התיעוד במצלמת האבטחה וראינו שמונה מתנחלים נכנסים לחצר. אחד המתנחלים ניקב שלושה צמיגים ואחר כך כמה מהם השליכו אבנים על האוטו וברחו. מול הבית שלנו חנה האוטו של השכן, והמתנחלים ניפצו גם את השמשות הקדמית והאחורית שלו.

בעלי התקשר בבוקר למועצה המקומית והודיע להם על מה שקרה, אבל אף אחד לא הגיע אלינו.

אני לא מסוגלת להאמין שזה קרה לנו. זאת פעם ראשונה שמתנחלים תוקפים אותנו. כל הזמן אני חושבתי לעצמי שהמתנחלים היו יכולים בקלות גם לשרוף את האוטו או את הבית! אני לא יכולה להפסיק לחשוב על בני משפחת דוואבשה שהמתנחלים שרפו בכפר דומא לפני 5 שנים. המתנחלים הכחידו משפחה שלמה: אמא, אבא ובן. ניצל רק ילד אחד.

כרגע הכי חשוב שיצאנו בריאים ושלמים, ולא מעניין אותי שום דבר אחר. אפשר לפצות על נזק, אבל לא על אובדן של בני אדם.

אוגוסט 2020

11
מוסטפא מסרי לאחר שנפצע כשנמלט ממתנחלים שירו לעברו ורדפו אחריו. חווארה, 11.8.20. צילום: חסן קאדוס.
מוסטפא מסרי לאחר שנפצע כשנמלט ממתנחלים שירו לעברו ורדפו אחריו. חווארה, 11.8.20. צילום: חסן קאדוס.

חווארה, מחוז שכם: מתנחלים רדפו אחר שני מהנדסים המשמשים כמודדי קרקע, ירו באוויר ויידו לעברם אבנים

ביום שלישי, 11.8.20, בסביבות השעה 9:00 בבוקר, ערכו שני מהנדסים מחברת "אל-עמרו לייעוץ הנדסי" מדידות בחלקו המערבי של הכפר חווארה, כחלק מפרויקט סקר אדמות הטאבו של הכפר. המהנדסים, מוסטפא מסרי (30) וחסן קאדוס (32), הנם תושבי הכפר הסמוך בורין. לאחר זמן קצר עברו השניים לעבוד בחלקה סמוכה, כ-50 מטרים מכביש הביטחון של ההתנחלות יצהר שהוקמה ב-1983 על אדמותיהם של חווארה וכפרים נוספים באזור.

בסביבות 12:00, הבחינו השניים במכונית לבנה שנעה לעברם במהירות מכיוון ההתנחלות יצהר. המכונית עצרה על הכביש, כמאה מטרים מהשניים, וממנה ירדו ארבעה מתנחלים. אחד המתנחלים היה חמוש ברובה M-16. מסרי וקאדוס, שחששו כי יתקפו אותם, החלו לרוץ לכיוון חווארה כשהמתנחלים רודפים אחריהם, יורים באוויר, מיידים עליהם אבנים, מקללים אותם וקוראים להם לעצור. במהלך המרדף נפגע מסרי מאבנים שיידו המתנחלים ואף נפל ארצה, אך בסופו של דבר השניים הצליחו להימלט.

כשהגיעו המודדים לבריכת שחייה בפאתי חווארה, הזעיקו עובדיה אמבולנס עבור מסרי - שסבל מכאבים קשים ברגליו והתקשה לעמוד. הוא פונה לבית החולים רפידיא בשכם, קיבל טיפול ראשוני ושוחרר לביתו.

מוסטפא מסרי תיאר את תקיפת המתנחלים בעדות שמסר לתחקירנית בצלם, סלמא א-דיבעי:

בערך ב-12:00 בצהריים, כשאני וחסן קאדוס מדדנו חלקה, הגיע פתאום רכב לבן מכיוון כביש הביטחון של ההתנחלות יצהר. עמדתי צמוד לכביש, במרחק של 50 מטרים ממגדל צבאי, ובערך מאה מטרים ממני היו חיילים.

הג׳יפ עצר על הכביש וארבעה מתנחלים יצאו ממנו מהר והתחילו לצעוק. פחדתי מאוד לשלמותו של ציוד המדידה שלנו - כי זו לא הפעם הראשונה שתוקפים מודדים ועלות המכשיר שאנחנו משתמשים בו עומדת על 85,000 ש"ח. כשראיתי אותם רצים וצועקים אמרתי לחסן: ״קח את המכשיר ותנסה לברוח. רוץ ואל תסתכל אחורה״.

המתנחלים רצו אחרי ואז שמעתי שתי יריות. שמעתי את הקליעים פוגעים באבנים ואת האבנים מתפוצצות. אני עדיין שומע בראש את הקולות הללו כאילו זה קורה ממש עכשיו. השטתחתי על הקרקע כדי לא להיפגע. חסן, ששמע את היריות, עצר והסתובב כי הוא חשש שנפגעתי. אמרתי לו: ״רוץ, אני מאחוריך, מהר״. רצתי במסלול אחר כדי להרחיק את המתנחלים מחסן ומהציוד. בחרתי בדרך משובשת בין גבעות וסלעים אבל המתנחלים שרדפו אחרי זרקו עליי אבנים, וכמה מהן פגעו בי ביד שמאל וברגל שמאל. הייתי מוכרח להמשיך. ידעתי שאם המתנחלים יתפסו אותי הם עלולים להרוג אותי. הם היו מאוד עצבניים.

הגעתי לשדה בור ונפלתי. המתנחלים שוב יידו עליי אבנים אבל הצלחתי לקום ולברוח. רצתי עד שהגעתי לבריכת שחייה בחווארה. מרוב עייפות ופחד בקושי יכולתי לנשום. עובדי הבריכה עזרו לי, ורק אז שמתי לב שיורד לי דם מהברכיים. הייתי בשוק. רציתי להתקשר לחסן אבל לא הצלחתי למצוא את הטלפון הנייד שלי. הוא כנראה נפל לי כשברחתי. אחר-כך חסן הגיע גם הוא לבריכה  והרגיע אותי: ״אל תדאג, הגעתי בשלום ביחד עם המכשירים״.

לא יכולתי לעמוד על הרגליים. היו לי כאבים איומים ברגליים, ביד ובגב התחתון. העובדים שם הזמינו אמבולנס שלקח אותי לבית החולים רפידיא בשכם.

מארס 2020

15

חווארה: מתנחלים השחיתו כלים הנדסיים

מעט אחר חצות, בליל ה-15.3.20, נכנסו כעשרה מתנחלים לחניון בחלקו הדרומי של הכפר חווארה, שבו חנו כלים הנדסיים בבעלות עבדאללה עודה, תושב הכפר.

כקילומטר משם נמצאת ההתנחלות יצהר. המתנחלים ניפצו שמשות וחתכו צמיגים ב-12 דחפורים וכלים הנדסיים אחרים והסבו נזק המוערך בכ-40,000 ש"ח.

חווארה, מחוז שכם, 15.3.20: מתנחלים השחיתו כלים הנדסיים.

11

חווארה: מתנחלים יידו אבנים על בתי פלסטינים וניפצו חלונות

ביום רביעי, ה-11.3.20, בסביבות השעה 11:00, סגרו חיילים למשך שעתיים את מחסום חווארה וקטע מכביש 60 (כביש יצהר) בפני תנועה פלסטינית.

לאחר הסגירה התאספו בכיכר שבפנייה ליצהר כ-25 מתנחלים, בליווי צבאי. המתנחלים יידו אבנים לעבר בתים בכפר הסמוכים לכיכר וניפצו את זגוגית החלון באחד הבתים ושמשות של 3 מכוניות שחנו ברחוב. 

חווארה,  11.3.20: מתנחלים יידו אבנים על בגיבוי הצבא בתי פלסטינים וניפצו חלונות.

EU

פרסום זה הופק בסיוע האיחוד האירופי. בצלם לבדו אחראי לתכניו, שאינם משקפים בהכרח את עמדות האיחוד האירופי.