דילוג לתוכן העיקרי
סועאד עליאן ונעימה מח'אמרה לאחר התקיפה. צילום: יסמין ערן-ורדי, 7.11.21
תפריט
מהשטח
נושאים

סדת א-ת'עלה, דרום הר חברון: מתנחלים תקפו פלסטינים סמוך לביתם, כוחות הביטחון הרחיקו דווקא את המותקפים

ב-6.11.21, בסביבות השעה  16:00, הגיעו ארבעה מתנחלים עם עדר צאן מכיוון "חוות מן" לבאר מים המשמשת את תושבי הקהילה סדת א-ת'עלה בדרום הר חברון. בקהילה כ-150 תושבים שפרנסתם מתבססת על חקלאות ורעיית צאן והיא אינה מחוברת לרשתות המים או החשמל. שניים מהתושבים, יוסף מח'אמרה, בן 38, ובן דודו ג'מאל עליאן, בן 47, ניגשו למקום וניסו להרחיק את הצאן מהבאר. בתגובה, יידו המתנחלים אבנים לעברם. 

בתוך כמה דקות הגיעו למקום חיילים, אנשי המנהל האזרחי ושוטרים. המתנחלים טענו בפניהם כי מח'אמרה ועליאן תקפו אותם. עליאן ניגש לשוטרים כדי להתלונן על המתנחלים, אך השוטרים הכניסו אותו לניידת. הם הסיעו אותו למרחק של כקילומטר, אז הורידו אותו ומסרו לו זימון לחקירה למחרת בתחנת המשטרה בקריית ארבע.

מח'אמרה, שנותר לבדו ליד הבאר, חזר לביתו מחשש שייעצר גם הוא. המתנחלים נשארו עם צאנם ליד הבאר עד שעות הערב.

למחרת בבוקר, בסביבות 8:30, הגיעו שוב ארבעה מתנחלים עם הצאן לבאר. חלק מהם היו חמושים באלות ובנשק חם. מח'אמרה, אשתו נעימה, בת 39, וסועאד, בת 45, אשתו של עליאן, ניסו גם הפעם להרחיק את הכבשים מהבאר. אז תקפו אותם שלושה מהמתנחלים באלות ופצעו אותם. המתנחל הרביעי תיעד את ההתקפה בטלפון שלו.

לאחר כחצי שעה הגיעו למקום כמה ג'יפים של הצבא והמנהל האזרחי וניידות משטרה. כמו כן הגיעו למקום כעשרה מתנחלים רעולי פנים, שלעיני כוחות הביטחון רדפו אחר הצאן של אחד מתושבי הקהילה שהגיע להשקות את צאנו בבאר. כשהגיעו למקום תושבים נוספים מהקהילה, הכריזו החיילים על המקום שטח צבאי סגור והורו לתושבים הפלסטינים לשוב לבתיהם.

חובש צבאי העניק עזרה ראשונה לשלושת הפצועים, שפונו לאחר מכן לבית החולים, שם אובחנו סדק בשורש כף היד של יוסף מח'אמרה וחבלות בכל חלקי גופו וכן חבורות בפניה ובכתפה של נעימה מח'אמרה ובידה של סועאד עליאן.

ג'מאל עליאן נחקר באותו בוקר במשטרה בתואנה שתקף את המתנחלים וחזר לביתו.

המאחז חוות יששכר מן הוקם במהלך 2021 כהרחבה של מאחז חוות מעון הסמוך, במרחק של כקילומטר מקהילת סדת א-ת'עלה, המונה שבע משפחות. בחווה החדשה הוקם דיר כבשים גדול, ומאז הקמתה מעשי אלימות מצד מתנחלים שגרים בה כבר הביאו לצמצום ניכר בשטחי המרעה של תושבי סדת א-ת'עלה וקהילות אחרות באזור. על פי חישוב שערך ארגון כרם נבות עבור בצלם, מתנחלים מהחווה השתלטו עד היום על שטח של 1,537 דונם, שבו הם מונעים באלימות גישה של פלסטינים לאדמות חקלאיות ולאדמות מרעה. זאת לא כיוזמה פרטית. אלא כחלק ממדיניותה של ישראל להשתלט על עוד ועוד קרקעות פלסטיניות ברחבי הגדה.

בעדות שמסר לתחקירנית בצלם מנאל אל-ג'עברי ב-10.11.21, סיפר יוסף מח'אמרה (38) על תקיפתו בידי המתנחלים ועל מעצרו של בן דודו על ידי המשטרה:

יוסף מח'אמרה. צילום: מנאל אל-ג'עברי, בצלם, 10.11.21
יוסף מח'אמרה. צילום: מנאל אל-ג'עברי, בצלם, 10.11.21

בשנה האחרונה מתנחל הקים מאחז חדש ממש לידינו וקרא לו חוות מן. הוא הציב שם קרוואנים למגורים והשתלט על שטחי המרעה שלנו. עכשיו אנחנו צריכים לקנות מספוא לצאן, מה שהפך את גידול הצאן ליקר. ליד הבית שלי יש לי באר מים שמשמשת אותנו לשתייה ולהשקיית הצאן והגידולים החקלאיים.

בשבת, 6.11.21, בסביבות השעה 16:00, ראיתי ארבעה מתנחלים מובילים כ-500 ראשי צאן ומתקרבים לבאר שלנו. הם החזיקו בדלי והתכוונו לשאוב מים מהבאר כדי להשקות את הצאן שלהם. זו הייתה פעם ראשונה שהמתנחלים מגיעים אל הבאר. חששתי שהמתנחלים ישתלטו על הבאר אז הלכתי עם בן דודי ג'מאל עליאן, בן 47, אל הבאר והתחלנו לגרש משם את הצאן. המתנחלים זרקו עלינו אבנים.

תוך שתי דקות הגיעו לשם שתי ניידות של משטרת ישראל, כמה ג'יפים של הצבא הישראלי וג'יפ של המנהל האזרחי. כנראה שהמתנחלים התקשרו אליהם ואמרו להם לבוא. המתנחלים טענו שתקפנו אותם. בן הדוד שלי ג'מאל ניגש אל רכב המשטרה כדי להגיש תלונה נגד המתנחלים, אבל הם הכניסו אותו לניידת ונסעו משם. אחרי שהם נסעו בערך קילומטר, הם הורידו אותו ומסרו לו זימון למשטרת קריית ארבע ליום ראשון בשעה 09:00 בבוקר.

אני חזרתי הביתה כי חששתי שיעצרו גם אותי. המתנחלים נשארו ליד הבאר עד שעות הערב ורק אז הם עזבו.

בעדות שמסרה לתחקירנית בצלם מנאל אל-ג'עברי ב-10.11.21 סיפרה נעימה מח'אמרה (39) על תקיפתה בידי המתנחלים, למחרת תקיפתו של בעלה:

נעימה מח'אמרה. צילום:מנאל אל-ג'עברי, בצלם, 10.11.12
נעימה מח'אמרה. צילום: מנאל אל-ג'עברי, בצלם, 10.11.12

אני גרה בסדת א-ת'עלה עם בעלי יוסף והילדים שלנו. אני עוזרת לבעלי במרעה ובחקלאות, ואלה מקורות הפרנסה שלנו.

ביום ראשון, 7.11.21, בסביבות השעה 8:30, עסקתי בעבודות הבית ואז ראיתי שלושה מתנחלים מובילים בערך 500 ראשי צאן לכיוון הבאר הפרטית שלנו, שנמצאת במרחק של שבעים מטרים מהבית שלנו. אחד המתנחלים החזיק בדלי שלנו. אני ובעלי ניגשנו אליהם מהר. גם קרובת משפחה שלנו, סועאד עליאן, בת 45, הגיעה לבאר. צעקנו על המתנחל שניסה לשאוב מים מהבאר כדי להשקות את הצאן שלו. אתמול הייתה הפעם הראשונה שמתנחלים מגיעים עד לבאר שלנו וחששנו שהם ישתלטו עליה וימנעו מאיתנו להשתמש בה בעתיד. זה מקור המים היחיד שלנו, שמשמש גם אותנו וגם את הצאן.

שלושת המתנחלים, שנראו בשנות השלושים שלהם, היו חמושים באקדחים וגם החזיקו באלות. שלושתנו ניסינו לגרש את הצאן מהבאר. אחד המתנחלים, שאנחנו מכירים בשם יצחק, צילם את זה בטלפון שלו. אחד המתנחלים תקף את סועאד ונתן לה מכה חזקה עם האלה בכף היד שלה. אני ויוסף ניסינו להרחיק את המתנחל מסועאד, ואז שני המתנחלים האחרים תקפו אותנו והתחילו להרביץ לנו באלות בזמן שהמתנחל יצחק המשיך לצלם בטלפון שלו. אני ספגתי מכה חזקה באף ועוד מכה בכתף ימין וכאב לי מאוד. צעקתי על המתנחל. הם תקפו גם את בעלי והכו אותו באלה.

בעדותו המשיך יוסף מח'אמרה לספר על התנהלות כוחות הביטחון במהלך התקיפה השנייה של המתנחלים:

המתנחלים תקפו אותנו במשך חצי שעה בערך עד שהגיעו הרבה ג'יפים של הצבא הישראלי וארבעה כלי רכב של המשטרה הישראלית ושל המנהל האזרחי. הגיעו גם יותר מ-15 מתנחלים, כולם היו רעולי פנים.

בינתיים בן דוד שלי, בן 18, חזר עם הצאן שלנו מהמרעה ורצה להשקות את הצאן מהבאר. המתנחלים רדפו אחרי הצאן לעיני השוטרים והחיילים, שעמדו שם ולא עשו כלום. בינתיים התאספו שם עוד אנשים מהכפר שלנו ואז הצבא גירש אותם והכריז על שטח צבאי סגור. החיילים ניסו קצת להשתלט על המתנחלים אבל לא באמת. קצין מהמנהל האזרחי אמר לי: "הבאר שלך נמצאת כרגע בקרקע של המתנחל וזכותו ליהנות מהבאר כל עוד היא בקרקע שלו".

מאז שהמתנחלים הקימו את מאחז חוות יששכר מן ביולי 2021 הם השתלטו על הרבה קרקעות באזור. הם הציבו קרוואנים, התחילו לעבד שטחים גדולים וגם השתלטו על שטחי המרעה שלנו. עכשיו אנחנו נאלצים לקנות מספוא לצאן וזה מייקר מאוד את הגידול שלו.