דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

קבוצת מתנחלים רעולי פנים תקפה ופצעה מתנדב של בצלם במהלך המסיק, בסמוך למאחז עדי עד, 26.10.13

בשבת האחרונה, 26.10.13, בסביבות השעה 6:30 בבוקר, הגיעו בני משפחת נעסאן מהכפר אל-מור'ייר שבמחוז רמאללה למסוק את הזיתים במטע של המשפחה, שבסמוך אליו הוקם המאחז עדי עד. סמוך ל-8:00 מתנחלים רעולי פנים שהגיעו למקום תקפו את המוסקים באבנים, ואלה השיבו ביידוי אבנים. לאחר מכן תקפו מתנחלים את ר'תיב נעסאן, בן ה-75 ואת אחיינו יאסר נעסאן מתנדב בפרויקט "חמושים בצלמות של בצלם", שניסה להגן עליו. יאסר נעסאן הותקף במוט ברזל ובזכוכית שבורה, נפגע בידו ובראשו ומצלמתו נשברה. כשרתיב ניסה להימלט מהאזור במכוניתו, גם הוא הותקף באבנים והשמשה הקדמית של המכונית שלו נופצה. בני המשפחה הזעיקו את כוחות הביטחון, שהגיעו למקום רק לאחר שהמתנחלים התחילו לחזור לכיוון המאחז. ככל הידוע לבצלם, החיילים לא עשו שום ניסיון לעצור את המתנחלים או לעכבם עד להגעת המשטרה.


תיעוד המתנחלים רעולי הפנים המתקרבים אל המוסקים

בעקבות התקיפה האלימה בצלם מתריע על הצורך להגן על חקלאים פלסטינים מפני התקפות מתנחלים. ג'סיקה מונטל, מנכ"ל בצלם, אמרה היום כי "מדובר בשטח שנמצא באחריות מלאה של הצבא ועליו מוטלת החובה למנוע את המצב האבסורדי שבו חקלאים אינם יכולים למסוק את הזיתים שלהם מחשש שיותקפו על ידי מתנחלים, שגרים שם בניגוד למשפט הבינלאומי ולחוק הישראלי".

בזמן התקיפה, שאר בני המשפחה, שהתרחקו מהמקום, הזעיקו את כוחות הביטחון. אלה הגיעו בסביבות השעה 8:20, לאחר שהמתנחלים כבר היו בדרכם לעדי עד, כשבידיהם שני שקי זיתים השייכים למשפחת נעסאן. החיילים עצרו בסמוך למתנחלים, אולם לא עשו כל ניסיון לעצור אותם או לעכבם עד להגעת המשטרה. בשלב זה זרקו המתנחלים את השקים והמשיכו בדרכם למאחז. מאוחר יותר באותו יום, לקחו בני המשפחה את שקי הזיתים בחזרה.

יאסר נעסאן בבית החולים. צילום: איאד חדאד, בצלם, 26.10.13בשעה 8:45 לערך הגיעו למקום שוטרים שגבו עדויות וצילמו את יאסר הפצוע ואת הנזק שנגרם למכוניתו של רתיב. יאסר קיבל טיפול רפואי בבית החולים הממשלתי ברמאללה ונזקק לחמישה תפרים בראשו ולתפר בידו. למחרת האירוע הוא הגיע לתחנת המשטרה שער בנימין, הגיש תלונה על התקיפה ומסר את צילום הווידאו וצילומי סטילס מהאירוע. בצלם עוקב אחרי חקירת המשטרה.

מטע הזיתים של משפחת נעסאן סמוך למאחז עדי עד ומאז שנת 2008 תיעד בצלם ארבעה אירועים נוספים של פגיעה בחקלאים מהמשפחה: באחד המקרים, שבו צולמה גניבת זיתים על ידי מתנחלים בווידיאו, הוגש כתב אישום, ובשאר המקרים תיק החקירה נסגר (בשניים מהתיקים הללו הוגשו עררים על ידי בצלם ויש דין). במארס השנה תיעד בצלם תקיפה של רועה צאן ממשפחת נעסאן המשפחה על ידי מתנחלים, וגם תיק החקירה במקרה זה נסגר. בצלם ביקש את חומרי החקירה לצורך הגשת ערר.

בטרם החלה עונת המסיק השנה פנו בצלם וארגונים נוספים לזכויות האדם לאלוף פיקוד המרכז וליועמ"ש איו"ש, בדרישה שכוחות הביטחון ייערכו באזורים שבהם היו בשנים האחרונות תקיפות חוזרות ונשנות של חקלאים פלסטינים ופגיעות ברכושם בידי מתנחלים. אחד האזורים שהוזכר בפנייה היה אזור הכפרים שמצפון-מזרח לרמאללה, מדרום למאחז עדי עד ולהתנחלות שילה.

כוחות הביטחון מחוייבים לשמור על שלומם וביטחונם של הפלסטינים תושבי השטחים מפני אלימות של מתנחלים בכל שטח הגדה המערבית. במקומות שבהם ישנן פגיעות חוזרות ונשנות כאלה, על כוחות הביטחון לתגבר את נוכחותם כדי למנוע אותן, בעיקר בעונת המסיק שבה עולה תדירותן. היערכות זו צריכה לכלול איסור על מתנחלים להגיע ליישובים הפלסטינים או לשטחים החקלאיים שלהם. כמו כן, עליהם להימנע מהגבלה של חופש התנועה של פלסטינים כאמצעי למניעת מעשי אלימות של מתנחלים.

מכוניתו של ר'תיב נעסאן לאחר התקיפה. צילום: איאד חדאד, בצלם, 26.10.13

מכוניתו של ר'תיב נעסאן לאחר התקיפה. צילום: איאד חדאד, בצלם, 26.10.13

מימושן של חובות אלה – ובעיקר ההיערכות מראש לאירועי האלימות – כרוך אמנם בהקצאת כוחות ומשאבים, אולם כל עוד המדינה מאפשרת ומעודדת, בניגוד למשפט הבינלאומי, הקמת התנחלויות, מוטל על הצבא לשמור על ביטחונם של הפלסטינים, שהם האוכלוסייה המוגנת בשטח הכבוש. הצבא אינו יכול להשלים עם מציאות שבה נוכחות של מתנחלים מסכנת באופן קבוע את שלום הפלסטינים ואת מקורות פרנסתם.