דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

מתנחלים מטרידים בני משפחה בחברון ופוגעים בגידוליהם בחסות הצבא והמשטרה, ובהשתתפותו של ראש המועצה המקומית קריית ארבע-חברון

משפחת ג'אבר, המונה שש נפשות, גרה על גבעה הנמצאת במרחק של כ-300 מטרים מדרום לכניסה לקריית ארבע, באזור הנקרא אל-בקעה. בשטח המקיף את הבית מגדלים בני הזוג עטא ורודיינה ג'אבר ירקות שממכירתם הם מתפרנסים בדוחק.

בחודש יולי האחרון תיעדה בת המשפחה, אמנה, בת 19, המתנדבת בפרויקט "חמושים במצלמות" של בצלם, שני מקרים שבהם מתנחלים עקרו גידולים ששתלה המשפחה ושתלו במקומם שתילים משלהם. בשני האירועים נראים בתיעוד אנשי כוחות הביטחון – שוטרים וחיילים – העומדים בסמוך ואינם עושים דבר על מנת למנוע את החבלה.

יום שישי, ה-12.7.2013:

בצהרי היום שהו בני משפחת ג'אבר בביתם. מעט אחרי השעה 13:00 הם הבחינו ברכב משטרתי המתקרב לבית. האב, עטא ג'אבר, תאר בעדות שמסר לתחקירנית בצלם מנאל אל-ג'עברי את שארע בהמשך:

עטא ג'אבר. צילום: יואב גרוס, בצלםראיתי שני שוטרים יורדים מהמכונית. כמה דקות אחר כך הגיעו לבית הבן של משה לוינגר [מלאכי לוינגר, ראש המועצה המקומית קריית ארבע-חברון] ועוד כמה מתנחלים. אחד מהם החזיק בידיים ארגז קרטון עם שתילים. כשראיתי אותם פניתי אל השוטרים וביקשתי שימנעו מהם להתקרב, אבל הם התעלמו ממני.

המתנחל הניח את הארגז על הארץ, בבמרחק של עשרה מטרים בערך מהבית שלי. הוא מצא מעדר שלנו שהיה מונח ליד הכניסה לבית והתחיל לעקור שתילים של שעועית, לוביה, פלפל ותפוחי אדמה שזרעתי לפני חודשיים בערך כדי למכור את הירקות. במקום השתילים שלנו, שעדיין לא הספיקו להניב פרי, הוא שתל את השתילים שהוא הביא איתו.

השוטרים ראו מה הוא עושה, אבל לא התערבו ולא מנעו ממנו לעקור את הגידולים שלנו. אשתי ביקשה מהשוטרים למנוע מהמתנחלים לפגוע בשאר השתילים, אבל הם התעלמו ממנה. אחד מהם ענה לה בעברית: "אני לא מדבר ערבית".

בשלב מסוים הגיע ג'יפ עם שוטרי מג"ב. גם הם לא ניסו למנוע מהמתנחלים להמשיך לפגוע בגידולים שלנו. התקשרתי למנהל האזרחי ואחרי שעה בערך הגיע רכב שלהם. ראיתי את הקצין מהמנהל האזרחי מדבר עם הבן של לוינגר ואחר כך המתנחלים הפסיקו לשתול את השתילים שלהם.

למחרת הלכתי למשטרה הפלסטינית והגשתי תלונה על מה שקרה. הם הבטיחו לי שהם יעבירו את התלונה לצד הישראלי.

יום שלישי, ה-16.7.2013:

בצהרי יום שלישי, ארבעה ימים לאחר האירוע הראשון, שב ראש המועצה המקומית קריית ארבע-חברון לבית משפחת ג'אבר ועמו קבוצת מתנחלים. אמנה ג'אבר תיארה בעדות שמסרה לתחקירן בצלם מוסא אבו השהש את שארע:

אמנה ג'אבר. צילום: יואב גרוס, בצלםקבוצה של מבוגרים וילדים הגיעה לבית שלנו. הם ניגשו לחלקת הקרקע שליד הבית והתחילו לעקור את השתילים שלנו ולשתול במקומם שתילים שהם הביאו איתם. אני הייתי באותו הזמן בבית, עם שתי האחיות שלי, אח שלי ואמא שלי. אבא לא היה בבית. לקחתי את המצלמה והתחלתי לצלם מהחלון של הבית. כמה מהמתנחלים ראו אותי מצלמת. הם זרקו אבנים לכיוון שלי כדי להפחיד אותי ולגרום לי להפסיק לצלם. האבנים לא פגעו בי והמשכתי לצלם.

בזמן שחלק מהמתנחלים היו עסוקים בשתילה, מתנחלים אחרים ניגשו לבית. הם ניסו לחסום את החלונות עם בדים וקרשים כדי שלא אוכל לצלם אותם.

אחרי שעה בערך הגיעו לבית שני כלי רכב צבאיים ועצרו לידו. החיילים דיברו עם המתנחלים כמה דקות, ואז עזבו את המקום וחזרו אחרי חצי שעה בערך עם קצין מהמנהל האזרחי. בינתיים המתנחלים המשיכו לעקור את השתילים שלנו ולשתול במקומם את השתילים שלהם. זמן קצר אחר כך הגיע גם כלי רכב של המשטרה. המתנחלים נשארו מסביב לבית עוד קצת זמן ואחר כך הסתלקו.

בדיוק כשהמתנחלים עזבו, אבא שלי הגיע. התקשרנו אליו קודם וסיפרנו לו מה שקורה והוא מיהר לחזור. אבא היה מאוד נסער, הוא רץ והתמוטט מול הבית. מאוד דאגנו לו. החיילים טיפלו בו והכניסו אותו הביתה. בערך חצי שעה אחר-כך הגיע אמבולנס פלסטיני. הצוות של האמבולנס טיפל באבא בבית ועזב אחרי שהתברר שהוא בסדר.

נוכחותם המתועדת של אנשי רשויות אכיפת החוק – המשטרה, הצבא והמנהל האזרחי – במהלך פגיעת המתנחלים ברכושה של משפחת ג'אבר, וסירובם לפעול להפסקת הפגיעה ולעצור את הפוגעים הם דוגמה חמורה נוספת להמנעות כוחות הביטחון הישראליים ממילוי חובותם להעניק לפלסטינים תושבי השטחים הגנה מפני אלימות מתנחלים.

בשל נוכחותם של שוטרים ישראלים באירוע, סברה המשפחה שאין טעם לפנות למשטרה הישראלית ופנתה למשטרה הפלסטינית יום אחרי האירוע הראשון, 13.7.13. בצלם פנה למשטרת חברון, שאמורה הייתה לקבל את התלונה מהמשטרה הפלסטינית, בבקשה לדעת אם פתחה בחקירת האירועים. תשובת המשטרה, שהתקבלה בטלפון ב-17.10.13, הייתה שהתלונה עוד לא הועברה אליה מהצד הפלסטיני ושההעברה אורכת בדרך כלל זמן רב. בצלם ממשיך לעקוב אחרי חקירת המקרים.

בנוסף לכך פנה בצלם לצבא בעניין העמידה מנגד של החיילים באירועים הנ"ל. מתחילת שנת 2013, פנה בצלם לפיקוד מרכז ולפרקליטות לעניינים מבצעיים בנוגע לשישה אירועי עמידה מנגד של חיילים באירועים של אלימות מתנחלים כלפי פלסטינים. בשניים מהמקרים נפתחה חקירה, ביתר המקרים עדיין לא הוחלט האם תיפתח חקירה.