דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

תיעוד וידיאו: הצבא לא עמד בחובתו להגן על פלסטינים מנקמת מתנחלים מיצהר

עדכון: מבירור טלפוני שערך בצלם ב-2.7.13 עם משטרת מרחב שומרון עולה כי כל תיקי החקירה באשר לאירועים אלה נסגרו בעילת "עבריין לא נודע".

ביום שלישי, 30.4.2013, מיד לאחר שנודע על הפיגוע שבו נדקר למוות תושב יצהר אביתר בורובסקי, החלו התקפות נקם של עשרות צעירים מכיוון ההתנחלות על הכפרים הפלסטיניים המקיפים אותה, כמו גם על כלי רכב פלסטינים שנעו בכביש 60, באזור ההתנחלות. שני אוטובוסים שבהם נסעו תלמידות בית ספר הותקפו באבנים בכפר חווארה, שתי ילדות ואחד הנהגים נפצעו קל, ורבות מהתלמידות לקו בחרדה.

מתנדבי בצלם בכפרים אלה תיעדו בוידאו את האירועים מחלונות בתיהם ומנקודות תצפית באזור.

עוריף

עסירה אל-קיבלייה

בורין

בצילומים נראים עשרות צעירים, רובם רעולי פנים, כשהם יורדים מכיוון ההתנחלות ומיידים אבנים לעבר בתי הכפרים. כמו כן ניתן לראות בצילומים שריפות שפרצו במספר מוקדים, בחלקות בהן עמדו מתנחלים. מהצילומים עולה כי הכוחות ששהו בשטח בעת ההתקפה לא פעלו בנחישות וביעילות שהיה בהן כדי למנוע את ההתקפות למרות שאלו היו צפויות, ובכמה מקרים נראים בתיעוד חיילים עומדים מנגד בשעה שמתנחלים מיידים אבנים לעבר בתי הכפרים. בתיעוד ניתן לראות שחיילים השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות נגד הצעירים הפלסטינים שהתקבצו באזור והתעמתו באבנים עם המתנחלים. לא נראה בתיעוד שימוש באמצעים לפיזור הפגנות כלפי מתנחלים, גם כאשר הם יידו אבנים בסמוך לחיילים.

מתיעוד האירועים במצלמות הוידאו עולות מספר בעיות בתפקוד כוחות הביטחון:

    • הצבא לא מנע את יציאתם של המתנחלים מיצהר, ולא ברור אם נעשה ניסיון כזה. המרחק בין ההתנחלות ומאחזיה לכפרים הפלסטינים נע ברוב האיזורים בין 700 מטר לקילומטר וחצי, והמתנחלים חצו אותו בלי הפרעה.
    • מעבר לכך, במספר מקרים התלוו חיילים לקבוצות של מתנחלים שהסתערו לכיוון בתי הכפרים.
    • במקרים אחרים ניגשו חיילים למתנחלים מיידי אבנים ועל פי שפת גופם נראה שביקשו מהם להפסיק ליידות אבנים, אולם מעבר לכך, הם לא נקטו בפעולות נוספות כדי להפסיק את יידוי האבנים.
    • בשום מקרה לא נראים אנשי כוחות הביטחון מבצעים מעצרים של מתנחלים מיידי אבנים, גם לא כאשר היה להם יתרון מספרי. נוסף, לא נראה כי החיילים נקטו באמצעים לזהות את הפורעים, שהיו כאמור רעולי פנים.

בצלם יעביר את החומרים לרשויות אכיפת החוק ולרשויות החקירה הצבאיות כדי לקדם חקירות פליליות נגד הפורעים, וכדי להבהיר לצבא כי האופן שבו פעלו הכוחות בשטח לא ענה על הצורך והחובה להגן באופן אפקטיבי על האוכלוסיה הפלסטינית ממעשי נקם.

מיקום