דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
נושאים

מתנחל מואשם בירי בילד בן 13 בשנת 2007

ב-30.12.12 הגישה פרקליטות מחוז ירושלים כתב אישום לבית המשפט המחוזי בעיר נגד יוסף אוחנה, תושב ההתנחלות נוקדים המייחס לו עבירה של גרימת חבלה בכוונה מחמירה לילד בן 13, היית'ם אבו מפרח.

היית'ם אבו מפרח כיום. צילום: סוהא זייד, בצלם, 21.1.13כתב האישום מתייחס לאירוע שהתרחש ב-17.4.2007, במהלכו יידו ילדים פלסטינים תושבי הכפר תוקוע, דרומית לבית לחם, אבנים על מכוניות ישראליות שעברו בכביש 356 הסמוך לכפרם, מגבעה המשקיפה על הכביש. מעדויות שגבה בצלם על האירוע עולה, כי אחת המכוניות לעברה יודו אבנים עצרה, נהגה יצא ממנה וירה שלושה כדורים לעבר הילדים על הגבעה. על פי העדויות, הילדים נמלטו מן היורה, אשר טיפס בשביל המוביל לגבעה וירה לעברם שוב. מהירי נפגע בראשו היית'ם אבו מפרח, בן 13. כתוצאה מהפגיעה, נגרמו לו שברים בעצם הגולגולת ודימום מוחי, אשר הביא לשיתוק בצד השמאלי של גופו ולאפילפסיה. כיום, כשש שנים לאחר האירוע, אחרי שעבר שיקום ממושך, אבו מפרח סובל עדיין מנכות חלקית לצמיתות בידו וברגלו השמאלית ומהתקפי אפילפסיה. הוא אינו יכול להרים ביד שמאל חפצים כבדים, סובל מצליעה ברגלו השמאלית ומוגבל בהליכתו.

בעקבות האירוע פתחה משטרת ש"י בחקירה. ממצאי תחקיר שערך בצלם על האירוע הועברו למשטרה. יותר משנתיים לאחר האירוע, הודיעה משטרת מחוז ש"י לבצלם, בתשובה לבקשת עדכון בעניין, כי "טרם אותרו חשודים". ב-14.8.09 נודע לבצלם מעו"ד ג'אדה חליחל ממשרדה של עו"ד לאה צמל, המייצגת את אבו מפרח בעניין הפיצויים בוועדה לתשלום לפנים משורת הדין על רקע לאומני, כי התיק נסגר בעילת "עבריין לא נודע". עובדה זו אושרה בתשובות רשמיות שקיבל בצלם מהמשטרה.

פריצת הדרך בחקירה הגיעה, לפי פרסומים בתקשורת, בסוף שנת 2009. לפי הדיווח, מידע מודיעיני חדש שהגיע לידי משטרת מחוז ש"י הוביל למעצרו של תושב נוקדים החשוד בירי באבו מפרח. בעקבות המעצר, נפתח התיק מחדש.

מקרה כזה, שבו המשטרה חוקרת מעשה אלים של מתנחל כלפי פלסטיני, וממצה את החקירה לכדי הגשת כתב אישום, נחשב לחריג. מאז תחילת האינתיפאדה השנייה בספטמבר 2000 ועד לחודש דצמבר 2011, פנה בצלם למשטרת ישראל לגבי 352 מקרי אלימות כלפי פלסטינים ופגיעה ברכושם על ידי מתנחלים וביקש לברר אם נפתחה חקירה לבירור המקרים ומה מצב החקירות שנפתחו. על פי הידוע לבצלם, ב-71% מהמקרים נפתחה חקירה, לעומת כ-23% מהמקרים שבהם כלל לא נפתחה חקירה, ב- 6% מהמקרים לא התקבל מענה או שהפנייה לא אותרה. ב-11% בלבד מכלל החקירות שנפתחו, הוגש כתב אישום.