דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

אלימות מתנחלים נגד פלסטינים ורכושם, דצמבר 2011

במהלך חודש דצמבר תיעד בצלם עשרה מקרים בהם פגעו מתנחלים בפלסטינים וברכושם בגדה המערבית:

ב-3.12.11 יידו מתנחלים אבנים על מונית בה נסעו כמה נשים פלסטיניות בעת שעברה בסמוך למאחז חוות גלעד. אחת האבנים פגעה בגג המונית. איש לא נפגע. בעל המונית התלונן בפני חיילים שנכחו במרחק של כמאה מטר ממיידי האבנים אך אלה סירבו להתערב ולא נקטו בשום פעולה. הנהג לא הגיש תלונה.

ב-7.12.11 בבוקר גילו תושבי ברוקין שבאזור סלפית כי במהלך הלילה נעשה ניסיון להצית את מסגד הכפר וכתובות עבריות רוססו על קיר סמוך לדלת הכניסה. בנוסף הוצתו בכפר כלי-רכב וטרקטור. בכתובת שרוססה נכתב שמו של ראש החטיבה היהודית בשב"כ והצנזור אסר על פרסומה. בעיתון הארץ פורסם כי נפתחה חקירת משטרה המצויה בטיפול היאחב"ל (היחידה הארצית לחקירת פשיעה בינלאומית וחמורה)

צילום: עטאף אבו א-רוב, בצלם
צילום: עטאף אבו א-רוב, בצלם

ב-12.12.11 לאחר חצות נכנסו מתנחלים לרחובות היישוב עסירה אל-קיבלייה, יידו אבנים וניפצו חלונות בשישה בתים. כמו כן, נופצו שמשותיה של מונית ונשפך עליה בנזין. בתוך המונית נמצא בקבוק ובו שארית החומר. כרבע שעה לאחר תחילת ההתקפה הגיע למקום כוח צבאי, אשר פעל דווקא נגד התושבים הפלסטינים שהתאספו מחוץ לבתיהם וירה לעברם רימוני הלם. בעל המונית הגיש תלונה במשרד הקישור והתיאום הישראלי.

צילום: סלמא א-דבעי, בצלם
צילום: סלמא א-דבעי, בצלם

באותו יום, בסביבות השעה 21:00, השליך מתנחל אבן על מכונית פלסטינית שבה נסעו כמה בני משפחה בסמוך להתנחלות קרני שומרון. האבן נפצה את השמשה הקדמית במכונית. אחת הנוסעות לקתה בחרדה ובתה הפעוטה נשרטה בפניה. בני המשפחה הגישו תלונה במשטרה, שפתחה בחקירה.

 

צילום: עאטף אבו א-רוב, בצלם, אמאתין, 13.12.11
צילום: עאטף אבו א-רוב, בצלם, 13.12.11

ב-14.12.11 הוצתו כלי-רכב ורוססו כתובות בעברית בשלושה יישובים בצפון הגדה: דומא, יאסוף וחארס. בדומא, שבסמוך אליה הוקם המאחז "אש קודש", הוצתו שתי משאיות ועל מדרכה סמוכה רוססה הכתובת "מצפה יצהר – ערבות הדדית".

צילום: סלמא א-דבעי, בצלם
צילום: סלמא א-דבעי, בצלם

ביאסוף, הוצתה מכונית שחנתה ליד בית מגורים ועל גדר סמוכה רוססה הכתובת "תג מחיר". למקום הגיעו שוטרים ונציגי המשרד הישראלי לתיאום וקישור אבל בעל הרכב לא הגיש תלונה.

צילום: עטאף אבו א-רוב, בצלם
צילום: עטאף אבו א-רוב, בצלם

בחארס הוצתה מכונית ורוססה הכתובת "תג מחיר" על קיר סמוך. בעל הרכב הגיש תלונה בקישור במשרד הישראלי לתיאום וקישור.

צילום: עטאף אבו א-רוב, בצלם
צילום: עטאף אבו א-רוב, בצלם

ב-15.12.11 לפנות בוקר הוצת מסגד ביישוב בורקה שבסמוך אליו הוקם המאחז מגרון. כמו כן רוססו ביישוב הכתובות "מלחמה" ו"מצפה יצהר". הדבר אירע זמן קצר לאחר שכוחות ביטחון ישראליים הרסו שני מבנים במאחז 'מצפה יצהר'. בשעה 10:55 הגיעו כוחות צבא ומשטרה ישראליים לבדוק את זירת האירוע, אולם התושבים יידו עליהם אבנים. בתגובה ירו הכוחות גז מדמיע ואש חיה באוויר ועזבו את המקום בתוך כ-10 דקות.

צילום: איאד חדאד, בצלם
צילום: איאד חדאד, בצלם

המסגד שהוצת בבורקה הוא השמיני במספר מאז שנת 2008. ככל הידוע לבצלם לא הועמד איש לדין בגין הצתת המסגדים.

ב-19.12.11, מצאו תושבי היישוב בני נעים השוכן ממזרח לחברון כתובות "תג מחיר", "יצהר" וכתובת נגד מוחמד שרוססו על אחת הגדרות המקיפות את המסגד. לבצלם לא ידוע האם נפתחה חקירת משטרה.

צילום: מנאל ג'עברי, בצלם
צילום: מנאל ג'עברי, בצלם

ב-21.12.11 גילו תושבי ח'ירבת שוויכה שבדרום הר חברון כי אלמונים שברו את ענפיהם של שלושים עצי זית בני כעשרים שנה . באיזור רוססו הכתובות "תג מחיר" "יצהר" ו"דש מאפי".

צילום: נסר א-נוואג'עה, בצלם
צילום: נסר א-נוואג'עה, בצלם 

 

גל האלימות של התקופה האחרונה הוא חלק מתופעה מתמשכת שאחד הגורמים לה הוא מדיניות ארוכת שנים של הימנעות מאכיפת החוק על מתנחלים ואזרחים ישראלים הפוגעים בפלסטינים וברכושם בשטחים. על גורמי אכיפת החוק לחקור, לאסוף ראיות ולהעמיד לדין חשודים בביצוע בפגיעה בפלסטינים וברכושם, תוך שמירה על זכותם של החשודים להליך הוגן, ובכלל זה הצתות מסגדים ופעולות אחרות שזכו לכינוי המכובס "תג מחיר". כמה מן הנפגעים באירועים המוזכרים מעלה, נמנעו מלהגיש תלונה לרשויות הישראליות בשל חוסר אמון שהביעו במערכת המשפט ואכיפת החוק הישראלית.

רקע

מעשי אלימות מצד תושבי התנחלויות כלפי פלסטינים ורכושם הינם תופעה מוכרת ונרחבת. בחלק מהמקרים, מעשים אלה מכונים "תג מחיר", בטענה שהם נעשו בתגובה לפעולות של הרשויות הישראליות שנתפסות כפגיעה במפעל ההתנחלות. כך, חלק מהמקרים אירעו לאחר שהמנהל האזרחי חילק צווי הריסה למבנים שנבנו בניגוד לחוק, או לאחר שהרס מבנים כאלה. במקרים אחרים בוצעו מעשים כאלה לאחר שפלסטינים פגעו במתנחלים.

מתיעוד בצלם עולה כי כוחות הביטחון נכחו לעיתים באירועים בהם אזרחים ישראלים תקפו פלסטינים או את רכושם, אולם לא עשו דבר כדי להפסיק את האלימות. לפעמים הם אף נטלו בה חלק. מאז תחילת האינתיפאדה השנייה בספטמבר 2000 ועד נובמבר 2011 שלח בצלם 55 תלונות לפרקליטות הצבאית בנוגע למקרים בהם עלה חשד שכוחות הביטחון לא התערבו כדי למנוע את האלימות. עד היום נמסר לבצלם כי רק בחמישה מהמקרים נפתחה חקירה, כאשר בשניים מתוכם היא נסגרה ללא נקיטת צעדים כלשהם נגד החיילים המעורבים. ב-18 מקרים הוחלט שלא לפתוח בחקירה, ב-21 מקרים נמסר לבצלם שהפניה בטיפול וב-11 מקרים לא קיבל בצלם כל התייחסות לפנייתו.