דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

אלימות מתנחלים נגד חקלאים ורכושם בכפר ביתיללו שבאזור רמאללה

במשך שלושה ימים, בין התאריכים 26.10.11-24.10.11, תיעד בצלם ארבעה מקרים של פגיעות בחקלאים מהכפר ביתיללו שבאזור רמאללה וברכושם. בשלושה מהמקרים הושחתו עצי זית באדמות שבבעלות פלסטינית פרטית המצויות בסמיכות להתנחלויות נחליאל וטלמון, ככל הנראה בידי מתנחלים. במקרה אחד התקיפו מתנחלים חקלאים שהגיעו לאדמותיהם כדי למסוק את הזיתים:

 

 

מפת האזור

1) ב-24.10.11 גילה פאיז אבו זייאדה, תושב ביתיללו, כי לעצים במטע הזיתים שלו, הנמצאים במרחק של כמאה מטרים משער ההתנחלות נחליאל, הוצמדו מודעות שעליהן נכתב בערבית "העץ הזה עבר לבעלות יהודית. אסור להתקרב אליו". אבו זייאדה הגיש תלונה במשטרה.

המודעות שהוצמדו לעצים. צילום: איאד חדאד, בצלם, 24.10.11. המודעות שהוצמדו לעצים צילום: איאד חדאד, בצלם, 24.10.11.

 

2) ב-24.10.11 גילה חסן טבאל, חקלאי מביתיללו, כי כשלושים עצי זית שבבעלותו נשרפו, עשרים מהם עד היסוד והיתר חלקית. טבאל הגיש תלונה במשטרה.

עצי הזית השרופים. צילום: איאד חדאד, בצלם, 24.10.11.עצי הזית השרופים. צילום: איאד חדאד, בצלם, 24.10.11

 

3) ב-25.10.11 הגיעו כמה מבני משפחת אבו זייאדה מביתיללו למסוק זיתים במטע שבבעלות המשפחה. מעדויות שמסרו בני המשפחה לבצלם עולה כי בעת שהמתינו בסמוך להתנחלות לחיילים שאמורים היו ללוותם למסיק, הגיעה למקום קבוצת מתנחלים ותקפה אותם באבנים. שני חיילים שנכחו במקום לא עצרו את התוקפים והרחיקו מהמקום דווקא את בני המשפחה, שנאלצו לצפות מרחוק כיצד המתנחלים מנפצים באבנים את שמשות מכוניתם בעוד החיילים לא עושים דבר מלבד לקרוא לעבר המתנחלים שיפסיקו.

 

המכונית שזגוגיותיה נופצו בסמוך להתנחלות נחליאל. צילום: איאד חדאד, בצלם, 25.10.11.

 

החיילים הזעיקו את המשטרה שהגיעה למקום ופתחה בחקירה. בעת שהשוטרים גבו את עדויות בני המשפחה, גילה בעל הקרקע, סאאיל אבו זייאדה, כי ענפיהם של עצי הזית שלו שבורים. לדבריו, יום קודם לכן, בעת שסייר באיזור עם החיילים על מנת לתאם עימם את הגעתו למסיק, ראה את העצים עומדים ללא פגע.

עצי הזית שהושחתו בסמוך לגדר ההתנחלות. צילום: שרית מיכאלי, 26.10.11עצי הזית שהושחתו בסמוך לגדר ההתנחלות. צילום: שרית מיכאלי, 26.10.11

 

4) ב-26.10.11, בסביבות השעה 8:00 בבוקר, הגיעו חקלאים ממשפחת בזאר מביתיללו לאדמותיהם הסמוכות להתנחלות נחליאל וראו שענפיהם של כ-10 עצים נשברו. מאוחר יותר הגיע למקום ג'יפ של רשת הטלוויזיה אל-ג'זירה על מנת לתעד את הפגיעה בעצים ומתנחלים התקיפו אותו באבנים. מתנדב של בצלם שליווה את צוות אל-ג'זירה נפצע קלות בצווארו מאבן שפגעה בו.

 

עצי הזית שהושחתו. צילום: שרית מיכאלי, בצלם, 26.10.11עצי הזית שהושחתו. צילום: שרית מיכאלי, בצלם, 26.10.11

 

בעונת המסיק הקודמת (2010), תיעד בצלם שישה אירועים בהם מתנחלים פגעו בפלסטינים וברכושם באזור ההתנחלויות טלמון, דולב ונחליאל. האירועים שתועדו כללו תקיפה של חקלאים, איומים, גרימת נזק לעצים וגניבת זיתים. החקלאים הגישו תלונות במשטרה. ככל הידוע לבצלם, מבין ששת התיקים שנפתחו במשטרה, ארבעה נסגרו (שלושה בעילת עבריין לא נודע ואחד מסיבה שאינה ידועה לבצלם), אחד הועבר לעיון פרקליט ותיק נוסף נמצא עדיין בחקירה.

בית המשפט העליון קבע בפסיקתו משנת 2006, בבג"ץ 9593/04, כי"ההגנה על ביטחונם וקניינם של התושבים המקומיים היא מהחובות הבסיסיות ביותר המוטלות על המפקד הצבאי בשטח" וכי לצורך כך יש לשמור על ארבעה עקרונות: הבטחת בטחונם של החקלאים הפלסטינים בעת עבודת המסיק, מתן הנחיות ברורות במטרה לאפשר לבעלי האדמה גישה לאדמותיהם, הקצאת כוחות על מנת להגן על קניינם של החקלאים הפלסטינים ומיצוי החקירות שנפתחות בעקבות תלונות פלסטינים.

הצבא מונע מהחקלאים תושבי ביתיללו גישה חופשית לאדמתם, למרות שהאדמות בבעלותם, ומחייב אותם לתאם עמו את מועד המסיק. זאת, לטענת הצבא, במטרה להגן עליהם מפני פגיעה של המתנחלים. אולם, מהמקרים המתוארים לעיל נראה כי בניגוד להצהרות אלה ובניגוד לחובתו של הצבא, החיילים לא סיפקו לפלסטינים הגנה ראויה. בנוסף, בפנייה טלפונית של בצלם לחטיבת בנימין ב-25.10.11, בעקבות שלושת האירועים הראשונים שתוארו לעיל, נמסר לבצלם כי האירועים מוכרים ומטופלים וכי הצבא נערך למנוע אירועים נוספים. כאשר פנה בצלם לחטיבה ב-26.10.11, לאחר האירוע הרביעי, נמסרה לבצלם תגובה דומה.

החיילים שנכחו בתקיפת בני משפחת אבו זייאדה גם נהגו בניגוד לפקודות המחייבות אותם לעכב את התוקפים עד הגעת המשטרה למקום. בצלם קורא למשטרת ישראל לחקור את האירועים ולהעמיד לדין את מי שיימצא אחראי להם. כמו כן קורא בצלם לצבא לוודא כי החיילים שנכחו בתקיפת בני משפחת אבו זייאדה ימסרו את עדותם למשטרה.