דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
נושאים

עדויות: רכזי ביטחון שוטף מההתנחלויות רועי ובקעות התנכלו לרועי צאן באל-חדידייה בגיבוי כוחות הביטחון

בחודשים האחרונים, הגיעו לבצלם דיווחים של רועי צאן פלסטינים על-כך שרכזי ביטחון שוטף מההתנחלויות רועי ובקעות התנכלו להם, בגיבוי הצבא והמשטרה, באזור אל-חדידייה שבבקעת הירדן. מדובר באזור שבו שטחי מרעה נרחבים ובנוסף לתושבים הגרים בו דרך קבע, מגיעות אליו בחודשי הקיץ משפחות נוספות כדי לרעות שם את צאנן.

האירוע הראשון התרחש ב-6.9.09. מעדות שמסר לבצלם חמזה עוואוודה, בן 18, תושב פורוש בית דג'ן שבבקעה, הוא ודודו, עבד אל-ר'ני עוואוודה, בן 40, רעו את צאנם במרחק של כ-1.5 ק"מ ממערב להתנחלות בקעות. כחצי שעה לאחר שהגיעו לשטח המרעה, הגיע למקום דני גינדין, רכז הביטחון השוטף של ההתנחלות בקעות, כשהוא נוהג בג'יפ. לדברי עבד אל-ר'ני עוואוודה, גינידין הורה לשניים לעזוב את המקום.

בעדותו תיאר חמזה עוואוודה את שארע בזמן שהוא ודודו ניסו להתרחק מן המקום עם עדרם:

חמזה עוואוודה "אני ועבד אל-ר'ני ניסינו להתרחק משם ואז דני התקדם אלי ובעט בי ונתן לי סטירה. המשכנו לאסוף את העדר והתחלנו להרחיק אותו מהמקום. ראיתי את דני הולך לג'יפ. הוא נסע עם הג'יפ בדרך עפר והתקדם לכיוון שלנו. כשהיינו ליד הכביש והתחלנו להתכונן לחצות אותו, דני הגיע בג'יפ וניסה לדרוס את הכבשים. עבד אל-ר'ני עמד בין הג'יפ לבין הכבשים וניסה למנוע מדני לדרוס אותן.' כשהג'יפ הגיע למרחק של שני מטרים מהכבשים עבד אל-ר'ני המשיך לעמוד בדרך שלו כדי למנוע ממנו לפגוע בכבשים. דני עצר את הג'יפ וירד ממנו. הוא החזיק ביד סכין. הוא תפס את עבד אל-ר'ני ושם את הסכין על הצוואר שלו. שמעתי אותו מאיים על עבד אל-ר'ני שהוא יהרוג אותו. אני המשכתי עם הכבשים כדי להרחיק אותן משם."

לדברי עוואוודה, גינדין הזעיק למקום הן את הצבא והן את המשטרה. כשהגיע למקום שוטר, האשים גינדין את השניים בכך שנכנסו לשטחי ההתנחלות ותקפו אותו. החיילים שהגיעו למקום האירוע לקחו את עבד אל-ר'ני עוואוודה למחסום אל-חמרא הסמוך. שם כפתו החיילים את ידיו של באזיקים מפלסטיק ולקחו אותו למשטרת מעלה אפרים, שם הוא נחקר על המקרה ומסר את עדותו לפיה הוא זה שהותקף בידי גינדין. מספר ימים לאחר-מכן נחקר גם חמזה עוואוודה בתחנת המשטרה ומסר את עדותו לגבי המקרה.

לבצלם ידוע כי המשטרה פתחה בחקירה וכי התיק נמצא בטיפול יחידת תביעות שומרון.

מקרה נוסף ארע ביום שלישי, ה-15.09.09, כאשר ר'אזי בשאראת, בן 20, תושב אל-חדידייה, רעה את צאנו בחלקת אדמה שבני משפחתו שוכרים מתושב טובאס שבצפון בקעת הירדן. בסביבות השעה 16:30, בעת שבשאראת ישב ליד מיכל מים המשמש להשקיית הצאן, הגיע למקום משה סיוון, רכז הביטחון של ההתנחלות רועי, שהוקמה במרחק של כ-150 מטרים מחלקת האדמה. לדברי העד, סיוון, שנהג במכונית שבה ישב אדם נוסף, נסע במהירות לעבר בשאראת ודרס למוות את אחת העזים בעדר שלו.'

לטענת בשאראת הוא ניסה לחסום את דרכה של המכונית כדי להגן על צאנו ואז יצא סיוון מהמכונית, איים על בשאראת בנשקו והורה לו להסתלק. לאחר מכן הזעיק סיוון למקום כוח צבאי. על-פי העדות, כאשר ניסה בשאראת לשוב עם צאנו לביתו, המשיך סיוון לאיים עליו וניסה להבריח את הצאן. כעשרים דקות מאוחר יותר הגיע למקום ג'יפ צבאי. החיילים דרשו מבשאראת את תעודת הזהות שלו אך לא התירו לו ללכת להביאה מביתו, מרחק של כ-250 מטרים משם. לדברי בשאראת החיילים צעקו עליו ותמכו בטענתו של סיוון כי אינו רשאי לשהות במקום.

כמה דקות לאחר-מכן הגיעו למקום שוטרים, שכיסו את עיניו של בשאראת ולקחו אותו להתנחלות רועי, שם החזיקו בו כשעיניו מכוסות עד השעה 22:00 בלילה לערך. רק אז גבתה המשטרה את עדותו על האירוע, וזאת בנוכחותו של משה סיוון, שהגיש נגדו את התלונה.

בסביבות השעה 23:00 יצא בשאראת לביתו בלוויית שוטר, כיוון שחשש שמתנחלים יתנכלו לו בדרך.' השוטר צילם את העז שנדרסה למוות לטענת העד בידי משה סיוון.

למחרת, ה-16.09.09, בסביבות השעה 14:00 בצהריים, הגיעו לאוהל שבו מתגוררת משפחת בשאראת חיילים ושוטרים. הם הוציאו את בשאראת בכוח מביתו, אוהל קטן עם מזרנים וכלי מטבח,' וערכו בו חיפוש שבמהלכו הפכו את תכולתו. במהלך החיפוש הורה' אחד השוטרים לבשאראת להודיע לאביו שעליו לשמור על יחסים טובים עם משה סיוון.

מהעדויות עולה תמונה מטרידה של תמיכת הצבא והמשטרה בהתנכלויות של רכזי הביטחון השוטף לרועי הצאן. בכלל זה מעצר משפיל רק של הרועים הפלסטינים ולא של רכזי הביטחון שלטענת הרועים תקפו אותם, חקירת אחד הרועים בנוכחות תוקפו, תמיכה אוטומטית של הכוחות בשטח בעמדת רכזי הביטחון השוטף וחיפוש אלים באוהל מגורים שכלל הערה תמוהה שכדאי למשפחה לשמור על יחסים טובים עם רכז הביטחון השוטף.

בצלם פנה לפרקליטות הצבאית, למח"ש ולמשטרה בדרישה לחקור את האירוע. בנוסף, פנה בצלם למפקד חטיבה מרחבית הבקעה והעמקים בצבא, שלו כפופים רכזי הביטחון השוטף בהתנחלויות רועי ובקעות, בדרישה כי המקרים יבדקו. כן ביקש בצלם הבהרות לגבי סמכויותיהם של רכזי הביטחון.