דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

עסירה אל-קיבלייה: שנה לאחר ההתפרעות החמורה של המתנחלים בכפר הוגש כתב אישום נגד מתנחל אחד בלבד

ב-13.9.08, לאחר שפלסטיני דקר ילד והצית קרוואן בהתנחלות שלהבת ים הסמוכה ליצהר,פשטו עשרות מתנחלים על הכפר הסמוך עסירה אל-קיבלייה. המתנחליםיידו אבנים, ירו באוויר, ניפצו חלונות, ציירו מגני דוד על קירות הבתים והסבו נזק רב לרכוש. מעדויותשגבה בצלם עולה כי במשך כל האירוע נכחו במקום חיילים אשר אפשרו למתנחלים להתפרע וירו לעבר תושבי הכפר, תוך התעלמות מחובתם החוקית להגן על תושבי הכפר. חלק מהאירוע תועד בווידאו במסגרת פרויקט "חמושים במצלמות" של בצלם.

במהלך חודש אוקטובר 2008 פנה בצלם הן לפרקליטות הצבאית והן למשטרת ישראל. בפניותיו אלה דרש כי תיפתח חקירת מצ"ח לבדיקת מעורבות החיילים בתקיפה על הכפר ובירי על תושביו, וכן כי תיפתח חקירת משטרה לבדיקת מעורבות גורמי הביטחון של ההתנחלות יצהר בתקיפה. עד היום התקבלה בבצלם רק הודעה מהפרקליטות הצבאית לעניינים מבצעיים כי העניין הועבר לבדיקה.

גם ארגון יש דין פנה למשטרה בדרישה לפתוח בחקירה לבדיקת התנהגות המתנחלים באירוע. לאחר שב-19.1.09 נודע לארגון כי התיק נסגר מחוסר ראיות נגד ארבעת הנילונים, הגיש יש דין ערר על סגירתו לראש לשכת החקירות במרחב שומרון, ב-3.12.09. נכון להיום, התיק טרם התקבל בפרקליטות המדינה וטענותיו נבחנות במשטרת מרחב שומרון.

כיום, למעלה משנה וארבעה חודשים מיום האירוע, ידוע לבצלם על כתב אישום אחד בלבד שהוגש בעקבות אירוע זה נגד תושב יצהר, המואשם בירי בנשק חם באזור מגורים ובהשתתפות בהתפרעות (יצוין כי בכתב האישום נפלה טעות בשם הכפר). זאת על אף שבהתקפה על הכפר השתתפו עשרות מתנחלים, שהתפרעו בנוכחותם של חיילים ונהנו מהגנתם. גם כתב האישום עצמו מעיד על כך שהתקיפה נעשתה על ידי "... הנאשם ומספר אחרים שזהותם אינה ידועה למאשימה". לפיכך, אין זה ברור מדוע למעלה משנה מיום האירוע הצליחה המשטרה לאתר רק אחד מהמעורבים בתקיפה. הדבר תמוה במיוחד לאור העובדה שכוחות הביטחון נכחו במקום לכל אורך האירוע.