דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

16 חודשי מאסר למתנחל שירה ושיתק את מוחמד אבו מטאווע

לפני למעלה משנה ירה אהוד גדות, תושב ההתנחלות ייט"ב, בחקלאים פלסטינים שרעו את עדריהם באזור עין אל-בידא שבצפון-מזרח הגדה המערבית, פגע באחד מהם והותיר אותו משותק. גדות הורשע במסגרת עסקת טיעון בעבירה של "חבלה חמורה בנסיבות מחמירות" וב-14.12.2008 גזר עליו בית המשפט המחוזי בנצרת 16 חודשי מאסר בפועל.

ב-24.9.2007 יצאו גדות ואחיו מן ההתנחלות שדמות מחולה אל חקלאים פלסטינים שרעו את הפרות שלהם באזור. שני המתנחלים יידו אבנים על הפרות וגדות ירה על הרועים. אחד הקליעים חדר לכתפו של מוחמד אבו מטאווע, אז בן 22, השתקע בעמוד השדרה שלו, והותיר אותו משותק בפלג גופו התחתון. כשראו גדות ואחיו שמוחמד נפצע ברחו מהמקום מבלי להזעיק עזרה.

מוחמד אבו מטאווע בבית החולים בג'נין. צילום: עאטף אבו א-רוב, בצלם, 16.10.07.
מוחמד אבו מטאווע בבית החולים בג'נין. צילום: עאטף אבו א-רוב, בצלם, 16.10.07.

סאלח דראר'מה, דודו של הפצוע שהיה עד לירי, סיפר לבצלם על הבוקר ההוא: "ג'מאל התקרב למתנחלים ושאל אותם למה הם זורקים אבנים על הפרות. צעקתי לו שיחזור... ג'מאל ברח מהם, ואז אחד מהם ירה באקדח שלו לכיוון הרגליים... המתנחלים עברו לידי. אחד מהם החזיק אקדח. מוחמד שאל אותו מה עשינו, ואז המתנחל ירה עליו. הסתכלתי על מוחמד וראיתי אותו נופל מהסוס לאט ונוחת על הגב שלו. התחלתי לצעוק על המתנחל... המתנחל שהחזיק באקדח התקרב למוחמד, בעט בו, ואמר לו לקום. מוחמד לא זז. המתנחל הפך אותו, ואז ראה את הדם. באותו הרגע המתנחלים ברחו לכיוון ההתנחלות, ועזבו את מוחמד שהמשיך לדמם."

בגזר הדין קבעה השופטת נחמה מוניץ כי יש להטיל עונש משמעותי "שיהיה עמו מסר ברור כי מעשים כאלה החברה אינה סובלת". השופטת נימקה, עם זאת, את החלטתה שלא להיענות לדרישת התביעה לעונש כבד יותר, בכך ש"יש לשקול את שיקולי שיקומו ועתידו כחלק נכבד ומרכזי בשקילת העונש" מאחר שגדות הוא, להגדרתה, "נאשם חיובי ביותר" שהאירוע "אינו מתאים לאורחות חייו". בקביעותיה אלה הסתמכה השופטת על תסקיר קצין מבחן שקבע כי מעשיו "אינם מאפיינים את התנהגותו בדרך כלל".

קצין המבחן ציין בתסקיר שכתב כי לא מדובר באירוע מבודד, אך הוסיף כי "אירועים כאלה בעבר הסתיימו בהרחקת המתקרבים [הפלסטינים] על ידי צעקות ומרדף". ואכן, בצלם תעד בשנים האחרונות עשרות מקרים שבהם מנעו מתנחלים מפלסטינים את הגישה לאדמות הקרובות להתנחלויות. בחלק מהמקרים מציבים מתנחלים מכשולים פיזיים, במקרים אחרים הם מגרשים את הפלסטינים שוב ושוב מהאדמות, בין השאר תוך שימוש באלימות. טבעות הקרקע שנוצרו כתוצאה מכך מסביב להתנחלויות נועדו, בין השאר, להקל על הרחבתן. רשויות אכיפת החוק לא השכילו עד כה למגר תופעה זו. יתר על כן, בחלק מהמקרים אנשי כוחות הביטחון משתתפים באופן פעיל במעשי הגירוש.

בחודש ספטמבר פרסם בצלם את פרטי המקרה בדו"ח "אדמה שדודה" לצד שורה ארוכה של מקרים דומים.