דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

כוחות הביטחון עמדו מנגד במהלך הפרעות בחברון

ב-4 בדצמבר, מיד לאחר שפונתה ההתנחלות היהודית בשכונת א-ראס בחברון ("בית המריבה"), פרסם בצלם קריאה לכוחות הביטחון להגן על תושבי חברון הפלסטינים, ועל פלסטינים בכל רחבי הגדה המערבית, מפני מעשי הנקם הצפויים של מתנחלים .

כבר בשבועות שקדמו לפינוי תקפו מתנחלים פלסטינים ורכושם בחברון מדי יום ביומו. למרות ההיקף הנרחב של הפגיעות והתמשכותן, לא פעלו כוחות הביטחון כראוי כדי למנוע אותן. באחת התקריות שתיעד בצלם, ביום 30.11.08, נכנסו בשעה 2:00 לפנות בוקר כחמישים מתנחלים לשכונה פלסטינית כשהם מלווים בג'יפ צבאי, ניפצו באבנים את שמשותיהן של כ-25 מכוניות וניקבו את צמיגיהן. לאחר-מכן יידו המתנחלים אבנים על בתי השכונה וניפצו חלונות.

על אף ההתרעה מצד בצלם, ועל אף הסבירות הגבוהה שמעשים כאלה אכן יבוצעו, לא סיפקו כוחות הביטחון הגנה ראויה לתושביה הפלסטינים של העיר. בשעות שלאחר הפינוי פשטו מתנחלים על שכונות פלסטיניות בעיר, הציתו בתים ומכוניות, יידו אבנים, ניפצו חלונות וחיבלו בדודי שמש, בצלחות לווין ובמכלי מים .

התקפה חמורה במיוחד התרחשה במהלך אותן שעות בשכונת ואדי אל-חוסיין, בסמוך לבית שבו גרות המשפחות אל-מטרייה ואבו סעיפאן. התקרית תועדה על ידי ג'מאל אבו סעיפאן במצלמה שקיבל במסגרת פרויקט "חמושים במצלמות" של בצלם. מתנחל ירה בשלושה פלסטינים ממשפחת אל-מטרייה מטווח קצר ופצע אותם. מתנחל שני ירה באוויר ולעבר הצלם, ואף ניסה לחטוף ממנו את המצלמה. מתנחל שלישי ירה באוויר ולעבר הבית. בצלם העביר את הקלטת למשטרה עוד ביום האירוע. במוצאי שבת פורסם כי שניים מן המתנחלים החשודים בירי הסגירו עצמם לידי המשטרה.


תיעוד התקרית בוידאו. צילום: ג'מאל אבו סעיפאן, 4.12.08

לאחר תקרית הירי תקפו עשרות מתנחלים את ביתן של שתי המשפחות ואת הבתים הסובבים אותו. המתנחלים יידו אבנים לעבר הבתים, עלו גגותיהם והשחיתו דודי מים וצלחות לוויין והציתו אש בסמוך לבתים ובשטחים חקלאיים.


מתנחלים תוקפים את ביתן של שתי המשפחות לאחר תקרית הירי. צילום: בצלם, 4.12.08 .

תחקירן בצלם עיסא עמרו תיעד את השריפות שהציתו מתנחלים בשכונת ואדי אל-חוסיין שבה אירעה תקרית הירי:

במקביל, תקפו מתנחלים פלסטינים באזורים אחרים של הגדה המערבית, התקפות שכללו יידוי אבנים על בתים ועל כלי רכב, השחתת רכוש, הצתות וציור כתובות קיר על מסגדים.

כתובות נאצה שריססו מתנחלים על אמבולנס פלסטיני בדיר אסטיא שבמחוז סלפית, במרכז הגדה המערבית. צילום: ראאיד מוקדי, בצלם, 4.12.08.
כתובות נאצה שריססו מתנחלים על אמבולנס פלסטיני בדיר אסטיא שבמחוז סלפית, במרכז הגדה המערבית. צילום: ראאיד מוקדי, בצלם, 4.12.08