דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
נושאים

12.6.08: חיילים סייעו למתנחלים לתקוף פלסטיני שעסק בכיבוי שריפה בשדות עסירה א-קיבלייה

ביום שבת ה-3.5.08, בשעות הצהרים, הוצתו שדותיהם של חקלאים מהעיירה עסירה אל-קיבלייה, ככל הנראה בידי מתנחלים. השדות שהוצתו שוכנים מדרום לעיירה, סמוך להתנחלות יצהר. מעדויות שגבה בצלם עולה כי תושבי העיירה שהגיעו למקום הצליחו לכבות חלק ניכר מהשריפה בכוחות עצמם אולם המתנחלים חצצו בינם לבין חלקה נוספת שעלתה באש ומנעו מהם את הגישה אליה. חלק מתושבי העיירה החלו ליידות אבנים לעבר המתנחלים שמנעו מהם לכבות את השריפה במטרה להרחיקם, ובתגובה ירו המתנחלים באוויר. תושבי העיירה שחששו כי השריפה תתפשט לשדה חיטה סמוך הזעיקו למקום את מכבי האש.

מעדותו של המאם א-לטיף , נער בן 16 , שהגיע למקום כדי לסייע בכיבוי השריפה, עולה כי החיילים שהגיעו למקום הורו לכמה מהצעירים הפלסטינים שלקחו חלק בתגרה להתקדם לעברם אולם אלה ברחו והחיילים רדפו אחריהם. החיילים לא עיכבו או עצרו את המתנחלים שהשתתפו בתגרה ושעל פי החשד הציתו את השדות. למרות שלא השתתף בתגרה, הורו החיילים לעבד א-לטיף לשבת על האדמה ושמרו עליו. בשעה שעוכב על ידי החיילים התקרב אליו מתנחל והכה אותו באבן על המצח. הנער קם ממקומו וקרא לעזרה אך החיילים הורו לו בצעקות לשבת ואפשרו לתוקף להמשיך בדרכו מבלי לעכב או לעצור אותו. לאחר מכן , חבשו החיילים את מצחו של הנער והעבירו אותו לאמבולנס של הסהר האדום שפינה אותו להמשך טיפול בבית החולים רפידיא בשכם. בשעה שהמתין לאמבולנס , הגיע למקום ג'יפ של המשטרה והנער הפצוע מסר את גרסתו לשוטר.

מעדותו של ריבחי עסאיירי , בן 44 , עולה כי הכבאים שהגיעו למקום ביקשו מהחיילים להרחיק את המתנחלים על מנת שיוכלו לכבות את השריפה, אולם אלה לא נענו לבקשה. משהמתנחלים לא התרחקו החלו תושבי העיירה, ביניהם עסאיירי, להתקרב לעברם, ואז הורו החיילים לאחרונים לעצור. לאחר שעסאיירי עצר, סימן לו אחד החיילים להתקדם לעברו ואז הכה אותו באגרופו בבטנו. לאחר מכן, קשר חייל אחר את ידיו של עסאיירי מאחורי גבו וחייל נוסף תקף אותו והכה אותו ברגלו ובראשו.

כעבור כמה דקות התקרבו למקום מספר מתנחלים. אחד מהם החזיק אבן גדולה וניסה להכות באמצעותה את עסאיירי בפניו. החיילים לא הרחיקו את התוקף אלא הידקו את אחיזתם בעסאיירי ואפשרו למתנחל להכותו בפנים. לאחר מכן דחף אחד החיילים את עסאיירי והפילו אותו ארצה כשפניו אל הקרקע. בחצי השעה שלאחר מכן הוכה עסאיירי לטענתו על-ידי מתנחלים רבים שעברו לידו. אחר כך, לטענתו, קרעו המתנחלים את חולצתו, כיסו בה את עיניו, הרימו אותו מהקרקע והשליכו אותו עליה שוב בחוזקה. כששמע עסאיירי את המתנחלים מתרחקים הוא הצליח להסיט את כיסוי העיניים וראה כי חיילים ומתנחל חמוש עומדים בסמוך אליו. כעבור מספר דקות הורו החיילים לעסאיירי ללכת לכיוון ההתנחלות וזמן קצר לאחר-מכן שחררו אותו. עסאיירי ביקש מחייל להתיר את אזיקיו אך זה סירב. תושב המקום פינה את עסאיירי לבית החולים רפידיא בשכם, שם קיבל טיפול רפואי.

בצלם פנה למשטרה ולצבא בבקשה שיחקרו את מעשה ההצתה ואת תקיפת תושבי העיירה בידי חיילים ומתנחלים.