דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

גדר ההפרדה סביב הכפר אל-ולג'ה תותיר משפחה מבודדת מצדה השני

תוואי גדר ההפרדה סביב הכפר אל-ולג'ה מותיר משפחה אחת, משפחת חג'אג'לה, מעברה השני של הגדר ומבודד אותה משאר הכפר. בית משפחת חג'אג'לה ממוקם בכניסה המזרחית לאל-ולג'ה בסוף כביש כרמיזאן שנחסם באמצעות שער כבר ב-7.5.13 מסיבה שאינה ברורה. הגדר ההולכת ומוקמת סביב הכפר עתידה לעבור ממערב לבית.

בית משפחת אל-חג'אג'לה. משמאל ניתן לראות את שולי חומת הבטון של המעבר התת-קרקעי. מימין, הכביש לכרמיזאן שנחסם בשער. צילום: שרית מיכאלי, בצלם, 13.6.13
בית משפחת אל-חג'אג'לה. משמאל ניתן לראות את שולי חומת הבטון של המעבר התת-קרקעי. מימין, הכביש לכרמיזאן שנחסם בשער. צילום: שרית מיכאלי, בצלם, 13.6.13

אבי המשפחה, עומר חג'אג'לה, תיאר בעדות שמסר לתחקירנית בצלם סוהא זיד את תחילת העבודות להקמת הגדר, שעתידה לשנות את חייו וחיי משפחתו: "המצב השתנה כשהחלו העבודות לבניית גדר ההפרדה באפריל 2010. במהלך העבודות חפרו וגרפו הרבה שטחים באיזור כרמיזאן, כ-200 מטרים מהבית שלי. המנהל האזרחי ערך סיור במקום והודיע לי שהבית שלי יישאר בצד הישראלי, ושהוא יבודד מכל הכיוונים ויוקף בגדר רשת".

המעבר התת-קרקעי. צילום: שרית מיכאלי, בצלם, 13.6.13בתחילת ינואר 2013 הושלמה בניית מעבר תת קרקעי שנועד לחבר את בית המשפחה לכפר והחלו העבודות להקמת גדר הרשת סביב הבית. בעקבות זאת החליטה משפחת חג'אג'לה לצאת למאבק משפטי, ובתחילת שנת 2013 הגישה לבית המשפט עתירה באמצעות עורך דינה ר'יאת' נאסר. ב-04.04.13 בית המשפט העליון קיבל את הסכם הפשרה בין מדינת ישראל לבין עורך דינה של משפחת חג'אג'לה, שעל-פיו הבית לא יוקף בגדר רשת אך המעבר התת-קרקעי יחסם באמצעות שער ויוקף בגדר.

נקבע כי המשפחה תקבל מפתח לשער שבפתח המעבר התת-קרקעי בכפוף לתנאים הבאים: האנשים היחידים שיורשו לעבור בו ללא הגבלה הם בני המשפחה; רק כלי-הרכב של המשפחה רשאי לעבור במעבר; ביקורים בבית המשפחה ייעשו אך ורק בתיאום עם המת"ק 48 שעות לפני מועד הביקור, שבמסגרתו יוצגו מספר המבקרים וסיבת הביקור; מספר המבקרים יוגבל ל-10 אנשים והם יורשו להישאר רק עד חצות הלילה; נקבע כי אין היתר להשתמש במנהרה למטרות מסחר או להעברת חומרי בנייה. כמו כן הוטל איסור מוחלט על בנייה בשטח הבית ובסביבתו.

בהסכם נקבע כי אם המשפחה תפר את אחד מסעיפיו, תישלל ממנה האפשרות לפתוח עצמאית את השער ובמקום זאת הוא ייפתח שלוש פעמים ביום למשך שעה בכל פעם בכפוף לבידוק ביטחוני.

עם השלמת בנייתה של גדר ההפרדה סביב הכפר אל-ולג'ה ינותק בית משפחת חג'אג'לה מיתר הכפר ומבני המשפחה תישלל האפשרות לקיים חיי שגרה נורמליים, שכוללים למשל ביקורים ספונטאניים בביתם. כמו כן הם יאלצו לחיות בחשש מתמיד מפני החלטה שרירותית לשלול מהם את המפתח לשער בטענה כי הפרו את ההסכם. לדברי עומר חג'אג'לה "לא הייתה לי ברירה אז קיבלתי את ההסכם... כיום המעבר התת-קרקעי כבר מוכן ובהמשך הם יתקינו רשת ושער. אני ומשפחתי נגור בתוך כלא עם שער שממוקם מספר מטרים מהבית... אני לא יודע איזה חיים יהיו החיים האלה".

רקע על גדר ההפרדה סביב אל-ולג'ה

תוואי המכשול באזור אל-ולג'ה עובר כולו בשטחי הגדה המערבית ובמהלך השנים שונה מספר פעמים. התכנון המקורי ניתק את הכפר ממחוז בית לחם, שאליו שייכים תושביו וממנו הם מקבלים את כל שירותיהם. בהמשך שונה התוואי והקיף בקו מפותל את כל השטח הבנוי בכפר, תוך ניתוקו מכל אדמותיו החקלאיות. בעקבות עתירה שהגישו התושבים לבג"ץ נאותה המדינה לבטל את הגדר המתוכננת מעברו הדרומי הכפר ולקבוע בגדר שערים חקלאיים. התוואי נועד לחצוץ בין אל-ולג'ה להתנחלות הר גילה והוא מותיר נתיב יחיד לכניסה וליציאה מהכפר, לכיוון העיירה הסמוכה בית ג'אלה, שעל התנועה בו ייפקח מחסום שיוצב בשערי הכפר.

הכפר אל-ולג'ה מאחורי הגדר. צילום: שרית מיכאלי, בצלם, 13.6.13
הכפר אל-ולג'ה מאחורי הגדר. צילום: שרית מיכאלי, בצלם, 13.6.13 

הגדר סביב אל-ולג'ה הופכת כפר חקלאי השוכן בתוך נוף טרסות עתיק לכלוב של בטון וחונקת כל אפשרות לפיתוחו. העבודות להקמתה הסבו נזק כבד לטרסות חקלאיות מעובדות, ועם השלמת הגדר תהיה גישתם של חקלאי הכפר לאדמות שהם מעבדים מזה דורות תלויה בהסדרים שיקבע הצבא בשערים החקלאיים. בנוסף, נמצאת כיום בהליכי תכנון תוכנית להקמת גן לאומי "נחל רפאים" שנועד לשרת את תושבי ירושלים ויכלול אדמות חקלאיות של תושבי אל-ולג'ה ובית ג'אלא. אמנם, המדינה התחייבה כי בגדר ייקבעו שערים חקלאיים שיאפשרו לתושבים להגיע לאדמותיהם, אולם הניסיון ממקומות אחרים בגדה המערבית מעלה מראה כי הסדרים אלה מאפשרים בדרך כלל רק גישה חלקית, ובחלק מהמקרים נאסרת הגישה לחלוטין, למרות קיומם. יתרה מכך, המחסום המתוכנן בכניסה לכפר יפגע בחופש התנועה של כל תושביו וצפוי לפגוע גם בזכויותיהם לפרנסה, לחינוך, לטיפול רפואי ולקשרי משפחה. למידע נוסף על הגדר סביב אל-ולג'ה הקליקו כאן.