דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

מעשה נקם: הפצצת תחנת הכוח של רצועת עזה והשלכותיה

תקציר, ספטמבר 2006

ב-28 ביוני 2006 לפנות בוקר, בעקבות חטיפתו של החייל גלעד שליט, תקף חיל האוויר הישראלי את תחנת הכוח היחידה ברצועת עזה. שישה טילים שוגרו אל ששת השנאים של תחנת הכוח. מאחר ששניים מהטילים החטיאו, שוגרו כעבור כמה דקות שני טילים נוספים, שהשמידו את שני השנאים הנותרים.

שלושה חודשים חלפו מאז התקיפה. מבחינת סדר היום הציבורי והתקשורתי, הן בישראל והן בעולם, מדובר ב"היסטוריה רחוקה" שאיש אינו מתעניין בה. עם זאת, 1.4 מיליון תושביה של רצועת עזה נאלצים לחיות ללא אספקת חשמל במשך חלק גדול משעות היום והלילה, וממשיכים לשאת על גבם את תוצאותיה הקשות של ההפצצה.

השלכות התקיפה מורגשות היטב בכל תחומי החיים. הפגיעה באספקת החשמל הביאה לפגיעה ברמת השירותים הרפואיים הניתנים בבתי החולים ובמרפאות; רוב האוכלוסייה העירונית מקבלת מים רק במשך שעתיים-שלוש ביום; מערכת הביוב הגיעה לסף קריסה; ניידותם של רבים הוגבלה קשות עקב שיתוק המעליות; ואי היכולת לאחסן מזון בקירור חשפה רבים לסכנת הרעלה. עסקים קטנים התלויים באספקת חשמל נפגעו מאוד. המצוקה הכרוכה בקיום ללא אספקת חשמל רציפה מתעצמת על רקע המשבר הכלכלי העמוק ברצועת עזה.

אין חולק על כך שזכותה של מדינת ישראל להגן על חיי אזרחיה מפני מגוון האיומים הנשקפים עליהם, לרבות מירי רקטות קסאם משטח הרצועה. עם זאת, לא כל האמצעים כשרים לכך. התקפות המכוונות נגד אובייקטים אזרחיים אסורות לפי המשפט ההומניטארי הבינלאומי ונחשבות לפשע מלחמה. תחנת הכוח שהופצצה היא אובייקט אזרחי מובהק, ואילו הפגיעה באספקת החשמל ברצועה לא פגעה ביכולתם של הארגונים הפלסטינים לירות רקטות לשטח ישראל.

גם אם הגיעה ישראל למסקנה, המפוקפקת כשלעצמה, ששיבוש אספקת החשמל בעזה יקנה לצה"ל יתרון צבאי מובהק, הרי שעל-פי עקרון המידתיות היא הייתה חייבת לבחור בחלופה שפגיעתה בכלל האוכלוסייה היא הפחותה ביותר. בהתאם לכך, יכלה ישראל לצמצם את כמות החשמל שחברת החשמל הישראלית, שהיא ספק החשמל הגדול ביותר ברצועה, מוכרת לרשות הפלסטינית. אולם, לנוכח התנגדותה של חברת החשמל, שהאינטרסים המסחריים שלה היו נפגעים אילו נבחרה חלופה זו, העדיפו מקבלי ההחלטות בממשלה ובצבא את החלופה הפוגענית ביותר.

מתוקף אחריותה של ישראל על חייהם ועל רווחתם של תושבי רצועת עזה, ועל רקע חובת התיקון שחלה על ישראל לפי המשפט הבינלאומי בגין ביצוע פשע מלחמה, קורא בצלם לממשלת ישראל:

 • לממן את ההוצאות הכרוכות בשיקום היכולת של תחנת הכוח בעזה לייצר חשמל;
   
 • לממן את שדרוג התשתיות להעברת חשמל מישראל לרצועה;
   
 • לאפשר ללא דיחוי את הכנסתו של כל הציוד הדרוש לשיקום התחנה;
   
 • לבטל את התיקון לחוק הנזיקים ולאפשר לאנשים ולמוסדות מרצועת עזה, שניזוקו בגין הפצצת תחנת הכוח, לתבוע פיצויים מהמדינה;
   
 • להורות לפרקליט הצבאי הראשי לפתוח בחקירה פלילית נגד כל המעורבים בקבלת ההחלטה על ההפצצה ובביצועה, במטרה להעמידם לדין;
   
 • לקבל החלטת ממשלה עקרונית האוסרת על צה"ל לכוון התקפות נגד אזרחים ונגד אובייקטים אזרחיים.

[הערה: בצלם פנה כמנהגו לדובר צה"ל וביקש את תגובתו על הדו"ח. דובר צה"ל סירב להגיב.]