דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

אימון קטלני: הריגתו של מוחמד אל-חילו על-ידי מסתערבים בחיזמה

מארס 1997, תקציר

מוחמד עבד אל-עזיז סאלח אל-חילו, בן 57, נשוי ואב ל-13 ילדים, נהרג ב-25.2.97 מידי חיילי יחידת המסתערבים "דובדבן" בכפר חיזמה שבמחוז רמאללה. החיילים נכנסו לכפר במסגרת אימון.

מתחקיר בצלם עולה כי החיילים פעלו במהלך האירוע בצורה בלתי-חוקית. החיילים ירו והיכו את תושבי הכפר בלא שהיתה לכך כל הצדקה. כתוצאה מכך נהרג מוחמד אל-חילו ונפצעו שלושה אנשים. מהתחקיר עולה כי קיים חשש כבד שאל-חילו מת כתוצאה ממכות שהיכה אותו אחד החיילים בראשו, בעת שישב על ערפו, ולא כתוצאה מהירי ברגלו, כפי שפורסם.

על-פי העדויות, תקפו שלושה חיילים מיחידת המסתערבים, לבושים בבגדים אזרחיים, את אחד מתושבי הכפר, חמזה סלאח א-דין, ללא כל התגרות מצידו. תושבי הכפר, שסברו שמדובר במתנחלים, החלו להתקבץ במקום, ואז הפך אחד החיילים את חמזה סלאח א-דין לבן-ערובה. באותו זמן ירו החיילים לעבר רגלי הקהל. לאחר שחמזה סלאח א-דין הצליח להימלט, תפסו החיילים במקומו את מוחמד אל-חילו, בן ה-57, שנפצע ברגלו מן הירי. אחד החיילים הושיב את אל-חילו הפצוע על הארץ, התיישב על עורפו והיכה אותו בראשו במכשיר הקשר שלו במשך כ-20 דקות. אל-חילו נהרג. שלושה תושבים אחרים נפצעו מן הירי.

ניסיונותיהם של תושבי הכפר להזעיק למקום את כוחות הביטחון נכשלו, לאחר שחיילי המחסום ושוטרים שאותם עצרו תושבי הכפר בכביש הראשי הסמוך, סירבו להגיע לכפר. רק לאחר זמן רב הגיע למקום ג'יפ של משמר הגבול.

מהעדויות עולה בבירור כי החיילים יכלו לצאת מהכפר בלא להיפגע ומבלי לפגוע באיש. התקרית כולה התרחשה בפאתי הכפר, במרחק של כחצי קילומטר ממחסום צבאי. החיילים היו מצויידים במכשירי קשר, בהם יכלו להזעיק עזרה, ונוסף לכל זאת, אנשים מהכפר, בהם אל-חילו, הציעו לחיילים לסייע להם לצאת מהכפר. למרות כל זאת בחרו החיילים להישאר בכפר ולהתעמת עם התושבים.

אל-חילו הועבר לבית-החולים הדסה עין-כרם, לשם הגיע ללא רוח חיים. דובר בית-החולים, מר יוסי שובל, מסר כי "סיבת המוות תוכל להתברר רק בנתיחת הגופה וכי הרופאים מתקשים להאמין שהאיש מת מהפצע בברכו".

בגופתו של אל-חילו לא בוצעה נתיחה פתולוגית, זאת, לטענת דובר צה"ל, בשל התנגדות נחרצת מצד המשפחה. יש להדגיש כי היו מקרים בעבר בהם המשפחה התנגדה לנתיחת הגופה, אך המדינה, שסברה שהדבר נחוץ לצורך קביעת סיבת המוות, פנתה לבית- המשפט שאישר את הנתיחה. גם בדיקות אחרות, כגון בדיקת CT, שיכולה היתה לסייע בקביעת סיבת המוות, לא בוצעו בגופה.

בצלם כבר התריע בעבר על כך ששיטות הפעולה של יחידות המסתערבים, ובמיוחד הוראות הפתיחה באש שלהן, אינן עומדות במבחן החוק. חיילים מיחידות אלה נכנסים לתוך אוכלוסייה אזרחית עויינת כשהם מסווים כאזרחים חמושים בנשק חם בלבד. בכך הם יוצרים סיכון גבוה להיחשף, דבר שיעמיד את חייהם בסכנה ויחייב אותם להשתמש בנשק.

בצלם רואה בחומרה יתרה את העובדה שצה"ל שולח חיילים להתאמן בהסתננות לתוך אוכלוסייה אזרחית חפה מפשע, תוך נטילת סיכון מחושב להיווצרות עימות ולפגיעה באזרחים. שיטת פעולה זו מפגינה את זלזולו העמוק של צה"ל בחייהם של הפלסטינים.