דילוג לתוכן העיקרי
רימון הגז שירו החיילים על ערימת הענפים. מתוך תיעוד הווידיאו
תפריט
מהשטח
נושאים

כלבי השמירה של האפרטהייד

בשבוע שעבר, 28.9.21 תקפו עשרות מתנחלים, חלקם חמושים, את תושבי ח'ירבת אל-מופקרה שבמסאפר יטא באחת מההתקפות החריפות ביותר של מתנחלים בשנים האחרונות. במהלך היום, נפגע בראשו מאבן הפעוט מוחמד בכר מחמוד חמאמדה, בן שלוש ו-10 חודשים. האירוע תועד על ידי מתנדבי בצלם וסוקר בהרחבה בכלי התקשורת בשבוע שעבר. 

בפרסום בכלי המדיה של הימין הקיצוני "הקול היהודי" נכתב כי קצין שנכח באירוע טען כי ראה צעיר פלסטיני מצית מבנה וכי הצעיר טען לאחר מכן שמתנחלים הם שהציתו אותו. כדי לתמוך בגרסה זו, הועבר לכתב חברת החדשות 12, עופר חדד, קטע וידיאו בן מספר שניות שבהן נראה הקצין מאשים את באסל אל-עדרה, אקטיביסט, עיתונאי ומתנדב בפרויקט המצלמות של בצלם, בהצתה, בלי שטרח להציג ולו בדל ראייה לכך.

היום מפרסם בצלם תיעוד וידיאו נוסף המוכיח כי הטענות הללו חסרות שחר:

בתיעוד שבצלם מפרסם נראה רימון הגז שחיילים ירו על ערימה של ענפים יבשים, שהתלקחה. לאחר מכן נראים חיילים ופלסטינים המנסים לכבות את האש. אלו הדקות שקדמו לקטע הוידיאו שפורסם אמש במהדורה המרכזית של חברת החדשות, שבמהלכה מאמץ הכתב עופר חדד האשמתו חסרת השחר של הקצין כי אל-עדרה ניסה להצית בית. הקצין שהטיח באל-עדרה את האשמת השווא הוא הקצין שבעקבות תיעוד התנהגותו בשבועות האחרונים דובר צה"ל אמר כי הוא "אינו משקף את ההתנהגות המצופה ממנו".

באסל אל-עדרה הגיב לדברים: "הפייק ניוז הוא ניסיון נואש לעצור אותי מלתעד. אני זה שתיעד את פוגרום המתנחלים ביום שלישי, שבו 60 מתנחלים רעולי פנים היכו משפחות, בתים וסדקו את הגולגולת של ילד בן שלוש, בגיבוי חיילים. אני לא מייצר "סרטונים מפוברקים" כד לגרום למתנחלים להראות רע, הם נראים רע כי הם מבצעים פשעים נוראים. רוצים שאני אפסיק לתעד? סיימו את הכיבוש".

מערכת חברת החדשות לא טרחה לבצע בדיקה עובדתית בסיסית לפני שפרסמה את קטע הווידיאו ואת ההאשמות המופרכות נגד אל-עדרה – שאת תגובתו איש לא טרח אפילו לבקש. לאלימות הקשה שמפעילים חיילים, מתנחלים, פקידים, שרי ממשלה ושופטים נגד פלסטינים באופן שגרתי, הצטרפו הפעם גם כלבי השמירה של האפרטהייד מחדשות 12.