דילוג לתוכן העיקרי
מוחמד אבו סארה (אל-עלאמי). התמונה באדיבות המשפחה
תפריט
מהשטח
נושאים

תיעוד וידיאו מוכיח כי החיילים שהרגו את הילד בן ה-11 מוחמד אבו סארה (אל-עלאמי) ירו ללא כל סיבה

ביום שבת, 28.7.21, בסביבות השעה 15:00, הגיע מואייד אבו סארה (אל-עלאמי), בן 37, תושב בית אומר שבמחוז חברון במכוניתו לכניסה לכפר, יחד עם שלושה מבניו. שניים מהילדים – מוחמד בן ה-11 וענאן בת ה-9, ישבו במושב האחורי. בנו אחמד, בן 5, ישב במושב הקדמי. האב הבחין בחיילים סמוך לעמדה הצבאית ונסע לאחור. לאחר כשלושים מטרים הסתובב, ואז פתחו החיילים באש לעבר המכונית.

בשני קטעי הוידיאו שמפרסם בצלם נראית המכונית כשהיא מתקרבת לעמדה ואז מאטה ונוסעת לאחור. לאחר מכן, ללא כל סיבה נראית לעין, נראים החיילים שעמדו בסמוך לעמדה כשהם רצים אל המכונית ויורים ירי אינטנסיבי לעבר יושביה: אב המשפחה מואייד אבו סארה (אל-עלאמי) והילדים אחמד בן ה-5, ענאן בת ה-9 ומוחמד בן ה-11. הסרטון כולל תיעוד משתי מצלמות אבטחה: מימין צילום מסך ממצלמה אחת (שהצבא החרים לאחר האירוע את התיעוד המקורי שלה). משמאל, צילום אבטחה נוסף מזווית אחרת, הכולל סאונד בו נשמעות היריות. שעוני מצלמות האבטחה אינם מסונכרנים – האחד כוון לשעון קיץ והשני לשעון חורף, ולכן קיים ביניהם פער של שעה.

הירי במכונית, בלב אזור מיושב, נעשה ללא כל הצדקה, מבלי שמי מנוסעיה היווה סכנה – לחיילים או לכל אדם אחר. בהסבר שמסר הצבא, לפיו החיילים ירו במכונית לאחר שחשדו כי יושביה קברו עובר – אין דבר ולא חצי דבר שיוכלו להצדיק את הפתיחה באש על המכונית.

ההרג הנפשע של ילד בן 11 מעיד, שוב, עד כמה נמוך ערכם של חיי פלסטינים בעיניהם של החיילים, של מפקדיהם ושל קובעי המדיניות – האחראים למדיניות פתיחה באש קטלנית. ההודעה שפרסם הצבא על פתיחה בחקירת מצ"ח אינה אלא אמצעי להשתקת הביקורת וחקירה כזו היא רק השלב הראשון בטיוח המקרה.