דילוג לתוכן העיקרי
משרדי הנציב העליון לזכויות אדם של האו"ם בג'נבה. צילום: דניס בליבוס, רויטרס, 31.5.19
תפריט
מהשטח
נושאים

ארגוני זכויות אדם במכתב לשר החוץ: הפסק את התנכלות משרדך לעובדי נציבות האו״ם לזכויות אדם

בצעד חסר תקדים החליט משרד החוץ להפסיק להנפיק אשרות שהייה לעובדים מחו״ל המועסקים במשרד הנציבות העליונה של האו״ם לזכויות אדם. המשרד פועל מאז 1996 בשטחים הכבושים ולאנשיו נדרשת אשרת שהייה מטעם ישראל בשל שליטתה המוחלטת על הכניסה לשטחים.

17 ארגוני זכויות אדם וחברה אזרחית בישראל: אמנסטי ישראל, במקום, בצלם, גישה, האגודה לזכויות האזרח, הוועד הציבורי נגד עינויים, המוקד לזכויות הפרט, חקל, יש דין, עדאלה, עיר עמים, עמק שווה, עקבות, רבנים לזכויות אדם, רופאים לזכויות אדם, שוברים שתיקה ותורת צדק, פנו שלשום (יום שלישי 20.10.20) במכתב לשר החוץ, גבי אשכנזי בדרישה לבטל את הצעדים שנקט משרדו, לחדש את מתן אשרות השהייה, ולאפשר את עבודתה התקינה של הנציבות.

הארגונים מדגישים במכתבם כי פעולות הממשלה, שנועדו להשתיק ביקורת על הפרות נרחבות וחמורות של זכויות אדם בשטחים הכבושים, לא יצלחו: ״משרד החוץ, המשרד לעניינים אסטרטגיים וגופים ישראליים נוספים מנהלים – באופן גלוי או עמום, ישיר או עקיף – קמפיין השמצה, הוקעה והרחקה נגד ארגונים ופעילים פלסטינים, ישראלים ובינלאומיים, החושפים את האמת על מעשיה של ישראל בשטחים. במסגרת הקמפיין גופים אלה אינם בוחלים בשימוש בטענות כזב על אנטישמיות, סיוע לטרור ושלל שקרים נוספים. כל זאת בניסיון להשתיק את הביקורת ולאפשר את המשך הכיבוש, הדיכוי והנישול מבלי לתת על כך דין וחשבון.[...] ניתוק הקשר עם נציבות האו"ם והסירוב לחדש אשרות עבודה לעובדיה, פוגעים בעבודת משרד הנציבות באזור ומפרים את חובותיה של ישראל, החתומה על מגילת האו"ם, לשתף פעולה עם סוכנויותיו [...] מהלכי ההשתקה צפויים לכישלון: הם לא יצליחו להסתיר את משמעויות המדיניות הישראלית ואת הפרת זכויות האדם שמבצעת ישראל בשטחים שבשליטתה, לא ישתקו את עבודתנו ועבודת עמיתינו ולא ישתיקו אותנו.״

 

תגיות