דילוג לתוכן העיקרי
תכולתו של אחד מחמישה בתי מגורים שהרס המנהל האזרחי באזור יריחו ב-3.6.20. צילום: עארף דראר'מה, בצלם.
תפריט
מהשטח
נושאים

על אף התפשטות הקורונה: זינוק במספר הבתים שהרסה ישראל ברחבי הגדה המערבית במהלך חודש יוני

בחודש שעבר הגבירה ישראל את קצב הריסת הבתים בגדה המערבית: 151 פלסטינים איבדו את ביתם, בהם 84 קטינים. זאת, על אף הסכנה הברורה הגלומה באובדן קורת גג בימים אלה, בהם מגיפת הקורונה ממשיכה להתפשט ברחבי הגדה המערבית.

במהלך חודש יוני הרסה ישראל 30 יחידות דיור של פלסטינים ברחבי הגדה המערבית (לא כולל מזרח ירושלים) – מספר זהה לסך יחידות הדיור שהרסה בגדה מאז תחילת השנה ועד לסוף חודש מאי. במהלך חודש זה איבדו את ביתם 100 פלסטינים, בהם 53 קטינים. בנוסף, הרסה ישראל במהלך חודש יוני 33 מבנים שלא שימשו למגורים. בסה"כ הרסה ישראל 63 מבנים בחודש יוני בגדה המערבית.

גם במזרח ירושלים הוגבר קצב הריסת הבתים באופן משמעותי במהלך החודש שעבר, בו נהרסו 13 יחידות דיור. 51 בני אדם איבדו את ביתם, בהם 31 קטינים. מדובר במספר כפול מהממוצע החודשי בחמשת החודשים הראשונים של השנה - שעמד על כ-6 בתים. 8 מיחידות הדיור שנהרסו ביוני הוחרבו בידי בעליהן לאחר שקיבלו צו הריסה מהעירייה, במטרה להימנע מתשלום עלות ההריסה בידי העירייה וקנסות. 3 מבנים שלא למגורים נהרסו אף הם במהלך חודש זה.

העולם כולו מתמודד עדיין עם משבר בריאות חסר תקדים, שהשלכותיו טרם התבהרו די הצורך. ובכל זאת, הרשויות הישראליות ממשיכות להקדיש זמן ומשאבים להתעמרות בקהילות הפגיעות ביותר בגדה המערבית, שישראל מנסה לגרש ממקום מושבן מזה עשורים, וכן בתושבי מזרח ירושלים. בימים כתיקונם, ישראל משתמשת באמתלה של "אכיפת חוק" כדי להצדיק מדיניות זו של הרס מסיבי ומתמשך. באפריל התחייבה ישראל בפני האו"ם שלא להרוס בתי מגורים במהלך המגיפה וכל עוד הנחיות הבידוד בתוקף. כבר אז הבהירה ישראל שאין בכוונתה להימנע מהרס תשתיות הומניטאריות. החזרה המהירה לשגרה של הרס בתים מיד עם הסרתו הזמנית של הסגר ברשות הפלסטינית מוכיחה שהתחייבותה של ישראל הייתה צעד יחצ"ני שנועד להוריד ממנה ביקורת ותו לא.