דילוג לתוכן העיקרי
חיטוי ידיים בסופרמרקט ברצועת עזה. צילום: מוחמד סאלם, רויטרס, 8.3.20
תפריט
מהשטח
נושאים

תרחיש הבלהות שיצרה ישראל: קורונה ברצועת עזה

התפשטות הקורונה ברצועה תהיה אסון בממדים מחרידים, שכל כולו תוצאה של התנאים הייחודיים הקיימים ברצועה כתוצאה מהמצור שישראל מטילה עליה מזה למעלה מעשור. השילוב בין צפיפות האוכלוסייה לבין תוצאות המצור – בהן קריסתה של מערכת הרפואה, העוני הקיצוני והתלות בסיוע ההומניטרי, קריסת התשתיות ותנאי החיים הקשים המשפיעים על מצבם הבריאותי של התושבים עוד טרם לחשיפתם לנגיף החדש – כל אלו חוברים יחדיו לתרחיש בלהות.

הבוקר דווח כי שני תושבי רצועת עזה אובחנו כחולים בקורונה. על פי הדיווח בכלי התקשורת, השניים חזרו מפקיסטאן והוכנסו לבידוד ברגע שחזרו לרצועה. כרגע הם מאושפזים בבית חולים שדה ברפיח שהקימו הרשויות בעזה.

אין מדינה בעולם, ובכלל זה ישראל ומדינות אחרות עם מערכות בריאות מודרניות, שאינה חוששת כי מערכת הבריאות שלה תתקשה להתמודד – או חלילה תקרוס – מול אלפי, או עשרות אלפי, חולים שנדבקו במגפה. אך מערכת הבריאות ברצועת עזה הייתה כבר בנקודת ההתחלה, ועוד לפני חולה הקורונה הראשון, בקריסה. כבר היום היא רחוקה מלענות על צרכי האוכלוסייה שכן היא סובלת ממחסור בתרופות, בציוד, ברופאים ובהכשרה מקצועית. בימים שבשגרה ישראל מתירה לחלק קטן מהזקוקים לטיפול רפואי לצאת מהרצועה – לטיפול בגדה המערבית (כולל במזרח ירושלים), בתוך ישראל או במדינות אחרות. כרגע אפילו מקרים נדירים אלה לא יזכו לטיפול.

ישראל, בהתאם למדיניות שהיא מיישמת מאז ביצעה את תכנית "ההתנתקות" ב-2005, מתנערת מאחריותה לנעשה בשטח הרצועה ומתייחסת למתרחש שם כאילו מדובר במדינה זרה. ואולם ישראל נושאת במלוא האחריות למציאות זו: אחרי עשרות שנות כיבוש שבמהלכן נמנעה מהשקעות ברצועה, ואחרי יותר מ-12 שנות מצור שבמהלכן הפכה אותה ישראל לכלא הפתוח הגדול בעולם, רצועת עזה נמצאת כיום בעיצומו של אסון הומניטארי – כולו יציר כפיה של ישראל.

מדיניות זו גוזרת על כמעט שני מיליון תושבי הרצועה חיים בעוני מחפיר: הכלכלה קרסה כבר מזמן ותושבי הרצועה כלואים בתוך שוק עבודה סגור ומוגבל שבו שיעור האבטלה עומד על יותר מ-70% בקרב צעירים וכ-80% מהתושבים תלויים בסיוע הומניטארי. גם התשתיות קרסו: כמעט כל המים הנשאבים ברצועה אינם ראויים לשתייה וחשמל מסופק לתושבים רק לשעות ספורות בכל יום – מצב הפוגע גם בתפקוד מערכות המים והביוב.

מי שיצר מציאות זו אחראי גם לבריאותם של שני מיליון בני האדם החיים ברצועת עזה. ישראל לא תוכל לרחוץ בניקיון כפיה לנוכח התממשותו של תרחיש הבלהות, אותו יצרה ולא ניסתה כלל למנוע.