דילוג לתוכן העיקרי
שוטרים באל-עיסאוויה, 7.3.20. צילום: משמרות תיעוד וסולידריות של הקולקטיב פרי ג׳רוזלם
תפריט
מהשטח
נושאים

התעללות בפלסטינים דוחה חשש מקורונה

המשטרה ממשיכה גם בימים אלה במבצע ההתעמרות שלה בתושבי אל-עיסאוויה, הכולל מעצרי שווא של קטינים ונמשך מאז אפריל 2019

על אף המשבר הבריאותי חסר התקדים, המחייב את תושבי ישראל והשטחים לנקוט צעדים קיצוניים של בידוד חברתי, המשטרה בוחרת דווקא כעת להסלים את מבצע ההתעמרות והענישה הקולקטיבית המתמשך שהיא מנהלת נגד תושבי אל-עיסאוויה שבמזרח ירושלים מאז אפריל 2019.

כוחות של מג"ב ויס"ם פולשים מדי יום, וביתר שאת במהלך סופי השבוע, ללב השכונה הצפופה ללא כל סיבה, גם בשעות הלילה המאוחרות, ויוצרים – מיוזמתם הם – פעולות חיכוך עם התושבים. בעימותים שמתפתחים נוהגים השוטרים באלימות, יורים כדורי "ספוג" ומשליכים רימוני גז והלם. בנוסף, הם חוסמים את הכניסות אל השכונה. במהלך פלישות אלה, השוטרים מבצעים מעצרים, בעיקר של קטינים, שנלקחים לתחנת המשטרה כשהם לבדם ונחקרים כך. רובם המכריע משוחרר בתוך פרק זמן קצר, לפעמים לאחר שהוחזקו במעצר כל הלילה.

שוטרים עוצרים צעיר באל-עיסאוויה השבוע. מתוך תיעוד וידיאו של אחד מתושבי השכונה

התעמרות המשטרה בתושבי אל-עיסאוויה, שהפכה כבר למצב של קבע, היא בלתי חוקית וחסרת כל הצדקה גם בימים כתיקונם. אך בימים אלה, התנהלות זו חושפת את התושבים לסיכונים בריאותיים משמעותיים ומיותרים לחלוטין: היא מעודדת התקהלויות וכופה על התושבים שנעצרו, בהם קטינים רבים, לצאת מבתיהם ולשהות בקרבת אנשים זרים.

התנהלות זו מהווה סכנה ממשית לבריאותו של כלל הציבור (כולל השוטרים עצמם) ומפרה את ההנחיות הרפואיות בנוגע לצעדים הנדרשים מהציבור. זילות הרשויות הישראליות בחייהם של תושבי אל-עיסאוויה, כולל נערים וילדים, איננה חדשה. ועם זאת המשכה – והסלמתה – גם בימי מגפה נגיפית מסוכנת היא ביטוי מעורר חלחלה במיוחד של מדיניות זו.