דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

על אדמה ולחם: בכורה עולמית לסרט תיעודי שהפיק בצלם בפסטיבל IDFA

הסרט הדוקומנטרי הראשון באורך מלא שהפיק בצלם, על אדמה ולחם, שביים מנהל מחלקת הווידיאו של הארגון, איהאב טרביה, יוקרן לראשונה בפסטיבל הסרטים התיעודי הבינלאומי באמסטרדם (IDFA). הקרנת הבכורה העולמית תתקיים הערב, 24 בנובמבר, ובהמשך השבוע יתקיימו הקרנות נוספות במסגרת הפסטיבל.

הסרט מציג מבט בלתי אמצעי על החיים תחת הכיבוש ישראלי. הוא מורכב כולו מחומרים דוקומנטריים מתוך ארכיון הווידיאו של בצלם ומציג את חיי היומיום של פלסטינים המנוהלים על-ידי אלימות המדינה. זו מבוצעת על-ידי חיילים ושוטרים במדים, אך גם על-ידי מתנחלים, הפועלים בחסותם ובגיבוי המדינה. זהו סיפורם של חיים פגיעים, ללא זכויות פוליטיות או זכות למחות. חיים בצדו המנושל של פרויקט הנישול מאדמה וממשאבים שהוא הכיבוש הישראלי, שבהם המצלמה היא מקור ההגנה היחיד.

בשנת 2007 השיק בצלם את פרויקט המצלמות שלו, במסגרתו הוא מספק מצלמות וידיאו והדרכה למתנדבים פלסטינים ברחבי הגדה המערבית, כדי שיתעדו את חייהם תחת הכיבוש הישראלי. מאז הפכו חומרי הווידיאו שצילמו מתנדבי הפרויקט למרכיב מרכזי בדיווחים של בצלם. הארגון מנהל היום ארכיון וידיאו נרחב וייחודי, הכולל אלפי שעות של חומרי גלם מקוטלגים בקפידה שצולמו על-ידי צוות בצלם ומתנדביו בעשור האחרון.

איהאב טרביה נולד בשנת 1982 במג'דל שמס. טרביה הצטרף למחלקת הווידיאו של בצלם בשנת 2010 והוא עומד בראשה מאז 2016. סרטו העלילתי הקצר "הנשכחים", זכה בפרס הסרט הקצר הטוב ביותר בפסטיבל הסרטים של דוחה, טריבקה, בשנת 2012. בשנת 2014 היה טרביה שותף לבימויו של סרט תיעודי קצר שהפיק בצלם: "אם תחייך העולם יחייך אליך". הסרט הוקרן בהקרנת בכורה בתחרות הסרט הקצר בפסטיבל ברלין בשנת 2014 ולאחר מכן בפסטיבלים רבים ברחבי העולם, כולל הוט דוקס וקלרמונט-פרנד. בשנת 2014 הוא זכה בפרס הסרט הקצר הטוב ביותר בפסטיבל מילאנו ובשנת 2015 היה מועמד לפרס הסרט הקצר הטוב ביותר בטקס פרסי הקולנוע האירופי ה-28.

קרדיטים:

במאי ועורך: איהאב טרביה

הופק על-ידי: בצלם ואיהאב טרביה

צלמים: מוחמד חמודה, נרימאן אבו חייה, מחמוד אבו חייה, עימאד אבו שמסייה, ראאיד אבו רמילה, טארק הד'אלין, נח'לה מחמוד, נסר נוואג'עה, ג'מאל נוואג'עה, אחמד זיאדה, שאדי סידר, זידאן שרבאתי, עבד אל-עלים סאליימה, סוהיר פאח'ורי, מוסא אבו השהש, מאי דענא, נאייף דענא, מוחמד עוואד, אחמד ג'ונדייה, מנאל אל-ג'עברי

 

תגיות