דילוג לתוכן העיקרי
עבד א-רחמאן א-שתיווי (התמונה באדיבות המשפחה). ברקע תמונת הרחוב שבו נורה. צילום: איל שגיב, בצלם, 17.7.19
תפריט
מהשטח
נושאים

בניגוד להודעת הצבא: עבד א-רחמאן א-שתיווי בן התשע נורה בראשו באש חיה

בצלם מפרסם היום תחקיר המוכיח כי חייל ירה אש חיה ופגע בראשו של עבד א-רחמאן א-שתיווי בן התשע, כששיחק בכניסה לאחד מבתי הכפר קדום במהלך ההפגנה השבועית בכפר בשבוע שעבר. א-שתיווי הוא הקורבן האחרון של מדיניות הפתיחה באש המופקרת, במסגרתה חיילים יורים אש חיה גם במצבים בהם לא נשקפת להם או לאף אדם אחר כל סכנה.

ביום שישי, ה-12.7.19, בסביבות השעה 13:30, התקיימה בכפר קדום ההפגנה השבועית הקבועה נגד חסימת דרך הגישה המרכזית מהכפר לעיר המחוז שכם על-ידי הצבא מאז תחילת שנות האלפיים. הכביש נחסם בעקבות הרחבת ההתנחלות הסמוכה קדומים, ומאז נאלצים התושבים להשתמש בדרך עוקפת שמאריכה את הנסיעה בכחצי שעה.

הרחוב שבו נורה עבד א-רחמאן א-שתיווי. עבד א-רחמאן ישב בפתח הבית שבמרכז התמונה. מולו, בצל עצי הזית, ישב יחד עם ילדיו האדם שסייע בפינויו לאמבולנס. צילום: איל שגיב, בצלם, 17.7.19

במהלך ההפגנה יידו כמה עשרות צעירים אבנים לעבר מספר חיילים שהתפרסו על הרכס שבפאתי הכפר, במרחק של כמה עשרות מטרים מהמפגינים. החיילים ירו כדורי מתכת מצופים גומי לעבר המפגינים אך בנוסף, ובשונה מהתנהלות הצבא בהפגנות קודמות בקדום, הם ירו גם ירי מאסיבי של אש חיה באוויר.

כעשרה מפגינים נוספים, שעמדו במרחק של כ-200 מטרים מערבית להפגנה העיקרית, יידו אבנים לעבר ארבעה חיילים שניצבו על גבעה אחרת באותו רכס, במרחק כמה עשרות מטרים מהם. במרחק של כ-100 מטרים מהצעירים, במורד הכביש, ישב תושב קדום עם שני ילדיו מתחת לעץ זית. מולם, במרחק של כעשרה מטרים מהם, ישב עבד א-רחמאן א-שתיווי בן ה-9, בכניסה לאחד הבתים שבפאתי הכפר ושיחק בפיסת עץ.

בסביבות השעה 14:20, כשההפגנה העיקרית שהייתה במרחק של כ-200 מטרים מעבד א-רחמאן א-שתיווי החלה להתפזר, חייל ירה כדור חי ופגע בראשו והוא נפל מיד לאדמה. התושב שישב בקרבתו וצעיר נוסף שהיה במקום פינו אותו לאמבולנס שהמתין במרחק של כ-50 מטרים במורד הכביש. עבד א-רחמאן פונה לבית החולים רפידיא בשכם כשהוא מחוסר הכרה, שם נותח בראשו. יומיים אחר כך, ב-14.7.19, הוא הועבר כשהוא מורדם ומונשם לטיפול נמרץ בבית החולים שיבא בתל השומר.

מבט מהנקודה שבה נפגע עבד א-רחמאן א-שתיווי אלה הגבעה שעליה עמדו החיילים. האדם הניצב על הגבעה עומד בנקודה שבה עמדו החיילים בעת הירי. צילום: עבד אל-כרים א-סעדי, בצלם, 14.7.19

הצבא הכחיש בהודעותיו לתקשורת שהחיילים ירו אש חיה ואף התנער מכל אחריות לאירוע. בתגובה שפרסם הצבא נטען כי החיילים השתמשו "באמצעים שונים לפיזור הפגנות" וכי "התקבל דיווח על פצוע כבן עשר". ואולם, הפגיעה בא-שתיווי בן התשע היא תוצאה ישירה של מדיניות הפתיחה באש שמיישם הצבא בשטחים ואשר מתירה ירי חי בפלסטינים שאינם מסכנים איש, ללא כל הצדקה ובניגוד לחוק. מדיניות זו נותרה על כנה גם לאחר שכתוצאה מיישומה נהרגו מאות פלסטינים ונפצעו אלפים.

הצבא מתהדר אמנם בהוראות פתיחה באש המגבילות את המקרים שבהם מותר לירות אש חיה, ובמקביל מנפנף במערכת אכיפת חוק האמורה לנקוט צעדים נגד חיילים שפעלו בניגוד להן. ואולם אלה הצהרות חלולות וריקות: הוראות הפתיחה באש הן במקרים רבים בגדר אות מתה, ומערכת אכיפת החוק אינה אלא מערכת טיוח, שנועדה ליצור מראית עין של חקירות. לעת עתה, א-שיתווי הוא הקורבן האחרון של מדיניות זו. ואולם כל עוד היא לא תשתנה, הקורבן הבא הוא רק עניין של זמן.