דילוג לתוכן העיקרי
חיילים ליד המכונית שבה התנגשו אמיר דאר דראג', יוסף ענקאווי, וה.ע., בן 17 בכלי-הרכב הצבאי בכפר ניעמה. צילום: מוחמד תורוקמן, רויטרס, 4.3.19
תפריט
מהשטח
נושאים

פער הזמנים בין דריסת אנשי כוחות הביטחון ליד כפר ניעמה לבין הירי הקטלני בשניים מנוסעי הרכב הפלסטינים מעורר חשדות כבדים

תיעוד וידיאו מהאירוע, ששודר בפייסבוק לייב, חושף כי חלפו ארבע וחצי דקות בין דריסת אנשי כוחות הביטחון ליד כפר ניעמה לפני כשבועיים, לבין תחילת הירי העיקרי בנוסעי הרכב. תשע מתוך עשר יריות שנורו לעברם, נורו לאחר פרק זמן זה. בדיקה פורנזית של בגדיהם של יוסף ענקאווי ואמיר דאר דראג', שנהרגו מהירי, העלתה סימני ירי על הבגדים. השתלשלות האירועים באותו הלילה, במקביל להתעלמותו של דובר צה"ל מפער הזמנים ולהחרמת סרטונים ממצלמת אבטחה המותקנת במקום, מעוררות חשדות כבדים בנוגע לנסיבות הריגתם של דאר דראג' וענקאווי. החוק מטיל מגבלות ברורות על השימוש של אנשי כוחות הביטחון בכוח וספציפית בירי אש חיה כדי להרוג: ירי כזה מותר רק כאשר נשקפת סכנה ממשית ומיידית להם או לאחרים. העובדות המתוארות לעיל מעוררות חשד כבד כי בניגוד לטענת דובר צה"ל, ההתנהלות באותו לילה לא עלתה בקנה אחד עם מגבלות אלה.

Thumbnail
מקום האירוע. כלי הרכב התקוע עמד בסמוך למבנה שבמורד הכביש, משמאל. צילום: איאד חדאד, בצלם, 4.3.19

ביום שני, 4.3.19, בסביבות השעה 2:30 בלילה, נכנסו כמה כלי רכב צבאיים וכעשרה חיילים לכפר ניעמה שממערב לעיר רמאללה. החיילים עצרו את אחד התושבים ואז עזבו את הכפר. לפי דובר צה"ל, אחד מכלי הרכב נתקע ביציאה המזרחית מהכפר, וחיילים ושוטרי מג"ב שהגיעו למקום אבטחו אותו.

Thumbnail
מימין לשמאל: אמיר דאר דראג' ויוסף ענקאווי. התמונות באדיבות המשפחה

באותו הלילה נכנסו לכפר במכונית שלושה צעירים תושבי האזור – אמיר דאר דראג', בן 21, יוסף ענקאווי, בן 19, וה.ע., בן 17 – לאחר שלדברי הצבא השליכו בקבוקי תבערה לעבר כביש 443. כשעמדו לצאת מהכפר סימנו להם אנשי כוחות הביטחון בפנסים, ממרחק של כמה עשרות מטרים, לעצור. נהג הרכב פגע ברכב התקוע וכן בקצין – שנפצע באורח קשה ובשוטר מג"ב – שנפצע באורח קל. מעוצמת ההתנגשות, ה.ע., שישב במושב האחורי, איבד את הכרתו. לאחר עשר שניות נשמעה ירייה בודדת.

אנשי כוחות הביטחון שהיו במקום ירו בשני הנוסעים האחרים ברכב, דאר דראג' וענקאווי. בדיקה פורנזית של בגדיהם של ענקאווי ודאר דראג', שאנשי כוחות הביטחון השאירו בשטח, ואשר נערכה עבור בצלם, העלתה כי היו סימני ירי על הבגדים. לאחר מכן הם עצרו את ה.ע., שלא נפגע מהירי ושהכרתו שבה אליו בינתיים, והחרימו מצלמת אבטחה מעסק סמוך, המתעדת את האזור.

דובר צה"ל אישר בתגובה לשאלות עיתון ״הארץ״ כי  אנשי כוחות הביטחון ירו בנוסעי המכונית – לטענתו בתגובה לפיגוע דריסה שהם ביצעו: "בעקבות חשד לפיגוע דריסה בכפר נעמה שבמרחב החטיבה המרחבית אפרים נערך תחקיר פקודי ראשוני. מהתחקיר עולה, כי שלושה מחבלים דרסו באמצעות רכבם קצין צה"ל ולוחם מג"ב, שעצרו באותה עת בצד הדרך. בתגובה פתח הכוח שהיה במקום באש ונטרל שניים משלושת המחבלים".

ואולם, תגובה זו מציגה תיאור חלקי בלבד של האירוע שהתרחש באותו לילה. השתלשלות העניינים עולה בבירור מתיעוד וידיאו ששודר בפייסבוק לייב: בתיעוד זה נראית מכוניתם של הצעירים כשהיא מתקדמת במורד הכביש, אז נשמעת בבירור התנגשותה ברכב הצבאי התקוע. עשר שניות לאחר מכן נשמעת ירייה בודדת. אחרי כארבע דקות וחצי נשמעות שש יריות נוספות, אחרי כמה שניות עוד שתי יריות ואחרי כחצי דקה ירייה אחרונה. בסך הכל נשמעו עשר יריות, שכולן, פרט לראשונה, נורו פרק זמן ניכר לאחר ההתנגשות.

מ.ר., תושב בילעין בן 35, נסע לעבודתו במפעל בכפר ניעמה בסביבות השעה 3:00. לאחר שחיילים שעמדו בסמוך לרכב התקוע סימנו לו לעצור, הסתובב מ.ר. ונסע כברת דרך של כ-150 מטרים במעלה הכביש, שם המתין לעזיבת החיילים לצד תושב נוסף שהיה במכונית אחרת, בדרכו לרמאללה. לדברי מ.ר., כשמכוניתם של הצעירים עברה במקום הוא צעק לעברה וסימן לנוסעיה כי יש חיילים בהמשך הדרך.

בעדות שמסר ב-4.3.19 לתחקירן בצלם, איאד חדאד, סיפר מה אירע: פתאום המכונית התנגשה ברכב הצבאי שחסם את הכביש. שמעתי את ההתנגשות, זה היה רעש חזק. אחר כך שמעתי ירייה, שלא יכולתי לקבוע את המקור שלה.

פתאום המכונית התנגשה ברכב הצבאי שחסם את הכביש. שמעתי את ההתנגשות, זה היה רעש חזק. אחר כך שמעתי ירייה, שלא יכולתי לקבוע את המקור שלה. 

פחדתי והחלטתי להסתלק משם, כי זה היה מסוכן. גם הבחור שהיה לידי החליט להסתלק. נסענו במעלה הכביש, עד לראש הגבעה, מרחק של 200 מטרים בערך מזירת האירוע. עצרנו שם וירדנו מהמכוניות כדי לצפות במתרחש ממרחק בטוח. היו גם תושבים שגרים באזור שצפו במתרחש מהחלונות או המרפסות שלהם, אחרי שהבינו כנראה שמשהו קורה. חלק מהם באו ועמדו לידנו. עמדנו שם בערך חמש דקות ובינתיים היו רק תנועה של פנסים וצעקות וצרחות של החיילים, בעברית.

ואז שמעתי ירי מקוטע של אש חיה. אני חושב שכמה חיילים ירו. אני מעריך שהירי היה על הרכב הפלסטיני, אבל בגלל הערפל והחושך קשה היה לראות מה קורה. הירי נמשך בערך דקה.

מהעדויות, מתיעוד הווידיאו ומהבדיקה הפורנזית – עולה תמונה אחידה, שהודעת הצבא אינה סותרת, לפיה שני נוסעי הרכב שנהרגו נורו על-ידי אנשי כוחות הביטחון דקות לאחר ההתנגשות. פער הזמנים מעורר תהיות, שהשאלה האם ראשיתו של האירוע בפיגוע דריסה אינה רלוונטית להן. דובר צה"ל לא התייחס לסוגיות אלה על אף שנשאל על כך במפורש. העובדה שאנשי כוחות הביטחון שנכחו במקום והיו מעורבים באירוע החרימו את צילומי מצלמת האבטחה, שבהם ייתכן שהאירוע תועד בכללותו, חשודה אף היא. גופותיהם של שני ההרוגים מוחזקות עדיין בידי הצבא ולא ניתן לבדוק אותן.

על אנשי כוחות הביטחון חלות מגבלות ברורות באשר לשימוש בכוח ולירי אש חיה כדי להרוג. ירי כזה מותר רק כאשר נשקפת סכנה ממשית ומיידית להם או לאחרים. העובדות המתוארות לעיל מעוררות חשד כבד כי בניגוד לטענת דובר צה"ל, נסיבות האירוע הנוכחי לא היו כאלה.

עדכון:

ב-26.8.19 נמסר לבצלם כי לא תפתח חקירה לבירור נסיבות האירוע וכי הוא הועבר לטיפול משמעתי. 

לתיעוד הווידיאו המלא