דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

בניגוד לגרסת כוחות הביטחון: סאלח ברר׳ותי נורה מטווח אפס, במה שנראה כמו הוצאה להורג

תחקיר בצלם חושף כי בניגוד להודעות השב"כ והצבא, סאלח ברר'ותי לא ניסה – ולא יכול היה לנסות – לברוח או לדרוס איש: שני כלי רכב חסמו את המונית שבה נהג וכעשרה מאנשי כוחות הביטחון ירדו מהם, הקיפו את ברר'ותי וירו בו מטווח אפס, במה שנראה כמו הוצאה להורג. ניסיונותיהם של גורמים רשמיים להצדיק בדיעבד הרג זה רק מבטיחים שגם הפעם איש לא יידרש לתת את הדין.

ב-12.12.18, בסביבות השעה 18:30, חסמו שני כלי רכב של כוחות הביטחון את דרכה של מונית בכביש ראשי בכפר סורדא שבמחוז רמאללה. במונית נהג סאלח ברר'ותי, בן 28, נשוי ואב לילד בן חמש, תושב הכפר כובר שמצפון רמאללה. כעשרה אנשי כוחות הביטחון, בהם שוטרי ימ"מ, ירדו משני כלי הרכב שחסמו את המונית, הקיפו אותה וירו בו מטווח אפס. לאחר מכן הוציאו אנשי כוחות הביטחון את ברר'ותי הפצוע מהמונית, אזקו את ידיו ולקחו אותו מהמקום. הצבא מסר למשפחתו כי הוא נפצע אנושות במהלך האירוע ומת מאוחר יותר בבית החולים. לטענת השב"כ, ברר'ותי, שהיה פעיל בזרוע הצבאית של חמאס, נחשד במעורבות בפיגוע הירי ב-9.12.18, בטרמפיאדה הסמוכה להתנחלות עפרה שמצפון מזרח לרמאללה. בפיגוע נפצעו שבעה בני אדם, בהם שירה איש-רן, שהייתה בחודש השביעי להריונה ויולדה בבית החולים. בנה התינוק, עמיעד ישראל איש-רן, מת לאחר שלושה ימים.

כך תאר אחד העדים לאירוע, ס.ח'., תושב הכפר עארורה, במחוז רמאללה, בעדות שמסר ב-13.12.18 לתחקירן בצלם, איאד חדאד, את שהתרחש:

הרכב שנסע לפניי – ג'יפ אזרחי, מסוג סאנג-יונג, בצבע כחול, עם לוחית פלסטינית, התנגש פתאום ברכב שנסע לפניו. מהרכב הכחול ירדה קבוצה של אנשי כוחות מיוחדים, רעולי פנים, עם מדים שחורים ווסטים, שהחזיקו רובים. עוד קבוצה ירדה מרכב אחר, מיניבוס מרצדס לבן, שנסע לפני הרכב שנפגע. כולם התנפלו על האוטו. הנהג התחיל לסגור את החלון. שמעתי 4-3 יריות "תק, תק, תק" שקולן היה מאוד חלש - אני חושב שהיה משתיק קול - שנורו בכיוון ישיר אל הנהג, ממרחק קצר. זגוגית החלון התנפצה, ואחר כך הם פתחו את הדלת, משכו את הנהג והשכיבו אותו על האדמה.

בניגוד להודעות השב"כ והצבא, שניסו למסגר את הריגתו של סאלח ברר'ותי כתוצאה לא רצויה של פעולת מעצרו, ברר׳ותי לא ניסה, ולא יכול היה לנסות, לברוח או לדרוס איש: הוא היה מוקף באנשי כוחות הביטחון וכלי הרכב של כוחות הביטחון חסמו את דרכה של המונית שבה נהג משני עבריה. כך, כשהוא מכותר, ירו בו אנשי כוחות הביטחון מטווח אפס, ופצעו אותו אנושות. לא ניתן להצדיק את הריגתו בפעולה שנראית כמו הוצאה להורג - ולא כמו פעולת מעצר. למרות כל זאת, ניסיון העבר מלמד כי גם הפעם איש לא ייתן את הדין: בין אם תיפתח חקירה בנוגע לנסיבות הריגתו של ברר'ותי ובין אם לאו, ישראל מכשירה באופן שיטתי הפעלת כוח קטלני נגד פלסטינים בידי כוחות הביטחון.