דילוג לתוכן העיקרי
מנכ"ל בצלם חגי אלעד ומנכ"ל אל-חק שעוואן ג'בארין מאל-חק בטקס הענקת הפרס. צילום: Fidh
תפריט
מהשטח
נושאים

בצלם ואל-חק מקבלים את פרס הרפובליקה הצרפתית לזכויות האדם

חגי אלעד, מנכ"ל בצלם, בעת קבלת פרס הרפובליקה הצרפתית לזכויות האדם: תגובתה ההיסטרית של ממשלת ישראל לפרס מדגימה את מציאות השקרים, התעמולה והאיומים שבה פועל בצלם; נמשיך לפעול בנחישות עד לסיום הכיבוש ועוולותיו

בשעה זו מתקיים טקס הענקת פרס צרפת לזכויות האדם לשנת 2018 במשרד המשפטים בפריז. במעמד קבלת הפרס הודה חגי אלעד, מנכ"ל בצלם, למועצה הצרפתית המייעצת לזכויות האדם על הענקת הפרס, ואמר כי "הכיבוש עצמו הוא אלימות מדינה מאורגנת ומתמשכת, המביאה לנישול, הרג ודיכוי. כל מנגנוני המדינה שותפים לכך: שרים ושופטים, קצינים ומתכננים, ח"כים ופקידים. מי שמוביל את ההתנגדות למציאות המעוולת הזו הם ארגוני זכויות האדם – בדיוק כי אנו מתנגדים באופן מוחלט לאלימות ולפגיעה באזרחים."

בהתייחס ללחץ שהפעילו גורמים שונים בממשלה על מקבלי ההחלטות בצרפת בימים האחרונים בניסיון למנוע את הענקת הפרס אמר כי "התגובה ההיסטרית מצד גורמי הממשלה בישראל, בניסיון למנוע את הענקת הפרס הזה, מדגימה היטב את המציאות בה אנו פועלים: תעמולה, שקרים וניסיונות להלך אימים על-ידי ממשלה שמאמינה שהשתקה וטיוח יצליחו לאפשר את המשך הפגיעה בזכויות האדם. מול פשיטת הרגל המוסרית הזו, אנחנו כאן לא רק כדי להוסיף ולחשוף את האמת – אלא כדי לשים קץ לעוול."

השנה, שנת ה-70 להכרזה לכל באי עולם בדבר זכויות האדם, הוענק הפרס לארגונים החשופים ללחצים בגלל פעילותם למען זכויות האדם. בצלם הישראלי ואל-חק הפלסטיני, שני ארגונים לזכויות האדם הפועלים לסיום הכיבוש, הם בין חמשת הזוכים בפרס, לצד מגיני זכויות אדם מסין, קולומביה, ניגריה ובלארוס.

הפרס הצרפתי לזכויות האדם מוענק מטעם הממשלה תחת השם "חירות, שוויון ואחווה" וניתן מדי שנה מאז 1988 על-ידי המועצה הצרפתית המייעצת לזכויות האדם. בעבר זכו בו מגיני זכויות אדם מניקרגואה, חוף השנהב, האיטי, קמבודיה, קולומביה, רואנדה, צרפת ועוד.

תגיות