דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

חוק העמותות לא יחול על שוברים שתיקה ובצלם

יום אחרי שהקואליציה העבירה חוק שמטרתו לפגוע בשוברים שתיקה ובבצלם ושלכאורה ימנע מהם להיפגש עם תלמידי תיכון, מודיעים הארגונים כי אחד מחוקי הדגל האנטי דמוקרטיים שחוקקה הממשלה ״חוק חובת גילוי לגבי נתמך על ידי ישות מדינית זרה״ המוכר לציבור כחוק העמותות, לא יחול עליהם השנה.

החוק מבקש למסגר קבלת מענקים בינלאומיים לקידום ערכים אוניברסליים והומניסטיים של דמוקרטיה, זכויות אדם ושלום כביטוי לחוסר נאמנות. על פי נוסח החוק שהעבירה הקואליציה הנוכחית ב-2016, על ארגונים הנתמכים על ידי ישויות זרות בשיעור העולה על 50 אחוזים להצהיר על כך בכל פרסום שלהם ובפניותיהם לרשויות. בשנת 2017 עמד שיעור המענקים מישויות מדיניות זרות לבצלם על 48.8 אחוזים ובשוברים שתיקה שיעור התרומות עמד על 42.5 אחוזים.

לרגל השלמת החקיקה, אמר ראש הממשלה נתניהו, שכל תרומותיו בפריימריז (100%) מקורן במימון זר, כי ״החוק יחזק את הדמוקרטיה״. שרת המשפטים, ש״רק״ 57 אחוזים מהתרומות שגייסה לפריימריז הגיעו ממקורות זרים, חגגה את השלמת הליך חקיקתו באומרה ״הפסקנו להוריד את הראש״.

אבנר גבריהו, מנכ״ל שוברים שתיקה: עם סיום הכיבוש כל חוקי התעמולה הפוליטית החלולים שנועדו להצר את צעדיו של מי שמתנגד למשטר הכיבוש ייזכרו כהערת שוליים. כמי שמכירים מקרוב את המשטר הצבאי על הפלסטינים אנחנו מבינים כמה חשוב להמשיך לחשוף את המציאות בשטחים.

חגי אלעד, מנכ״ל בצלם: כדי להוסיף ולשלוט בפלסטינים, צריך לשלוט בתודעת הישראלים. השליטה בפלסטינים כרוכה באלימות בלתי פוסקת, והנסיונות להתמודד עם ההתנגדות הישראלית לאלימות זו כרוכה בדיכוי המתנגדים וסימונם כ״אויבים מבית״.

כביטוי של סולידריות עם ארגונים עמיתים והתנגדות למאמצי המשטר הישראלי לעשות דה-לגיטימציה למאבק בכיבוש, הוחלט (בבצלם ובשוברים שתיקה) להוסיף לאתר האינטרנט ולפרסומי הארגונים את המשפט הבא:

בהתאם לחוק שהעבירה הממשלה במטרה למסגר קבלת מענקים בינלאומיים כביטוי לחוסר נאמנות, נציין כי בצלם/שוברים שתיקה אינו – או הינו – ארגון שעיקר מקורות המימון שלו מישויות מדיניות זרות. כך או כך, אנחנו נשארים נאמנים – לערכי זכויות האדם, חופש, דמוקרטיה וסוף לכיבוש.