דילוג לתוכן העיקרי
מתוך תיעוד הווידיאו.
תפריט
נושאים

רימוני גז, התנכלויות לתלמידים ועיכוב מורים: שגרת לימודים תחת כיבוש (תיעוד וידאו)

במהלך החודשים אוקטובר ונובמבר 2017 תיעד בצלם ארבעה מקרים שבהם התנכלו חיילים לתלמידים ומורים בבית ספר יסודי בחברון, המרוחק עשרות מטרים מהכביש המוביל להתנחלות קריית ארבע. הגבלות התנועה הרבות, במקביל להתנכלויות בלתי פוסקות מצד אנשי כוחות הביטחון ומצד המתנחלים, פוגעות בשגרת הלימודים, מונעות מהתושבים הפלסטינים כל אפשרות לקיים חיים סבירים והופכות את המציאות בעיר לבלתי נסבלת.

במהלך החודשים אוקטובר ונובמבר 2017 לבד תיעד בצלם ארבעה מקרים בולטים בהם התנכלו חיילים לתלמידי בית הספר היסודי לבנים זיאד חמודה ג'אבר, הנמצא בשכונת ואדי א-נסארה שבחברון. על מנת להגיע לבית הספר, על התלמידים והמורים לעבור בשער ברזל שנמצא במרחק של כ-30 מטר מבית הספר ומפריד בין שכונת ואדי א-נסארא לשכונת ג'אבר, בכביש המכונה "ציר המתפללים" – המוביל מקרית ארבע למערת המכפלה. השער מונע מעבר של כלי רכב אך הולכי רגל רשאים לעבור בו. מדי פעם, ובאופן בלתי סדיר, עומדים במקום חיילים ובודקים את העוברים.

ב-16.10.17, בסביבות השעה 12:30, סיימו חלק מתלמידי בית הספר את יום הלימודים ויצאו לביתם. לאחר כמה דקות, חזרו חלקם בריצה וסיפרו למורים ששני חיילים ומתנחל רצים אחריהם ומצלמים אותם. כך תיאר א.ג', בן 12, תלמיד כיתה ז',

בעדות שמסר ב-23.10.17 לתחקירנית השטח של בצלם מנאל א-ג'עברי:

ברגע שחצינו את שער הברזל ראינו בערך שישה חיילים ולידם מתנחל. הוא צילם אותנו בטלפון הנייד שלו. אמרתי לו: ״למה אתה מצלם אותנו?״ ואז לפתע חייל תקף אותי. הוא היה עצבני והחזיק בידו בקבוק שאני לא יודע מה היה בתוכו, אולי מיץ או משהו אחר. הוא נתן לי סטירה על העורף ואז חייל אחר התערב ודחף אותי לעבר הקיר. לאחר מכן חייל שלישי התערב והרחיק אותם ממני והרשה לי לעזוב את המקום… מאז אני מפחד ללכת לבית הספר לבד… גם שאר התלמידים מאוד מפחדים לעזוב את בית הספר בצהרים בגלל ההצקות של החיילים [...]

מוהנד א-זעתרי, בן 35, נשוי ואב לארבעה, מורה בבית הספר, מסר ב-23.10.17 לתחקירנית השטח מנאל אל-ג'עברי:

בשנים האחרונות חיילים נכנסו לבית הספר פעמים רבות. הם גורמים לפחד ולחרדה בקרב התלמידים, שמשפיעים על הישגיהם הלימודיים ועל מצבם הנפשי. הילדים גם עוברים לעתים קרובות חיפושים בתיקים שלהם ואף נעצרים. גם אנחנו, צוות המורים, סובלים מהליכי חיפוש ועוכבנו מספר פעמים בעבר בעת ההגעה לשער שמוביל לבית הספר. לכל אלה יש השפעה גם על מספר הנרשמים לבית הספר, כי המשפחות מעדיפות לחסוך את כל זה מילדיהם.

בשני אירועים נוספים שתיעד בצלם ואשר אירעו בימים שלאחר מכן, חיילים רדפו אחרי תלמידי בית הספר בדרכם חזרה לבתיהם בסוף יום הלימודים. בשני המקרים, עיכבו החיילים את אחד המורים שליווה את התלמידים – פעם אחת במשך שעה, שבמהלכה מנעו מהתושבים לעבור דרך השער.

ב-9.11.17 אמור היה להתקיים בבית הספר אירוע לציון יום הזיכרון למותו של יאסר ערפאת, במהלך השיעור הראשון. בסביבות השעה 7:45, בעת שהמורים והתלמידים היו בדרכם לבית הספר, הם הבחינו בעשרות חיילים בסמוך לבית הספר ומתנחל תושב קריית ארבע. למשך כחצי שעה מנעו החיילים מהתלמידים ומהמורים לעבור בשער. כאשר לבסוף אפשרו להם לעבור, החליט בית הספר לבטל את האירועים שתוכננו לאותו יום.

בסביבות השעה 12:00 באותו היום, החליט המורה מוהנד א-זעתרי ללוות את התלמידים שסיימו את יום הלימודים שלהם דרך השער. חלק מהתלמידים עברו בשער ללא כל בעיה, אך החיילים עיכבו שוב את א-זעתרי. בעקבות זאת, התאספו כמה ממורי בית הספר וכמה מהתלמידים והניפו דגלי פלסטין. בתגובה, החלו החיילים לדחוף ולצעוק על הנוכחים לעזוב את המקום.

אירועים אלה ממחישים באיזו קלות יכולים חיילים לאיים ולהפחיד עשרות מתלמידי בית הספר וכמה ממוריו, ולשבש את שגרת הלימודים: נוכחות החיילים פוגעת ביכולתם של התלמידים ללמוד, משפיעה על הישגיהם ומונעת כל אפשרות לנהל שגרה סבירה בבית הספר. אלה אינם אירועים חריגים אלא חלק בלתי נפרד משגרת החיים בחברון, שבתוכה הקימה ישראל כמה נקודות התנחלות בלב האוכלוסייה הפלסטינית. ישראל מיישמת בעיר מדיניות מוצהרת של הפרדה, שבשמה אסר הצבא על פלסטינים לנוע ברחובות ראשיים בעיר וסגר מאות בתי עסק. מדיניות זו – שישראל מיישמת עד היום – הובילה לנטישה מאסיבית של התושבים הפלסטינים ולקריסה כלכלית של מרכז העיר. כך מקדמת המדינה את הטרנספר השקט של הפלסטינים ממרכז העיר.