דילוג לתוכן העיקרי
תושבים בבית סוריכ צופים על כוחות הצבא שהגיעו לבית משפחתו של מבצע הפיגוע בהר אדר. צילום: עמאר עוואד, רויטרס, 26.9.17
תפריט
מהשטח
נושאים

ענישה קולקטיבית של כ-40,000 פלסטינים בעקבות הפיגוע בהתנחלות הר אדר

תושבים בבית סוריכ צופים על כוחות הצבא שהגיעו לבית משפחתו של מבצע הפיגוע בהר אדר. צילום: עמאר עוואד, רויטרס, 26.9.17
תושבים בבית סוריכ צופים על כוחות הצבא שהגיעו לבית משפחתו של מבצע הפיגוע בהר אדר. צילום: עמאר עוואד, רויטרס, 26.9.17

ביום שלישי, ה-26.9.17, ביצע נימר מחמוד ג'מל, בן 37, תושב בית סוריכ, פיגוע בהתנחלות הר אדר והרג שוטר מג"ב ושני מאבטחים של ההתנחלות: סמל-ראשון סולומון גברייה, בן 20, יוסף עות'מאן, בן 25, ואור אריש, בן 25. שוטרי מג"ב ורכז הביטחון של היישוב, אשר לפי פרסום המשטרה נפצע באורח בינוני-קשה בתקרית, ירו בג'מל והרגו אותו. מיד לאחר מכן החל הצבא בנקיטת צעדים נגד תושבי תשעה כפרים באזור בית סוריכ שבצפון מערב ירושלים, שבהם גרים כ-40 אלף תושבים. בין השאר, חיילים נכנסו לכפרים – כולל לבתי תושבים, כאשר בחלק מהמקרים הם פגעו ברכוש בבית – עצרו עשרות תושבים, והטילו הגבלות תנועה.

בבית סוריכ, הצבא סגר את כל הכניסות והיציאות של הכפר. חיילים השתלטו על גגות של שבעה בתים בכפר לאחר שפינו מהם את הדיירים, ונכנסו לבתים רבים נוספים וביצעו בהם חיפושים – בחלקם תוך זריעת הרס. כמו כן חיילים ערכו בכפר סיורים שגררו יידוי אבנים על ידי התושבים. בתגובה, ירו חיילים ירי חי, ירי כדורי מתכת מצופים גומי ורימוני גז. אירועים אלה הביאו לביטול הלימודים בבתי ספר בימים אלה. בנוסף, ניתנו חמישה צווי הריסה ו-15 צווי הפסקת עבודה – כולם בתואנה של "בניה בלתי חוקית", ובנוסף החרימו החיילים כשלושים מכוניות.

חיילים נכנסו גם אל הכפר בידו, וגם בו היו עימותים שכללו יידוי אבנים ובתגובה ירי של כדורי מתכת מצופים גומי וכן רימוני הלם וגז, וגם שם בוטלו הלימודים כתוצאה מכך. חיילים תפסו גגות של שמונה מבנים בכפר לאחר שפינו מהם את הדיירים. כמו כן הוחרמו בו 25 כלי רכב. אתמול בשעות הצהרים הציבו כוחות של הצבא מחסום מאויש בסמוך לכפר. החיילים שהוצבו בו מנעו מעבר מכל תושב מתחת לגיל 40 וכן מאנשים אשר אינם תושבי המקום.

מחסום דומה הוצב גם בכניסה לכפר בית ענאן. דרכים צדדיות נוספות, בהן משתמשים התושבים כאשר הכניסות הראשיות סגורות, נחסמו באמצעות ערימות עפר.

ביום הפיגוע וביום שאחריו (אתמול) הגיעו כוחות לביתו של מחמוד ג'מל, חקרו את בני המשפחה ועצרו את שני אחיו. בנוסף, הם ביצעו מדידות כהכנה להריסת הבית, וביטלו את אישורי הכניסה לישראל לצורך עבודה לכל בני המשפחה.

לשיבוש כה קיצוני של שגרת חייהם של עשרות אלפי תושבים שלא עשו דבר, ולא נחשדו בדבר, אין – ולא יכולה להיות – כל הצדקה. אלה הם צעדים אלימים, המבוססים כולם על ניצול כוחו וסמכותו של הצבא להתעמר באוכלוסייה האזרחית ככל העולה על רוחו, בלי שאיש יידרש לתת על כך את הדין.