דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

את יכולה לקחת את המצלמה שלך ולדחוף אותה ישירות לתוך התחת הגדול שלך

מתנחלי קרית ארבע מאיימים באלימות ומטרידים בבוטות אשה תושבת חברון במשך שעות בנוכחות חיילים ושוטרים

ביום חמישי, 24.8.17, השתמשו מתנחלים מקרית ארבע במערכת הגברה על מנת להטיח עלבונות וקללות בתושבים הפלסטינים בשכונת אל-חריקה שבחברון וכלפי הדת המוסלמית.

מתנדבת בצלם תיעדה חלקים מהאירוע מחלון ביתה. כשהמתנחלים הבחינו בה מצלמת, הם החלו להפנות את דבריהם אליה תוך איומים באלימות ושימוש בשפה גסה, גזענית ופוגענית שכללה תיאורי אלימות מינית קשה. למרות שהאיומים שהושמעו היו מפורשים וקונקרטיים, והקללות שתועדו הגיעו לכלל הטרדה מינית חמורה, כוחות הביטחון שנכחו במקום עמדו מנגד ואפשרו למתנחלים להמשיך ולהטריד את התושבים באין מפריע, כפי שהם נוהגים כמעט תמיד.

המתנדבת תיארה את האירוע בעדות שמסרה לתחקירנית בצלם מנאל אל-ג'עברי ב-27.8.2017:

בשעה 18:00 עליתי אל הדירה שלי המשקיפה על שכונת אל-חריקה ועל התנחלות קרית ארבע. בהתחלה התעלמתי מהמסיבה של המתנחלים, אך הם החלו להגביר את המוסיקה בדיוק בזמן שהמואזין קרא מהמסגד לתפילת ערב. הם החלו ללגלג על הקריאה לתפילה, וקיללו את הנביא מוחמד.

ראיתי ג'יפ של הצבא בראש הגבעה שעליה התאספו המתנחלים. עוד מספר חיילים היו על הכביש למטה, המשקיף על רחוב אל-חריקה קרוב לגדר ההתנחלות. התחלתי לצלם.

המתנחלים החלו לנבל את פיהם ולקרוא מילות גנאי כלפיי, וכלפי הדת המוסלמית, ובמיוחד כלפי הנביא מוחמד. החיילים והמשטרה הישראלית לא נקטו בפעולה כלשהי כדי שהמתנחלים יפסיקו את מה שהם עושים, ולא בפעם הראשונה: לפני שנה בערך תיעדתי מתנחלים מקללים, מנבלים את פיהם וקוראים מילות גנאי נגד הנביא מוחמד, מבלי שהצבא או המשטרה מנעו זאת מהם.

החיים בשכונת אל-חריקה הפכו בלתי נסבלים; גם בגלל הפשיטות החוזרות ונשנות של הצבא, וגם בגלל ההטרדות וההתקפות מצד המתנחלים. כמוסלמית, מאוד נפגעתי מהקללות שהמתנחלים הפנו נגד הנביא מוחמד עליו השלום, וכאישה הרגשתי רע מאוד נוכח ניבולי הפה שהופנו אלי אישית, מפני שצילמתי אותם.

במציאות החיים תחת הכיבוש, בה מתנחלים מפעילים דבר שבשגרה ובחסות כוחות הביטחון אלימות כלפי התושבים הפלסטינים, גם איומים מפורשים באלימות והטרדה מינית בוטה ומתמשכת כלפי אישה פלסטינית וקהילתה עוברים ללא כל התערבות של כוחות הביטחון.