דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

כוחות הביטחון סיכנו את חיי המטופלים בבית החולים אל-מקאסד

תחקיר בצלם על פלישת כוחות הביטחון לבית החולים אל-מקאסד שבמזרח ירושלים חושף כיצד במהלך הפלישה למתקן הרפואי פגעו כוחות הביטחון בטיפול בחולים, תקפו אנשי צוות והטילו אימה על מאושפזים אחרים.

ביום שישי, 21.7.17, בסביבות השעה 15:40, נכנסו עשרות שוטרים ישראלים למתחם בית החולים אל-מקאסד במזרח ירושלים במטרה לעצור צעיר פלסטיני פצוע ירי, מוחמד אבו ר׳אנם, בן 20 מא-טור. עם כניסת השוטרים לחצר בית החולים התפתחו עימותים בינם לבין צעירים ושומרי בית החולים, שניסו למנוע את כניסתם. בתגובה זרקו לעברם השוטרים רימוני הלם וירו כדורי ספוג. כמחצית מהשוטרים נכנסו לתוך מבנה בית החולים והתפצלו למחלקות השונות תוך חיפוש אחר הפצוע הפלסטיני. תחקיר בצלם שלהלן מפרט את שהתרחש בתוך בית החולים משך כארבעים הדקות הבאות – במחלקת המיון, באחד מחדרי הניתוח, בבנק הדם שבבית החולים ובמחלקות השונות. כוחות הביטחון הפרו את הכלל האנושי הבסיסי, המעוגן גם במשפט הבינלאומי, על פיו מוסדות רפואיים הם מתחמים מוגנים המוקדשים לטיפול בבני אדם הזקוקים לכך. זו אינה הפעם הראשונה שהמשטרה נכנסת לבית החולים אל-מקאסד בניסיון לעצור פצועים, ואירועים כאלה דווחו בעבר. גם ב-17.7.17, במהלך עימותים קודמים בעיר העתיקה, דווח על כניסת שוטרים לבית החולים כדי לעצור אדם שנפצע קשה.

אין ולא יכולה להיות הצדקה לכניסה למתקן רפואי בנסיבות אלו וגם לא להתנהגות האלימה ומסכנת החיים של אנשי כוחות הביטחון. הפרת הכלל האוסר על כניסת כוחות ביטחון לבתי חולים מצטרפת למדיניותן הכוללת ולהתנהלותן השוטפת של הרשויות הישראליות, המבהירות למאות אלפי הפלסטינים תושבי מזרח ירושלים כי אינם רצויים בעירם וכי חייהם אינם נחשבים בעיניהן.

אזור הקבלה והמיון:

כוח גדול של שוטרים ושוטרי מג"ב נכנס ללובי של מחלקת הקבלה ומחלקת המיון שבקומת הקרקע, בכניסה לבית החולים. רופאים, אנשי צוות רפואי ואנשים נוספים שנכחו במקום ניסו להכניס למעלית את אבו ר'נאם הפצוע, ששכב על מיטה כשהוא מחובר לחמצן ולעירוי דם, כדי להעבירו לחדר הניתוח שבקומה השנייה. השוטרים ניסו לחטוף בכוח את המיטה ותקפו אנשי צוות רפואי ובהם שני אחים, אחות מתנדבת, רופא ואנשים נוספים. תוך כדי כך הבחינו הרופאים בהידרדרות במצבו של אבו ר'נאם והכניסו אותו לחדר הרנטגן הסמוך למעלית, שם ניסו לבצע בו החייאה. הניסיון כשל והרופאים נאלצו לקבוע את מותו. בשלב זה לקחו צעירים את גופתו, הוציאו אותה מבית החולים דרך הגדר והעבירו אותה לקבורה, כדי למנוע מהשוטרים לקחת אותה.

בנק הדם:

בשני חדריו של בנק הדם הסמוך למיון בקומת הקרקע נכחו כחמישים אנשים, ובהם אנשי צוות, מתנדבים ותורמי דם שנענו לקריאת הנהלת בית החולים עקב מחסור במנות דם. כששמעו אנשי הצוות על נוכחות המשטרה בבית החולים הם סגרו את דלת בנק הדם כדי למנוע את כניסת השוטרים. כשמונה שוטרים פתחו את הדלת בכוח וגירשו את כל הנוכחים למעט שלושה אנשים שתרמו דם באותו רגע ושלושה מאנשי הצוות הרפואי. השוטרים סגרו את הדלת מבפנים ומנעו את הכניסה למקום. הם נשארו בבנק הדם במשך כעשר דקות מבלי לומר כלום לנוכחים ואז פתחו את הדלת ויצאו.

מחלקה כירורגית וחדר הניתוח:

חדר הניתוח נמצא בקומה השנייה של בית החולים מול המחלקה הכירורגית. חמישה מאנשי כוחות המשטרה הגיעו לחפש אחר הפצוע. הכוחות נתקלו באחד האחים שהיה בהפסקה, שאלו אותו היכן הפצוע, ודחפו אותו מדרכם כשענה שאינו יודע דבר על כך. הכוחות המשיכו לתוך חדר הניתוח שממול, דרך דלת החירום. לאחר שנכנסו, ניסו שלושה שוטרים נוספים לפרוץ בכוח את דלתו הראשית, החשמלית של חדר הניתוח. אחד האחים שהיה בתוך החדר פתח להם את הדלת מחשש שישברו אותה. באותם רגעים לא נותח איש בחדר.

מחלקת יולדות:

המחלקה נמצאת בקומה הראשונה וכוללת 13 חדרי אשפוז וחדר תינוקות. כשנודע לאחיות על נוכחות המשטרה הן ריכזו את כל היולדות בחדר הביקורים ואספו את התינוקות מאימותיהן לחדר התינוקות, מחשש שייפגעו. שישה שוטרים נכנסו למחלקה, שהו בה כרבע שעה ועברו מחדר לחדר בחיפוש אחר הפצוע. באחד החדרים, שהיה ריק, ריססו השוטרים גז פלפל.

* * * 

האירועים המתוארים לעיל התרחשו ביום שישי ה-21 ביולי, שבו התקיימה התפילה המוסלמית מחוץ למתחם מסגד אל-אקצה בהר הבית, לאחר שהמשטרה הציבה בכניסות להר גלאי מתכות בעקבות הריגתם של שלושה שוטרים ישראלים בידי פלסטינים אזרחי ישראל, והפרה בכך את הסטאטוס קוו במקום. עם תום התפילה התפתחו במזרח ירושלים עימותים בין צעירים לבין כוחות המשטרה. הסהר האדום דיווח באותו יום כי פינה לבתי חולים במזרח ירושלים כארבעים פצועים. רבים מהם פונו לבית חולים אל-מקאסד שבשכונת א-טור.

מוחמד ר'אנאם, הצעיר הפלסטיני הפצוע שחיפשו השוטרים, הגיע מוקדם יותר באותו יום עם חבריו לצומת שבין השכונות א-טור וא-סוואנה. במגרש הסמוך לצומת עמדו 4-5 שוטרי משמר הגבול. קצת לפני 15:30 התפתחו עימותים בין שוטרי מג"ב שירו רימוני גז לבין צעירים שיידו לעברם אבנים וזיקוקים. אבו ר'נאם ושני חבריו ברחו לכיוון רחוב א-שיח' ענבר שבשכונה, ובעת שחבריו המשיכו לרוץ עצר אבו ר'נאם, וניסה להצית זיקוק כדי להשליך אותו לעבר ארבעה שוטרי מג"ב, שעמדו במרחק של כמה מטרים ממנו. חלק מהשוטרים ירו באבו ר'נאם, ולאחר שנפצע ונפל ארצה עמדו סביבו במשך 10-5 דקות מבלי להגיש לו סיוע רפואי. בשלב זה הגיע למקום אמבולנס של הסהר האדום ובו שלושה אנשי צוות, ורכב מג"ב שעמד באמצע הצומת, חסם את התקדמותו. שוטרי מג"ב זרקו לעבר האמבולנס רימון הלם, שלא פגע בו. אנשי הצוות ירדו מהאמבולנס כדי לטפל באבו ר'נאם והצליחו לפנות אותו למרות שהשוטרים ניסו לעמוד בדרכם. אבו ר'נאם הפצוע הגיע לבית החולים אל-מקאסד בסביבות השעה 15:40 ומייד לאחר מכן התרחשו האירועים בבית החולים. הרופאים קבעו כי הוא נפגע בחזה מכדור חי שחדר לעמוד השדרה. מותו נקבע כ-15-20 דקות לאחר שהגיע לבית החולים. מהתחקיר עולה כי בעת שכוחות המשטרה עזבו את מתחום בית החולים הם הפעילו אלימות גם כלפי אנשים שהתאספו מחוצה לו וירו לעברם רימוני הלם וכדורי ספוג. כמה מהנוכחים נפגעו קל וטופלו באופן מיידי במחלקת המיון של בית החולים.