דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

תחקירני שטח של בצלם עוכבו על-ידי המשטרה בחברון בעת שתיעדו הגבלות על תנועה

מחסום המאפיה בחברון, סוף מאי 2017. צילום: סיהאם אל-פאח'ורי, מתנדבת בצלם
מחסום המאפיה בחברון, סוף מאי 2017. צילום: סיהאם אל-פאח'ורי, מתנדבת בצלם

תחקירני השטח של בצלם בחברון, מנאל אל-ג'עברי ומוסא אבו השהש, עוכבו היום בידי משטרת ישראל בחברון בעת שתיעדו בווידיאו החמרה בהגבלות הקיצוניות שמטיל הצבא על תנועת פלסטינים במחסום המאפיה בעיר. אל-ג'עברי מוחזקת עדיין במשטרת קריית ארבע, לאחר שנחקרה, ואילו אבו השהש הוחזק במחסום במשך כארבעים דקות ושוחרר.

היום, יום ראשון, 18 ביוני, יצאה תחקירנית בצלם מנאל אל-ג'עברי בשעות הבוקר לתעד בווידיאו את המתרחש במחסום "המאפיה" המוצב בכניסה לרחובה הראשי של שכונת א-סלאימה, הסמוכה למערת המכפלה. זאת, בעקבות דיווחים על החמרה בהגבלות התנועה החמורות המוטלות על תושבי האזור מזה שנים.

אל-ג'עברי עוכבה בידי שוטרי מג"ב ונלקחה לתחנת המשטרה. אבו השהש, שהגיע לאזור כדי להמשיך בתיעוד הגבלות התנועה במחסום, עוכב גם הוא בידי שוטרי מג"ב במחסום. השוטרים אף מנעו משני התחקירנים ליצור קשר עם משרדי הארגון. לדברי עורך הדין נרי רמתי, ממשרדה של עו"ד גבי לסקי, אל-ג'עברי הועברה בסביבות השעה 16:00 לתחנת המשטרה בקריית ארבע, שם נחקרה בחשד להפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו וכעת מתנה המשטרה את שחרורה בהפקדת ערבות כספית. אבו השהש שוחרר, מבלי שנחקר, לאחר שהוחזק בידי שוטרי המג"ב במחסום במשך כארבעים דקות.

לאורך השנים דיווחו תחקירני השטח של בצלם ומתנדבי הארגון שוב ושוב על הפרעה של כוחות הביטחון שמנעו מהם לתעד הפרות של זכויות האדם, עיכבו אותם למשך שעות ארוכות והחרימו מצלמות. זאת על אף שפעולות אלה עומדות בסתירה בוטה לחוק ולהבהרות שקיבל בצלם בעבר מהצבא וממג"ב, לפיהן אין כל מניעה שעובדי בצלם ומתנדביו יצלמו אירועים בשטחים, כל עוד הדבר אינו מפריע לפעולת כוחות הביטחון.