דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

מנכ"ל בצלם לבכירים אירופאים: במלאת 50 שנה לכיבוש, נדרשת פעולה בינלאומית נחושה לסיומו

היום בבוקר (יום חמישי) נפגש חגי אלעד עם שר החוץ הדני, אנדרס סמואלסן, ומחר ייפגש עם שגרירי 28 מדינות האיחוד האירופי בבריסל.

מנכ"ל בצלם, חגי אלעד, יישא דברים בסדרת אירועים באירופה לציון שנת החמישים לכיבוש. בנוסף, ייפגש אלעד עם מקבלי החלטות, דיפלומטים ופעילים לשיחות על הצעדים הנחושים הנדרשים כעת על מנת להביא לסיום הכיבוש.

הבוקר, יום חמישי ה-1 ביוני, נפגש אלעד עם שר החוץ הדני אנדרס סמואלסן בקופנהגן. מחר ייפגש אלעד עם שגרירי 28 המדינות החברות, במסגרת הוועדה המדינית-ביטחונית (PSC) של האיחוד האירופי. גוף זה מפקח על יישומה של מדיניות האיחוד האירופי בענייני חוץ ובטחון. בפגישה עם הוועדה המדינית-ביטחונית ישתתף גם שעוואן ג'בארין, מנכ"ל ארגון זכויות האדם הפלסטיני אל-חאק. נציגים של ארגוני זכויות אדם מעזה הוזמנו להשתתף אף הם, אך הגעתם תלויה בנכונותה של ישראל לאפשר את יציאתם מהרצועה, שעל כל תושביה מטילה ישראל מצור זה עשור. ביום שלישי, ה-6 ביוני, בשעה 18

בתחילת השבוע הצהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי לא ייפגש עם מנהיגים שייפגשו עם ארגונים הפועלים למען סיום הכיבוש. זהו צעד נוסף שנוקטת הממשלה במטרה להשתיק את המתנגדים למדיניותה: כלי התקשורת, פעילים, אקדמאים, אמנים וארגוני זכויות האדם. אלעד אומר כי בפגישותיו יבהיר כי סיום הכיבוש הוא צעד פרו-ישראלי, פרו-פלסטיני, ומימוש של צדק. ״הדרך הבלתי אלימה הנדרשת כעת כדי להביא לסיום הכיבוש היא פעולה בינלאומית נגדו. בלי פעולה בינלאומית, אלימות הכיבוש תמשך באין מפריע, וכן גם הדיכוי, חוסר הצדק והפחד. שמירה על זכויות האדם וחירויות היסוד היא חובה אנושית בכל מקום ובכל זמן. לאירופה יש אחריות מוסרית ייחודית כלפי ביטחונה של ישראל. אבל הביטחון שלנו לא יכול להתקיים על בסיס דיכוי הפלסטינים. למעשה, הדיכוי שלהם הוא הבסיס להיעדר הביטחון שלנו".

סדרת הפגישות תימשך במהלך הימים הבאים בבריסל, קופנהגן ושטוקהולם. היום (חמישי) בשעה 16:00 (שעון דנמרק), יתקיים אירוע פתוח לציבור בו ידברו אלעד וג'בארין בחסות העיתון הדני החשוב פוליטיקן. את האירוע, שכותרתו "50 שנות כיבוש", ינחה אנדרס ג'ריכו, כתב המזרח התיכון בעיתון, והשיחה תתקיים באנגלית.

תגיות