דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

פרס לפרויקט דוקומנטרי בהפקת בצלם בפסטיבל טורונטו וובפסט

"החומות השקופות של הכיבוש", זכה אמש בפרס "החוויה האינטראקטיבית" בפסטיבל Toronto Webfest המוקדש לתוכן ברשת. הפרויקט הדוקומנטרי-אינטראקטיבי מזמין את הציבור לסייר וירטואלית בכפר בבורקה, וללמוד על היבטים שונים בשגרת חייהם של פלסטינים תחת הכיבוש. הוא הופק על-ידי בצלם בשיתוף עם סטודיו פולקלור הקנדי, והוא מבוסס על דו"ח בצלם הנושא את אותו שם.

הטכנולוגיה שפותחה במיוחד עבור "החומות השקופות של הכיבוש" יוצרת עולם שהוא מעין הכלאה בין משחק מחשב לסרט דוקומנטרי. הפרויקט כבר זכה בשני פרסים בתחרות "בומרנג" 2015, התומכת בפרויקטים מצטיינים בתחום תוכן רשת וטכנולוגיה חדשה בקוויבק, קנדה, אחד עבור האתר הטוב ביותר לארגון חברתי, והשני עבור הפיתוח הטכנולוגי הטוב ביותר.

קרדיטים

הפקה ותסריט: אסנת סקובלינסקי; עיתונאית, יוצרת תוכן דיגיטלי עבור בצלם מאז 2012.

עיצוב גרפי ופיתוח טכנולוגי: סטודיו פולקור (קנדה); יוצר פרויקטים אינטראקטיביים עבור מוסדות תרבותיים, מוזיאונים וארגונים חברתיים.

כתיבת דו"ח "החומות השקופות של הכיבוש": נעמה באומגרטן-שרון

תחקיר: איאד חדאד, בצלם

צילומי סטילס: אורן זיו, אקטיבסטילס

ייעוץ, עריכה לשונית, צילום ועריכת וידיאו: צוות בצלם.

רקע על הכפר בורקה, מתוך דו"ח "החומות השקופות של הכיבוש" של בצלם:

בורקה אינו כפר יוצא דופן. הוא לא היה מעולם בחזית המאבק נגד הכיבוש ולא סבל מצעדי ענישה חריגים והוא נבחר דווקא משום חוסר הייחוד שבו, כדי לשמש משל לחייהם של תושבי כפרים פלסטינים תחת הכיבוש: זהו כפר קטן וציורי, מוקף שדות, הסובל מהגבלות תנועה קשות המבודדות אותו מסביבתו, מגזל נרחב של אדמותיו ומחנק תכנוני. כל אלה הפכו אותו לכפר מוזנח, צפוף ונחשל, שכמחצית מתושביו חיים על סף קו העוני או מתחת לו.

בורקה היא משל לכיבוש, המראה כיצד ההתנחלויות והאינטרסים שלהן ממלאים תפקיד מרכזי בהתוויית מדיניותה של ישראל, גם במחיר פגיעה אנושה בתושבים הפלסטינים, וכיצד מארג משפטי-אדמיניסטרטיבי חונק כפר ומונע התנהלות סבירה של שגרת חיים ופיתוח: הרשויות הישראליות מעדיפות תמיד את האינטרסים של המתנחלים ושל ההתנחלויות על פני צרכיה וטובתה של האוכלוסייה הפלסטינית. על אף שהקמת ההתנחלויות כלל אינה חוקית, המדינה מקצה משאבים רבים לפיתוחן ולהגנה על תושביהן – בזמן שהיא עושה כל שביכולתה כדי למנוע פיתוח פלסטיני.