דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

רטרוספקטיבת סרטי כיבוש ויומני וידיאו אישיים בשני ערבי הקרנה של בצלם בפסטיבל סולידריות בתל אביב

מבחר סרטים שהופקו על ידי מחלקת הווידיאו של בצלם יוצגו בשני ערבים בפסטיבל הקולנוע "סולידריות 2017" בסינמטק תל אביב.

ביום שלישי, 9 במאי, בשעה 19:00, ייערך ערב לציון עשור לפעילות פרויקט המצלמות של בצלם: The Best of the Worst - מבחר סרטונים המשקפים היבטים שונים של הכיבוש, שביוני ימלאו לו 50 שנה. החל משנת 2007 בצלם מחלק מצלמות לתושבים בגדה המערבית ומכשיר אותם בתיעוד ההפרות של זכויות האדם בסביבתם. הסרטונים מתעדים, בין השאר, אלימות חיילים, אלימות מתנחלים, מחסומים והגבלות תנועה אחרות. בסיום ההקרנה יענו חברי צוות בצלם לשאלות מהקהל.

שלושה ימים קודם לכן, ביום שבת, 6 במאי, בשעה 20:30, יוצגו יומני וידיאו של ח'דיג'ה בשאראת וניבין בשאראת, נשים מקהילות פלסטיניות בבקעת הירדן שתיעדו את חייהן ואת חיי משפחותיהן. בבקעת הירדן פזורות עשרות קהילות פלסטיניות, שהרשויות הישראליות את בתיהן ומונעות מהן חיבור לתשתיות מים וחשמל במטרה לגרש את תושביהן. בנוסף יוקרנו סרטונים קצרים נוספים שצילמו מתנדבי בצלם על המתחולל בבקעת הירדן. בסיום ההקרנה ישוחחו יוצרות הסרטים וחברי צוות הווידאו של בצלם עם הקהל.

החלום שלי ישאר רק חלום

חדיג'ה בשאראת, בת 28, תושבת קהילת ח'ירבת חומסה בבקעת הירדן, היא בוגרת החוג לאמנות באוניברסיטת א-נג'אח בשכם, נשואה ואם לשלוש ילדות קטנות. חדיג'ה ובעלה מתפרנסים בדוחק מחקלאות ומרעיית צאן וחולקים בית עם הורי בעלה, לאחר שהמנהל האזרחי הרס את ביתם בתואנה שהוא נבנה ללא היתר.

ניבין בשאראת, מתוך הסרטון
ניבין בשאראת, מתוך הסרטון

סופ"ש אצל ההורים

ניבין בשאראת, בת 19, היא סטודנטית לחינוך מיוחד באוניברסיטת אל-קודס הפתוחה. משפחתה גרה בקהילת ח'לת מכחול, המונה שש משפחות. הקהילה מתפרנסת בעיקר מגידול צאן ומחקלאות ואינה מחוברת לתשתיות מים או חשמל. בשל המחסומים שמציבה ישראל בבקעת הירדן וכיוון שהרשויות הישראליות אינן מאפשרות סלילת דרך ראויה לקהילה, הילדים אינם יכולים להגיע ממנה באורח סדיר לבית הספר. לכן, למעט סופי שבוע וחופשות, הם נאלצים לגור ללא הוריהם בכפר טמון, הנמצא במרחק של כ-15 קילומטר מהקהילה.

תגיות