דילוג לתוכן העיקרי
תפריט
מהשטח
נושאים

ישראל מקדמת את תכנית הגירוש של קהילת ח'אן אל-אחמר

המנהל האזרחי מתכונן לבצע תכנית לגירושה של קהילה שלמה. לפני כשבועיים הצהיר שר הביטחון אביגדור ליברמן על כוונתו לקדם תכנית זו בפני כתבים. העברה בכפיה מהווה פשע מלחמה.

ח'אן אל-אחמר. העברה בכפייה היא פשע מלחמה

אתמול בבוקר (רביעי, 13.9.2017) הגיעו נציגי המנהל האזרחי והצבא לקהילת ח'אן אל-אחמר השוכנת ממזרח לירושלים, והודיעו לנציגי הקהילה כי הם יפונו ממקום מושבם וכי המדינה ייעדה להם, ללא התייעצות אתם, אתר חלופי המכונה "אל-ג'בל מערב", הסמוך למזבלת אבו דיס. עורך הדין של הקהילה, עו"ד שלמה לקר, הודיע לקצין הממונה מטעם המנהל האזרחי כי הוא אינו רשאי להיפגש עם לקוחותיו ללא הסכמתו ונוכחותו – אך הקצין קיים את המפגש תוך התעלמות מהודעה זו.

נראה שהמנהל הזדרז לקיים את המפגש לקראת דיון הצפוי להתקיים בבג"ץ ב-25 בספטמבר בעתירת הקהילה נגד מכתב חריף ובעתירה שהגישו התנחלויות באזור בדרישה לזרז את הריסתם. זאת, כדי שהמדינה תוכל להציג בפני בית המשפט מצג שווא לפיו היא פועלת מתוך רצון טוב ובהתייעצות עם הקהילה.

הרס קהילות פלסטיניות שלמות בגדה המערבית הוא מהלך קיצוני שאין לו כמעט תקדים מאז 1967. לפי אמנת ג'נבה הרביעית, שישראל מחויבת לקיים את הוראותיה, הרס כזה הוא בגדר העברתה בכפייה של תושבים מוגנים בתוך השטח הכבוש, ומהווה פשע מלחמה.

תצלום אוויר של האתר החלופי שהציגו נציגי המנהל האזרחי לתושבי ח'אן אל-אחמר
תצלום אוויר של האתר החלופי שהציגו נציגי המנהל האזרחי לתושבי ח'אן אל-אחמר

בשבוע שעבר שלח בצלם מכתב חריף לראש הממשלה, שר הביטחון, שרת המשפטים, הרמטכ"ל וראש המנהל האזרחי, בו התריע כי ההרס המתוכנן של קהילות סוסיא וח'אן אל-אחמר הוא פשע מלחמה וכי אם ימומש הם יישאו באחריות אישית לביצועו. בצלם נקט במהלך יוצא הדופן בעקבות דבריו של שר הביטחון, אביגדור ליברמן, לכתבים בשבוע שעבר כי "משרד הביטחון נערך לפינוי שני יישובים פלסטיניים שנבנו בשטחי סי ולא מחזיקים בהיתרי בנייה כחוק – סוסיא הפלסטינית וח'אן אל-אחמר. עבודת המטה לקראת הפינוי אמורה להסתיים בתוך כמה חודשים".

תכנית ההעברה בכפיה נועדה לשרת את הרחבת ההתנחלויות באזור, לרבות בשטח שישראל מכנה E1, תכנית המקודמת בין השאר על ידי עמותות המתנחלים. ביום ראשון, 27 באוגוסט, הפגינו מאות מתנחלים ליד קהילת ח'אן אל-אחמר, יחד עם חברי הכנסת שולי מועלם ומוטי יוגב (שניהם ממפלגת הבית היהודי), בדרישה כי הממשלה תקדם את הריסת הקהילה.

בקהילת ח'אן אל-אחמר, שאת שטחה מייעדת ישראל להרחבת התנחלויות באזור, גרות 21 משפחות המונות 146 נפשות, בהן 85 ילדים ובני נוער. במקום גם מסגד ובית ספר שהוקם בשנת 2009 ומשמש למעלה מ-150 ילדים בגילאים שש עד 15, כמחציתם מקהילות סמוכות.